Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 30. octombrie 2012, 09:26

Jigging dupa somn ... si nu numai

Da, vazand ca frigul si-a intrat in drepturi si voblerele de suprafata nu valoreaza mai mult decat un lemn tras aiurea prin apa devine tot mai evident faptul ca pestii trebuie cautati tot mai jos. Pentru asta se pot folosi inclusiv voblere de adancime dar subiectul topicului as vrea sa fie jigging-ul.

Sunt utilizatori pe site care pescuiesc des pe fundul apei cu capete lestate si gume si care din ce am vazut mai si prind foarte bine, deci informatii ar avea de unde sa vina, ramane de vazut doar cati sunt dispusi sa isi impartaseasca macar putin din experienta lor.

Am pescuit foarte putin la jig, deci experienta mea se apropie de zero in privinta asta dar accept oricand sfaturi in ceea ce priveste tehnicile de recuperare, sfaturi care sunt convins ca vor fi bine-venite si altor utilizatori nu doar mie.

Deci, stiu ca poate sa sune a o intrebare usor tampa, dar cum pescuiti jigurile ... clasica recuperare in “dinti de fierastrau”, “taras” incet pe substrat etc etc. La care dintre tehnicile astea ati avut mai multe prezentari? :noroc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

rooney

Biban

Răspunsuri: 139

Membru din: 22. aprilie 2012

Locație: satu mare

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 8. noiembrie 2012, 11:55

sunt si eu curios :gandesc: .din ce am vazut in unele filme mai mult le recuperau taras,dar si in dinti de fierastrau.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 16. noiembrie 2012, 09:32

:saluti: ... na ... chiar nimeni nu incearca in felul asta? nici o parere din partea nimanui? ... ha ca afara e tot mai frig si jigurile devin tot mai utilizate ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 16. noiembrie 2012, 09:43

Io n-am pescuit la somn la spinning, nici cu jiguri nici cu altceva, cel putin nu in mod intentionat. :)
Am pescuit cu jiguri/gume la salau si la biban.
Nu stiu ce as putea sa zic, tehnicile si echipamentul sunt discutate in sute de locuri pe internet, reviste etc.... nu cred ca exista vreo tehnica super speciala care prinde intotdeauna.
Cred ca cel mai mult tine de "simtul pescarului" in ce priveste localizarea, marimea si jocul nalucii etc. toate valabile in partida curenta... nu cred ca sunt reguli valabile oricand si oriunde.
Daca cineva este interesat de ceva anume si daca is capabil sa raspund, o fac cu placere.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 16. noiembrie 2012, 10:07

Anem,
nu de putine ori la jig-ing la salau a intrat somn, si invers, la jig-ing de somn au intrat salai capitali.
Cred ca f important este sa sti cind si unde sa cauti somnul cu jig-ul, in stratul inferior, aproape de fundul apei, sau, cu ceva mai putin plumb, in stratul din mijloc...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 16. noiembrie 2012, 10:22

Atunci cand pescuiesc la jiguri pescuiesc strict doar pe fund. Pentru alte situatii (intre ape, suprafata) prefer oricand sa pescuiesc cu voblere, in care am si mai multa incredere. Ideea este ca de mult ori sunt locuri in care nu ajung cu voblerul unde vreau, si daca as ajunge cel mai probabil la fiecare lansare as agata cate unul ... tocmai in astfel de situatii vreau sa ma pun sa folosesc si eu jigurile.

Nu ma pricep deloc sa le folosesc (decat din citite – prea putin din practica) si nu am pescuit cu ele aproape deloc pentru ca pestii care ma interesau pana acum ii prindeam in alt mod dar de ceva vreme mi-am zis ca poate nu ar fi rau sa incerc si altceva in perioada rece. De aici dorinta de a pescui cu jiguri si sunt convins ca am sanse foarte mari de avat :ochi: ... peste care in continuare a ramas favoritul.

Nu neg ca mi-ar face placere si un salau de vreo 10kg ( :rizi: ) sau un somn pe echipamentul mai usor pe care il folosesc dar tinta principala ramane totusi avatul.

Ideea topicului era de a se discuta anumite tehnici sa zic asa, anumite preferinte atat in privinta tehnicii cat si a gumelor sau tipurilor de jig folosite, motivele pentru care se prefera un anumit lucru in detrimentul altuia si mai stiu eu ce minuni. Eu nu am cum sa incep discutia pentru ca nu consider ca stiu destule despre asta dar speram sa aflu ceva chestii noi si interesante.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 23. noiembrie 2012, 20:33

Iarna am prins avat la shad-uri 5-7 cm,chiar si pe temperaturi de minus 7 grade Celsius..Evident am folosit monofilament,pentru ca textilul ingheta din doua lanseuri..Acestia 'patruleaza' pe ariile de iernat ,intre ape,sau spre substrat.E simplu sa-i gasesti...daca sint acolo ai atac din prima,a doua lansare.Daca nu ,trebuiesc cautati..cind dai de ei ,poti sa prinzi cu zecile...in zilele insorite se ridica mai spre suprafata..sporadic si in treacat..Cel mai mult am prins 10-12 bucati in 2-3 ore de pescuit..Apoi au disparut din locul acela,si niciodata nu i-am mai gasit grupati acolo...
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 23. noiembrie 2012, 20:41

Gigi ,spune-mi te rog cam ce mod de recuperare ai folosit iarna ? Nu de alta ,dar ma gandesc sa incerc si eu iarna asta la avat la shad...O recuperare liniara ,mai lenta ? Una totusi mai rapida decat la alte specii? Culori naturale gen alb ,alb cu negru sau mai exotice , gen FT ,etc.Nu am prins niciodata iarna avat decat la vobler ,asa ca ma documentez. :bucuros:
:bucuros: Merci!

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 24. noiembrie 2012, 09:14

Gumele mele favorite la avat sint relax clonay,marime mica,3.5-5 cm,cam atita cred ca au.Apoi ar mai fi shad mans,de 5 cm.Astea sint albe.Culori pe care am prins,alb,si o culoare -am uitat cum se cheama-un fel de motoroil pe nuante caramizii ,cu ceva glitter.Mai exista si o culoare cu burta rosu potocaliu,si spate motoroil de ala caramiziu cu glitter..

Apoi am mai prins si pe grub mic ,3cm,spate rosu burta galbena..

Recuperarea??In nici un caz pe viteza...destul de lent cu mici accelerari ...lanseta de grafit..eu practic cautam salaul cind am dat de avati...acolo unde erau aglomerari dadea in ea cam oricum o trageai,cred ca era concurenta intre ei....de fapt cred ca asta este si secretul..cind se aduna in grup este rivalitate intre ei..am mai patit si in anotimpul cald asa ceva..insa destul de rar..

Lanseta are o importanta foarte mare,fara un grafit nu cred ca m-as descurca..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 24. noiembrie 2012, 20:17

Am inteles .O sa vad ce pot face... :pauza: Merci.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 28. noiembrie 2012, 09:35

Gumele mele favorite la avat sint relax clonay,marime mica,3.5-5 cm,cam atita cred ca au.Apoi ar mai fi shad mans,de 5 cm.Astea sint albe.Culori pe care am prins,alb,si o culoare -am uitat cum se cheama-un fel de motoroil pe nuante caramizii ,cu ceva glitter.Mai exista si o culoare cu burta rosu potocaliu,si spate motoroil de ala caramiziu cu glitter..

Apoi am mai prins si pe grub mic ,3cm,spate rosu burta galbena..[...]


sa inteleg ca tu esti mai mult adeptul unor gume cat mai micute? ... adica mie cele de 7,5 mi se par cam la limita de jos pe restul considerandu-le cam prea mici ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 28. noiembrie 2012, 17:34

Anem vezi ca noi pescuim in Mures ...La noi totul e putin mai mic :rizi:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 28. noiembrie 2012, 18:10

Anem ,eu ma straduiesc sa nu cataloghez o guma ori naluca,ca fiind 'prea mare' sau 'prea mica','buna' sau 'rea'...
Incerc sa nu fac tipare de genul..'5 cm e o guma prea mica pentru stiuca'.
Pur si simplu ,incerc tot ce imi trece prin minte..
De avati unul dupa altul, la magnumul floating de 13 cm,ai auzit??A patit-o cineva in Delta...Totusi, e un wobler care nu te duce cu gindul la avat,nu??
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 28. noiembrie 2012, 18:17

Anem ,eu ma straduiesc sa nu cataloghez o guma ori naluca,ca fiind 'prea mare' sau 'prea mica','buna' sau 'rea'...
Incerc sa nu fac tipare de genul..'5 cm e o guma prea mica pentru stiuca'.


Eu din pacate nu reusesc sa fac treaba asta ... adica nu prea imi vine sa pescuiesc cu naluci foarte mici pentru ca mi se pare ca trec “neobservat” prin zona si atunci automat bag chestii mai mari. Sincer initial si shad-urile de 7,5 mi se pareau cam mici dar am zic ca pana ma obisnuiesc putin cu tehnica voi pescui cu ele.


De avati unul dupa altul, la magnumul floating de 13 cm,ai auzit??A patit-o cineva in Delta...Totusi, e un wobler care nu te duce cu gindul la avat,nu??


Am avut si eu niste incercari in a cauta avatul cu chestii mai mari (11-12cm) dar vazand ca prind mai putini decat in mod normal si care nici macar nu aveau vreo dimensiune m-am intors la marimile clasice de 7-9cm ... cu chestii mai mici de atat chiar ca nu prea imi vine sa pescuisc, cu toate ca pentru la vara am in minte niste chestii chiar si de 5cm ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 28. noiembrie 2012, 18:31

Tocmai de aceea e frumos pescuitul cu naluci,pentru ca nu exista sabloane fixe ..poti descoperi mereu chestii noi.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

16

sâmbătă, 1. decembrie 2012, 18:00

Tocmai de aceea e frumos pescuitul cu naluci,pentru ca nu exista sabloane fixe ..poti descoperi mereu chestii noi.



Indiferent de locatie si de specia vizata, cel mai bine e sa pescuiti cu naluci de dimensiuni apropiate cu ceea ce se hraneste rapitorul in perioada respectiva adica din ce albitura este mai mult... nu de putine ori am lansat naluci de 9 cm chiar in botul pestelui si nici nu se atingea de el, parca il ocolea sau ramanea indiferent, dar cand schimbam cu una de 5 cm imediat aveam si prezentare... si toate erau acelasi model de naluci de suprafata... eu de multe ori folosesc si shaduri de 15 cm si am prins si marle de 1 kg cu ele si moaca de nici un kill... din pacate teoria e una si practica e alta, dar si aceasta tine parte din tainele pescuitului, altfel ar fi prea simplu ... :saluti:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

17

sâmbătă, 1. decembrie 2012, 21:27

:zambet: Asa-i Zoli..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

18

duminică, 23. decembrie 2012, 17:34



Uploaded with ImageShack.us





Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Cautind salaul la jiging..A intrat pe un jig de 14 grame,si o guma bass asasin..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

19

duminică, 23. decembrie 2012, 18:58

:doarecapu: La noi Muresul este inghetat in maluri beton! Si pe unele locuri ,mai "moi" aproape are pod de gheata ...

20

duminică, 23. decembrie 2012, 20:06

:doarecapu: La noi Muresul este inghetat in maluri beton! Si pe unele locuri ,mai "moi" aproape are pod de gheata ...


cred ca a venit timpul sa te muti :zambet:

Subiecte asemănătoare