Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 23. octombrie 2016, 08:40

Mulineta fara ....frana???

Pentru la anul care vine urmeaza sa imi fac un combio pentru dihanii in genul celui pe care si l-a facut Anem pe blan X-ZOGA..
Nu stiu inca care va fi lanseta, insa stiu care as vrea sa fie mulineta. Mai exact este o mulineta produsa de catre Shimano , mulineta de surf casting.M-am gandit la genul asta de mulineta pentru ca este facuta sa lanseze la distannte mari si are raportul de recuperare f.mic deci forta mare in angrenaj..Daca consulti tabelul dat de Shimano aduna fir per tura de manivela cam tot atata ca si un Shimano de sopinning de 4000.Cam asta ar fi mulineta..

スーパーエアロ サーフリーダーCI4+ 35/30/17[SUPER AERO SURF LEADER CI4+]|スピニングリール|リール|製品情報|シマノ -SHIMANO-


Modelul cel mai mic uimeste cu o greutate de doar 290 gr si diametrul mare al tamburului de 57mm doar cu 5 mm mai mare decat un 4000 obisnuit..Valoarea dragului este 12 kg la toate marimile..Am zis ca totusi este prea mica pentru ce vreau eu si m-am gandit la o marime ceva mai mare..

Urmatoarea marime disponibila cantareste 360 gr, are raportul de 4.3-1, si diametrul tamburului de 62mm...asta suna deja mai bine..

Peste marimea asta ar fi un model care trage 425gr. la cantar si are raportul de ..3.7-1..no asta da mulineta de fortza..Doar ca fiind nu tocmai satisfacut cu toate aceste informatii, am dat cautare si pe video-uri si iata ce am gasit..

Super Aero Surf Leader CI4+ 35 - YouTube

Nu stiu daca am inteles bine, aceasta mulineta nu are frana cu ambreiaj ca si orice mulineta??Daca da, care ar fi scopul??Si atunci, care ar fi ratiunea pentru care producatorul da valoarea drag-ului??


Am gasit un topic f. interesant aici..

Super Aero Surf Leader CI4 (A New Winter Project) - Page 3 - Main Forum - SurfTalk

Voi ce parere aveti?Modelul original e gandit a fi ..fara frana??
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 23. octombrie 2016, 15:41

Da, se pare ca nu are frana mulineta. Probabil ca producatorul da un "drag" doar in ideea ca atatea kg tin angrenajele din ea.

Individul din filmulet zice ceva de transformat in cerc locasul hexagonal in care intra "piulita" din tambur iar pe partea opusa sa se bage o saiba care sa permita totusi tamburului sa se roteasca.

Eu unul nu as folosi-o la somn sub nici o forma :gandesc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 23. octombrie 2016, 17:38

Mersi Emil, nu eram sigur daca am inteles bine..spre no`rocul meu este un model asemanator care are frana nor`mala, doar ca are 425g`r..pina la urma cred ca ala va ramane..Totusi ce logica sa aiba o mulineta fara frana???Doar pentru lansare la distanta cat mai mare ??
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 26. octombrie 2016, 22:40

habar n-am care o fi logica lipsei franei :gandesc:

Gigi, greutatea conteaza foarte mult dar ai totusi grija sa imperechezi lanseta cu o mulineta pe masura :ochi: ... de exemplu in cazul meu, Seagate-ul de 3500 sta excelent pe x-zoga dar o simt clar subdimensionata si am mai mare incredere sa trag de ea cu Saragosa-ul montat.

apropo, ce lanseta urmeaza?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 27. octombrie 2016, 20:53

Eu la lipsa franei vad un singur motiv..Astea sint mulinete de surfcasting facute sa lansezi greutati la distante mari si in conditii aprige, vant , valuri etc..O astfel de lansare presupune sa incarci lanseta la maximum.De exemplu unii feederisti folosesc inaintas textil pentru a nu pierde din impulsul initial particica datorata elongatiei unei linii de mono..insa de multe ori cand lansezi se intimpla sa scape franna cand incarci lanseta brusc..poate ca aici au vrut sa ajunga cu astfel de mulineta, nu stiu...asta ar putea fi un posibil motiv..sa fie o mulineta pentru lanseuri duse la extrem fie si cu handicapul pierderii franei de lupta..

Oricum ar fi nu o sa ma complic deoarece exista un model aemanator cu diametrul tamburului la o valoare rezonabila si care cantareste 430 gr, aprox..si este si accesibila ca si pretz, si in plus are o frana rapida..Drag-ul este dat la 12 kg..arhisuficient..Asta ar fi modelul

Shimano Super Aero Surf leader SD CI4 + 30 Standard | Fishing Reels shops from Japan – YOUHARBOR.COM

Marimea 30 are diametrul tamburului cu 10 mm pe diametru decat un shimano 4000 de spining clasic..La 430 gr sper ca va echilibra bine o lanseta pe masura..

La lanseta nu m-am gandit inca in mod deosebit, ca si optiuni ar fi Phenix m1 pina in 6 oz din care stiu ca are Octavian unul sau poate fi un x-zoga cum ai facut tu..nu stiu, pina la anul mai este timp sa ma decid..dar mulineta stiu sigur ca va fi asta..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 29. octombrie 2016, 05:50

Gigi, crezi ca intra destul fir pe mulineta? :gandesc:
PE3 -> 130 m / PE 3 = 0.285mm
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 29. octombrie 2016, 07:00

De aceea am deschis topic ca sa vad mai multe pareri,,sa vad daca exista o alternativa la 6000 clasic
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 29. octombrie 2016, 07:34

Despre fir pot sa zic atat..am o ultegra cu tambur shallow..la priima vedere zici ca nici nu intra suta de metri pe ea..Insa , imi intra de 14 lb 130m..Pe tambur clasic [portiunea de fir nefolosita ccare sta sub aia 50-60 m folositi in mod uzual se imbacseste si se strang spirele una in alta de nu-i adevarat.Cand vrei sa scoti firul ala te pomenesti ca iese tot in socuri..La tamburi shallow nu se intimpla asta..

Revenind la subiect..pe un twin power de 6000 intra fir dublu decat pe modelul asta pe care l-am ochit eu. Stiu ca sint situatii cand un somn imens se da pe curent si atunci iti ia tot firul, am patit-o nu odata.Eu vreau ca la acest cobo sa am destula forta sa nu permit sa se intimple asa ceva, desi este foarte posibil ca in anumite conjuncturi,sper cat mai rare, sa se intimple..Daca dau cu textil gros de 0.30 sau 0.40 si imi intra in jur de 120 de metri pentru mine e suficient..

Asa gandesc eu acuma...acu' nu stiu de aceea am cerut si eu pareri, ca abia de vine iarna si este vreme..o sa caut sa vad cu ce pescuiesc astia de prind numai balene la spining..Jorg,Grisendi..inclusiv la sala o sa ma duc.. :rizi:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 30. octombrie 2016, 19:41

[video]https://www.youtube.com/watch?v=6Nf7V7hVKvE[/video]

Pina la urma se poate face si sa ii functioneze frana, se pare..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu: