Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

suli

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »suli«

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 29. iulie 2014, 18:38

Lanseta somn casting

As dori si eu un sfat privind achizitionarea unei lansete casting pt.somn..
Lun
gimea;2-2,50 m
Greutatea:maxim 270 g
Putere:80-100 pana in200-220g maxim.
Actiune-moderat-fast sau moderat
Suma alocata ..pana in 100 euro
Poate fi o bucata sau din doua..

O sa o folosesc in special la spinning de aceea as dori sa fie usoara,pe Mures si ocazional pe Dunare sau Ebro.
Un salut si astept recomandarile voastre.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 29. iulie 2014, 19:33

La 2m50 n-o sa gaseti. Eu imi comandasem una custom de 2m40 la un fabricant care a facut faliment de atunci. Si pana la urma tot cu lanseta de spin pescuiesc la spinning.
La casting mai dau numai dupa stiuca cu anumite naluci grele. Eventual la salau pe verticala.
Deci daca chiar vrei casting cauta lansetele de jerkbait sau swimbaituri mari.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 29. iulie 2014, 19:42

Cu asa plaja de aruncare gasesti doar lansete de jerkbait sau de vertical jigging (marin) care sunt de regula scurte (sub 2m ) . deci fie te orientezi catre ceva mai scurt fie mai pui la pret fie... tu te-ai uitat de curiozitate sa vezi ce gasesti pe specificatiile alea prin magazinele online? :gandesc:

suli

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »suli«

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 29. iulie 2014, 19:49

A aruncat o privire la lansete de swimbait si jerkbait dar am nedumeriri cu ele sa le folosesc la somn...sunt suficient de rezistente blankurile concepute pt.bass si stiuca??
Mai degraba as cumpara ceva pt.musky,sunt mult mai puternice...iaras sunt putin dezorientat pt. ca o sa le folosesc pe Mures si ocazional pe Dunare sau Ebro,poate nu ar trebui asa de puternice,multa lume foloseste pe Mures lansete pana in 3 oz dar ce se intampla daca intra unul mai serios..

suli

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »suli«

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 29. iulie 2014, 20:10

Am gasit ceva insa nu stiu ce actiune are si e pana in 300g
CAÑA CASTING SPVAGE GEAR BIG PIKE

Ce parere aveti?

6

marți, 29. iulie 2014, 20:34

@suli Iti recomand Savagear Butch Light 40-100 gr....mai jos una inferioara cu un pescar mai putin experimentat(parerea mea)...Casse d'une canne savage gear butch light 15/60 sur un silure qui était certainement mon record on Vimeo vizionare placuta si sper sa faci o alegere corecta! :bravo:

suli

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »suli«

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 29. iulie 2014, 21:18

Am vazut si modelul 40-100g de Savage Gear si chiar imi plac...dar nu il gasesc momentan la magazinul online,e din doua tronsoane si1,98 m ..as fi preferat putin mai lunga pt.pescuitul de pe mal dar e o varianta buna :noroc:

Modelul Bigpike e ok. de lungime dar cred ca e prea puternic ..300 g.

8

marți, 29. iulie 2014, 21:45

Am vazut si modelul 40-100g de Savage Gear si chiar imi plac...dar nu il gasesc momentan la magazinul online,e din doua tronsoane si1,98 m ..as fi preferat putin mai lunga pt.pescuitul de pe mal dar e o varianta buna :noroc:

Modelul Bigpike e ok. de lungime dar cred ca e prea puternic ..300 g.

Ahhh, batzul are 206cm....dar nu te prea "coafeaza" de pe mal, Dar eu prima data am dat de pe mal sa vad cum merge.....si......surpriza... la prima aruncare (pe Bega) in mijlocul Timișoarei, cu o guma de 23 cm.....un salau la kil....Zoran stie.... :noroc:
PS. Si eu daca-s fi in locul tau as merge spre 2.4m. :ochi:
PS2.Lanseta am gasit-o pe un site online franțuzesc de incredere. :ochi:

suli

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »suli«

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 29. iulie 2014, 22:09

Unde am vazut eu pune 6,9 picioare..se pare ca ai dreptate cu lungimea.
Deci sa inteleg ca lansezi bine cu ea??

10

marți, 29. iulie 2014, 22:18

Da, pot spune ca este OK la lansare....dar eu o folosesc 99% din barca :pescuit: :noroc:

suli

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »suli«

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 29. iulie 2014, 22:26

Din barca e ok.ca lungime, fiind chiar recomandat mai scurta,totusi ma gandesc ca Muresul nu e chiar asa de lat si se lanseaza bine...am si un echipament de neopren pana la piept sa ma bag in apa unde se poate..

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 30. iulie 2014, 06:25

Iti recomand o lanseta facuta pe un blank MHX , FS-904..este un blank pe care mi-am facut o astfel de lanseta si este exact ce mi-am dorit pentru a nu avea surprize neplacute pescuind pe Mures si ocazional pe Dunare..

Uite mai jos cateva caracteristici ale blankurilor de flipping..Seria asta face parte din gama ''inshore'' adica pescuit de pe mal.Eu o am pe cea mai ''light'' dintre ele, si sant foarte multumit de ea..

FLIPPIN' STICKSlate FinishMODELLENGTHPIECESLINELUREACTIONPOWERAPPLICATIONWEIGHTBUTTTIPPRICEFS904-MHX7'6"110-201/4 - 1 1/4FASTMED-HVYCAROLINA RIGS, LIGHT SALTWATER, FLIPPIN'3.2.67$71.50FS905T-MHX7'6"1+10-251/4 - 1 1/2FASTHEAVYFLIPPIN'3.0.637.5$77.00FS906-MHX7'6"115-253/8 - 2FASTX-HVYLIGHT SALTWATER, FLIPPIN'3.5.627.5$77.00FS966T-MHX8'0"1+15-303/8 - 2MOD-FASTX-HVYFLIPPIN'3.5.6556.5$82.50

'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

suli

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »suli«

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 30. iulie 2014, 07:37

Gigi dau pe links dar nu se deschide ca sa vad modelele...tu crezi ca un bat de flipping e suficient pt. somn,ma refer la putere??
Deci ca se poate scoate un somn pana in 40kg de exemplu,e bun si pt. reactive? Il pune pana in 1 1/2 oz de aceea am dubi..
Un salut.
Gama inshore nu e pt.pescuitul maritim (saltwater)??Eu asa stiu si cred ca sunt blankuri mai puternice ca si cele de apa dulce..se poate sa fie ok.
Dar trebuie sa comanzi in State,nu??

Acest răspuns a fost de 3 ori editat, ultima oară de »suli« (30. iulie 2014, 07:44)


Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 30. iulie 2014, 08:19

Se poate aduce in Romania, nici o problema..

Gama inshore se refera la ''pescuit de pe mal''.Toata gama este caracterizata de lungime ceva mai mare si putere pentru lanseuri la distanta.Blankurile astea de flipping sant bagate la ''inshore@light saltwater''..uite link-ul..deci sant categorii diferite, dar ce au unele caracteristici in comun..

Graphite Bass Fishing Rod Blanks | MHX


Ca o paranteza, si blank-ul ala de phenix dat ca si light este saltwater-incredibil ce compromis intre finete si putere sant extrem de multumit cu ea mai ales dupa ce am lovit ceva avati si am vazut cum lucreaza..

Revenind..
Eu zic ca blank-ul asta face fata fara probleme la somn,dealtfel pestele cel mai mare care l-am scos cu el a fost un fitofag in jur de 20kg,harponat in coada.Nu cred ca un somn obisnuit de pe le noi de pe Mures, face ce a facut fitofagul ala cu mine..

Eu lanseta asta am facut-o pt. woblere mari gen norizi 11cm, swimbait-uri mari, etc..In curenti foarte puternici cu cranck-uri de mare adincime gen strikepro supersonic ori rapala dives-to isi face foarte bine treaba , si merge sa dai si cu jiguri, evident ceva mai grele..de la 7gr. in sus..La sectiunea rodbuilding am scris cateva detalii despre lanseta asta, plus o poza cu fitofagul cu care am inaugurat-o..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

suli

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »suli«

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 30. iulie 2014, 08:41

Cat ar putea costa cu inele ,mandrina si mana de lucru...nu vreau ultimele apariti in domeniu ,si nici nu ma pricep,inelele sa fie puternice..
Tocmai ma uitasem pe Mud Hole si m-am pierdut cu cate blankuri ai...

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 30. iulie 2014, 11:02

Trebuie sa imi spui mai intai daca doresti inele fuji cu pastila sic sau fuji alconite(eventual alconite cu inelul de varf sic ), apoi trebuie sa vad la cat ajunge blank-ul in Romania , si apoi sa facem o configuratie la grip(split,full,widingcheck-uri, h-keeper)+preferinte personale (culori , insertii fir metalic)+ce model de mulineta vei folosi si pot sa zic un pretz exact..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

suli

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »suli«

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 30. iulie 2014, 11:38

Problema e ca nu ma prea pricep sa iti spun,manerul imi place de pluta pe toata lungimea,de inele alconit cu sic pe varf cred ca merge,mandrina fuji normala,matisaj inele negru sau cu ceva rosu cum ai facut la lanseta ta,blankul nu sant inca hotarit...ar fi cel de flipping sau unul de swimbait...
Ideea e sa nu ies prea scump....ce parere ai din ce am scris mai sus..se ridica mai mult de 150 euro?Ma refer cu manopera inclusa..

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

18

miercuri, 30. iulie 2014, 12:48

Da, se ridica putin peste , deltfel ti-am detailat prin mesaj privat..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

19

miercuri, 30. iulie 2014, 20:06

A aruncat o privire la lansete de swimbait si jerkbait dar am nedumeriri cu ele sa le folosesc la somn...sunt suficient de rezistente blankurile concepute pt.bass si stiuca??
Mai degraba as cumpara ceva pt.musky,sunt mult mai puternice...iaras sunt putin dezorientat pt. ca o sa le folosesc pe Mures si ocazional pe Dunare sau Ebro,poate nu ar trebui asa de puternice,multa lume foloseste pe Mures lansete pana in 3 oz dar ce se intampla daca intra unul mai serios..

lansetele de jerkbait sunt suficient de puternice pentru somn dar sunt mai potrivite pentru jigging in general datorita faptului ca sunt deopotriva scurte si rigide. Cele de musky ar fi o idee mai puternice si daca tot veni vorba de putere te-as intreba ce fire ai de gand sa folosesti cu ea ?
Pe de alta parte, in conditiile in care vrei un blank bun si vrei ca toata lanseta sa aibe o valoare de circa 100 euro e o problema perntru ca numa un blank bunicel are pretul asta mandrina si inelele ... Daca vrei mandrina Fuji (50 lei), Inele Fuji alconite (150lei )si mai scazi costurile de productie si profitul vanzatorului o sa vezi ca pentru blank mai ramane...
La 100 de euro lanseta te uiti la ceva fara pretentii cu inele si alte componente made in China si un blank modest caz in care, aproape oricare din lansetele de pe piata ( de valoarea asta ) va fi suficient de buna pentru ca-s toate cam o apa si-un pamant.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

20

miercuri, 30. iulie 2014, 20:11

Da, se ridica putin peste ...


EU as zice ca te cam duci la dublu cu suma la un custom de somn.