Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 21. iulie 2014, 12:16

Metoda legat în malul opus, între legalitate şi obrăznicie

Pescuiesc preponderent la staţionar şi am avut momente în care m-au încercat sentimente contradictorii atât cu privire la asimilarea metodei cu o posibilă variantă de branconaj cât şi cu privire la extinderea în limitele bunului simţ.
Dacă doriţi putem împreună să analizăm diferite cazuri particulare astfel încât, pe malul apei, prin punere în context a concluziilor trase aici, să nu deranjăm potenţialii vecini de pescuit.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

2

luni, 21. iulie 2014, 12:36

Ovidiu, dupa cum singur spui, important este sa nu deranjezi in jurul tau...te orientezi si tu, si-n functie de aglomeratia sau nu in zona, testezi diferite metode de pescuit sportiv la somn! Am urmarit si eu discutiile vis-à-vis de legalitate si ilegalitate la pescuit, de parca legile le-am face noi, pescarii... in realitate, sunt cativa consilieri ai ministrului care, desi n-au pus in viata lor o undita sau lanseta-n mana, din dosul unui birou copie legislatia din UE si mai modifica pe ici, pe colo, in functie de cat de dulce sau amara I-a fost cafeaua de dimineata si uite asa apar modificari la Legea pescuitului si ne obliga pe Prut, de exemplu, la doua bête a cate 2 carlige(eu folosesc numai unu, dar pe mine nu m-au intrebat).
Si in privinta densitatii pestelui in apele din Romania, ce sa mai spunem? Fara cuvinte.....

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 21. iulie 2014, 13:23

Parerea mea e ca totul tine de bun simt.Daca raul e navigabil cred ca aproape peste tot in Europa e interzis sa se lege monturi de malul opus, atunci cauti golfuri pe unde nu trec barci, sau te poti lega chiar de malul tau acolo unde raul o permite.Unde raul nu e navigabil nu sunt asa mari probleme insa daca trece un pescar cu gonflabila sau cu caiacul nici sa se spanzure in firele tale, totul tine de educatia fiecaruia.Cred ca depinde si de fiecare situatie in parte in sensul ca poate sunt anumite situatii in care ar fi mai bine sa te duci si sa pescuiesti de pe malul opus ca sa nu creezi probleme altora.As mai adauga ceva: nici pescarii care vin la spinning sa nu lanseze intentionat in firele mele pentru ca ii deranjaza ca pescuiesc eu acolo pentru ca suparam :zambet: . :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 21. iulie 2014, 13:58

Ovidiu, sunt situatii si situati, una mai diferita ca si cealalta. De acea e bine sa analizam o situatie aparte, existenta, si nu sa generalizam.
Cum a scris si Iku si Mane, atata timp cit nu deranjezi intentionat alt pescar, o totul ok. Si nu odata am intalnit cazuri, si la spin si la stationar, cind unii s-au simtit deranjati, cu toate ca nu erau in drept.

Personal nu m-a deranjat niciodata daca am gasit locurile propuse de mine ptr pescuit ocupate de altii. Chiar si la crap, unde bagam zeci de kile de boiliesuri, adica euroi multi, si multa munca investita, de multe ori era locul ocupat. Platourile si locurile bune le gaseste orice pescar cu experienta, nu erau secrete.

La rapitori la fel… Rapitorii circula, si nu stau intr-un singur loc. De obicei se duc dupa bancurile de peste mic, albitura. Am facut experienta sa prind pe Timis intr-o zi platica si caras unu dupa altul, si in acelasi loc, dupa 2 zile, erau toti disparuti. Chiar si avatii ce rapeau in zona.

De ex Anem, putea gasi cele 3 locuri greu accesabile de pe mal ocupate de altii. Vorbesc de alti 3 spinningari. Ca au stat in barca si tras in mal monturile, sau ca ar fi pescuit rasfirati pe mal, cam tot aia era…

Am fost si eu cu Anem si Mane intr-un loc unde am dat pina noaptea tarziu in 3 la spin. Daca insa ar fi fost acolo o barca ancorata, cu 1 pescar, sa dea la vertical sau la spin in jurul barcii, noi nu mai puteam lansa din cauza lui.

Situatii si situatii… daca vrei sa le analizam, trebuie sa le descrii mai exact si cu schite! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 21. iulie 2014, 14:07

Ştiu că fiecare loc presupune o abordare aparte, în ideea asta am şi deschis topicul pentru ca, cei care au dileme să aibă acces la opinii din partea colegilor. Eu arăt cum abordez locl unde pescuiesc. Problema mare nu este să-i satisfacem pe toţi, probabil nici nu am pute, ci să fim în limitele bunului simţ.
Practic, dacă poziţionez firele suficient de sus să nu agaţe un eventual plimbăreţ cu caiacul sau gonflabila (zona nu este fregventată decât întâmplător de plimbăreţi cu caiac sau gonflabilă), dacă nu ocup mai mult de două locuri de pescuit (maxim două locuri), dacă malul opus este sălbatic şi nu se poate pescui de pe el, nu risc să fiu catalogat drept obraznic.
Legat de legalitatea metodei, aşa cum a arătat Zoran în alt subiect este legală, presupune tehnică, supraveghere şi scule de pescuit.

În zonele cu circulaţie de caiace, gonflabile sau bărci deranjează dacă firele sunt duse să spunem la 1,5m de luciul apei?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »ovidiu« (21. iulie 2014, 14:18)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 21. iulie 2014, 14:15

În zonele cu circulaţie de caiace, gonflabile sau bărci deranjează dacă firele sunt duse să spunem la 1,5m de luciul apei?

Nu. Poa sa fie si pescari pe maluri cu monturile lansate pe fundul apei, lansate in malul celalalt sau pe mijloc. Ziua se vad firele si barcagii trebuie sa fie atenti pe unde circula, iar noaptea circula pe propria raspundere, mai ales daca nu e navigabil si nu au lumini.

Una din conditiile de pescuit peste noapte öla crap in Franta (regulament) este sa ai pe timp de noapte locul de campare si de pescuit (cu pluta) luminat, si sa nu blochezi trecerea pe drum. Noaptea nu ai voie nici cu conflabila sau cu altfel de barci sa momesti sau sa scoti monturile.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 21. iulie 2014, 16:21

În zonele cu circulaţie de caiace, gonflabile sau bărci deranjează dacă firele sunt duse să spunem la 1,5m de luciul apei?

In mod normal ok ar fi un minim de 2m in punctul cel mai jos al firului. In principiu cine se plimba noaptea nu se plimba de dragul plimbarii ci pescuieste ori, cel putin spinnerii, in mare parte pescuiesc stand in picioare astfel ca firele ar trebui sa fie mai sus de un stat de om de la rasul apei. Daca nu ar trebui macar semnalizata in vreun fel prezenta lor sau avertizat pescarul care se apropie cu barca de existenta lor si eventual si ghidat pe unde sa le ocoleasca. Presupunand insa ca uneori cei care isi pazesc betele mai si adorm noaptea ar fi indicata dupa cum spuneam semnalizarea lor sau ridicarea la mai mult de 2m daca nu chiar ambele variante simultan.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 21. iulie 2014, 16:33

În zonele cu circulaţie de caiace, gonflabile sau bărci deranjează dacă firele sunt duse să spunem la 1,5m de luciul apei?

Ziua se vad firele si barcagii trebuie sa fie atenti pe unde circula, iar noaptea circula pe propria raspundere, mai ales daca nu e navigabil si nu au lumini.

Una din conditiile de pescuit peste noapte öla crap in Franta (regulament) este sa ai pe timp de noapte locul de campare si de pescuit (cu pluta) luminat, si sa nu blochezi trecerea pe drum. Noaptea nu ai voie nici cu conflabila sau cu altfel de barci sa momesti sau sa scoti monturile.

Cred totusi ca Ovidiu pescuieste in Romania motiv pentru care , regulamentul din Franta nu se aplica :nunteleg: In Romania , singura conditie la pescuitul pe noapte e sa ai tabara marcata cu o lumina iar prezenta cu barca nu e interzisa nici pe zi si nici pe noapte pe apele publice interioare :bucuros: .
In ceea ce priveste vazutul firelor ziua imi permit sa te contrazic Zoran, nu intotdeauna se vad firele si uneori se vad prea tarziu ca sa mai poata fi evitate in timp util.
Treaba aia cu cine circula o face pe propria raspundere nu-i ok ca mentalitate de urmat :nu: e ca si cum eu ti-as sapa cateva gropi sau santuri in zona cortului si dupa ce-ai cazut si ti-ai rupt gatu' in ele, in loc sa te duc la spital sa-ti mai scot si ochii ca de ce nu te-ai uitat pe unde mergi. :box:
Hai sa ne respectam reciproc inainte de a pretinde respect si sa ne gandim putin si la altu'.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 21. iulie 2014, 17:30

În zonele cu circulaţie de caiace, gonflabile sau bărci deranjează dacă firele sunt duse să spunem la 1,5m de luciul apei?

In mod normal ok ar fi un minim de 2m in punctul cel mai jos al firului. In principiu cine se plimba noaptea nu se plimba de dragul plimbarii ci pescuieste ori, cel putin spinnerii, in mare parte pescuiesc stand in picioare astfel ca firele ar trebui sa fie mai sus de un stat de om de la rasul apei. Daca nu ar trebui macar semnalizata in vreun fel prezenta lor sau avertizat pescarul care se apropie cu barca de existenta lor si eventual si ghidat pe unde sa le ocoleasca. Presupunand insa ca uneori cei care isi pazesc betele mai si adorm noaptea ar fi indicata dupa cum spuneam semnalizarea lor sau ridicarea la mai mult de 2m daca nu chiar ambele variante simultan.


Punctul nr 4: Metode: cu pluta si la geamandura :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 21. iulie 2014, 18:05

În zonele cu circulaţie de caiace, gonflabile sau bărci deranjează dacă firele sunt duse să spunem la 1,5m de luciul apei?

Ziua se vad firele si barcagii trebuie sa fie atenti pe unde circula, iar noaptea circula pe propria raspundere, mai ales daca nu e navigabil si nu au lumini.

Una din conditiile de pescuit peste noapte öla crap in Franta (regulament) este sa ai pe timp de noapte locul de campare si de pescuit (cu pluta) luminat, si sa nu blochezi trecerea pe drum. Noaptea nu ai voie nici cu conflabila sau cu altfel de barci sa momesti sau sa scoti monturile.

Cred totusi ca Ovidiu pescuieste in Romania motiv pentru care , regulamentul din Franta nu se aplica :nunteleg: In Romania , singura conditie la pescuitul pe noapte e sa ai tabara marcata cu o lumina iar prezenta cu barca nu e interzisa nici pe zi si nici pe noapte pe apele publice interioare :bucuros: .
In ceea ce priveste vazutul firelor ziua imi permit sa te contrazic Zoran, nu intotdeauna se vad firele si uneori se vad prea tarziu ca sa mai poata fi evitate in timp util.
Treaba aia cu cine circula o face pe propria raspundere nu-i ok ca mentalitate de urmat :nu: e ca si cum eu ti-as sapa cateva gropi sau santuri in zona cortului si dupa ce-ai cazut si ti-ai rupt gatu' in ele, in loc sa te duc la spital sa-ti mai scot si ochii ca de ce nu te-ai uitat pe unde mergi. :box:
Hai sa ne respectam reciproc inainte de a pretinde respect si sa ne gandim putin si la altu'.


Era doar o comparatie cu ce s-a scris inainte, ca in Ro cei ce fac legile nu-s pescari si habar n-au ce scriu. In Franta e interzis si s-au pus cit de cit masuri de protectie. In Germania, de ex, e voie noaptea din barca, dar numai unde e navigabil, si aia nu peste tot.

Si da, cu tot respectul din lume, cine circula cu barca pe rauri fara senal navigabil, circula pe proprie raspundere, exact ca si cei ce nu circula corespunzator pe rauri navigabile. Ori ca intra intr-o zona de pescuit cu pescari pe mal, trebuie sa aibe grija si sa ocoleasca firele, ori ca trec in viteza peste crengi sau copaci cu coroana pina sub luciul apei, ori peste praguri si-si agata motorul rupindu-si oglinda, sunt raspunzatori ptr accidente! S-au intamplat de toate deja, viteza trebuie adaptata conditiilor din jur. Si nu invers, nu "imprejurul" trebuie adaptat unor posibili "Schumacheri".

In afara de asta, NU scrie nici in regulamentul din Franta, nici in Germania, nici in Romania ca pescarii sunt obligati sa aibe grija cum isi pun monturile intr-o apa ne-navigabila, ptr posibili pescari sau admiratori ai naturii care, poate vor trece prin acea zona, si care, poate vor circula iresponsabil, cu viteza mult prea mare, sau noaptea, fara lumini la barca! Accidentele se provoaca de obicei din propriile greseli ale barcagiilor, chiar daca plutele sau geamandurile sunt luminate corespunzator. Si acestea ar fi: viteza necorespunzatoare, reguli de circulatie pe apa ce nu se respecta sau nu se cunosc, ne-folosirea luminilor de semnalizare si iluminare in fata barcii pe timp de noapte.

Kingofbeast, cu tot respectul din univers, it spun ca de ex, ptr pescari exista sute de reguli ce trebuie respectate, dar ptr cei ce intra cu barca pe un rau sau lac ce nu e navigabil, nu cunosc sa existe asemenea regulamente. Dar asta nu inseamna ca cei cu barcile au drtepturi, si ceilalti, adica pescarii , trebuie sa se adapteze posibilelor jetsky-uri ce pot aparea de dupa colt.

Va rog pe toti cei care merg pe ape ne-navigabile, la pescuit sau la plimbare, sa isi adapteze viteza conditiilor de pe apa pe care sunt, posibililor pescari de pe mal (stationari si spiningari) si a posibilelor pericole din apa, ptr evitarea oricaror feluri de accidente. Mai ales seara si noaptea, va rog sa inaintati "la pas" cu curentul, adica in deriva, iar contra curentului sa inaintati la relanti. Astfel nu se va intampla niciodata un accident din cauza firelor trase peste apa, sau al crengilor ce va pot distruge motorul.
Iar pe raurile navigabile, mai ales pe timp de noapte, tineti senalul navigabil care este marcat cu balize verzi si rosii, ptr siguranta voastra. Deasemenea si viteza adaptata conditiilor...
:prieteni:

PS: chiar si pe Rin, care e navigabil, trebuie adaptata viteza de inaintare conditiilor de pe apa: apa mara, crengi si gunoaie in apa, samd...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 21. iulie 2014, 20:26

Zoran, eu nu stiu ce iti imaginezi tu despre spinningul de noapte la somn dar in mod cert nu-i nimeni pilot de F1 noaptea.
personal, nici macar nu detin un termic iar electricul meu nu-i Torqueedo ci un banal "trolling motor" iar cei cu caiace merg la vasla . Pescuit cu naluci noaptea (sau dimineata inainte de rasarit) se face in deriva (plutind efectiv pe apa dus de curent ) sau ancorat. Problema e ca (cel putin aici sub munte) in perioadele alea de cele mai multe ori e ceata si vizibilitatea e de 3-4 metrii in jurul barcii . Daca ai navigat vreodata noaptea mai stii si ca fie ai un proiector puternic cu care sa scanezi malurile si apa cand nu-i ceata, fie mai bine mergi pe intuneric si detectezi astfel umbrele care vin pe apa sau valurile facute de obstacole pana cand te apropii suficient de mult incat sa-l vezi cu lanterna .
Si daca pescarul de pe mal considera ca n-are nici o obligatie din punctul tau de vedere , eu iti pun ca dupa codul penal roman are si, orice fapta a carei consecinte se presupune ca ar fi putut fi prevazute de autorul ei se incadreaza la culpa . Daca eu cad din barca dupa ce m-am agatat de niste fire d-astea (fiindca m-am speriat si dezechilibrat de exemplu) si ma innec, tu care esti pe mal si le-ai intins vei fi cercetat (probabil si condamnat) pentru omor din culpa exact ca atunci cand ai omorat pe cineva in accident auto . Asta e valabil cu sau fara tot respectul din lume. :bucuros:
Nu odata am patit sa ma derivez pe ceata sau sa ma intorc spre tabara noaptea, si sa dau de fire intinse peste maluri. Iti garantez ca n-ai vrea sa patesti asa ceva. Si , daca pentru noptile senine am proiector cu care fac si radiografii umane la nevoie :zambet: cand e ceata nu-mi ajuta la nimic. :nunteleg:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 21. iulie 2014, 20:50

Nu odata am patit sa ma derivez pe ceata sau sa ma intorc spre tabara noaptea, si sa dau de fire intinse peste maluri. Iti garantez ca n-ai vrea sa patesti asa ceva. Si , daca pentru noptile senine am proiector cu care fac si radiografii umane la nevoie cand e ceata nu-mi ajuta la nimic.

In situatii din astea nu e de circulat noaptea, nici in deriva.
Ptr Mures, Olt, Timis, unde circulatia cu barca este tolerata si admisa "fara" reguli de circulatie, pescarul de pe mal are dreptul sa pescuiasca peste noapte in apa. Nu cred sa existe vreun regulament unde este precizata atentia asupra celor cu barca.
Si da, in deriva nu se pot intampla accidente nasoale, decit daca se enerveaza stationaristul ca unul cu barca a venit si ia intrat in fire. In fine, hai sa pun altfel problema: exista regulament de circulatie ptr cei barcile, care merg pe Mures, Olt &Co?

De ex, pe Rin, nu ai voie sa ancorezi sau sa incomodezi circulatia pe senal.
In afara zonei navigabile ai voie sa ancorezi si sa pui balize, daca nu este zona delimitata de sky nautic.
Deasemenea cei care pescuiesc in deriva nu au voie sa treaca peste firele pescarilor, nu au voie sa treaca peste monturile/balizele lor, nu au voie sa treaca peste barcile ancorate.
Noaptea pe ceata nu ai voie sa circuli decit cu aparat radar. Daca e ceata ce nu permite circulatia, esti obligat sa ancorezi in afara senalului.
Sa sti ce cei care pescuiesc aici din barca NU au mai multe drepturi decit cei ce pescuiesc de pe mal, ci chiar au mult mai multa raspundere!

E ca si la circulatia cu masina: de mers se merge pe sosea, corespunzator. Daca iesi pe cimp, esti de vina daca dai peste gropi, cioate sau chiar peste niste cuie lasate pe acolo.

Daca eu cad din barca dupa ce m-am agatat de niste fire d-astea (fiindca m-am speriat si dezechilibrat de exemplu) si ma innec, tu care esti pe mal si le-ai intins vei fi cercetat (probabil si condamnat) pentru omor din culpa exact ca atunci cand ai omorat pe cineva in accident auto .


Si aici trebuie sa diferentiezi si sa demonstrezi ca ai circulat corect, nu cu viteza, nu fara lumini, nu pe ceata si ca locul unde te-ai accidentat nu era luminat. Cum am scris, nu ai far, nu ai vizibilitate ptr propria siguranta, nu ai voie sa circuli, esti obligat sa tragi la mal sau sa ancorezi undeva pina poti circula. Cel putin astea sunt regulamente germane care trebuia sa le invat ptr examen.

Ce scrie in regulamentul din Romania despre circulatia pe timp de noapte, pe ceata, fara lumini, in zonele din afara senalului navigabil? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 21. iulie 2014, 20:57

Dar ca sa nu vorbim despre decrete diferite, ce si cum e voie in Germania si in Romania, rog pe cineva sa-mi trimita documentati ptr examen. multumesc anticipat. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 21. iulie 2014, 21:23

Pentru circulatul pe Olt, Mures, Timis, etc. exista acelasi regulament precum codul rutier pe camp adica zero barat . unele reguli de conduita insa se asimileaza iar faptul ca bararea unui curs navigabil se sanctioneaza va cantari greu si atunci cand se pune problema de bararea unui curs ne navigabil.
Mortii nu mai demonstreaza nimic si daca tu te simti bine in pielea ta ca ai expus pe cineva la pericol fiindca a avut neobrazarea sa se intoarca la locul de campare si l-a prins noaptea pe drum sau ca a avut neobrazarea sa pescuiasca si el noaptea la fel ca tine, eu nu mai am nimic de zis.
La o partida de pescuit fac si 5-6km pe apa (mai mult de 10 nu ma tine bateria) si cand trec intr-un sens unele locuri sunt goale iar cand ma intorc s-au ocupat de pescari cu fire intinse. Nu de putine ori cei cu firele dormeau butuc si desi am fluierat si strigat la ei n-am avut nici un semnal. Ba la unii le-am tras de fire sa sune clopoteii si alarmele sa-i scoale dar nici poveste sa auda ceva . Iti spun eu ca in cazuri de astea puteam sa luminez ca pomul de craciun si sa am miuzica la maxim (presupunand ca as fi avut casetofon) ca nici nu stiau ca sunt acolo. Puteam sa-i iau si pe ei cu tot cu corturi daca as fi vrut. Ca fapt divers, am lumina rosie de pozitie cand merg cu motorul pornit (direct pe motor) si cand ma derivez am lanterna rosie pe care o aprind si sting tot la 2-3 minute cand schimb naluca.
Nu vad ce-i asa de greu sa-ti intizi firele deasupra unui stat de om cand barezi un curs de apa si personal consider asta lipsa de bun simt indiferent care ar fi tara si riul respectiv.
In rest, mai pot sa adaug doar ca si eu, tratez oamenii in modul in care sunt tratat : cand ma respecta ii respect, cand nu ma respecta ... ei bine le dau motive de lipsa de respect cu varf si indesat. De asta am si zis de un topic de bun simt , pentru ca, asa cum banu' la ban trage si bubul simt la bun simt trage.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 21. iulie 2014, 21:35

In rest, mai pot sa adaug doar ca si eu, tratez oamenii in modul in care sunt tratat : cand ma respecta ii respect, cand nu ma respecta ... ei bine le dau motive de lipsa de respect cu varf si indesat. De asta am si zis de un topic de bun simt , pentru ca, asa cum banu' la ban trage si bubul simt la bun simt trage.

Exact asa este, eu tratez si pescarii de pe mal si pe cei cu barca cu acelasi respect! Si eu merg seara si noaptea cu barca. Si de aceea fac tot posibilul sa ma indepartez de zona pescuita si sa nu deranjez pescarii si firele acestora.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 21. iulie 2014, 21:49

Si eu merg seara si noaptea cu barca. Si de aceea fac tot posibilul sa ma indepartez de zona pescuita si sa nu deranjez pescarii si firele acestora.

e valabil si la mine doar ca , in cazul monturii care face subiectul topicului ai doar doua variante : pe deasupra sau pe dedesupt. Cum sunt cu barca nu cu avionu prima pica si pentru a doua am cerut o sansa,o nimica toata de altfel, respectiv o inaltime de mai mult de un stat de om a firului. Atata tot. :nunteleg:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 21. iulie 2014, 22:12

ps. pentru metoda asta mi s-ar parea de bun simt utilizarea unor astfel de fire de exemplu : http://www.meinangelverein.de/meta/c_tes…27-a493a1176cf5

18

marți, 22. iulie 2014, 01:06

Zoran,
cu tot respectul dar tu reusesti tot timpul sa te raportezi la pescuitul pe care il practici tu in Germania si pretinzi ca trebuie aceleasi legi si restrictii ca in Germania sau compari Rin-ul cu Oltul, Muresul ori Timisul?!!
fiecare tara are specificul ei, fiecare zona are specificul ei si bineteles ca fiecare apa are specificul ei chiar daca este in aceeasi tara sau zona - nu seamana pescuitul de pe raul Oltu cu pescuitul de pe raul Mures, ce sa mai vorbim de Rin-ul tau?! si totusi tu faci aceste comparatii
gresit, gresit, gresit.
poate ca tindem noi sa fim un UE (sincer nu imi doresc) dar legislatia asta europeana are un defect din punctul meu de vedere si anume, tinde sa globalizeze si sa generalizeze niste legi imposibil de aplicat in anumite zone sau la o anumita scara.
spui ca pescarul cu barca isi asuma riscul sa circule pe rau si sa intre in firele pescarilor de pe mal si poarta intreaga raspundere, dar viceversa nu este valabila?!! raspunderea nu este reciproca?! de bunul simt nu mai vorbim!
cat priveste un raspuns sec si franc legat de titlul topicului,..............metoda plantata/balizata/legata la copac este sinonima cu metoda braconajului cu pripon.
sory, analizati si intoarceti problema pe toate fetele dar...........asa pare, asa se vede si asta este in realitate.

p.s. injuraturile pe privat va rog :zambet:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 22. iulie 2014, 05:45

Adi, daca asta e parerea ta, eu nu am nici o problema cu ea! :prieteni:
Dar am mai scris si in alt subiect, nu este interzisa sau vazuta ca si un pripon in nici o tara din Europa. In schimb spinningul da, exista destule cazuri si locuri unde e interzis sa dai cu ancora. Mai putin in Romania unde mai putin si grebla va fi ridicata la statutul de pescuit sportiv. :nervos:

Dupa parerea mea, nici una nici alta nu au nimica de-aface cu vreo metoda de braconat, nici spinningul si nici montura tensionata la copac. :prieteni:

Eu de multe ori ma tot intreb, marea majoritatea dintre cei care merg cu barca la pescuit (cei ce nu au carnet, nu au scuza ca nu cunosc regulamentul), sunt constienti de pericolele ce le pot intalni pe apa?
De ex: au celularele la ei, intr-o punga, sa se pastreze uscate sa poata suna oricind? se uita inainte de iesire la starea vremii sa vada daca vine ceazta, vant pternic sau furtuna? au grija sa imparta greutatea in barca in asa fel, incit barca sa nu se legene si in cel mai rau caz sa se rastoarne? au grija sa stea in fund, cit mai pe mijlocul barcii, sa nu se dezechilibreze si sa nu cada in apa? daca merg pe zone greu accesibile si periculoase, mai ales noaptea, au cu ei o a doua persoana in barca, ptr cazuri de ajutor? daca merg pe noapte, cind vizibilitatea e redusa (luna noua, ceata, ploie torentiala), imbraca vesta de salvare pe ei, vesta cu fluier? daca merg pe apa cu barca, sunt constienti ca promilele trebuie sa ramana la 0? (asta-i cel mai nasol de pastrat, cind meri la relax, la pescuit, cunosc personal :rizi: )?

Eh, si acuma, in oricare din aceste cazuri, presupunind ca ne grabim inapoi, sau chiar incet, si dam de fire de pescuit, chiar avem pretentia ca acel pescar sa ne tina calea libera ptr ca noi nu suntem constienti de posibilele pericole si nu ne adaptam situatiei? :gandesc: Nu retin sa fi citit sau auzit niciunde pina acuma de asa ceva.

Cred ca ar trebui sa deschidem un topic si ptr cei ce merg cu barca la pescuit, si nu au carnet, si sa analizam diferite situatii de comportament si ce au voie si ce nu pe apa. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

20

marți, 22. iulie 2014, 06:46

Uite Zoran, ca sa nu mai cauti iti pun direct citatul ca sa citesti aici :

Citat

OUG 23/2008 pescuitul si acvacultura actualizata
CAPITOLUL IX
Răspunderi şi sancţiuni
Art. 60

Următoarele fapte constituie contravenţii şi se sancţionează cu amendă de la 1.000 lei la 1.500 lei şi cu reţinerea şi suspendarea pe o durată de 90 de zile a permisului, a autorizaţiei sau a licenţei, după caz:

a) plasarea uneltelor de pescuit fixe sau în derivă pe mai mult de două treimi din lăţimea râurilor, canalelor şi a Dunării;

Art. 64
Următoarele fapte constituie infracţiuni şi se sancţionează cu amendă de la 6.000 lei la 10.000 lei şi interzicerea dreptului de a pescui pe o perioadă cuprinsă între 1 şi 3 ani:
f) deschiderea, închiderea, obturarea, bararea cu garduri pescăreşti sau cu unelte de pescuit de orice fel, de către persoane neautorizate, a canalelor şi a gârlelor de legătură cu lacurile, bălţile sau cu terenurile inundabile;

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »kingofbeasts« (22. iulie 2014, 06:56)