Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

121

vineri, 20. septembrie 2013, 09:27

Lasa Gigi tu sa fi sanatos! :) sa faci woblere cit mai reusite! :bravo: de salai si somni ne ocupam noi privitori ! :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

122

vineri, 20. septembrie 2013, 09:46

Pai GIgi, in cazul asta, ai dat lovitura. Ai 1 vobler care merge in conditiile in care salaii sunt apatici, si 1 care merge cand sunt hiper-activi :).Nu ai cum sa dai gres.
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

123

vineri, 20. septembrie 2013, 10:19

Acesta are acelasi corp insa o barbeta diferita.Este putin mai mare si este concava.Actiunea este mai ampla,mai dinamica.Coboara la aproximativ 2m.Am prins pe el salau,intr-un moment cand erau foarte activi..
Gigi! incearca si asta e ai greu de realizat dar schimba radical miscarea voblerului
R....A......Scatter
curbura plasticului o opti daca il pui in ulei fert se inmoaie si-l poti odela cum vrei ! :bravo:
Tipul asta de barbeta, spunea cineva ca ajuta voblerul sa nu se agate :nunteleg: si tipul face voblare e din Tm :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

124

vineri, 20. septembrie 2013, 12:35

Dap,wobler cu miscare eratica..pe linga ca vibreaza marunt,are si o evolutie serpuita.Probabil cind da in obstcole o ia pe linga..imi doresc si eu unul sau doua in trusa..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

125

vineri, 20. septembrie 2013, 13:07

Pai GIgi, in cazul asta, ai dat lovitura. Ai 1 vobler care merge in conditiile in care salaii sunt apatici, si 1 care merge cand sunt hiper-activi :).Nu ai cum sa dai gres.
Ei ,nu...Nu este o zi ca si alta..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

126

vineri, 20. septembrie 2013, 13:42

Dap,wobler cu miscare eratica..pe linga ca vibreaza marunt,are si o evolutie serpuita.Probabil cind da in obstcole o ia pe linga..imi doresc si eu unul sau doua in trusa..

Gigi !pentru tine, e siplu ,schimbi barbeta la unul de al tau si la :pescuit: :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

127

vineri, 20. septembrie 2013, 14:27

N-as crede ca miscarea aia e obtinuta doar din barbeta..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

128

vineri, 20. septembrie 2013, 14:31

aia e obtinuta doar din barbeta..
Gigi..................... Doar din barbeta :ochi: !
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

129

vineri, 20. septembrie 2013, 15:23

Dap,wobler cu miscare eratica..pe linga ca vibreaza marunt,are si o evolutie serpuita.Probabil cind da in obstcole o ia pe linga..imi doresc si eu unul sau doua in trusa..

Priviti miscarea scatter (evaziva----eratica)

Scatter Rap Quick Clip 2 HD - YouTube


Hai Gigi ! ca poti si tu ! :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

130

vineri, 20. septembrie 2013, 20:25

aia e obtinuta doar din barbeta..
Gigi..................... Doar din barbeta :ochi: !


Predatek(si nu numai) are acelasi "corp" pentru 4-5 modele si fiecare model are alta evolutie, alta miscare datorita barbetei diferite.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

131

vineri, 20. septembrie 2013, 20:35

Predatek(si nu numai) are acelasi "corp" pentru 4-5 modele si fiecare model are alta evolutie, alta miscare datorita barbetei diferite.
Zoli !problema se pune diferit (miscarea Scatter) face Woblerul sa aiba mici deviatii de traseu e alt ceva ,fi atent la filmul postat. :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

132

vineri, 20. septembrie 2013, 21:09

Scatter Rap Quick Clip 2 HD - YouTube Aici este jucat si din varful lansetei ... la o recuperare continua/lineara nu stiu daca va avea acelasi evolutie... Peste cateva zile, daca totul e ok primesc si eu 2 bucati si o sa revin cu o recenzie :) ...

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

133

sâmbătă, 21. septembrie 2013, 06:16

.Probabil cind da in obstcole o ia pe linga..imi doresc si eu unul sau doua in trusa..


:pauza: greu Gigi !....... greu ! :gandesc: geru se ajunge la 1 dapai la 2 :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

134

sâmbătă, 21. septembrie 2013, 07:35

No las ca daca e asa batalie :rizi: :rizi: :rizi: pe ele incercam sa le producem la Arad..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

135

sâmbătă, 21. septembrie 2013, 07:55

No las ca daca e asa batalie pe ele incercam sa le producem la Arad..
:bravo: :bucuros2: :apl: :apl: :apl: :apl: :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

136

miercuri, 25. septembrie 2013, 18:55

O captura de ultima ora pe unul dintre woblerele facute de subsemnatul..2 mrene de 3kg. si respectiv 4.700kg.,pe Mures.


'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

137

miercuri, 25. septembrie 2013, 19:41

Frumos . Felicitari și la mai mare :apl:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

Răspunsuri: 62

Membru din: 11. august 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

138

miercuri, 25. septembrie 2013, 20:03

Vobler turnat

Un vobler clasic turnat din rasina.

image hosting over 2mb
Turnarea voblerelor are multe avantaje , printre care :
- scapi de operatia cioplitului, frezatului, etc , operatii destul de laborioase si consumatoare de timp ;
- scapi de operatia finisatului si a impregnarii ;
- matrita reproduce fidel toate detaliile ( ochisori, opercule, solzisori, etc.);
- Introducerea armaturii si a lestului se face direct in matrita ;
- toate voblerele sant identice, cu acelasi lestaj ;
- lestul se poate modifica , functie de necesitati si evolutia dorita.
- barbetele sant si ele turnate la forma si grosimea dorita.
Teoretic. in 15 min. ai un vobler gata de vopsit.
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

139

miercuri, 25. septembrie 2013, 20:13

image hosting over 2mb
Turnarea voblerelor are multe avantaje , printre care :
- scapi de operatia cioplitului, frezatului, etc , operatii destul de laborioase si consumatoare de timp ;
- scapi de operatia finisatului si a impregnarii ;
- matrita reproduce fidel toate detaliile ( ochisori, opercule, solzisori, etc.);
- Introducerea armaturii si a lestului se face direct in matrita ;
- toate voblerele sant identice, cu acelasi lestaj ;
- lestul se poate modifica , functie de necesitati si evolutia dorita.
- barbetele sant si ele turnate la forma si grosimea dorita.
Teoretic. in 15 min. ai un vobler gata de vopsit.
singura mea nedumerire! :nunteleg: pot fii si floting ,sau doar sinching ? :gandesc: in rest arata F.b!!! :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 62

Membru din: 11. august 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

140

miercuri, 25. septembrie 2013, 20:47

Exista o rasina care o data intarita are densitatea mai mica decat a apei, deci pluteste pe apa. Din asta ies voblere floating ( popere) sau poate fi lestata dupa dorinta. Voblerul din postarea de mai sus, fara lest are 12 gr. dar daca se doreste poate fi facut floating - deasupra armaturii , in matrita, se introduce o bucata de lemn de balsa fasonata corespunzator ( sau spuma poliuretanica ) , cu un lest de greutate mai mica si se poate echilibra. Poate fi facut sa 'cada in cap" sau sa se scufunde incet, cu miscari unduitoare si balans "lasciv ", cum ar spune nenea Gigi.
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.