Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 27. mai 2013, 11:07

Lungimea lansetei vs. Lungimea lanseului

Ideea topicului mi-a venit dupa ce am citit prin alte topicuri (atat aici cat si pe alte forumuri) anumite chestii.

Care este parerea vostra in ceea ce priveste lungimea lansetei raportat la lungimea lanseului? Doar lungimea lansetei conteaza atunci cand vine vorba de a lansa cat mai departe?

Parerea mea este ca nu doar lungimea lansetei dicteaza lungimea lanseului si a recomanda o lanseta lunga pentru ca arunca mai departe mi se pare o chestie usor eronata. Sunt de parere ca pe langa lungimea lansetei conteaza foarte mult si actiunea lansetei, cum se incarca si cum “elibereaza” naluca, tipul de inele folosit, distribuirea lor, materialul din care e construita lanseta etc.

Ca sa dau si un exemplu pomenesc despre vreo 4 lansete pe care le am … si pomenesc si mulinetele (plus firele) puse pe ele pentru ca si astea au importanta lor.

1. Are 2.6m lungime cu o actiune destul de Fast dar dintr-un carbon destul de elastic si moale, mai ales in prima treime (chiar jumatate) a lansetei (varful). Arunca pana in 18 grame.
Mulineta e un Shimano TwinPower 2500 cu fir textil de 15lb.
2. Are 2,1m lungime cu o actiune intre Fast si Ex-Fast dintr-un carbon foarte rigid. Arunca pana in 30 de grame.
Mulineta de pe ea e un Shimano Biomaster2500 cu textil de 15lb.
3. Are 1,8 lungime cu o actiune Parabolica si un carbon destul de moale. Arunca pana in 22 de grame.
Mulineta de pe ea e un Daiwa Advantage 1500 cu textil de 10lb.
4. Are 2,1 lungime cu o actiune intre Fast si Parabolica si un carbon iarasi destul de moale. Arunca pana in 21 de grame.
Mulineta de pe ea e un Daiwa Exceller 3000 cu textil de 15lb.

Daca iau ca exemplu o oscilanta de genul Kastmaster (astea se arunca bine de tot) de 15 grame (toate lansetele se incadreaza) topul celor care arunca cel mai departe ar fi cam asa:
1. Pozitia numarul 2. Si castiga detasat bine fata de urmatorul clasat. (intrebati-l pe Mane81 unde arunc cu lanseta asta)
2. Pozitia numarul 1.
3. Pozitia numarul 3.
4. Pozitia numarul 4.

Un clasament putin cam ciudat pentru ca, la nivel teoretic si din ce se vorbeste pe forumuri topul ar trebui sa fie
1. Pozitia 1 – lanseta cea mai lunga.
2. Pozitia 4 – in comparatie cu pozitia 2 are o mulineta cu tambur mai mare.
3. Pozitia 2 – lanseta mai lunga decat pozitia 3.
4. Pozitia 3 – lanseta cea mai scurta cu mulineta cea mai mica.

Deci, voi ce parere aveti despre importanta lungimii lansetei atunci cand se vorbeste despre lungimea lanseului?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 27. mai 2013, 11:22

Lungimea conteaza! Asta e clar. Doar ca nu numai lungimea contribuie la un lanseu mai lung. As adauga, la fel cum ai zis si tu, ce fel de actiunea are lanseta, ce plaja de naluci arunci, ci mulineta folosesti (tamburi mai long cast sau nu), grosimea firului si cat de incarcat este tamburul cu fir, tipul firului (mai rotund, mai pamblica). Sunt multi factori ce trebuie luati in calcul.

Cu alte cuvinte, daca ar fi sa faci testul intre 2 lansete "aproape identice" la care sa difere doar lungimea (2.70 si 10-30 vs 2.10 si 10-30), folosind aceeasi mulineta si acelasi fir, eu mi-as paria banii pe aia de 2.70 :).
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 27. mai 2013, 12:13

Habar n-am daca la spinning are vreo importanta dar de ex. la crap lungimea lansetei trebuie corelata ȘI cu statura pescarului. :)
Un pescar de 1,6m inaltime va arunca mai bine, de obicei, cu o lanseta de 3,6m decat cu una de 3,9m. Motivele tin de mecanica, forte, parghii, viteze periferice etc. da` amanuntele teoretice nu-s asa importante in cazu` asta.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 27. mai 2013, 12:26

Din fizica mea de balta, imi aduc ceva aminte de momentul fortei, format din forta X bratul fortei. Deci cu alte cuvinte, cu cat bratul fortei e mai mare, cu atat momentul imprimat e mai mare. Deci si distanta de lansare ar trebui sa fie mai mare... Asta daca nu ma insel :).
Informer, si eu auzisem teoria la betele de crap: lungimea batului sa fie aproximativ de 2 X lungimea pescarului :).
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 27. mai 2013, 12:45

Asa cum spune si Attila, m-am referit general ca o lanseta lunga arunca mai bine decit una scurta. La fel, si o lanseta facuta (rodbuilding) special pt pescarul respectiv, special pt un stil anume, va arunca mai bine decit o similara construita in serie.

Cred ca un spinningar ar trebui sa aibe si lanseta lunga si mai scurta la el: cea lunga cu mulineta mare pt lanseuri ocazionale, de distanta, daca se cere in situatia respectiva, iar cea normala, 2,6~2,7 metri, pt lanseuri multe!

Si cum spune Informer, in pescuitul crapului, pt un lanseu lung, de distanta, sunt multe chestii care trebuie avut in vedere: lanseta lunga, plumb greu = lbs mai multi, inele mai putine, tambur maaaare, la un tambur mare primul inel sa fie si el mare si cit mai sus pozitionat, grosimea firului... aici ar putea insa Dan Mitranescu sa ne spuna mai multe :gandesc:

La spining la somn vad cam tot asa situatia, in functie de ansamblu dar si de nalucile folosite, sa-ti alegi lanseta. Este cam greu sa acoperi cu o lanseta si placerea de a lansa naluci usoare, dar si de a prinde somni imensi.

Parere personala:
Pt o situatie generala, lanseta de 2,7 metri la spinning de pe mal o vad mult mai indicata decit una de 2,1 m, nu doar pt lanseu.

Propunere: la intalnirea din august la Dunare putem testa citeva ansamble spinning, atata in lanseu, cit si in "drill" cu vre-o pneumatica pusa in miscare la vasle :zambet:

PS: si firul are o importanta mare in lanseuri. De ex, un fir subtire intra mult mai usor spira-n-spira (de ex la o agatatura, cind acesta se forteaza pt rupere), decit un fir gros. Astfel de "piedici" reduc si ele distanta de lansare.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 27. mai 2013, 12:48

Din fizica mea de balta, imi aduc ceva aminte de momentul fortei, format din forta X bratul fortei. Deci cu alte cuvinte, cu cat bratul fortei e mai mare, cu atat momentul imprimat e mai mare. Deci si distanta de lansare ar trebui sa fie mai mare... Asta daca nu ma insel :).
Informer, si eu auzisem teoria la betele de crap: lungimea batului sa fie aproximativ de 2 X lungimea pescarului :).


Si la contra in urma unei muscaturi, este la fel. Teoretic, arcul de cerc descris la contra cu o lanseta de 2,7 fata de una de 2,1 este mai lung, poate chiar cu 50% mai lung, ceea ce inseamna si o viteza mai mare a contrei. Cred ca si mai puternica.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 27. mai 2013, 13:19

Nu doar lungimea lansetei si grosimea firului influenteaza distanta de lansare.
Mai trebuiesc puse in balanta:
- mulineta (marimea + modul in care aseaza firul)
- tamburul mulinetei
- incarcarea lansetei
- marimea inelului de plecare raportat la marimea mulinetei
- tipul de inele

8

luni, 27. mai 2013, 13:28

titlul topicului se refera strict la lungimea lansetei asa ca DA, lungimea lansetei conteaza.
ca pe langa asta mai conteaza si alti factori, este normal sa fie asa, dar..............baieti, nu va mai amagiti, lungimea conteaza, intodeauna. :rizi:

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 27. mai 2013, 14:23

titlul topicului se refera strict la lungimea lansetei asa ca DA, lungimea lansetei conteaza.

Da,
Incepator in pescuitul somnului

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 28. mai 2013, 06:34

Da, lungimea lansetei conteaza, dar, asa cum s-a mai spus, conteaza si alti factori.Cu cat lanseta este mai fast, cu atat aruncarea va fi mai lunga, parerea mea.
Always C&R

IonutFishing

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 28. mai 2013, 07:26

Lanseul este un caz real al aruncarii pe oblica, daca va mai amintiti fizica de clasa a 9-a (cel putin asa era programa acu` ceva ani). :)
Distanta este influentata printre altele de viteza initiala si acceleratia plumbului la momentul eliberarii firului.
Acestea la randul lor sunt dependente de viteza/acceleratia cu care pescarul a reusit sa deplaseze lanseta in lanseu plus energia provenita din deformarea elastica a lansetei si care este transferata monturii.
Mai pe romaneste, NU-i adevarat ca lungimea lanseului creste cu lungimea lansetei, de la o anumita lungime in sus.
Degeaba are lanseta 5m daca pescarul n-o poate misca in lansare suficient de repede/accelerat sau daca n-o "incarca" cum trebuie sau....


----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

12

joi, 30. mai 2013, 12:18

In pescuitul crapului , in special cel de competitie , conteaza foarte mult aruncarile la distanta . Astfel ideile si rezultatele din acest sector pot da o idee generala asupra felului in care lansetele arunca.
Am studiat destul de mult si eu acest subiect . Consider ca am ajuns la un rezultat destul de bun : Lansetele concepute au castigat pe trei categorii de putere concursul international de casting din Bulgaria, la care au participat totii marii producatori de lansete.
Fara discutie sportivul are meritul principal si cu aceasta ocazie tin sa il felicit pe Cristi Mihalcea , campionul europei la casting carp si totodata detinatorul recordului in aceasta ramura cu o aruncare de 209m !
Am sa spun cateva idei , studiate practic , despre "aruncatul " lansetelor.

1.Pentru aruncari lungi lanseta trebuie sa fie cat mai lunga , insa fara a depasi puterea celui care arunca. Degeaba este lunga daca nu se reuseste o accelerare optima a acesteia. ( in pescuitul crapului lansetele sunt limitate prin regulament la 3,90m )
2.Lanseta trebuie sa fie puternica si usoara , un compromis destul de greu de realizat . Cu puterea , cum am spus si anterior , nu trebuie trecut peste capacitatea celui care arunca deoarece nu se reuseste "incarcarea" lansetei. Legat de greutate , lanseta cu cat este mai usoara cu atat i se invinge mai usor starea de inertie si foarte important are o revenire mult mai buna. Revenirea este oprirea lansetei din balans dupa aruncare . Este principalul aspect insesizabil vizual sau dupa teorii fizice care diminueaza aruncarile.
3. Inelele . Marimea lor este foarte putin importanta ( ma refer la dimensiuni uzuale ). Diferentele de aruncare intre lansete cu inel de plecare de 40 si 50 sunt infime . In casting poate conteaza , dar in pescuit un metru la 170m eu cred ca nu este relevant. Presupun ca avantajul dat de largimea inelelor este anulat de greutatea marita a acestora .Frecare mai mica ,dar balans ( revenire )mai mare . Practic este cum am spus . Ba mai mult : Am asistat la un antrenament de casting in care un bun aruncator Nicu Dinescu cand si-a montat lanseta din gresala nu a trecut firul prin inelul de plecare . A arunct de cateva ori fix la fel , cu diferentele normale de antrenament. Cand a sesizat problema si a remediat-o era ferm convins ca o sa castige cativa metrii . Surpriza : aruncarile erau la fel !
Tot ce conteaza la inele este sa fie cat mai subtiri ( usoare ) si bine distribuite pe lanseta. Distributia inelelor personal am facut-o asezand toate inelele pe un con imaginar.

Daca la crap prioritar este aruncatul , in spinning intervin si alte aspecte : intepatul , controlatul , aruncarea nalucilor de dimensiuni cu o plaja mare de greutati , comoditate. Asa ca in aceasta situatie aruncatul este mai putin important. Personal ma dau cu barca cativa metrii mai in fata daca am nevoie de "distanta" . :ochi: Un "par" de 2,70m este tot ce am nevoie . Dupa mal numai un fir mai subtire poate castiga cativa metrii reali , nu lansete cu lungimi diferite .

P.S. Decat una lunga si moale mai bine una mai scurta si tare . Numai la lansete ma refer. :zambet:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 11. iunie 2013, 06:40

Dupa mal numai un fir mai subtire poate castiga cativa metrii reali , nu lansete cu lungimi diferite .


Multumesc Dan, am sa retin aceste aspecte...

Dar cum este cu lungimea lansetelor la drill-urile de pe mal, in zona malului? Chiar daca e oftopic, sa aflam si despre asta cite ceva. Personal, cu o lanseta scurta de pe mal, parca am un handicap in ceea ce priveste dirijarea pestelui in zona malului, pt a-l tine departe de pietre, ierburi sau crengile din mal. Si in Spania la chefal am observat treaba aceasta. Cu lanseta de 3,9 metri de plutarit altfel dirijam pestele decit cind intra la cea de 2,4 metri, care o foloseam normal la feeder. Lanseta e pt feederit din barca, dar am folosit-o la chefal de pe mal si nu o data am pierdut pestele care intra fara probleme direct in mal! Astept si aici pareri :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 11. iunie 2013, 14:21


Dar cum este cu lungimea lansetelor la drill-urile de pe mal, in zona malului? Chiar daca e oftopic, sa aflam si despre asta cite ceva. Personal, cu o lanseta scurta de pe mal, parca am un handicap in ceea ce priveste dirijarea pestelui in zona malului, pt a-l tine departe de pietre, ierburi sau crengile din mal. Si in Spania la chefal am observat treaba aceasta. Cu lanseta de 3,9 metri de plutarit altfel dirijam pestele decit cind intra la cea de 2,4 metri, care o foloseam normal la feeder. Lanseta e pt feederit din barca, dar am folosit-o la chefal de pe mal si nu o data am pierdut pestele care intra fara probleme direct in mal! Astept si aici pareri :noroc:


La mine e fix invers. Mi se pare ca am un control mult mai OK cu o lanseta scurta atunci cand pestele e langa mal, ca sa nu pomenesc si de fazele in care trebuie sa scot pestele cu mana sau gripul. O lanseta mai lunga ma ajuta in dril atunci cand pestele e ceva mai distantat de mal dar si aici discutia se poate despica. Spun ca se poate despica pentru ca o lanseta lunga si parabolica te ajuta mai putin decat o lanseta scurta si ex-fast atunci cand pestele e mai departe, motivul consta in faptul ca aia ex-fast are punctul din care nu mai flexeaza mai sus decat aia parabolica ce se poate indoi pana in cotor.

Multe dintre lansetele mele sunt destul de scurte (nu am nimic peste 2,6) si le prefer pe cele de 2-2,2m aproape in toate conditiile, exceptie facand somnii mari unde nevoia unei lansete mai lungi o consider necesara in timpul drilului. Si cu toate astea mi-am zis ca urmatoarea lanseta de somn nu va depasi 2.1m.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 16. iunie 2013, 10:29

test practic realizat cu 2 lansete custom din care sa incercat obtinerea de performanta maxima de lansare .
subiectii in discutie 2,7 m si cw 30-60 g medium
2,28 m si cw 21-56 g fast

aceeasi mulineta si acelasi fir aceeasi naluca . concluzie : 2,7 m lanseaza doar cu un metru maxim 2 mai mult .
cred ca cel mai mult conteaza( in bine ) modul in care reusesti sa incarci lanseta , stilul de lansare si materialul din care e confectionata . in rau influenteaza foarte mult greutatea inelelor , inaltimea si dispunerea lor .. etc
in concluzie eu voi prefera in continuare betele mai scurte si mai usoare . pescuiesc din barca asa ca un metru in plus sau in minus nu mai conteaza .
stiu ca testul este oarecum subiectiv lansetele nefiind identice ca parametri .

16

luni, 24. iunie 2013, 22:23

Dupa mal numai un fir mai subtire poate castiga cativa metrii reali , nu lansete cu lungimi diferite .


Multumesc Dan, am sa retin aceste aspecte...

Dar cum este cu lungimea lansetelor la drill-urile de pe mal, in zona malului? Chiar daca e oftopic, sa aflam si despre asta cite ceva. Personal, cu o lanseta scurta de pe mal, parca am un handicap in ceea ce priveste dirijarea pestelui in zona malului, pt a-l tine departe de pietre, ierburi sau crengile din mal. Si in Spania la chefal am observat treaba aceasta. Cu lanseta de 3,9 metri de plutarit altfel dirijam pestele decit cind intra la cea de 2,4 metri, care o foloseam normal la feeder. Lanseta e pt feederit din barca, dar am folosit-o la chefal de pe mal si nu o data am pierdut pestele care intra fara probleme direct in mal! Astept si aici pareri :noroc:

La pescuitul din barca am folosit intotdeauna lansete scurte de 2,10m atunci cand pescuiesc la crap , ba mai mult la clonc folosesc lansete de 1,60m .
In concursuri de plantat la crap am fost nevoit de cateva ori sa intru cu lanseta pentru a scoate pestele din agatatura ( in general intru direct pe fir daca am pe cineva la mal care sa tina lanseta ) . Mi se pare destul de incomoda lanseta de 3,90m din barca . Poate obisnuinta cu 2,10 este prea mare .
In schimb , de pe mal , 3,90 -ul are avantaje clare in drill . "Pompajul" ( aducerea pestilor intre mulinari ) este mai amplu atunci cand avem nevoie de a scoate pestii din zone cu risc , in zona malului se evita mai usor zonele cu stuf lateral , dril-ul se face mai usor fara a intra pe frana mulinetei , timpul de slabire a franei este mai mare atunci cand un peste ne ia prin surprindere ( in concursuri se folosesc si fire de 0,20 , iar mulinetele nu se pot regla la limita de rupere a acestor fire deoarece pestele se aduce ff greu ...)
La somn am pescuit rar de pe mal si nu pot sa apreciez foarte mult compromisul intre o lanseta scurta ce confera putere si una lunga ce ofera manevrabilitate mai usoara a pestilor . Cred ca un 3m foarte rigid este rezolvarea .
Cu toate acestea , la pescuitul de placere , folosesc numai lansete scurte . Comoditate la transport ( le tin montate :zambet: ) ... si ii dau avantaj ... :zambet:

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 25. iunie 2013, 21:13

2.7, 3 de pe mal, 2.1, 2.4 din barca( pt spining)