De procurat ...magazine fizice sau virtuale.Eu am vreo 4 bucati de strune de titan ,lungi de vreo 30 cm insa pescuiesc cu tot felul de "pocnitori"
Apropo de struna la stiuci mari ce fel de strune recomandati( marca/ lungime) si de unde procurati ?




Apropo de struna la stiuci mari ce fel de strune recomandati( marca/ lungime) si de unde procurati ?
Strunele pe care le folosesc sunt cele de la Fintastic Canada - titan- foarte bune dar scumpe, motiv pentru care nu le folosesc decat cand pescuiesc din barca.
Totusi trebuie sa spuns ca am avut si un incindent cu aceste strune, deoarece a cedat agrafa crosslock cu care era dotata (insa pot pune asta pe seama unei indelungi utilizari ~aprox 3-4 sezoane de pescuit)
Am mai cumparat dar nu am folosit inca strunele de titan de la Strike Pro - arata bine, lungimi diferite iar pretul.........acceptabil tinand cont ca vorbim de strune din titan.
Totusi la pescuitul de pe mal si in general pe Olt sub baraje, datorita agataturilor extrem de dese folosesc strune din wolfram, acele strune subtiri si negre de minim 20cm - as vrea sa incerc cu ledear de florocarbon gros dar................![]()
Si eu recomand Fintastic Canada (eventual se schimba agrafa); eu le procur de la Abrevis
Firul folosit de Zoran nu suporta un nod decent (doar daca nu esti pretentios)
pe care cred ca poti sa-l gasesti si-n alta parte nu doar la ei. daca nu mai exista varianta intermediarilor care pun comenzi acolo si-ti pot aduce (ocazie cu care mai iei si un fluorcarbon bun si ceva agrafe si gume
)
)si sunt curios daca i-mi va rupe ,in contextul in care nu am prins mai mare de 74 cm. Sări de informațiile utilizatorului
Membru din: 31.03.2013
Locație: Baia Mare Maramures
Profesia: Tamplar , Vanzator Comercial
eu am inceput sa folosesc texti pe direct 0,19 ( l+am probat cu dinti mei)si sunt curios daca i-mi va rupe ,in contextul in care nu am prins mai mare de 74 cm.
Stii cum e , nici salaul nu taie si are dinti .Textilul rezista la abraziune mai putin ca si monofilamentul ,iar daca stiuca inghite si firul ajunge pe dinti ,iar contra vine pe "plecarea" stiucii ,firul va fi taiat aproape instantaneu .Normal ,aste este opinia mea.
,nu stiu ce sa zic dar mi+ar placea sa lupt cu o asa dihanie.
Pentru Software-ul: Burning Board®, dezvoltat de WoltLab® GmbH






