Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

161

miercuri, 20. aprilie 2016, 20:24

Uite la ce apelez eu pt iesiri de o zi !! plus un Maryner de 15 cp! in portbagaj !! :zambet: Home -made ,regie propie .Urata-n draci !! dar al drk de eficienta stabila si incapatoare pt cloncaneala , atat am putut scoate singur in 3 zile dupa planurile la un jhoan boat parca le zice ! din aluminiu de 2mm 48kg !

Poti sa-mi spui care sunt dimensiunile barcii tale. As dori sa fac si eu vreo doua. Am gasit si eu un mode de barca jon boats, dar nu stiu cum se comporta la valuri sau la spinning atunci cand pescuiesc doua persoane din picioare in acelasi timp.

In ciuda la cum arata este extrem de stabila,deci merg in picioare pe marginea fundului fara sa am emotii de echilibru , nu face balans pe nici o axa ,glisaj singur cu 5cp,cu 15cp alearga de stinge cu 2 si bagaje ,pescaj aprox 35-40mm,fundul fiind plat asezi scaune ...mese... saltele ...
Dezavantaje pentru mine : aspectul, din graba nu am facut niscavai nervuri pe fund(sincer merge si ca la portile de tabla pe diagonala)dupa sudura se deformeaza usor,bordajul de 400mm cam mare , scheletul supradimensionat (am folosit teava rectangulara si L de 40 ,trebuia 25),cam arata a vestiar :zambet: .
Sunt foarte multumit ca alearga bine si iese repede deasupra fapt pt care deja I-am pregatit comenzile la distanta cu post avansat in fata! o sa semene a schijet cu volan :rizi: va pun eu poze si filme sa va distrati !!! :rizi:
Cotele de fabr le-am adaptat in functie de material (fundul cat a avut latime foaia de tabla 1000mm ), 1360 max sus ,3400 lungime ,o adaptezi dupa cerinte , masina si portbagaj!!! :bravo:
Cu detalii de fabricatie ma intrebi !![/quote]
Multumesc ptr informatiile oferite. Ultimele doua barci facute, au avut urmatoarele dimensiuni: lungime 5.90 m, latime fund 1 m, latime exterioara 1.57 , bordaj 52 cm.Barcile cantaresc cam 280-300 kg. In zona in care pescuiesc bate vantul cam 50-60 de zile pe an, cu viteze de pana la 70-80 km/h si atunci e cam nasol sa iesi cu barca pe apa. Acuma as dori sa fac o barca mica ptr clonc si nu prea stiu pe ce varianta sa merg. :prieteni:

162

miercuri, 20. aprilie 2016, 22:51

In zona in care pescuiesc bate vantul cam 50-60 de zile pe an, cu viteze de pana la 70-80 km/h si atunci e cam nasol sa iesi cu barca pe apa. Acuma as dori sa fac o barca mica ptr clonc si nu prea stiu pe ce varianta sa merg.
:soc: :soc: :soc: Mariane, dupa cum ai constatat, inseamna ca cel putin inca 50-60 de zile pe an mai bate vantul si cu vreo 20-30 km/h, asta asa, cu indulgenta :ochi: ,... cam nasol pt clonc, rezulta conform matematicii(120 zile din 365 zile ale anului) sunt nasoale, cam 30% din an.Merita oare? :prieteni:

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

163

joi, 21. aprilie 2016, 07:03

In zona in care pescuiesc bate vantul cam 50-60 de zile pe an, cu viteze de pana la 70-80 km/h si atunci e cam nasol sa iesi cu barca pe apa. Acuma as dori sa fac o barca mica ptr clonc si nu prea stiu pe ce varianta sa merg.
:soc: :soc: :soc: Mariane, dupa cum ai constatat, inseamna ca cel putin inca 50-60 de zile pe an mai bate vantul si cu vreo 20-30 km/h, asta asa, cu indulgenta :ochi: ,... cam nasol pt clonc, rezulta conform matematicii(120 zile din 365 zile ale anului) sunt nasoale, cam 30% din an.Merita oare? :prieteni:

Un calcul matematic ar fi urmatorul: 600 lei materiale + 200 lei vopsea + 900 lei manopera = 1600 lei. Acesta ar fi pretul ptr o barcuta de clonc+spin. La vreo 40 de inchirieri cu 40 lei pe zi, as scoate banii pe barca . O barca de genul celei dorite de mine ar putea fi folosita vreo 20 de ani. Daca mai fac si o schela metalica demontabila ptr a scoate barca din apa atunci cand bate vantul, barca ar tine cu siguranta mai mult si nu ar trebui vopsita asa de des. :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

164

joi, 21. aprilie 2016, 07:03

Merita oare?


Sigur ca merita... eu am prins in zona si cite 1 saptamana fara vant. Ce face atunci daca are chef sa iasa la clonc, inchiriaza barca de la altii??? :rizi:

Ptr clonc barca optima este asa, dpmdv:
- sa fie mica
- sa aibe bordaj cit mai jos
- marginile cit mai drepte (ptr o pozitie comoda la clonc)
- sa fie stabila la drill, adica cit mai lata jos (comportamentul pe valuri nu ma intereseaza deloc, e barca de pescuit, nu de plimbari!)
- sa fie cit mai grea posibila, 200 kg la 4m este super! (sa nu o deplaseze imediat adierile de vant si sa nu bata varful pe valuri mici)
- sa nu fie din metal sau aluminiu, daca se poate
- sa aibe suporti de lansete, iar daca este din metal sau alu, sa aiba pe marginea unde se cloncaneste o protectie de guma/ burete/ lemn ptr lanseta.

Cam astea imi vin repede in minte... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

165

joi, 21. aprilie 2016, 07:05

Cam asa ar trebui sa arate schela metalica ...
»voilovicimarian« a atasat urmatoarele fisiere :
  • schela1.JPG (64,56 kB - 75 ori coborit - ultima oara: 29. decembrie 2022, 05:48)
  • schela2.JPG (62,91 kB - 67 ori coborit - ultima oara: 29. decembrie 2022, 05:49)
  • schela3.JPG (108,66 kB - 66 ori coborit - ultima oara: 29. decembrie 2022, 05:49)

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »voilovicimarian« (21. aprilie 2016, 07:12)


  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

166

joi, 21. aprilie 2016, 07:14

Merita oare?


Sigur ca merita... eu am prins in zona si cite 1 saptamana fara vant. Ce face atunci daca are chef sa iasa la clonc, inchiriaza barca de la altii??? :rizi:

Ptr clonc barca optima este asa, dpmdv:
- sa fie mica
- sa aibe bordaj cit mai jos
- marginile cit mai drepte (ptr o pozitie comoda la clonc)
- sa fie stabila la drill, adica cit mai lata jos (comportamentul pe valuri nu ma intereseaza deloc, e barca de pescuit, nu de plimbari!)
- sa fie cit mai grea posibila, 200 kg la 4m este super! (sa nu o deplaseze imediat adierile de vant si sa nu bata varful pe valuri mici)
- sa nu fie din metal sau aluminiu, daca se poate
- sa aibe suporti de lansete, iar daca este din metal sau alu, sa aiba pe marginea unde se cloncaneste o protectie de guma/ burete/ lemn ptr lanseta.


Cam astea imi vin repede in minte... :noroc:


Partea cu " - sa nu fie din metal sau aluminiu, daca se poate", asta nu-mi mai convine :nervos:
Trebuie sa fac o proba la barca ta mica ... :zambet:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

167

joi, 21. aprilie 2016, 07:15

Sigur, nici o problema... i 4 saptamani o pun pe apa. Daca ai cumva ocazia, poti sa o pui tu pe apa si sa dai ture cu ea. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

bbl81

Biban

Răspunsuri: 134

Membru din: 2. iunie 2014

Locație: Timisoara

Profesia: hobby-ist

  • Scrie un mesaj privat

168

joi, 21. aprilie 2016, 07:55

Vreau sa stiu cat de sigura e ca barca ,daca o pot folosi pe dunare doua persoane cumotor de 5-6 hp ,se poate pescui din picioare la spin 2 odata sau unu in picioare si unu sezut, daca o pot incarca cu 300kg (persoane+ bagaj+scule pescuit+motor) ,se poate rasturna repede( cu bagaj sau fara). Barca o iau numai pt dunare o voi pescui la : spining , clonc, stationar(crap) , vom pescui 2 persoane aprox 220kg + motor, scule etc ajung undeva la 300kg si ma refer la modelul de 3,3 m. Orice detaliu si informatie imi este utila si de mare folos in a lua decizia pt barca potrivita sau sa cumpar o barca la care o sa ma uit ca trebuie sa slabesc ca sa o pot folosi. Va multumesc :prieteni:

multumesc mult pentu calculele estimative. parca as renunta la fibroasa si sa fac un lighean de tabla.

cam cate kg are aceasta barca metalica? ma bate gandul sa fac si eu una dar trebuie sa o car pe peridoc.

Daca nu vrei sa tragi barca pe peridoc, atunci poti opta si ptr o barca metalica. Pretul unei barci metalice de 4 m lungime, 1.5 m latime exterioara ... ar fi la 550 euro maxim. O astfel de barca, eu cred ca ar fi potrivita ptr ceea ce vrei tu. O barca de genul celei prezentate de mine o poti folosi cel putin 20 de ani. Eu am facut luna trecuta o barca metalica ptr inchiriat iar barca m-a costat cam 1000 euro...
In pozele atasate este barca noua, care este lunga de 6 metri. Tu poti face acelasi model de barca dar de 4 m, care cu 6 cp se comporta super....

Se poate face un calcul. Ptr o barca mica de 4 metri ai avea nevoie de urmatoarele:
1. 2 coli tabla 2000x1000x2 mm ptr fundul barcii ( 2*32 kg= 64 kg) 180 lei
2 4 coli tabla 2000x1000x1.5 mm ptr laterale+oglinda+ perini (4x24 kg=96 kg) 290 lei
3. 10 metri T 25x25x3 ptr coaste sau traverse (12-13 kg) 30-40 lei
4. 12 m teava rectangulara ptr lateralul exterior al barcii (12 kg) 30 lei
5. platbanda ptr fundul barcii vreo 10 kg. 20 lei
Total ar fi cam vreo 195 kg. Din aceasta cantitate, vreo 20 de kg le scazi ,deoarece nu folosesti toata cantitatea de tabla, dupa ce decupezi vei ramane cu bacati pe care nu le pori folosi. Eu cred ca o asemenea barca ar cantari cam 170-175 kg. Pot sa-ti dau numarul de telefon al unei firme din Timisoara care are materialele ptr barca la preturi foarte bune... :prieteni:

169

joi, 21. aprilie 2016, 17:37

La vreo 40 de inchirieri cu 40 lei pe zi, as scoate banii pe barca . O barca de genul celei dorite de mine ar putea fi folosita vreo 20 de ani.
Așa da. :bravo: Merita sigur. :prieteni:

170

duminică, 24. aprilie 2016, 05:20

Vreau sa stiu cat de sigura e ca barca ,daca o pot folosi pe dunare doua persoane cumotor de 5-6 hp ,se poate pescui din picioare la spin 2 odata sau unu in picioare si unu sezut, daca o pot incarca cu 300kg (persoane+ bagaj+scule pescuit+motor) ,se poate rasturna repede( cu bagaj sau fara). Barca o iau numai pt dunare o voi pescui la : spining , clonc, stationar(crap) , vom pescui 2 persoane aprox 220kg + motor, scule etc ajung undeva la 300kg si ma refer la modelul de 3,3 m. Orice detaliu si informatie imi este utila si de mare folos in a lua decizia pt barca potrivita sau sa cumpar o barca la care o sa ma uit ca trebuie sa slabesc ca sa o pot folosi. Va multumesc :prieteni:
Eu ma refer la Portabote de 3,3m ,inca mai astept informatii utile. Multumesc

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

171

duminică, 24. aprilie 2016, 07:45

Pot pescui in picioare doua persoane. Motorul nu trebuie sa depaseasca 25kg. La Mercury/Mariner si Tohatsu asta este greutatea motoarelor de 4-5-6 cai 4 timpi.
Credeam ca ati abordat aceste subiecte cand ai vorbit cu Dan Rotaru si nu mai trebuia sa spun si eu cam aceleasi lucruri.
Avand doua barci, o Carolina skiff J16 si o Porta bote 10', daca ar trebui sa renunt la una dintre ele as pastra Porta bote.

172

marți, 26. aprilie 2016, 14:51

Am discutat cu dl. Dan despre barca dar nu poate sa- mi raspunda la toate intrebarile pe care le- am pus pt ca dl. Dan pescuieste mai mult singur, eu o voi pescui cu doua persoane mai tot timpul si cu aproximativ 300kg inclusiv motorul

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

173

miercuri, 27. aprilie 2016, 07:37

Nici o problema. Dar, cum am spus, motorul sa nu depaseasca 25kg. Am pescuit deja in doi, colegul are 140kg, eu aveam 110 la vremea aia, motor 25kg + bagaje, au trecut pe langa noi tot felul de nave si totusi suntem inca in viata. Nici macar nu ne-am udat.

174

sâmbătă, 30. aprilie 2016, 09:43

Multumesc pt rabdarea si ajutorul acordat. :noroc:

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

176

marți, 5. iulie 2016, 11:11


Da de poze ! sau ce? in 500m a facut varza grilajul la admisie si te gandesti cum arata turbina!!? este o gaselnita pt ape mici dar nu sa polizezi pietre !! :doarecapu:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

178

joi, 21. iulie 2016, 20:38

Nu reusesc sa inteleg ce se intampla de fapt! A intrat carligul din gura somnului in barca? In septembrie plec pe Ebro si intentionez sa aplic aceeasi metoda: pneumatica si spinning/fireball. :gandesc:
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

179

joi, 21. iulie 2016, 20:41

In gura somnului era o tripla care s-a agatat in barca in momentul cand somnul s-a zmucit.

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

180

joi, 21. iulie 2016, 20:53

Nu inteleg de ce nu-l oboseste bine sub apa si abia dupa aia sa-l prinda imediat de gura, sa nu-i mai dea sansa de a se zbate. Eu asa as proceda daca as prinde ceva din pneumatica.
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit: