Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

81

joi, 13. martie 2014, 19:49

Hai mai ca esti tanar! Cum sa obosesti asa repede ? :soc: Pai in tine imi era speranta...Stii ca ai dreptate ,in general. Acuma nu stiu ...Ironii fine ? Pai tu stii ca eu ti-am zis ceva anul trecut legat de prohibitia in Valcea ,fara ironie, ca nu-mi ironizez prietenii!

Pe de alta parte te inteleg si te si compatimesc...Si pe mine ma compatimesc ...Insa stii ceva ? Cu toate vaicarelile noastre (atentie ca nu e bascalie aici!) ajungem sa ne ducem dreaq! Ca tara ,ca neam ...Eu zic ca nu e bine! Deloc! Stii ca radeam noi pe motiv ca fiecare e cu Romania lui ... :)
Frate , treaba nu e simpla ...Si depinde doar de noi daca nu dorim sa o complicam mai tare ! Ai auzit probabil, prin media, ca in Ardeal cica se face o petitie pentru desprinderea de Romanica noastra ,ca oamenii sunt abordati telefonic ,etc ... :nervos: Mah pe mine nu m-a sunat nimeni ca ai fi auzit la stiri :rizi: Insa lucrurile se pare ca nu sunt simple deloc ...Vezi Ucraina.Normal ca sunt extremisti ,agitatori ,etc.Teoria conspiratiei nu? Eu zic ca miza e mai mare decat se vede si nu se refera doar la Ardeal sau Romania! Paranoic ce vrei...

Asa ca ,sincer, chiar nu mai am chef de ironii si aluzii ,insa sunt convins ca nu (mai) ajunge doar sa ne platim darile la stat si sa asteptam...Doamne fereste sa treaca istoria pe langa noi!

In rest ,asa cum am mai zis ,prohibitie usoara . Urarea este sincera si ma priveste si pe mine. :prieteni:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

82

miercuri, 2. aprilie 2014, 09:17

Am scris un e-mail din partea forumului la cabinet ministru, asteptam raspunsurile de clarificare a intrebarilor:
1. Pe perioada de prohibitie a stiucii, pina in 25.03., este permis pescuitul cu peste viu, mort sau naluci artificial ale celorlalte specii de rapitori? Somn, salau, biban, clean?

2. Din 1.04. – 30.05. , si respectiv 1.04. – 15.05. pe apele frontiera de stat, pescuitul este complet interzis, fara nici un fel de exceptii la stiuca?

:gandesc: ...sa vedem raspunsurile celor care au eliberat Ordinul nr. 83/2014 privind stabilirea perioadelor şi zonelor de prohibiţie a pescuitului.


Au cam trecut cele 30 de zile :nunteleg: , n-ai primit raspuns inca? :soc:

83

miercuri, 2. aprilie 2014, 11:16

Am scris un e-mail din partea forumului la cabinet ministru, asteptam raspunsurile de clarificare a intrebarilor:
1. Pe perioada de prohibitie a stiucii, pina in 25.03., este permis pescuitul cu peste viu, mort sau naluci artificial ale celorlalte specii de rapitori? Somn, salau, biban, clean?

2. Din 1.04. – 30.05. , si respectiv 1.04. – 15.05. pe apele frontiera de stat, pescuitul este complet interzis, fara nici un fel de exceptii la stiuca?

:gandesc: ...sa vedem raspunsurile celor care au eliberat Ordinul nr. 83/2014 privind stabilirea perioadelor şi zonelor de prohibiţie a pescuitului.


Au cam trecut cele 30 de zile :nunteleg: , n-ai primit raspuns inca? :soc:


Am dat eu cateva telefoane si raspunsurile erau categoric DA si DA, adica la ambele intrebari ! Iar la intrebarea cu lacurile "salbatice"... gen foste balastiere... PROHIBITIA se APLICA SI ACOLO ! ... cel putin teoretic ca practic :doarecapu: ... Din cate am inteles primeau mii de scrisori /intrebari pe aceasta tema... era mult mai simplu sa dea un comunicat de presa ...DAR ....

  • »ionutz_gr« a fost blocat

Răspunsuri: 90

Membru din: 13. ianuarie 2014

Locație: Bacau

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

84

miercuri, 2. aprilie 2014, 11:26

Ce se poate intampla din punct de vedere legal daca sunt prins la pescuit in perioada de prohibitie?

1. Amenda(ce suma)
2. Dosar penal(?)
3. Confiscare scule(barca +motor?)

Cine are dreptul de control?

Cine stie detalii va rog sa precizati eu unul sigur o sa ajung pe apa dupa stiuca...bineinteles doar C&R
:pescuit:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

85

miercuri, 2. aprilie 2014, 11:29

Citat


Au cam trecut cele 30 de zile :nunteleg: , n-ai primit raspuns inca? :soc:

Nu. Din pacate...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

86

miercuri, 2. aprilie 2014, 12:19

Ce se poate intampla din punct de vedere legal daca sunt prins la pescuit in perioada de prohibitie?

1. Amenda(ce suma)
2. Dosar penal(?)
3. Confiscare scule(barca +motor?)

Cine are dreptul de control?

Cine stie detalii va rog sa precizati eu unul sigur o sa ajung pe apa dupa stiuca...bineinteles doar C&R


Pescuind in prohibitie savarsesti o infractiune, ti se va intocmi dosar penal si sunt sanse foarte mari sa ti se confiste si sculele (bete si chiar barca daca ai).
Drept de control au jandarmeria, politia, politia de frontiera...
Evident...toate astea se pot intampla DOAR DACA te controleaza careva...
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

87

miercuri, 2. aprilie 2014, 12:51

....

Studiati OUG 23/2008 mai ales capitolul IX. referitor la amenzi :
Art. 64. – Următoarele fapte constituie infracţiuni şi se sancţionează cu amendă de la 150 lei la 10.000 lei şi interzicerea dreptului de a pescui pe o perioadă cuprinsă între 1 şi 3 ani:


b) pescuitul prin orice metode al reproducătorilor, în perioada de prohibiţie, şi distrugerea icrelor embrionate de peşte în zonele de reproducere naturală;

h) pescuitul resurselor acvatice vii sub dimensiunile legale;

i) pescuitul resurselor acvatice vii cu unelte de pescuit având ochiul de plasă sub dimensiunile minime legale;

j) deţinerea/transportul/comercializarea fără documente legale a peştelui, icrelor şi produselor din peşte;

k) producerea, importul, comercializarea, deţinerea sau folosirea la pescuit de către persoanele neautorizate a năvoadelor, voloacelor, prostovoalelor, vârşelor, vintirelor, precum şi a altor tipuri de unelte de pescuit comercial;

l) pescuitul cu ostia, suliţa, ţepoaica şi cu orice alte unelte înţepătoare sau agăţătoare, prin greblare sau harponare;

m) producerea, importul, deţinerea, comercializarea sau utilizarea uneltelor de plasă monofilament în apele continentale şi în apele maritime interioare

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

88

miercuri, 2. aprilie 2014, 13:52

Ar mai trebui explicat care este diferenta dintre infractiune si contraventie. Din cate stiu eu infractiunea este chestie penala si sanctiunile sunt penale (privare de libertate, amenda penala, munca in folosul comunitatii). Amenda in urma comiterii unei infractiuni nu are acelasi "statut" cu o amenda (cotraventionala) pentru ca ai arucat chistocul de la tigare pe jos in loc de a folosi cosul de gunoi.
Amenda penala inseamna cazier judiciar. Amenda contraventionala inseamna ca doar ai platit niste bani si nu-i mai ai. Neplata unei amenzi contraventionale poate duce a unele sactiuni, usoare, penale.

geoco

Oblete

Răspunsuri: 43

Membru din: 16. august 2012

Locație: alba iulia

  • Scrie un mesaj privat

89

joi, 3. aprilie 2014, 21:11

:gandesc: ART.66 zice .....sunt supuse confiscarii mijloace de transport,unelte etc...........care au fost folosite la savarsirea INFRACTIUNILOR! pescuitul recreativ in perioada de prohibitie .......constituie contraventie si se sanctioneaza cu amanda de la 600-1000 lei si cu retinerea permisului......asadar nu constituie infractiune ....deci nu se confisca bunurile (bete,barca si altele)! ART.59 litera f !!! ATENTIE ART64 litera b.........!!! :doaaamne: :doaaamne: :doaaamne: sa nu uitam totusi ca este prohibitie generala! dupa vizite la asaciatie(AJVPS-din pacate) dupa discutii cu presedintele acesteia,care afirma pana de curand (miercuri inclusiv) ca se poate pescui cu artificiale dar nu se retine absolut nimic,dupa ce am insistat telefonic si am obtinut acelesi raspuns de la un inspector ANPA........s-o facut la final lumina! pescuitul este interzis (nu stiuca ,nu artificiale nu ....nu.....nimic)! :limba:
NICIODATA NU SPUNE....NICIODATA!

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

90

joi, 3. aprilie 2014, 22:00

Citat


La articolul 59, după litera e) se introduce o nouă literă, litera f), cu următorul cuprins:

f) pescuitul recreativ/sportiv în habitatele piscicole naturale, prin orice metode şi mijloace, al peştilor şi al altor vieţuitoare acvatice, în perioada de prohibiţie şi în zonele de protecţie.

Art. 64.
Următoarele fapte constituie infracţiuni şi se sancţionează cu amendă de la 150 lei la 10.000 lei şi interzicerea dreptului de a pescui pe o perioadă cuprinsă între 1 şi 3 ani:
b) pescuitul prin orice metode al reproducătorilor, în perioada de prohibiţie, şi distrugerea icrelor embrionate de peşte în zonele de reproducere naturală;



Sa intelegem ca la articolul 64 intra doar pescarii profesionisti, iar la articolul 59 intra recreativ/sportivii? Sau daca pestele prins in prohibitie este "ne-reproducator" (prea mic) scapi cu contraventie iar daca ai "ghinionul" sa dai peste o femela cu icre....ai belit-o?
Interpretabile mai sunt legile noastre si tare tampiti sunt aia ce le concep.
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

91

vineri, 4. aprilie 2014, 07:07

Nu va bazati pe ''infractiune'' si 'contraventie''..pentru ca eu am patit-o in urma cu ceva ani pe vremea cand mai pescuiam la crap.Nu era in perioada de prohibitie,ci undeva spre toamna,august septembrie.Mai exact eram cu 4 lansete in apa si era voie doar cu 2 pe vremea aia.Am luat si amenda si mi-au confiscat 2 lansete.Nu am facut contestatia la timp,deoarece credeam ca asa e legea..dupa aia am citit legea si am vazut ca fapta mea se incadra la ''nerespecarea conditiilor de pescuit''-ceva de genu' si masura eera o simpla amenda.Masura confiscarii a fost abuziva si se aplica faptelor penale..Ei mi-au aplicat-o si mie.Prin avocatul asociatiei unde eram membru am facut plingere impotriva avesteti fapte..O trecut aproape un an pana o venit un ofiter de Politie care mi-a luat o declaratie despre cum s-au intimplat faptele.Pe parcursul acelui act,ofiterul incerca permanent sa imi impuna un anume fel de exprimare,anumite nuante..nu am inteles pe moment de ce,dar instinctiv nu i-am facut jocul ,cat am putut..Apoi a urmat procesul la care nu am fost prezent,s-au dus doar avocata si seful asociatiei..Raspunsul procurorului a fost clar impotriva plingerii mele si in favoarea functionarului anpa,exprimat in niste termeni specifici castei ,din care intelegeai ca tu esti prost si cum au aplicat ei legea asa e bine..Ne-a mai ramas sa facem recurs..scarbit,n-am mai facut..De atunci e voie cu 4 lansete...culmea ironiei e ca ,personal sant impotriva a mai mult de 2 lansete la stationar,dar atunci de plictiseala mai bagasem 2 deoarece nu avusesem nici o trasatura de vreo 3 zile..alea dou lansete erau pentru pescuit la rapitor cu peste viu....Nah si asa am vandut tot si m-am apucat da spining suta la suta..V-am povstit asta ca sa vedeti cum merg lucrurile cu draga noastra justitie...e clar pe aceasta perioada ne-au tras-o..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

92

vineri, 4. aprilie 2014, 07:18

Da Gigi,nasol dar uite asa te-ai apucat de spining ,nu ? :zambet:

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

93

vineri, 4. aprilie 2014, 11:49

Voi vorbiti de articole de lege ,de legi si astia dau cu plasele pe dunare de n-au aer.Ieri am fost sa ma plimb pe malul dunarii si erau doua barci pe senal care n-aveau nici o treaba cu prohibitia,si unde mai pui ca mai bantuiau prin zona si jandarmii cu masina.Toate legile din tara asta sunt facute doar ptr noi astia mici si cu constiinta.in rest...... :doaaamne:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

94

vineri, 4. aprilie 2014, 12:49

Acum citeva minute a intrat raspunsul. Tot e bine ca l-am primit :rizi:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

95

vineri, 4. aprilie 2014, 14:31

Liber la braconat....le doresc celor care au obtinut asta..cam asa...sticla pisata marunt in chiloti,cuie-n talpa,camasi cu guler de smirghel,sezut la scaun legat direct la pistolul de puscat cuie.etc...etc...
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

96

vineri, 4. aprilie 2014, 19:25

Toate legile din tara asta sunt facute doar ptr noi astia mici si cu constiinta.


Legile sunt facute pentru toata lumea! Unii isi permit sa nu le respecte.Din diverse motive...Unii sunt prinsi si platesc ,unii nu .Asa este in viata . ORICINE poate sa mearga,PE RISCUL LUI, sa pescuiasca in prohibitie! Poate va fi prins si va plati,poate va fi prins si nu va plati ,poate nu va fi prins! Eu cred ca e simplu...Si "baboii" care infunda acum puscariile, din politic si pana la fotbal, au zis ca legile nu au sa-i atinga niciodata ...Viata a dovedit contrariu.Altii inca se situeaza mai presus de lege ,insa sita cerne... Asa ca ...
Constat insa ca este greu de respectat legea in tarisoara noastra . Vulpile sunt cu gatul intins, insa strugurii se pare ca sunt acrii anul acesta :rizi:
Prohibitie usoara ! Sau Fir intins, dupa caz... :ochi:

geoco

Oblete

Răspunsuri: 43

Membru din: 16. august 2012

Locație: alba iulia

  • Scrie un mesaj privat

97

vineri, 4. aprilie 2014, 21:20

cel putin in alba cine va fi agatat(la pescuit)in aceasta perioada, cu siguranta va plati pentru toti cei care asta iarna le dadeau la ,,mufa,, organelor abilitate cand veneau in control,acestea neputandu-le face nimic .......pescuiau cu 2 carlige!!!!! :doaaamne:
NICIODATA NU SPUNE....NICIODATA!

toby

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 6. februarie 2014

Locație: Dr. Tr. Severin

  • Scrie un mesaj privat

98

vineri, 4. aprilie 2014, 21:30

Voi vorbiti de articole de lege ,de legi si astia dau cu plasele pe dunare de n-au aer.Ieri am fost sa ma plimb pe malul dunarii si erau doua barci pe senal care n-aveau nici o treaba cu prohibitia,si unde mai pui ca mai bantuiau prin zona si jandarmii cu masina.Toate legile din tara asta sunt facute doar ptr noi astia mici si cu constiinta.in rest...... :doaaamne:
Jandarmii asteptau barcile pentru o amenda sau doreau si ei un peste mai ieftin, doar este la prima mana si daca are si icre ....

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

99

luni, 7. aprilie 2014, 14:53

Nu,jandarmii tocmai ce-au venit in zona sa-i caute pe aia care mai dau la bete la caras pe langa barje.Si ieri cand treceam pe faleza am numarat numai putin de 5 barci din gura de varsare a siretului pana aproape de capitanie(cine stie),plus la celebra priza a dunarii vineri seara erau 4 cu barcile la apa si clientii pe mal asteptau sa-si ia capturile.Dar daca ii intrebi ei dau la scrumbie nu la crap ,somn ,salau sau ce le mai pica in plase.Stati sa vedeti de florii va fi concurs pe dunare si tot nu-i vede nimeni. :salut:

100

sâmbătă, 12. aprilie 2014, 09:25

braconierii

Delta Dunării, PARADISUL braconierilor. O TONĂ şi jumătate de peşte a fost confiscată

Citeste mai mult pe RTV.NET: Delta Dunarii, PARADISUL... | Romania TV | RTV.net