Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

21

marți, 25. februarie 2014, 07:36

Militia..... :zambet: de frontiera nu cred ca exista alt organ care face legea la noi mai ales pe frontiera :gandesc:

  • Autorul acestui subiect este »cristiGalati«

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

22

marți, 25. februarie 2014, 08:57

raspunsul va fi neclar si va contine paragrafele mentionate si de noi cu un indem respectuos de a citi restul legii daca mai sunt neclaritati! :)
nu cred ca exista functionari publici care sa isi asume responsabilitatea unui raspuns categoric cu DA sau NU!

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

23

marți, 25. februarie 2014, 08:59

ZORAN este simplu dai un telefon la PF si vei vedea caeste voie la stiuca incepind cu 25 martie :prieteni:


Am scris un e-mail din partea forumului la cabinet ministru, asteptam raspunsurile de clarificare a intrebarilor:
1. Pe perioada de prohibitie a stiucii, pina in 25.03., este permis pescuitul cu peste viu, mort sau naluci artificial ale celorlalte specii de rapitori? Somn, salau, biban, clean?

2. Din 1.04. – 30.05. , si respectiv 1.04. – 15.05. pe apele frontiera de stat, pescuitul este complet interzis, fara nici un fel de exceptii la stiuca?

:gandesc: ...sa vedem raspunsurile celor care au eliberat Ordinul nr. 83/2014 privind stabilirea perioadelor şi zonelor de prohibiţie a pescuitului.


Ordinul este destul de clar.(1) Se instituie măsuri de prohibiţie pentru pescuitul în scop comercial, recreativ/sportiv şi familial al oricăror specii de peşti, crustacee, moluşte şi al altor vieţuitoare acvatice în habitatele piscicole naturale, pe o durată de 60 de zile, în perioada 1 aprilie-30 mai inclusiv, iar în apele care constituie frontieră de stat, inclusiv Golful Musura, pe o durată de 45 de zile, în perioada 1 aprilie-15 mai inclusiv, cu excepţiile prevăzute în prezentul ordin.

Extras din Ordinul nr. 83/2014 > SECŢIUNEA 1 > Art. 1. > (1)

Art. 5.
(1) Fără a aduce atingere prevederilor art. 1 se interzice pescuitul comercial, recreativ/sportiv şi familial al speciilor de peşti şi al altor vieţuitoare acvatice, după cum urmează:
a) ştiuca, începând cu data intrării în vigoare a prezentului ordin până la data de 15 martie inclusiv în perimetrul Rezervaţia Biosferei "Delta Dunării" şi până la data de 25 martie inclusiv în restul habitatelor piscicole naturale

Scrie clar in Art. 5 "fara a aduce atingere art.1. cu privire la prohibitia la stiuca.
Deci stiuca este permisa la noi ,de exemplu din 15 03 pina pe 1 04-2014. :buaaaah:

24

marți, 25. februarie 2014, 09:08

CORECT CORECT CORECT :zambet: :prieteni: asa este si nu se specifica in ordin ca in alti ani cu ce momeala au omis sa scrie au mai omis acm citi va ani si am fost la pescuit la stiuca cu mamaliga cind am fost legitimat de frontiera si intrebat la ce dau am ras la STIUCA au inceput sa rida unu din ei era pescar :rizi: :rizi: :rizi:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

25

marți, 25. februarie 2014, 09:09

Deci stiuca este permisa la noi ,de exemplu din 15 03 pina pe 1 04-2014.

Asa am inteles si eu, iar din 1.04. pescuitul e complet inchis, inclusiv la stiuca...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

26

marți, 25. februarie 2014, 10:33

Deci stiuca este permisa la noi ,de exemplu din 15 03 pina pe 1 04-2014.

Asa am inteles si eu, iar din 1.04. pescuitul e complet inchis, inclusiv la stiuca...


Intr-adevar, din 1 aprilie pescuitul sportiv (recreativ) este oprit pentru orice specie. Ramane discutabila scrumbia... :ochi: Pescuitul ei cu plase este permis, dar cel sportiv (recreativ) interzis?! :rizi:
Pentru stiuca si salmonide este clar ca este neclar, specii pentru care prohinitia fireasca se "completeaza" cu prohibitia generala cand nici stiuca si nici pastavul nu mai au nicio traba cu boistea astfel incat la pastrav se poate pescui intre "saptamana 67 si saptamana 67,5 (intr-o miercuri) :rizi: iar la stiuca in intervalul orar 21:07-23:04 :rizi: ecxeptand perioadele sus-amintite.
Pentru scrumbie, ca care o fi adevarul ca cum s-a stabilit este ca cand avem voie de a pescui fara a arunca cu "muste" in apa cu lanseta sau undita. Ca cine ne poate lamuri in chestiunea asta cauzatoare de chestii care nu concorda cu concordanta pescuitului sportiv (recreativ)? :rizi: :doarecapu: :pescuit: :doarecapu: :rizi: :relax:

P.S. Nu am pescuit nicio data la scrumbie cu muste si nici nu o voi face, dar scrumbia, dpmdv este o delicatesa culinara :noroc: La pastrav, in ultimii 20 de anisori am pescuit 0 ora acum 2 anisori la Bran fara nciun rezultat cu toate ca-i vedeam asteptand sa fie prinsi de cineva (eu am fost exclus din schema dinnainte sa incep a pescui) :rizi:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

27

marți, 25. februarie 2014, 10:36

Zoran,actualul ordin nu este altceva decat un paravan pentru cei care traiesc din braconaj.Braconierul de rand are un ''spate'',fara de care el .braconierul ' nu ar avea tupeul sa braconeze constant..Cei care beneficiaza de pe urma braconierilor sant,fie persoane din institutii ale statului care ar trebui sa combata fenomenul,fie propietari de incinte private..
Aceste doua categorii ,au facut presiuni asupra inspectorilor anpa,care sant depasiti numeric(1 la 3 judete)si au aruncat vina asupra spiningarilor care pana mai deunazi puteau pescui stiuca in anumite conditii.Si au facut acest ordin 83 prin care ,practic dau mana libera braconierilor.Acestia nu vor mai fi deranjati de catre pescarii cu spirit civic,care actioneaza individual sau organizati..Cei mai multi dintre acestia ,obisbnuiau fie sa anunte autoritatile(fraieri ca mine),fie sa distruga plasele braconierilor..Acum,dupa noul ordin ,acestia nu mai au nici o justificare sa iasa pe apa..Cine consuma zeci de litri de carburant ,ca sa se ia de niste braconieri care, in fond au ''spate'' si nu patesc nimic??Si asta fara sa poata pescui no kill,legal??Eu unul ,in nici un caz..Atunci,braconierii pot mulge stiuca in alea 5 zile de pescuit''legal'',ca oricum o fac si inainte,si dupa ce salaul e pe cuiburi intra prohibitia generala,si nimeni nu va mai fi prezent pe apa ca sa semnaleze actele de braconaj..

O MARE MAGARIE FACUTA CU GIRUL ANPA.. :nervos:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

28

marți, 25. februarie 2014, 10:41

ZORAN este simplu dai un telefon la PF si vei vedea caeste voie la stiuca incepind cu 25 martie :prieteni:


Am scris un e-mail din partea forumului la cabinet ministru, asteptam raspunsurile de clarificare a intrebarilor:
1. Pe perioada de prohibitie a stiucii, pina in 25.03., este permis pescuitul cu peste viu, mort sau naluci artificial ale celorlalte specii de rapitori? Somn, salau, biban, clean?

2. Din 1.04. – 30.05. , si respectiv 1.04. – 15.05. pe apele frontiera de stat, pescuitul este complet interzis, fara nici un fel de exceptii la stiuca?

:gandesc: ...sa vedem raspunsurile celor care au eliberat Ordinul nr. 83/2014 privind stabilirea perioadelor şi zonelor de prohibiţie a pescuitului.


Ordinul este destul de clar.(1) Se instituie măsuri de prohibiţie pentru pescuitul în scop comercial, recreativ/sportiv şi familial al oricăror specii de peşti, crustacee, moluşte şi al altor vieţuitoare acvatice în habitatele piscicole naturale, pe o durată de 60 de zile, în perioada 1 aprilie-30 mai inclusiv, iar în apele care constituie frontieră de stat, inclusiv Golful Musura, pe o durată de 45 de zile, în perioada 1 aprilie-15 mai inclusiv, cu excepţiile prevăzute în prezentul ordin.

Extras din Ordinul nr. 83/2014 > SECŢIUNEA 1 > Art. 1. > (1)

Art. 5.
(1) Fără a aduce atingere prevederilor art. 1 se interzice pescuitul comercial, recreativ/sportiv şi familial al speciilor de peşti şi al altor vieţuitoare acvatice, după cum urmează:
a) ştiuca, începând cu data intrării în vigoare a prezentului ordin până la data de 15 martie inclusiv în perimetrul Rezervaţia Biosferei "Delta Dunării" şi până la data de 25 martie inclusiv în restul habitatelor piscicole naturale

Scrie clar in Art. 5 "fara a aduce atingere art.1. cu privire la prohibitia la stiuca.
Deci stiuca este permisa la noi ,de exemplu din 15 03 pina pe 1 04-2014.
Intreb si eu,stiuca nu este exceptia??
Daca nu este exceptia,de ce??De ce s-au mai obosit sa ii dea doua perioade??
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

29

marți, 25. februarie 2014, 10:43

Scuze ,ca nu stiu ce am selectat pe acolo si a iesit incadrat..repet deci..

Stiuca, nu reprezinta exceptia de la paragraful 1??

Daca nu,de ce??
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

30

marți, 25. februarie 2014, 11:16

Gigi, iti dau partial dreptate. Adica sunt de acord cu tine ca actualul ordin nu face decat sa inlesneasca braconajul in forma pura, dar si in forma veche, cand era permis accesul "stiucarilor" la apa, reprezenta o problema. Si cand zic asta ma refer la faptul ca, cel putin 80% din stiucari dadeau voit dupa alte specii decat stiuca, si cel putin 50% din ei retineau acele specii.
Probabil prin prezentul ordin, s-a incercat stoparea acelor "stiucari", lucru salutabil de altfel, DACA autoritatile ar combate si primul aspect, cel al bracnierilor "ne-pescari". Dar cum NU se intampla asta....vai si amar de apele si pestii nostri.
Asta e problema in ROmania. Avem legi (bune, mai putin bune), dar din pacate, NU AVEM ORGANUL CARE SA VEGHEZE LA RESPECTAREA LOR. Adica, organul exista, dar nu-si face treaba...
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

31

marți, 25. februarie 2014, 11:44

Acum in locul alora care retineau pesti ,vor fi mai multi braconieri cu plase si alte scule de profil..si din astia, 50 la suta nu elibereaza pestele ,asa cum se intimpla cu aia 50 la suta dintre ''stiucarii '' cinstiti..Asadar, vom avea mai multi braconieri care nu elibereazA NIMIC,si scapam de aia 50 la suta dintre stiucarii incorecti,care oricat de buni pescari ar fi tot nu prind cat prind braconierii in plase...Nu ca-i misto..??

In plus pe bracoieri nu o sa-i mai deranjeze nimeni...asa ne trebuie ,pentru ca n-am avut de lucru ,numai sa sunam la jandarmi sau unii,constituiti in ''trupe de rangeri'',sa distruga plasele... :nervos: vina ne apartine in totalitate..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

32

marți, 25. februarie 2014, 12:02

Gigi, iaca vă organizaţi şi să mai daţi câte o tură recreativă pe malurile apelor.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 118

Membru din: 6. august 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Tehnician

  • Scrie un mesaj privat

33

marți, 25. februarie 2014, 12:12

asa cum am amintit in alt subiect, am scris un email din partea forumului la cabinet ministru ape si paduri, iar acuma asteptam raspunsurile de clarificare a intrebarilor
Cred ca la cei care ai trimis email-ul semneaza ca "primarii" habar nu au ce contine acest ordin,nu cred ca iti vor raspunde,oricum i-ai bagat in "ceata" totala.Cel care raspunde de acvacultura este domnul Vasile Baltateanu de la ANPA Bucuresti,asa mi s-a spus anul trecut, el este cel mai in masura sa iti dea detalii despre ordinul de prohibitie.Anul trecut(parca in luna Mai) mi-a spus ca deja a inceput sa lucreze la Legea prohibitiei din 2014 sa nu mai existe nici un fel de interpretari in ordin,adica sa fie cat se poate de clar!...si iaca ca a reusit!!!!Felicitari!!
PS:Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!!

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »sorryy24« (25. februarie 2014, 12:20)


Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

34

marți, 25. februarie 2014, 12:16

Gigi, iaca vă organizaţi şi să mai daţi câte o tură recreativă pe malurile apelor.
Ca sa ce???Crezi ca autoritatile nu stiu care-i situatia??Atata timp cat unii castiga bine din braconaj,nimeni nu va lua o masura reala..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

35

marți, 25. februarie 2014, 12:27

În nici un caz ca să-i anunţaţi că se branconează, o lansetă cu tăietor de plase, o ancoră cu frânghie şi lucruri de felul ăsta. Dacă lor "nu le pasă" mai faceţi voi puţină treabă.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

36

marți, 25. februarie 2014, 12:32

asa cum am amintit in alt subiect, am scris un email din partea forumului la cabinet ministru ape si paduri, iar acuma asteptam raspunsurile de clarificare a intrebarilor
Cred ca la cei care ai trimis email-ul semneaza ca "primarii" habar nu au ce contine acest ordin,nu cred ca iti vor raspunde,oricum i-ai bagat in "ceata" totala.Cel care raspunde de acvacultura este domnul Vasile Baltateanu de la ANPA Bucuresti,asa mi s-a spus anul trecut, el este cel mai in masura sa iti dea detalii despre ordinul de prohibitie.Anul trecut(parca in luna Mai) mi-a spus ca deja a inceput sa lucreze la Legea prohibitiei din 2014 sa nu mai existe nici un fel de interpretari in ordin,adica sa fie cat se poate de clar!...si iaca ca a reusit!!!!Felicitari!!
No bun,ca sa stim ce inseamna ''clar'' pentru un asa zis legiuitor..Pentru mine e foarte ''clar'' incotro bate legea asta..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

37

marți, 25. februarie 2014, 12:34

În nici un caz ca să-i anunţaţi că se branconează, o lansetă cu tăietor de plase, o ancoră cu frânghie şi lucruri de felul ăsta. Dacă lor "nu le pasă" mai faceţi voi puţină treabă.
Sincer ,mie nu mi se pare drept normalitate sa ajunga cetateanul de rand sa faca o treaba care ii revine de fapt statului ,prin institutiile sale..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

38

marți, 25. februarie 2014, 12:48

Nu ....in nici un caz nu ne putem face dreptate singuri ...a mai incercat unul (pentru ca i s-a furat masina ) si a primit cadou cu suspendare :doarecapu:
Ar fi cine sa faca dar , ca in bancul cu statul -statul ia totul -paraca asa era :pauza:







În nici un caz ca să-i anunţaţi că se branconează, o lansetă cu tăietor de plase, o ancoră cu frânghie şi lucruri de felul ăsta. Dacă lor "nu le pasă" mai faceţi voi puţină treabă.
Sincer ,mie nu mi se pare drept normalitate sa ajunga cetateanul de rand sa faca o treaba care ii revine de fapt statului ,prin institutiile sale..

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

39

marți, 25. februarie 2014, 17:35

Gigi, nu mai stiu pe care site am citit o explicatie ptr. aceasta "exceptie" care mi s-a parut destul de plauzibila. Tot din cauza unor "pescari" s-a facut aceasta diferenta fata de anii trecuti, multi ziceau ca dau dupa stiuca cu artificiale dar nu se suparau, s-au tocmai asta si cautau, daca le intra si salau sau avat in traista. :nu: S-a vrut o eliminare a acestor riscuri de "accidente" :ochi:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

40

marți, 25. februarie 2014, 17:42

Am mutat discutiile din subiectul QUIZ aici... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com