Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 23. octombrie 2013, 07:31

Stiucile capitale

:salut:
Cu ani in urma pescuiam impreuna cu un prieten, Fredy, si la stiuca de pe mal. Era pe un lac imens, cu diferite structuri, gropi chiar si de 25 de metri. Lansam pe un platou cu iarba, adancime cca. 2 m. Toate stiucile ce le prindeam erau pina in 4 kile, naluca preferata era un Meps de 5 auriu.
Dupa ce am vazut insa in larg o rapitura grozava, unde nu puteam ajunge cu rotativa, am cumparat oscilante grele cu care sa putem lansa pina acolo. Si ce sa vezi, acolo unde apa avea pina in 7 metri, intrau stiucane de pina la 8 kile. Cea mai mare prinsa de mine avea 7, a lui fredy 8 kg, si am mai avut citeva scapate si chiar rupture in drill. :bucuros2:
E adevarat ca trebuiau cautate, daca stateau sus, intre ape, sau jos, aproape de fund.
Era un pescuit f greu, agatam de multe ori nalucile in scoicile din prag, am daramat vreo 2 mulinete, si cindva am lasato “balta”…

Care este parerea voastra despre stiucile mari, unde stau exemplarele cu “experienta”: in mal? departe de mal? Ascunse intre cioate si foarte precaute? In apa libera si mai adanca de unde pot observa (cu ochii aflati sus in cap) tot ce se petrece in jurul lor, atata prada cit si pericolul?

O alta chestie, am citit in mai multe reviste de specialitate ca, stiuca cu cit devine mai mare nu mai este atata de haloasa, e mai greu de prins, si ca, poate „calcula“ daca i se merita consumul de energie in goana dupa o prada sau nu, in functie de marimea si distanta pina la prada. Adica, daca ii tragem o naluca mica la citiva cm de botul ei, este posibil sa o ia, dar daca e la citiva metri distanta, nu se sinchiseste sa tasneasca sa o prinda, in acest caz prada nu va compensa energia consumata.
Si aici, voi ce parere aveti? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 23. octombrie 2013, 08:10

Am văzut un reportaj în care analizau comportamentul ştiucilor pe un râu. Cele mici, dacă bine-mi aduc aminte în jur de 4kg, erau teritoriale iar cele mari, peste 9kg, se deplasau odată cu bancurile de peşti paşnici, pe lac nu ştiu cum este. În ce priveşte haloşenia, cred că odată cu trecerea timpului au tot mai mult calm la vânătoare,nu mai sunt aşa precipitate şi impulsive când văd prada şi poate uneori se prind de păcălelile noastre.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 23. octombrie 2013, 17:33

Pot ataca din doua motive.Sa se hraneasca sau din agresivitate,pentru ca sint teritoriale.Cel mai productiv este sa le enervezi..cele mari nu se vor da in laturi sa atace intrusii considerati nepoftiti..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 24. octombrie 2013, 09:13

cele mari, peste 9kg, se deplasau
Fiind solitare.... se deplaseaza in continu.......cine ar avea curaj sa stea in casa, cu un ...Crocodil :gandesc: .De acceia toate capturile mari, se prindeau pe locuri diverse care te surprindeau :soc:
P.s... asta e o regula pentru ape..... curgatoare cred :nunteleg: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Subiecte asemănătoare