Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.
.
O sa caut solutii
balta privata, - alba iulia, - hmmm
poti sa ne spui balta?
nu de alta dar am o vaga banuiala![]()
carasul nu prea moare asa cu una cu doua si mai ales ca ai si pompa de aeraj
apa din butoi de unde este?
Sări de informațiile utilizatorului
Membru din: 11.09.2012
Locație: Timisoara
Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta
10. apucate de spinning si nu mai ai nevoie de momeala vie
mda,
deci nu este balta la care ma gandeam.
1. prea multi pesti intr-un spatiu prea mic si prea putina apa.
2. apa de la robinet = nu e buna - lasa sa stea ceva timp pana bagi peste in ea3
3. invata sa pescuiesti mai bine cu mai putine bete, doua sunt suficiente
4. hraneste pestele cu purici de balta de la acvaristica sau bucati de rame tocate, ori viermi, dar schimba apa mai des (daca tot schimbi apa, nu uita de punctul 2)
5. cauta sa schimbi butoiul cu un acvariu adecvat, investitia nu costa mult mai ales ca sunteti doi
10. apucate de spinning si nu mai ai nevoie de momeala vie![]()
[.....]
10. apucate de spinning si nu mai ai nevoie de momeala vie![]()
... nici o sansa sa ma apuc de stationar
... nici macar nu pot concepe sa car atata bagaj dupa mine la o partida de pescuit (cand am vazut butoiul ala albastru de la pus Zoran am facut ochii cat cepele
) dar nici sa imi fac atatea griji cu pastrarea pestilor (nu zic nimic de folosirea pestilor momeala).
... motiv pentru care aproximativ 70% din voblere nici macar nu vin cu mine la pescuit si nu stiu cum sa fac cu a doua geanta pe care o car cu mine si in care am gumele, ar fi superb daca as reusi cumva sa inghesui totul in rucsac ...Nu e chiar asa de simplu, eu am inceput de 1 an si la spinning si nici nu-mi trece prin cap sa abandonez stationarul.Pot sa zic ca imi plac amandoua stilurile in mod egal
... asta e motivul pentru care nu iti iei cu tine lansetele de spinning atunci cand mergi la stationar dar oricum iti sta mintea la ele
... si as zice ca si Florin va fi mai prins de spinning din moment ce intr-o saptamana a facut deja doua iesiri 

[…..]
Dar, in locurile unde tu prinzi 1~2 bucati pe seara, si mai ai 3~4 rateuri sau rupturi, daca acolo stai la stationar cu peste viu, probabil vei putea prinde mai mult decit la spinning.
Odata ca poti plasa mai multe monturi, a doua ca "pescuiesti" toata noaptea continuu, si pestele viu "bolnav" in ancora este de mai mare efect decit spinning-ul.
[…..]
[…..]
Personal, daca as avea in apropiere o apa ca si Po-ul, unde sa rapeasca somnii la suprafata si as vrea neaparat sa pescuiesc la spinning, probabil m-as lasa pe-nserate dus cu barca pe langa mal, si as pescui la panda, adica as lansa numai cind as vedea rapituri.
Poate gresesc in gandire, dar dupa parerea mea, sansele ar creste enorm fata de a pescui doar citeva ore, 3~4 locuri de pe mal.
[…..]

[…..]
Nu stiu de ce, dar personal nu prea am incredere in spinning, mai ales aici pe Rin...
Sări de informațiile utilizatorului
Membru din: 11.09.2012
Locație: Timisoara
Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta
Daca tot se fac comparatii, atunci sa fie sanse egale, amandoi pe cate un singur loc, fara deplasari si tatonari in zeci de locuri, in 24 ore, care crezi ca va prinde mai bine? No offence!
Este foarte adevarat ca la stationar ai un bagaj ff mare, e nevoie de multa pregatire, mai multa munca acasa...dar (si e un mare DAR) odata aranjat pe malul apei incepe linistea si relaxarea. La spining e oarecum invers..iei batul ()betele) o cutie 2 cu naluci si pe apa...dar acolo incepe munca si munca si munca....E o chestie doar de cum vede pescuitul fiecare, ce vrea de la o partida de pescuit(asta pe langa sa prinda peste pt cred ca e un punct comun)...In concluzie fiecare practica stilul care il multumeste mai mult si in care se regaseste mai bine.huh, cand am citit atat pe topicul asta cat si pe topicul deschis de Zoran despre pastrarea pestilor am tras o concluzie.... nici o sansa sa ma apuc de stationar
... nici macar nu pot concepe sa car atata bagaj dupa mine la o partida de pescuit (cand am vazut butoiul ala albastru de la pus Zoran am facut ochii cat cepele
) dar nici sa imi fac atatea griji cu pastrarea pestilor (nu zic nimic de folosirea pestilor momeala).
Pentru Software-ul: Burning Board®, dezvoltat de WoltLab® GmbH






