Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 29. februarie 2012, 13:39

Fire pentru linia principală, fire pentru forfah

Salut,

mă interesează ce marcă de fir este recomandată pentru linia principală -fir împleit, aceeaş întrebare şi pentru forfah.

Am mers astăzi la un magazin cu accesorii de alpinism şi am văzut un fir împletit de 2 mm, secţiune rotundă, împletit foarte strâns, culoare galben şters cu puncte negre, rezistă la o greutate de 70 kg - presupun că 70 kg suspendate - şi probabil rezistă şi la abraziuni fiind pentru alpinism. Credeţi că poate fi folosit pentru forfah.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

2

miercuri, 29. februarie 2012, 14:13

Sincer nu stiu daca ala care zici tu e ok sau nu.Insa eu as opta pentru firele care le folosesc cei ce dau la crap.Stiu ca sunt laudate tocmai in privinta abraziunii.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 29. februarie 2012, 14:20

incearca sa pui un FC gros de 1mm si nu vei avea probleme ...

ata aia de alpinism va fi foarte vizibila in apa si sunt de parere ca nu prea are ce cauta pe o linie de pescuit ... mai ales ca majoritatea atelor de alpinism sunt special facute pentru a fi cat mai vizibile (culori aprinse in contrast cu alte culori inchise).
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 29. februarie 2012, 14:22

Si cand faci alpinism utilizezi fire pentru pescuit ? :drac2:
Acum serios. Pentru linia principala un textil ca lumea e ok. La spinning utilizez textil in jur de 35lbs resistenta. La clonc cu cat e firul mai gros cu atat mai bine. Asta din cauza faptului ca tin firul in mana si un fir subtire te taie in momentul atacului. Pentru forfah cam toate marcile au scos cate ceva. Vezi la Cormoran, Black cat, Sanger etc...

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »tudor« (29. februarie 2012, 14:37)


5

miercuri, 29. februarie 2012, 17:11

Fratilor, au confirmat textilele!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 29. februarie 2012, 18:46

Multifilament… dar care?

Firele textile sunt de citiva ani in coace tot mai mult si mai mult folosite, la toate felurile de pescuit. Asa ca, si tot mai multi producatori de scule sau accesorii de pescuit au inceput sa aduca pe piata si multifilamente.

In USA toate firele se vand doar pe baza de lbs. OK…
In Europa insa, firele se vand pe baza de diametru + tractiune in kg. OK… Aici macar stiu ca, daca cumpar fir de 0,50 mm ce tine 0,60 kg, e mai bun decit un fir de 0,65 mm care tine tot 60 de kg. Nu doar atit, dar stiu ca si pe mulinete imi intra atunci mult mai mult fir de 0,50 mm decit cel de 0,65 mm.
1. Asa ca, la prima alegere, eu prefer atunci firele europene, mai ales cele Made in Germany.
Apoi ma interesez daca firul este din 8 fire, sau mai putine.
2. A doua selectie, firele din 8, deoarece sunt mai rotunde, si nu se rasucesc asa de tare ca celelalte.
Pasul urmator este atunci compararea a 3 – 4 fire diferite, cele ce au mai ramas dupa selectiile precedente, in:
3. tractiune kilograme, pret pe metru … si, incerc sa caut din care fir intra mai mult pe mulineta. Daca vreu sa pun pe mulineta fir de 0,65 mm, iar de la un producator imi intra pe tambur doar 200 de metrii, iar de la alt producator 240 – 260 de metrii, il cumpar pe ultimul. Acesta este la fabricare mai “incet” impletit, mai tare strins, automat si rezistenta lui la frecare este ceva mai mare, si… imi intra si mai mult pe mulineta.

Cum procedati voi?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 29. februarie 2012, 20:40

Eu hotaresc mai simplu. Pun degetele pe fir, il intorc pe toate fetele, daca mi se pare subtire si rezistent il cumpar. Am vazut ca tot ce e scris pe etichete e cam aiurea. :rizi:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 29. februarie 2012, 20:41

O sa ajungem si la asta, acusica :apl:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

9

miercuri, 29. februarie 2012, 21:17

........ La clonc cu cat e firul mai gros cu atat mai bine. Asta din cauza faptului ca tin firul in mana
Tudor,
te rog, poti detalia putin tehnica asta?
mai precis cum faci?

eventual pe un alt topic dedicat

Răspunsuri: 119

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Ing

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 29. februarie 2012, 22:41

Am mai vazut pe net si pescuit cu firul infasurat de clonk. In cazul atacului intepa ridicand rapid clonkul.
-----------------------------------------
Nu sta degeaba, ca degeaba stai.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 29. februarie 2012, 23:01

Vezi aici cum se face : Pêche du Silure : Techniques Modernes
- YouTube

Cu o mana clonc si cu celalta dai teapa. Detalii dupa ce tragi singur concluzii. :ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 1. martie 2012, 05:17

Adi,
in mare am vorbit despre ea si in Metode 11 - Clonc
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 1. martie 2012, 14:10

Dacă tot dăm bani pe fire şi în general pe echipamente de ce să nu echilibrăm cum trebuie liniile mai ales că ni se pot da şi informaţii despre echipamente deja testate şi nu cred că în ce priveşte preţul sunt diferenţe substanţiale, nu-i bine să merg pe ideea - las' că merge ş-aşa.
Zoran,
culoarea galben pal se poate folosi pentru forfah? Dacă te rog poţi să-mi pui o poză cu firul de 2 mm( detaliul ) pe care-l foloseşti pentru forfah. L-am văzut pe filmuleţele prezentate de tine dar aş vrea să-l văd mai în detaliu.
Salut, fir să fluiere.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 1. martie 2012, 16:15

Ovidiu, ce zici de un subiect nou pt forfah de 2 mm? :gandesc:
Sa nu facem un talmes-balmes, trecind de la un subiect la altul si combinind mai multe subiecte :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

15

sâmbătă, 3. martie 2012, 18:29

Si poze cu firele pe care le am pe mulinete la spinning





Si la clonc




Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 19. iulie 2012, 18:00

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 15:21)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 19. iulie 2012, 18:42

Am gasit firul asta pe Cabela's la aproximativ 20$ pentru 150 Ydrs Asta ar insemna ca o rola ar ajunge la mine cu aproximativ 25$. Merita?


Incearca-l, de ce nu!?

Dar, un exemplu:
La un fir de renume in Germania, la testul de frecare ce l-am facut, a rezistat intre 6 - 8 pendulari si s-a rupt. 4 fire, f rasfirat impletite pe 1 cm.
La firul Powerline de la Gigafish, de acelasi diametru, 26 - 32 de pendulari pina la rupere. 8 fire, impletite de 12 x pe 1 cm.

Cu toate ca si cu primul fir se scot si somni de 80 de kg, pe un loc curat, pt multa lume insa e f importanata rezistenta la frecare.
Eugen, da-mi adresa ta prin MP, si-ti trimit 2-3 metri de proba, prin plic. Doar in comparatie directa poti vedea diferenta de pret/calitate. Firul din USA nu te ajunge mai ieftin decit cel din Germania. Si inainte de a cumpara ceva, e bine sa poti sa-l pipai intre degete. Sau?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 19. iulie 2012, 19:19

Tudor firul
Tuf Line XP Green Line de 100 sau 130Lb pentru clonc mai are nevoie de inaintas? Intrebarea este pusa deoarece nu cunosc rezistenta acestui fir la tocire (frecusul de dintii somnului). Firul pe care-l am acum pe multiplicatoare se toceste foarte usor (este impletit in 3) cu toate ca rezistenta lui la tractiune este OK.
Am gasit firul asta pe Cabela's la aproximativ 20$ pentru 150 Ydrs Asta ar insemna ca o rola ar ajunge la mine cu aproximativ 25$. Merita?


Tuf line e un fir bun. Eu nu utilizez inaintas si nu am avut probleme cu firul asta.
La pretul pe care-l spui merita incercat.
Pescuiesc de anul asta si cu firul de la Zoran si e si el foarte bun. Mi-a trimis el o bobina 0,21mm pentru spinning. Mi-a placut asa ca am comandat pentru vacante o bobina de 500m si alta de 600m. Vin acuma intr-un pachet impreuna cu doua cloncuri pe care trebuie sa le incerc duminica. :bucuros2:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 19. iulie 2012, 22:02

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 15:22)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

20

vineri, 20. iulie 2012, 07:38

Salut Eugen,
si Tuffline este un fir de calitate, poti linistit sa-l comanzi. Ce ma enerveaza pe mine la americani, ca transportul si procedura vamala e atit de complicata.

Pt comparare iti trimit prin plic citiva metri din citeva diametre diferite de la Gigafish Powerline (nu te costa nimica). Acest fir costa la Gigafish 0,11 euro per metru.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare