Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 24. martie 2015, 09:14

Culori soft-uri ...

Nu sunt vreun pescar de naluci soft. Pana acum 2 ani nu pescuiam aproape deloc cu ele si deci experienta mea in domeniu este mai limitata decat a altora.

Cand am inceput sa dau la gume parca am cautat tot timpul doar culori aprinse si doar in urma cu vreo 3 luni am zis sa incerc si niste culori mult mai naturale … adica albe curate, alb cu argintiu, alb cu negru etc

Nu stiu daca e doar o chestie pe moment sau depinde de anotimp, dar am observat ca in ultimele luni au mers mult mai OK culorile naturale (pe care inainte, repet, nu le foloseam aproape deloc) in dauna culorilor aprinse (si nu vorbesc strict doar despre somn).

Care sunt experientele voastre in privinta asta, cu ce ati prins mai bine? Culori naturale sau culori stridente?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 24. martie 2015, 09:23

Pe apa limpede am prins invariabil mai bine la culori naturale si/sau contrast scazut (mult negru, maro, verde inchis, "motor oil" etc.).
Pe apa "puscata" am prins si la culori d-alea de te dor dintii :)... da` nu-s preferatele mele.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 24. martie 2015, 09:31

Depinde mult de specificul apei si gradul de activitate al pestilor.Dar asta e teorie pura deja... Pe Radesti de exemplu , FT face legea indiferent de sezon ,naluca sau gradul de activitate al stiuci ! Concret: imdeiat dupa dezghet ,anul trecut, era apa cristal si stiucile amortite ... Rezultat: 9 stiuci intr-o ora pe FT . Alte culori nu le bagau in seama... Ca sa nu intru mai adanc in teorie :rizi: gen luminozitatea apei ,cromatica dominanta ,bla,bla ...e bine sa incerc cu toate culorile chiar daca sfideaza stiinta! Apoi tragi concluzia. Inca ceva: albul este o culoare universala asa ca merita incercat oricand! Mai ales in combinatii cu verde sau negru. Fire! :noroc:

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 24. martie 2015, 11:07

Contrar de ce spun multi pescari(culori stridente noaptea) eu am prins cel mai bine la culori naturale inchise,peferatele mele sunt in ordine:negru,albastru inchis,maro,motoroil,etc...
Si cand spun asta ma refer si la pescuitul de noapte..e drept ca pestele vizat e bassul care vede destul de bine,cele mai bune rezultate noaptea in suprafata e broasca in culoarea neagra,mortala!!
Uni ar spune ca fiind in suprafata e ok.negru dar si jigurile de bass cu cel mai mare randament sunt negru,maro,albastru sau combinate cu rosu sau alte culori si toate jucate pe substrat la adancimi chiar si
pe fund namolos am prins....

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 24. martie 2015, 11:38

Eu sunt de parere ca trebuie corelata culoarea nalucii cu diversi factori (turbiditate apa, adancime pescuit, luminozitate, etc). Cred totusi ca mai importanta decat culoarea gumei e ... actiunea gumei. Am facut in diferite ocazii experimente cu prietenii si concluzia la care am ajuns a fost ca, actiunea gumei era mai importanta decat culoarea. Se stie ca in functie de adancime, unele culori sunt MULT mai vizibile la adancimi mai mari decat altele, care isi pierd culoarea dupa un anumit palier de adancime.

ex: Acelasi loc de pescuit, gume diferite, se prindea sensibil doar la guma A.
Acelasi loc, gume identice, se prindea relativ egal
Acelasi loc, gume acelasi model, culori diferite, rezultate sensibil egale
Acelasi loc, gume diferite, se prindea, din nou, mai bine la guma A.

Am repetat experimentul de cateva ori (da stiu...plictiseala mare), dar de obicei se confirma regula...

Insa, pentru ca sunt "om" si eu, culorile mele preferate sunt FT si alb/perla (cu rosu, negru). Asta desi combinatiile de galben si rosu au fost foarte productive in multe situatii :D
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 24. martie 2015, 12:56

Eu pescuiesc 90 la suta numai pe Dunare,deci culorile pe care vi le zic sunt incercate numai pe Dunare.In general am prins mult mai bine pe culori stridente,si aici ma refer la galben fluo,dar guma sa nu fie monocroma.Cel mai bine merge asociat cu negru si rosu,vezi S056 de la Relax.Culori care mai merg forte bine sunt verdele gliter (asta merge bine si monocrom).Cam de un an am descoperit albastrul,care merge foarte bine combinat cu gri gliter sau gri perla.Singura culoare naturala pe care am avut rezultate bune este albul monocrom,sau alb perla.Primavara este sezonul gliterului,fie verde,fie galben fluo.

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 24. martie 2015, 13:01

Am uitat sa va zic ca enorm de mult conteaza marimea nalucii.Daca nu merge bine pe verde gliter,nu o schimbati cu una mai potolita,incercati mai intai sa retrogradati dimensiunea pastrand culoarea,veti avea niste surprize :zambet: