Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 15. iulie 2014, 11:55

Bunul simt pe apa ... sau lipsa lui

:salut: ,
asa cum s-a propus in subiectul Pozele cu somnii prinsi se lasa asteptate... , am creat un subiect dedicat respectului, bunului simt, generalizare si cazuri concrete, plangeri catre pescari necunoscuti dar ce si-au lasat urmele pe apa si in propriile celule cenusii, dezbatere nedreptati, idei de abordare sau rezolvare...si am mutat aici raspunsurile in cauza.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 15. iulie 2014, 14:43

Adi, nu am comentat acele poze din cauza acestei poze, mi s-a parut cunoscuta barca, parca am mai vazuto pe forum. Dar nici nu m-am chinuit sa o caut, sa vad daca intradevar e sau nu prezenta. http://i1150.photobucket.com/albums/o608…zps6835b5bc.jpg


Pentru mine e clar ca e vorba de aceiasi barca ca din poza lui Tyrael.Daca ai identificat barca si proprietarul ...personal as fi curios cine este! Numai asa ,sa stim si noi ce mari pescari avem aici pe forum...

Si legat de forum (ajungem iar la vechea poveste...) si de membrii care nu posteaza si nici nu spun nimic...am mai spus-o si o repet : este prea multa informatie pe acest forum care este usor accesibila pentru oamenii cu intentii mai putin laudabile! Faptul ca ii obligi sa-si faca un cont ca sa poata accesa informatia este egal cu zero .Isi fac un cont si apoi ...S-a mai spus pe aici parca ...membrii ar trebui triati! Nu e treaba mea ca nu e forumul meu ,dar eu as permite accesul la informatie decat celor de care m-am convins macar de bunele intentii declarate! Sa aiba ceva postari in spate ,sa spuna si ei macar cum pescuiesc ,o poza acolo ...cu ei macar ...Altfel care este contributia (buna sau rea ) la acest forum? In fine, Zoran faci cum crezi ,insa sa stii ca la Aiud apar tot mai multe geamanduri pe Mures si tot mai multe bete plantate ,etc. Personal ( si acum puteti sa dati cu pietre in mine-chiar si cei din zona mea !) nu sunt de acord cu aceste monturi aplicate pe apele din Romania! Ma rog,pe Mures :nervos: Pentru mine o momeala plantata in malul opus ,legata de mal/copac etc este echivalentul unui pripon! Stiu ca o sa aveti sute de argumente,pline de sportivitate ,insa este pur si simplu parerea mea! O sa pun si eu patru pripoane si stau in zona la bere.Se AGATZA somnul ,ma duc si-l scot inca mai repede ca si cu batul si mulineta ,adica mai sportiv! :gandesc: Ce daca nu am mulineta Penn sau nu stiu ce super batz?! Am nevoie de barca ,restul e ...aproape la fel de sportiv.Mai ales daca dupa aia vand pestele la restaurant!Plus ca ,s-a mai discutat si asta , nu stiu cine plm le da voie sa blocheze doua maluri odata!!!! Si cand pleaca acasa :doarecapu: Deja am inceput sa agatz tot felul de fire suspecte ,legate de pietroaie ,etc.Si dupa aceea zicem ca nu mai avem pesti! Sau ca sunt in prostie si ii prind numa aia din poza cu barca!Pai o cam meritam ...

De ce sunt suparat? Pai pentru ca ma intalnesc deja ,prin magazinele de pescuit locale ,cu tot felul de forumisti "ascunsi" care fac cumparaturi de zor ...O sa-mi spuneti ca asta e progresul ,ca eu sunt inapoiat ,carcotas ,etc. Tot ce se poate! E clar ca cei cu cumparaturile prind de 10 ori mai mult somn decat mine ,deci sunt mai pescari (ca parca este motivul principal ,nu?) . Chiar nu ma intereseaza ca sunt mai buni pescari ,insa ma deranjeaza teribil ca scot pestele din apa si in plus deranjeaza 100 m de mal! Aveti si voi dreptatea voastra cu acest mod de pescuit ,legal (?) de altfel . Dar atata timp cat tehnologia si metodele de pescuit avanseaza si noi o sa impingem in fata aceasta tehnologie si metode ultrastudiate si gandite sa-i dam in cap pestelui ...sa nu va mai mirati! Pe vremea mea era unul-doi pescari recunoscuti ca meseriasi in breasla .Erau cei cu talent nativ si timp liber sa experimenteze. Acum ...metode studiate si detaliate la fir de par ,sonare, gps,etc.

Iar Zoran ,asa ca prieten ti-o spun si-mi asum ce spun 100% : pe Mures (amonte de Mintia) ,indiferent cati iti vor spune ca geme apa de somn, ca viermuiesc somnii dar nu se prind din nu stiu ce motive Nu este adevarat! Pestele pe Mures ,in zona mea , este la 50% din ce a fost in 89! Iti spun asta cu mana pe inima! Sigur ca si-a schimbat comportamentul si am observat asta la multe specii -scobar ,avat, mreana si ...somn. Insa stii cum e ...de unde iei si nu pui :doarecapu: Iar la noi fratilor , la noi in Ro SE IA !!! Pentru ca suntem saraci ,pentru ca nu ne opreste nimeni, pentru ca asta este mentalitatea noastra ramasa de pe alta vreme ,pentru ca nu avem peste oceanic,pentru ca...pentru ca....
Atat de multi "pentru ca" incat chiar nu am observat ca lipsesc pozele/povestile cu somni de pe acest forum... :zid:

O zi buna !

Ps: poate totusi e mai bine ca nu se pun poze ...poate e bine ca nu se povesteste...nu de alta dar multa lume incearca sa descopere locul unde m-a rupt somnul ! Ah nu , nu va fie frica ,nu sunt pescari. Stati linistiti , sunt braconieri care au comanda de "Unu mare!"! :vomit:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 15. iulie 2014, 14:56

[…..]
este prea multa informatie pe acest forum care este usor accesibila pentru oamenii cu intentii mai putin laudabile! Faptul ca ii obligi sa-si faca un cont ca sa poata accesa informatia este egal cu zero .Isi fac un cont si apoi ...S-a mai spus pe aici parca ...membrii ar trebui triati! Nu e treaba mea ca nu e forumul meu ,dar eu as permite accesul la informatie decat celor de care m-am convins macar de bunele intentii declarate! Sa aiba ceva postari in spate ,sa spuna si ei macar cum pescuiesc ,o poza acolo ...cu ei macar ...Altfel care este contributia (buna sau rea ) la acest forum?

[…..]

Ps: poate totusi e mai bine ca nu se pun poze ...poate e bine ca nu se povesteste...nu de alta dar multa lume incearca sa descopere locul unde m-a rupt somnul ! Ah nu , nu va fie frica ,nu sunt pescari. Stati linistiti , sunt braconieri care au comanda de "Unu mare!"! :vomit:


Iti dau perfecta dreptate cu accesul la prea multa informatie si la limitarea (cel putin pentru inceput) userilor pana nu vin anumite recomandari sau cel putin pana nu sunt scrise anumite mesaje pentru a iti putea face o oarecare idee (chiar daca “ideea” aia poate fi complet gresita ca pana la urma e usor sa scri pe un forum). De mai multe ori am scris pe forum ca nu ar fi rau ca cel putin anumite sectiuni sa nu fie chiar la indemana oricarui braconier …

Ps: despre poze am mai spus-o si o repet, se pot face poze astfel incat locul sa nu poata fi recunoscut sub nici o forma … daca vreti va pot da exemple gramada cu poze de-ale mele unde oricat te-ai chinui nu ai cum sa recunosti locul (in pozele cu pestii prinsi prin locuri extra-frecventate si cunoscute nu ma agit deloc). Sper Zamfi sa nu scoata nimeni de la tine locatia unde l-ai avut in lanseta pe “dansul”.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 15. iulie 2014, 15:13

Dar atata timp cat tehnologia si metodele de pescuit avanseaza si noi o sa impingem in fata aceasta tehnologie si metode ultrastudiate si gandite sa-i dam in cap pestelui ...sa nu va mai mirati!



Internetul e ca toate lucrurile, si bun si rau; iar odata cu tehnica - lansete, mulinete , fire, carlige... sonare... + cel mai important INFORMATIA , presiunea se va resimti pe populatia de pesti.
Si asta nu e de ieri , de azi sau de la acest forum... e la nivel global. Populatiile de pesti (si nu numai) sunt in scadere accelerata. Stim asta cu totii, o vedem zilnicm, intelegem mecanismele... dar nu se stie cand vom opri sau incetini aceste procese... Poate ne vom opri din consum mai mult decat se reface...m poate nu, si vom consuma ca lacustele : tot!
Asta fac si japonezii cu pescadoarele, si pescarii sportivi (sau mai putin sportivi) din coltul asta de Balcani... este pur si simplu o stare a lucrurilor.
Dar nu ar trebui sa uitam un alt aspect: lucrurile se pot schimba in bine dar in si mai rau... Cu mentiunea ca bine si rau sunt concepte intelese destul de subiectiv...

Hai fir intins si secretos :)
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 15. iulie 2014, 15:17

Subscriu celor spuse de Zamfi. Acum Zoran referitor la forum, daca nu te intereseaza ratingul cum spui, de ce nu faci ceva restrans cu oameni de calitate? De ce nu o curatenie in useri? De ce nu inregistare doar prin invitatie de la un user care isi poate asuma faptul ca el l-a invitat si stie cine e si oarecum raspunde pt el moral? Suntem o mana de oameni care posteaza poze, filmari... Restul aduna informatie. Ok, sa stie toata lumea si sa invete dar anumite sectiuni trebuie restrictionate celorlalti. Inafara de anem, mane, semlecan, zamfi si inca cativa cine pune poze, povestiri?? S-a mai discutat, nu va imaginati cata lume intra aici doar pentru locuri de pescuit. Zic si eu nu dau cu parul, dar daca chiar nu conteaza ratingul si celelalte rezultate din rating, de ce sa nu se faca o restrictionare?

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 15. iulie 2014, 16:09

Acum Zoran referitor la forum, daca nu te intereseaza ratingul cum spui, de ce nu faci ceva restrans cu oameni de calitate?

Ptr ca, ptr mine toti oamenii au calitatile lor si nu imi place sa-i separ la sange de la bun inceput! Si eu sper ca fiecare va invata ceva bun de pe forum. Si doar asa tot mai multi vor invata si vor putea aprecia importanta pescuitului C&R ptr pestii mari, si ptr pestii rari, si cindva vom avea mult peste. Doar daca le repetam la nesfarsit si le aratam iar-si-iar... cindva vor veni si rezultatele.

Acesta si era, si este, si va fi scopul forumului:
- sa antrenez pescarii in discutii frumoase, constructive, si nu "figurative" ca pe alte forumuri
- sa-i initiez in facutul pozelor si al videourilor frumoase
- sa-i sprijin pe cei ce au greutati in capturarea unui peste de vis
- sa-i sprijin pe cei ce vor sa-si puna in valoare maiestria ca mici mestesugari (voblere hand-made, lansete, guiding... avand voie sa-si faca reclama gratuita - aproape gratuita, eu primesc contra-cost pozele :rizi: )
- sa invatam unii de la altii nu doar respectul intre noi, pescari si fata de pesti, ci si fata da natura (o replica de genul "..cu tot respectul" aruncata intr-o fraza e ptr mine egala cu zero, atata timp cit acest respect nu se si arata in practica)
- sa creez un forum unde sa oglindesc Romania si romanii pe fata, nu in spatele "cortinelor trase" si sa ma laud cu ea in toata Europa (nu cu subiecte ascunse si secrete)
- sa creez o comunitate care ma spijina si care are putere de a "lupta" impotriva braconajului (aici insa cam toti dau din coate cind e vb de a face ceva: citatii, proiecte, organizatii oficiale gen societati care sa "faca ceva" in timp, de a vb direct cu braconierii, de a arata la toti cum trebuie facut - de ex filmari C&R...)

Bine-nteles ca toate astea dureaza ani de zile. Zeci de ani poate, dar undeva si cindva, cu ceva trebuie inceput. Eu asa am considerat ca asta e calea cea buna. :gandesc:

Daca tot ati propus o sectiune ptr cei "alesi", propun urmatoarele: forumul ramane asa ca pina acuma, si voi face un singur subiect inchis, deschis doar ptr cei "alesi". Conditia cea mai importanta ca sa mentinem acest subiect inchis, este sa nu se vb de rau nici un utilizator, calomnia sau dizgraţierea acestora nu este tolerata pe acest forum. In acest subiect vom posta monturi "secrete", vom povesti de locuri "secrete", vom posta poze "secrete", si tot ce nu trebuie sa ajunga la urechile braconierilor sau al celor ce duc peste acasa (nu vb de limita bunului simt).

In acest sens, ma voi sfatui cu Echipa forumului sa vedem cum vom face selectionarea in cel mai cinstit si transparent mod. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 39

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 15. iulie 2014, 16:15

Eu vad lucrurile putin diferit....
Cred ca se pot pune poze fara sa demasti locul fara nici o problema.(Desi Zamfi in zona noastra e mai ca la sat, nu tre poze ca oricum stie toata lumea unde si cand ai fost la peste).

Legat de plantat pe malul opus cred ca cel mai fair ar fi sa plantezi doar cand malul opus e inaccesibil, cel putin eu doar in asa locuri plantez. Nu de alta dar am patit de cateva ori sa merg la un loc si sa nu pot sta ca dadeau unii din malul opus pe malul care eram eu...so m-am dus in alta parte. In fine sunt pareri si pareri, dar eu nu vad nici o diferenta intre pluta in malul opus legata la copac si plumb greu pe fund....fac aceeasi chestie...tin montura unde ai vrea tu sa stea...100 de oameni 100 de pareri..

Legat de informatie...ca e multa, ca e prea libera...Poi dragilor, e si in alte locuri...poate mai greu acesibila, poate nu asa detaliata...dar este. Si sincer...prefer sa invete lumea de aici, ca poate din 10 care vad ca lumea da drumu la pesti etc etc 1 ar face si el de test, si poate ar face-o tot mai des..etc etc. De fapt nu asta e problema, problema cred ca e alta. Ar trebui sa puna lumea poze cu locul de pescuit cum la gasit si cum l-a lasat (curat, fara peturi si doze etc etc), sa puna lumea poze s-au filme cu eliberari, si uite asa cred ca unii ar invata. Eu pana acum cu pesti nu prea am avut ce pune, dar o sa pun tot de acum, si cu locul(inainte/dupa)..si daca or fi pesti oi pune si cu ei....Eu va spun ca sunt lucruri care nu le faceam inainte sa vad forumul asta si acum le fac(schimbari in bine..)...in fine Pareri si pareri...

Braconieri, oameni care duc tot acasa, care lasa malul plin de peturi, etc...au fost si vor fi mereu, dar forumul asta poate schimba macar pe unii. Poate sunt naiv...

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 15. iulie 2014, 16:17

Braconieri, oameni care duc tot acasa, care lasa malul plin de peturi, etc...au fost si vor fi mereu, dar forumul asta poate schimba macar pe unii. Poate sunt naiv...

:apl: :apl: :apl: Nu, nu esti. Esti un om bun si increzator. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 15. iulie 2014, 16:31



Braconieri, oameni care duc tot acasa, care lasa malul plin de peturi, etc...au fost si vor fi mereu, dar forumul asta poate schimba macar pe unii. Poate sunt naiv...


Si eu sper ca unii pescari sa se poata schimba in viitor, refuz sa cred ca nu se poate face nimic :noroc:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 15. iulie 2014, 16:33

Esti idealist.... Dca tu crezi ca in ani vor invata... Ce sa inveti, ce sa virbesti cu braconierii care au burta goala? Unde sa se angajeze cand nici cu studii nu gasesti loc de munca? Ce o sa ii spui unui astfel de om care oricum la randul lui lucreaza pt baconierul sef?? El e platit la zi sa bage plasele, curent etc. Zoran ai fost vreodata mai jos de Valcea pe cursul Oltului? Sa vezi ce saracie e in Dragasani, Caracal, Corabia si multe alte zone? Practic e aproape singura metoda de a face un ban. Asta e situatia, au si ei familii, nu ii apar dar sunt cazuri sociale. Repet ce au spus si cei dinaintea mea, fara suport legal si o tara civilizata nu se va face nimic doar prin puterea exemplului... Te imbeti cu apa rece. Ai stat prea mult intr-o tara civilizata si ai rupt contactul cu realitatea. Vrei sa te mandresti cu romani? Ok poti sa o faci... La fel cum poti fi si idealist extrem... Dar din partea mea, sau mai bine zis din punctul meude vedere, adica acel al romanului ancorat in realitate nu in idealism eu nu cred in schimbarea mentalitatii. Daca anem si mane spre exemplu ar fi in Romania, pe Olt, Mures, sectiunea ,,dupa partide'' ar avea putine pagini. Forumul este cel mai bun din Romania clar, dar trebuie implementata o sectiune mai putin publica. Poti sa inveti monturi, tehnici si restul lucrurilor public, sectiunea dupa partide trebuie tinuta privata. Neamtul, austriacul, etc sa isi tina parerile pt ei, nu s-au nascut in Romania...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 15. iulie 2014, 16:41

Complicata discutie... depinde din ce unghi privesti lucrurile. :ochi:

Ca sa zic si io ceva: cati braconieri din 100 pescuiesc la clonc si/sau cu montura "la copac" si/sau cu montura la geamandura si/sau... ?
Nu stiu de ce da` majoritatea braconierilor "seriosi" pe care i-am vazut sau de care stiu dau la grebla, cu curent, cu plase monofilament s.a.m.d..
Asa ca, daca din poze facute corect nu se poate deduce locul capturii, care-i efectu` ala dezastruos al forumului asupra populatiei piscicole?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

12

marți, 15. iulie 2014, 16:52

Foarte complicata. Forumul asta e cel mai bun pe linie de pescuit ptr ca este un forum liber si deschis ....daca tot vreti sa-l privatizati sa-i sa faceti sectiuni secrete ....nu se rezolva mai nimic....nu aveti decat sa va dati mesaje private cu monturi secrete, cu poze si filmari de locuri de pescuit ...Nu le cauta nimeni pe ale voastre...Daca faceti sectiuni secrete o sa devina un forum ca toate celelalte, banal. Mergi inainte Zoran dar fara privatizari. Totul vad ca a inceput de la lipsa de poze...nu toti facem poze si , in cazul meu nu am avut la ce sa fac poze. Nu toate zonele sunt populate cu densitatea care este pe la voi. Nu m-am apucat de mult de pescuit la somn, asa ca inca invat si am sa incerc si in alte zone. Daca vreti poze cu "Natura moarta" va pun cate vreti ca sa vedeti peisajele zonei in care pescuiesc, cu somni mai aveti de asteptat.

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 15. iulie 2014, 16:54

Hm... Poze facute corect, ma duc cu barca poate singur, mai greu cu pozele corecte. Vreau sa pun poze acolo unde il prind nu jos pe iarba cu lanseta langa el, de ce sa editez, tai, vreau sa se vada uneori decorul, apa... Nu sa stau sa ma gandesc ce e corect si ce nu. Si daca eu am un loc in care sa zic sunt cativa somni, daca vine maimutoiul cu siruri de 400-500 carlige si imi distruge locul, eu unde mai dau? Nu am timp sa merg sute de km si sa caut iarasi locuri, vreau sa dau pe langa casa. Nu sectiune de monturi secrete, doar sectiunea dupa partide! Daca o sa faci vot pentru cine vrea si cine nu iarasi nu e bine ca e clar ca sunt multe vipere printre noi. Discuta cu staful, am incredere .

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 15. iulie 2014, 17:00

Hm... Poze facute corect


O poza facuta unde in fundal se vede apa sau cerul e in acest sent facuta corect, de anu se recunoaste. Hai ca nu-i greu, ca doar stem pescari si avem rabdare si ne orientam rapid. Si da, o filmare cu un dril unde pestele iti intoarce barca 360°, nu trebuie postata. Dar eliberarea, daca tot se filmeaza, nu o filmeaza nimeni cu malu' in spate, ci in jos, spre apa, acolo unde ii dai drumu'. Sau gresesc? :noroc:

Nu, nu fac vot.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 15. iulie 2014, 17:04

Zoran eu am spus ce am avut de spus si ma opresc aici. Un singur lucru iti spun, fa poza cu telefonul oriunde, in bezna daca vrei, se vede data si coordonatele exacte. Asta in cazul telefonului, nu iau camera in barca. Fa poza cu faa spre apa in jos, se oglindeste barajul, padurea, etc... Intram in chestii tehnice si as putea vorbi la nesfarsit. Structurez ultima mea interventie pe acest subiect in: romanul se va schimba niciodata iar cei ce nu traiesc aici si nu se confrunta zilnic cu problema din punctul meu de vedere vorbesc de dragul vorbitului, realitatea e mai crunta ca filmele. Noroc!

Nicolai

Oblete

Răspunsuri: 57

Membru din: 5. iunie 2014

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 15. iulie 2014, 18:14

Eu sunt incepator si cu ingaduinta voastra o sa adaug inca o parere.
In viata sunt multe situatii de genul "dreptate si tu, dreptate si eu, acum ce facem". Cam la fel vad si in acest caz, dreptate si Zoran, dreptate si Tyrael...
Cum se gestioneaza asemenea situatii... :doarecapu:
Si unul si altul a venit cu o propunere, ambele au si bune si rele...
Cam asa e si in viata, binele vine la pachet cu raul si nu prea putem face bine decat din rau ca n-avem din ce altceva sa-l facem.
Eu cred in voi si mai cred si ca o sa fie bine, indiferent la care din solutii se va ajunge.
Doamne ajuta si decizii intelepte.


zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 15. iulie 2014, 19:52

care-i efectu` ala dezastruos al forumului asupra populatiei piscicole?



Informer, nu trebuie dus la extrem cand nu e cazul...Nu cred ca cineva a vorbit de efect dezastruos! Si nu ma refeream (eu cel putin ) la poze. Ci la monturile prezentate mura in gura...Pentru ca ,da ,informatia exista peste tot insa daca posmagii sunt muiati parca e mai usor ,nu? E una sa sapi pe net dupa idei si monturi ,in toate limbile pamantului si alta e sa fie en-detail la un click distanta. Eu am regasit aici monturi de stationar pe care poate doar le-am intuit. Si ,brusc ,revelatia! :rizi:

Si inca ceva: eu nu am spus ca montura la copac/geamandura este practicata de braconieri! Nu am spus ca este ilegala legarea de malul opus a unei monturi (desi poate am ceva dubii) ...Pur si simplu eu o asimilez cu pripoanele. Asta asa, ca tot iti place sa extragi din context expresii :) In rest ,nu stiu daca va fi sau nu benefica trecerea unei bucati de forum "sub acoperire" .Si oricum nu cred ca se gandeste cineva la o zona privata (iar ne plac interpretarile ...) ci la o zona in care ai acces in anumite conditii.Conditii care pot fi indeplinite de oricine in fond! In fine. Probabil ca ,exact ca intr-un film , fiecare vede altceva.

Ps: apropo ...cati utilizatori are forumul inregistrati? Cati dintre ei isi expun aici punctul de vedere in urmatoarele 3 zile sa zicem? Nu sunteti curiosi?



@Negru Voda 13

Esti un om educat ,optimist si plin de intentii bune . Nu pot decat sa te salut si sa sper ca mai traim atat incat sa se dovedeasca ca ai avut dreptate. Se spune insa ca pesimistul este de fapt un optimist care cunoaste realitatea!

O seara buna . :prieteni:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 15. iulie 2014, 20:13

Informer, nu trebuie dus la extrem cand nu e cazul...Nu cred ca cineva a vorbit de efect dezastruos! Si nu ma refeream (eu cel putin ) la poze. Ci la monturile prezentate mura in gura...Pentru ca ,da ,informatia exista peste tot insa daca posmagii sunt muiati parca e mai usor ,nu? E una sa sapi pe net dupa idei si monturi ,in toate limbile pamantului si alta e sa fie en-detail la un click distanta. Eu am regasit aici monturi de stationar pe care poate doar le-am intuit. Si ,brusc ,revelatia!

Zamfi, eu am mai spus si nu m-am referit exclusiv la pescuit: NU poti sa ascunzi informatia pt. ca unii nu-s in stare s-o foloseasca in mod corect... poate doar daca-i vorba de americani si area 51... :rizi: .
Personal NU sunt de acord cu "zona secreta".

Pe de alta parte (si te rog sa nu iei afirmatia mea ca fiindu-ti adresata!) omul este o fiinta cu "puseuri" egoiste insa incearca de multe ori (voluntar sau involuntar) sa mascheze asta sub o tenta de grija pentru altcineva sau altceva... de ex. pt. pesti. :)
Cred ca toti am observa din cand in cand acest lucru, daca am fi atenti, inclusiv la noi insine.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 15. iulie 2014, 20:14

Personal sunt de parere ca sa privatizezi anumite sectiuni din forum nu e prea recomandat,forumul creste datorita informatilor ,monturilor explicate detaliat,filmarilor facute la pescuit,etc...Cred ca e forumul cel mai ,,sincer" din cate sunt inscris,nu s-a ascuns nimic si multumita lui Zoran si echipei am invatat multi dintre noi cum sa pescuim la somn corect...la fel ca si Informer cred ca cine braconeaza foloseste alte ustensile(curent,grebla,sir,plase)si nu pescuitul la pluta si macara...

Cat despre selectia userilor de forum cum stim care sunt ok.??
Nici macar nu ne cunoastem,de unde stim care sunt braconieri si care nu??
O parte au reusit sa se cunoasca la intalnirea din Timisoara si mi se pare o idee buna sa se tina in fiecare an,nu poti sa participi intrun an incerci in celalalt si in
final tot te cunosti..

Pe forumul din Spania s-a incercat ceva asemanator ...problema erau romanii,bulgarii,rusii care luau tot ce prindeau iar userii spanioli sunt suparati foc ..s-a cerut excluderea strainilor din forum ,in final administratorul forumului a refuzat lucrul acesta justificand faptul ca multi dintre straini acestia practica C&R si nu trbuie sa plateasca alti pt.o mana de braconieri...la fel a specificat ca e un forum liber, deschis tuturor natilor de aceea are nr. cel mai mare din Europa (13.000) dupa cum zice el..

Sunt de acord ca picatura cu picatura in final se sparge piatra,eu am fost in situatia asta ,de a ma invata un Argentinian C&R....
Un salut la toti.

toby

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 6. februarie 2014

Locație: Dr. Tr. Severin

  • Scrie un mesaj privat

20

marți, 15. iulie 2014, 20:16

Ieri noapte am pescuit la stationar din barca si in apropiere a mai ancorat un tanar care in zona este catalogat ca cel mai mare braconier.In 20-30 de minute a prins un salau de 1,5kg pe care s-a oferit sa mi-l vanda mie.Intrand in discutii despre pescuit, braconat si foamea cei indeamna pe unii sa faca ravagii pe apele din zona, baiatul a inceput sa-mi explice cum oameni platiti de mari patroni din zona cu super restaurante de milioane de euro curenteaza saptamanal si distrug tot ce misca in zona.Baiatul spunea cati somni gaseste dimineata pe malul Dunarii si injura si suduia de mama focului.La inceput nu mi-a venit sa cred, avand impresia ca bate campii si in scurt timp a mai prins un somotel de 500-600grame pe care l-a eliberat. Pescuitul il practica zilnic de la 4-5 dimineata pana prinde 1-2 bucati de rapitor pe care-l vinde ca sa-si cumpere tigari si paine. Intrebarea este daca baiatul prinde ca sa se imbogateasca sau patroni respectivi prind ca sa nu saraceasca.