Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • »ionutz_gr« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »ionutz_gr«

Răspunsuri: 90

Membru din: 13. ianuarie 2014

Locație: Bacau

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 26. martie 2015, 07:21

Sistem transport barca pneumatica

Cumpar sistem cu roti pentru transport barca pneumatica 3,3 m.
Sunt deschis sa discutam si pentru un sistem home-made..daca se pricepe cineva....cu conditia sa fie din materiale de calitate.
Functie de ce materiale o sa gasesc ma gandesc la sistemul:
https://www.youtube.com/watch?v=v4GOetsb51A
sau daca gasesc o teaza patrata de minim 3mm un sistem de acesta:
https://www.youtube.com/watch?v=LZinFzsxXqc
:pescuit:

2

joi, 26. martie 2015, 07:38

Salut, eu am un sistem asemanator cu al doilea videoclip postat. Primul este greu de manevrat si implica suruburile alea groase si lungi prin oglinda. Daca vrei , am sa-ti fac o poza sau un filmulet la ale mele, sau poate ne intalnim. Este sistem cumparat, din inox , din Italia. Oricum , cand pleci pe apa ar trebui sa te gandesti sa le lasi la masina, nu sa le rabatezi in sus. Nu te gandi la primul sistem decat la marimea rotilor, cat mai mari in diametru si in balon, altfel e destul de grea barca prin nisip sau pietris.

  • »ionutz_gr« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »ionutz_gr«

Răspunsuri: 90

Membru din: 13. ianuarie 2014

Locație: Bacau

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 26. martie 2015, 07:49

re

Salut gufisor....da-mi pe mail poze/film ce ai.
E fain si primul sistem...oricum le las la masina.
Din pacate pe piata noastra online....nu sunt foarte multe oferte...ce e mai bun sare de 200 euro...cele ieftine sunt chinezisme si am auzit pareri ca s-ar indoi in timp.
Pentru al doilea sistem as avea nevoie de teava patrata mai groasa ...minim 3mm...si un profil u sa se potriveasca...momentan nu am gasit asa ceva...teava din dedeman...aluminiu 30x30x2...cred ca e prea subtire.
:pescuit:

4

joi, 26. martie 2015, 07:54

Sa fac filmul de acum. Am vazut un sistem home made f simplu pe yotube, daca-l gases , ti-l dau si pe ala. Pe al meu il folosesc de 1 an jumatate, este bun , doar ca trebuie sa deplasezi barca goala pe roti , altfel e prea grea, a mea este 3,5 m si are 70 kg, fara motor. Pe teren neaccidentat merge si cu motorul pe ea. De fapt o vezi in avatar.

  • »ionutz_gr« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »ionutz_gr«

Răspunsuri: 90

Membru din: 13. ianuarie 2014

Locație: Bacau

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 26. martie 2015, 08:08

re

OK...oricum goala o sa o transport.
:pescuit:

Costi

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 25. aprilie 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 26. martie 2015, 19:20

Eu mi-am facut in genul dem ai jos.

http://www.aquamarineboat.com/images/pro…boat_w005sc.jpg

Insa in loc de teava de aluminiu am folosit teava metalica de fier :D, asta am avut e mai grea da si mai rezistenta. Axurile rotilor sunt sudate direct pe capatul tevii. A si pentru blocat sus jos am pus pilite cu surub fluture. In cel din imagine e un stift metalic cu sigurante in capat.

Cost... cam 30x2 pentru roti inca vreo 10x2 axurile la roti... si in rest ceva bricolaj.

7

joi, 26. martie 2015, 20:05

[img]https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRu1_CcI85Vr1caiL-2iRvrG6rwuetuvcZzl0AGco7V_r2x7J-HMw[/img]
Eu asta am.Si o folosesc pt o fibra de 3,5m cu succes in locurile neaccesibile peridocului.O prinzi cu chinga in zona oglinzii si o duci ca pe o roaba.Eu am lasat barca la apa pe un plan inclinat cam la 60" cu jucaria asta :inchinare:
Costa cam 80 eur, eu am luat-o de pe net din FR.Daca doresti iti dau linkul pe MP, dar tre' s-o gasesti si pe ebay. :bucuros:

8

joi, 26. martie 2015, 20:19

Ti-am facut niste poze, daca vrei mai in detaliu .....iti fac
»gufisor« a atasat urmatoarele fisiere :

9

joi, 26. martie 2015, 20:24

Si rabatate in sus, dar preferabil sa le lasi la masina.
»gufisor« a atasat urmatoarele fisiere :

bc74abs

Oblete

Răspunsuri: 32

Membru din: 25. martie 2014

Locație: Onesti, Bacau

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 27. martie 2015, 06:34

Da, asta e filmul pe care l-am mentionat mai sus . Din experienta, pot sa spun ca este indicat ca rotile sa fie cat mai maricele si din punct de vedere al diametrului cat si a balonului. In acest caz este destul de dificil sa bagi o mana in apa cu roata sa scoti sau sa infingi roata in suport.

  • »ionutz_gr« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »ionutz_gr«

Răspunsuri: 90

Membru din: 13. ianuarie 2014

Locație: Bacau

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 27. martie 2015, 07:24

re

Multumesc pentru raspunsuri.
Am gasit pe cineva in Bacau sa imi faca un sistem din inox....am optat pentru modelul acesta deoarece nu am vruut sa fie cu suruburi si piulite pentru fixare pe pozitie.
https://www.youtube.com/watch?v=LZinFzsxXqc
Sper sa fie ok.
O sa revin cu imagini cand o sa fie gata
:pescuit:

13

vineri, 27. martie 2015, 07:33

Nu uita, roti mai maricele sa nu te afunzi in nisip, pietris....

  • »ionutz_gr« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »ionutz_gr«

Răspunsuri: 90

Membru din: 13. ianuarie 2014

Locație: Bacau

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 27. martie 2015, 07:41

re

Rotile o sa le cumpar din dedeman/praktiker/baumax
:pescuit:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 27. martie 2015, 09:13

Gufisor, la rotile tale ar fi mai bine daca le intorci cu partea curba spre barca. Intra sub barca si preiau mai multa greutate iar in pozitia ridicat stau in afara barcii.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

16

vineri, 27. martie 2015, 10:14

Rotile le gasesti si la bazarul cu rusi....
Ovidiu ...da , ms stiu , dar asa a montat italianul de la care am luat barca partea fixa si daca le intorc imi bate oglinda pe curbura. Trebuie sa mut partea fixa si imi este mila sa gauresc din nou oglinda. Dar cred ca in primavara asta am sa o fac , ii mut mai jos si astup cu silicon fostele gauri.

Răspunsuri: 98

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: Galati

Profesia: Economist

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 27. martie 2015, 12:55

Nu silicon, chit de parchet... Eu am avut sistemul in care bagam mana in apa ...cand era rece, ce sa mai...o placere !
'' Carpe diem ! ''

Răspunsuri: 98

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: Galati

Profesia: Economist

  • Scrie un mesaj privat

18

vineri, 27. martie 2015, 12:59

Транцевые колеса - YouTube

Cam asa coboram si eu...iar la urcat era o adevarata provocare...faceam fitness...barca si cu motorulma duceam lejer in 80 de kile..carat pe o panta 45 grade. 3 pasi inainte..2 inapoi..iar imi luam volta..iar trageam..
'' Carpe diem ! ''

  • »ionutz_gr« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »ionutz_gr«

Răspunsuri: 90

Membru din: 13. ianuarie 2014

Locație: Bacau

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

19

vineri, 27. martie 2015, 14:13

re

Ala e deja sport extrem...si e nevoie de 2 persoane
:pescuit:

  • »ionutz_gr« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »ionutz_gr«

Răspunsuri: 90

Membru din: 13. ianuarie 2014

Locație: Bacau

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

20

joi, 2. aprilie 2015, 08:04

re

Valabil...nu m-am inteles cu firma respectiva :).
:pescuit: