Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Rapace

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Rapace«

Răspunsuri: 48

Membru din: 22.04.2013

Locație: /bucuresti

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

1

25.04.2013, 11:55

Sebile Onduspoon

A folosit cinvea aceste linguri la somn cele de 45 de gr in marimea 3? si daca da au avut si rezultate ?

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27.02.2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2

25.04.2013, 13:16

Am folosit-o pana am pierdut-o. Nu am avut rezultate, caci e prea usoara pentru locurile unde caut eu somnii. Mi-a placut mai mult la stiuca. Nu mi s-a parut indispensabila asa ca nu voi mai cumpara alta.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19.02.2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3

25.04.2013, 13:22

are si Mane81 o minune dintr-aia ce din cand in cand a mai aruncat-o prin apa dar momentan fara nici un rezultat ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 133

Membru din: 14.02.2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

4

25.04.2013, 13:50

Dupa parerea mea de incepator in ale spinning-ului la somn, orice lingura poate fi ok.In cazul acesta, cred ca ar fi ok intr-o apa cu un curent mediu, si nu foarte adanca.Am si eu cateva linguri, tot pana in 45 de gr, mi-e ciuda ca nu gasesc si mai grele.
Always C&R

IonutFishing

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27.02.2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

5

25.04.2013, 15:02

In Romania nu cred ca vei gasi mai grele. Nimic, insa, nu te impiedica sa iei doua linguri de 45gr de acelasi model. Le pui una peste alta, tragi niste inele despicate la cap si coada si ai obtinut o lingura de 90gr. :drac:

Răspunsuri: 133

Membru din: 14.02.2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

6

25.04.2013, 16:50

:gandesc:
Chiar la asta nu m-am gandit pana acum.Dar este o idee buna.Mersi Tudor! :zambet:
Always C&R

IonutFishing

Rapace

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Rapace«

Răspunsuri: 48

Membru din: 22.04.2013

Locație: /bucuresti

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

7

25.04.2013, 19:32

Ti-am ascultat sfatul Tudore maine ies la teste sa vad cum bate ...am sa incerc si cu epoxi sudare metale sa vad ce iese ..intai am sa testez nelipite sa vad cum iese si daca e ok ca si bataie asemanatoare cu originalul raman la ideea ta .mersi mult de idee

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 09.01.2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

25.04.2013, 19:59

Mai bine ne-lipite, bat mai tare si si clancane prin apa, iar efectul de plop cand le opresti in aer si cad pe apa, este mult mai puternic! :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19.02.2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

9

25.04.2013, 20:11

Rapace ... cum zicea si Zoran, nu le lipi sub nici o forma. din cate am auzit (nu am folosit inca) inclusiv sunetul ala ce se produce cand se lovesc intre ele isi are rostul :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14.07.2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

10

25.04.2013, 20:19

pot sa iei si doua DAM Effzett si le pui una peste alta, cum a spus Tudor, fara a le SUDA!!
Fir intins! :ciao:

Răspunsuri: 133

Membru din: 14.02.2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

11

25.04.2013, 20:21

Chiar ma pregateam sa lansez o intrebare despre eficienta lor ne-lipite.Se pare ca inca n-am habar despre nimic la capitolul pescuitului somnului :doarecapu:
Always C&R

IonutFishing

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27.02.2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

12

25.04.2013, 20:39

Eu v-am spus cum sa faceti. Este o solutie incercata de zeci de ani. Nu am inventat-o eu. Sunt si linguri de marca vandute suprapuse fara sa fie lipite.
Daca vreti sa le lipiti treaba voastra, pe mine nu ma deranjeaza. :rizi:

Rapace

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Rapace«

Răspunsuri: 48

Membru din: 22.04.2013

Locație: /bucuresti

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

13

25.04.2013, 20:42

Se vede utilitatea forumului,mai ascultam si experienta altora si asta ne scapa de experimentari inutile.....raman atunci pe sistemul de atasare cu inel despicat ...sa speram ca da rezultate

lele

Biban

Răspunsuri: 104

Membru din: 01.04.2013

Locație: Miercurea Ciuc

Profesia: Finisaje in constructii

  • Scrie un mesaj privat

14

25.04.2013, 20:47

Lingure identice nelipite doar suprapuse prinse cu inele despicate predatek, eventual se poate pune si zornaitor nu departe de ansamblu.. :pescuit: :furtuna:
Munca este pentru aia care nu stiu sa pescuiasca...

15

26.04.2013, 00:09

cum a spus si Tudor, aceste linguri siameze exista de zeci de ani.
DAM-ul le are in portofoliu de foarte mult timp, iar cu multi ani in urma cand se aducea si prin Romania, era mai ieftin sa cumperi o lingura din asta sa o desparti si sa obtii astfel doua linguri de stiuca la pret de 1 si un sfert :)
astazi....................nu mai este rentabil si daca vrei linguri mari si grele le cumperi din germania :doarecapu:

feri1969

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 04.03.2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

16

28.04.2013, 21:16

Bătrânul DAM EFFZETT, mă umple de nostalgie, şi-a câştigat un loc aparte în istoria spinningului la somn. Prima dată am avut în mână un model original în clasa a doua cred, habar n-aveam cu ce se mănâncă, după care au urmat modele contrafăcute, artizanale, poveşti şi legende legate de eficienţa lui. Cred că această oscilantă merită un subiect nou, cu riscul de a deveni "old fashioned".

Răspunsuri: 143

Membru din: 16.04.2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

17

28.04.2013, 21:29

e foarte eficienta la stiuca . nu am incercat cu ea la somn pt ca nu rezista ! se rupe ! foloseste la somn chestii de metal . sfaturi ai destule

Rapace

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Rapace«

Răspunsuri: 48

Membru din: 22.04.2013

Locație: /bucuresti

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

18

30.04.2013, 11:13

Am testat deja ,imi place cum bate si cum se aude ,din pacate fara rezultate mai insist si maine seara ,azi e program de stiuca :ochi: