Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 16. octombrie 2015, 19:56

Rulment vs. Bucsa plastic pick-up

Am auzit de curand, pe un alt forum, intr-o discutie despre mulinete, ca unii prefera bucsa in locul unui rulment, motivand ca rulmentul(ma rog, bilele...) se poate gripa, daca nu este intretinut corespunzator, curatat, gresat...de asemenea, se punea si problema rezistentei la solicitari, mai mare, pentru unii, in ce priveste lagarul cu bucsa. Ce parere aveti?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 17. octombrie 2015, 07:59

La modelele ceva mai avansate (nu stiu cum e la cele ieftine) de la Shimano este foarte greu sa se gripeze rulmentul.Odata ca acesta este de foarte buna calitate, este capsulat,si sitemul per ansamblu este in asa fel facut incat intra foarte greu apa acolo.Modelele noi au port de ungere si este suficient sa introduci o picatura de ulei cu o seringa.

Recent ,am desfacut de curiozitate o ultegra care a facut la mine ceva mai bine de 1 an si am pescuit-o intens anul asta.Mulineta este din ''plastic'', rotorul la fel..ma rog e o mulineta finutza pentru pescuit light.Eu am pescuit pe tot felul de woblere chiar si de 8cm-12gr, pe cicade mici,gume chiar si de 9 gr,in fine,nu am menajat-o deloc.Desfacand-o am constatat ca ..jocuri in manivela -0,jocuri la rotor -foarte,foarte mici(erau asa de cand am cumparat-o noua) ,nici o problema la sistemul antirevers,nici urma de mizerie inauntru,rotile dintate intacte,si ...galetul ca si nou..Am scos rulmentul si l-am pus pe un creion dupa care l-am invartit cu mana.Nerge fluid fara nici un zgomot cat de mic-deci nu necesita curatare..

Am avut si mulineta cu rulment la galet(nu era shimano) ,dar acesta nu era capsulat si sistemul era foarte rudimentar fara bucsele de protectie specifice se pare doar pt. Shimano.Acesta a necesitat intretinere mai des decat la shimano.

Una peste alta ,nu mi-as cumpara din start mulineta care nu are rulment la galet.Daca un rulment neintretinut se blocheaza,oare o bucsa cum se comporta..??Cum fac Daiwele cu bucsa la galet,cand incepe de se uzeaza??Cat despre rezistenta nu stiu ce sa zic..Un rulment de calitate nu are cum sa cedeze la solicitari, ca doar nu drilam submarine ci nioste bieti pesti..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 17. octombrie 2015, 12:30

La modelele ceva mai avansate (nu stiu cum e la cele ieftine) de la Shimano este foarte greu sa se gripeze rulmentul.Odata ca acesta este de foarte buna calitate, este capsulat,si sitemul per ansamblu este in asa fel facut incat intra foarte greu apa acolo.Modelele noi au port de ungere si este suficient sa introduci o picatura de ulei cu o seringa.

Recent ,am desfacut de curiozitate o ultegra care a facut la mine ceva mai bine de 1 an si am pescuit-o intens anul asta.Mulineta este din ''plastic'', rotorul la fel..ma rog e o mulineta finutza pentru pescuit light.Eu am pescuit pe tot felul de woblere chiar si de 8cm-12gr, pe cicade mici,gume chiar si de 9 gr,in fine,nu am menajat-o deloc.Desfacand-o am constatat ca ..jocuri in manivela -0,jocuri la rotor -foarte,foarte mici(erau asa de cand am cumparat-o noua) ,nici o problema la sistemul antirevers,nici urma de mizerie inauntru,rotile dintate intacte,si ...galetul ca si nou..Am scos rulmentul si l-am pus pe un creion dupa care l-am invartit cu mana.Nerge fluid fara nici un zgomot cat de mic-deci nu necesita curatare..

Am avut si mulineta cu rulment la galet(nu era shimano) ,dar acesta nu era capsulat si sistemul era foarte rudimentar fara bucsele de protectie specifice se pare doar pt. Shimano.Acesta a necesitat intretinere mai des decat la shimano.

Una peste alta ,nu mi-as cumpara din start mulineta care nu are rulment la galet.Daca un rulment neintretinut se blocheaza,oare o bucsa cum se comporta..??Cum fac Daiwele cu bucsa la galet,cand incepe de se uzeaza??Cat despre rezistenta nu stiu ce sa zic..Un rulment de calitate nu are cum sa cedeze la solicitari, ca doar nu drilam submarine ci nioste bieti pesti..

Mai ales la feeder, ca de acolo plecase discutia, fie, chiar, si pe Dunare, ce sa mai vorbim de somn...de asemenea...n-am auzit un exemplu concret de problema la acel rulment...si cum s-ar fi comporta o bucsa...in loc...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 17. octombrie 2015, 14:10

Cu siguranta s-ar comporta mult mai prost decat un rulment DE CALITATE,datorita faptului ca suprafata de frecare este mult mai mare .Dac rulmentul este slab calitativ(rugineste),nu are shield-uri,atunci cam tot pe acolo e si ala,cu exceptia faptului daca ar fi intretinut(curatat-gresat) dupa fiecare partida..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 17. octombrie 2015, 14:16

Asta trebuia sa precizeze colegii respectivi...mai exista si rulmenti ceramici...ma rog...la alte costuri...:)...insa...cand etichetezi categoric...oricand preferi bucsa in locul rulmentului...ce mai ramane de spus...!?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 17. octombrie 2015, 18:39

Mie personal mi se pare amuzanta aceasta afirmatie, as fi curios cate/care sunt cunostintele de mecanica ale unuia care o sustine.
Mi se pare asemanatoare cu a prefera caruta unui autoturism pt. ca la autoturism tre` sa ai grija sa nu-ti ploua in rezervor. :doarecapu:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 17. octombrie 2015, 22:01

Mie personal mi se pare amuzanta aceasta afirmatie, as fi curios cate/care sunt cunostintele de mecanica ale unuia care o sustine.
Mi se pare asemanatoare cu a prefera caruta unui autoturism pt. ca la autoturism tre` sa ai grija sa nu-ti ploua in rezervor. :doarecapu:

Intra acolo...iti trimit un link...in privat...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Subiecte asemănătoare