Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 13. mai 2012, 21:01

Distanta maxima de lansare cu shad-uri: trucuri si recomandari?

:salut: ,
in sfarsit mi-a ajuns si lanseta Penn Overseas Light Pilk 2,7 m - 280 grame greutate - actiune 120 grame. Lanseta e destul de moale in varf, dar f puternica in baza.

Am incercat o testare in curte, pt a vedea la ce distanta as putea lansa. Utilajul folosit de jos in sus:
Naluca este un Relax 5 de 14 cm
Carligul unul de 3/0 (pt pescuitul la salau!)
Capul jig de 12 si de 20 grame (am incercat cu ambele) - cu forfah, siguranta noknot, carabina si shad o greutate de 36 grame, respectiv 44 grame
Carabina de 60 kg
Forfah de 0,8 mm - 100 kg
Siguranta NoKnot de 40 kg
Fir textil de 0,25 mm
Mulineta Ryobi 6000 CF

De lansat am lansat de 2x cu fiecare cap, si rezultatul a fost urmatorul:
- cap 12 grame => circa 40 metrii (poza 1, de unde am pozat pina in gardul verde din fata)
- cap 20 grame => circa 45 metrii

Pentru unele locuri/ rauri suficient, pentru altele, nu.
De aceea as vrea sa va intreb pe voi, cum se comporta materialele folosite in distanta de lansare, dar si in recuperare?
Ce experiente ati facut voi?
Cum putem mari distanta de lansare, fara sa mai micsoram din siguranta liniei?

De exemplu, daca vreu sa folosesc shad-uri de 10 cm, fir de 0,35 mm, dar lansarile sa fie de ca. 50 metrii, ce ar trebui schimbat, imbunatatit?
»Zoran« a adaugat urmatoarele poze:
  • IMG_0001.JPG
  • IMG_0004.JPG
  • IMG_0005.JPG
  • IMG_0002.JPG
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 13. mai 2012, 21:02

...
»Zoran« a adaugat urmatoarele poze:
  • IMG_0006.JPG
  • IMG_0007.JPG
  • IMG_0008.JPG
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 13. mai 2012, 23:00

De exemplu, daca vreu sa folosesc shad-uri de 10 cm, fir de 0,35 mm, dar lansarile sa fie de ca. 50 metrii, ce ar trebui schimbat, imbunatatit?

Minim jig de 50 g la shaduri de 10 cm și fir de 0,35 mm, la shaduri de 12-15 cm folosești jiguri de 60-80 g . :gandesc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 14. mai 2012, 06:20

Ok Larry, dar daca apa are doar 2 - 3 metrii adancime? Cum as putea atunci sa lansez la astfel de distante? Sau trebuie sa ma multumesc cu cei 40 de metri lansati? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

andrei

Biban

Răspunsuri: 133

Membru din: 29. martie 2012

Locație: BELGIA

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 14. mai 2012, 07:56

Salut Zoran!eu pescuiesc si la mare si cred ca te-ar ajuta sa vezi ceva tehnici de casting pe net sau asa cum a zis Lary jig-uri mai grele eventul o lanseta mai lunga ,dar daca nu vrei sa schimbi nimic(sa faci compromis) din greutatea jigului ,grosimea firului sau lungimea lansetei cred ca ar trebui ca la lansari acestea sa fie mai ample si mai energice! :ciao: si :pescuit: placut!

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 14. mai 2012, 08:23

Exact asta este, ce compromisuri putem face, daca pescuim la apa de 2 - 3 metrii, cu gume de 10 cm si avem nevoie de lansari lungi? Atentie, spinning somn, nu salau ;)
Ce ar ajuta?:
Lanseta mai lunga?
Gume mai mici care nu opun atata rezistenta in aer, la lansare?
Mulinete cu tambur mare?
Tehnica de lansare?

La prima vedere pare straniu, sa lansezi cu lanseta de 120 - 150 grame si fir de 0,35 mm shad-uri cu capuri jig de 20 grame. Dar forfahul + shad + carabina + carlig + jig are deja 40 de grame, deci se poate deja bine lansa.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 14. mai 2012, 08:31

Ok Larry, dar daca apa are doar 2 - 3 metrii adancime? Cum as putea atunci sa lansez la astfel de distante? Sau trebuie sa ma multumesc cu cei 40 de metri lansati?

Depinde unde localizezi peștele în zona respectivă, finețea de cele mai multe ori aduce pește în cârlig.........mai apare un aspect, efectul de parașută ( lungime mare a firului, grosimea lui și puterea curentului apei ) nu lasă jigul să bată pe substrat și neavând control să observi praguri, structuri, atacurile se vor lăsa așteptate......am mulți amici care dau cu lansete de 15-50 g 2,4 m și jiguri de până în 50 g și pot să spun cu mâna pe inimă ca nu au văzut somn pe mal, câte un atac răzleț au avut când au redus grosimea firului pentru a câștiga în lungime și a avea control pe substratul apei, dar mare greșeală au făcut............ :buaaaah:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 14. mai 2012, 08:37

Larry, ce echipament ai recomanda pt situatia de mai sus descrisa? Dar echipamentul sa faca totusi fata si la un somn sanatos.

Shad 10 cm (eventual jig de 20 gr)
apa de ca. 2 - 3 metrii (atat curent tare cit si ... normal)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 14. mai 2012, 08:56

Lungimea lanseului printre altele e stabilita si de felul in care se incarca lanseta … daca incarci bine lanseta atunci vei avea parte de o aruncare mai lunga. De altfel si grosimea firului influenteaza foarte mult lungimea si daca ar fi sa intram in detalii atunci as pomeni si de inele: marime, tip si dispunere dar si despre tamburul mulinetei si cat fir ai pe el. In cazul tau poate daca ai incerca sa folosesti o lanseta putin mai “light” si ai pune un fir ceva mai subtire incarcand tamburul pana la maxim cred ca ai mai castiga cativa metri ... dar pana la urma nu stiu daca merita. Eventual poti incerca sa folosesti o lanseta ce arunca pana in 70-80 de grame care cel putin teoretic ar trebui sa se incarce mai bine ca la grosimea firului eu unul nu as prea cobora mai jos de atat.

Tu sti cel mai bine daca are rost sa incerci sa pescuiesti mai “light” doar pentru acei cativa metri in plus. Sa iei in considerare si faptul ca poate pe apa arunci ceva mai mult decat la testele din curte pentru ca acolo te poti “infige” linistit in lanseta neavand grija geamurilor sau masinilor :rizi:

Eu de obicei nu prea arunc mai mult de 40-45 de metri, asta folosind o lanseta pana in 70 de grame si fir de vreo 0,35 care din pacate deja a coborat aproape 2mm sub buza tamburului si pe care inca nu l-am schimbat. Asta in conditiile in care pescuiesc cu voblere intre 15-50 de grame si evident ca lungimea e mult influentata si de vobler (forma si greutate). De cateva ori am incercat sa pescuiesc si cu jiguri de vreo 45 de grame sau oscilante intre 30-90 cu care lungimea crestea considerabil.

De cele mai multe ori nu am nevoie de lanseuri mai lungi de atat asa ca nu mi-am prea batut capul cu problema asta. In acele cateva cazuri mai particulare in care voiam neaparat sa ajung intr-un anumit loc aruncam cat de mult puteam in directia respectiva dupa care ma ajutam de curentul apei sa ajung la locul dorit :rizi: ...

La avat insa e alta poveste, aici lungimea conteaza de multe ori ... tocmai de aia folosesc o lanseta putin subdimensionata si pe care reusesc sa o incarc foarte bine si cu 7-8 grame.

Ps : o nelamurire Zoran ... ce e cu leaderul ala de 4-5cm de culoare roz? De ce nu folosesti un mono sau FC gros de 1-1,3mm si lung de vreun metru care rezista mult mai bine la frecari decat un textil?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 14. mai 2012, 09:20

Larry, ce echipament ai recomanda pt situatia de mai sus descrisa? Dar echipamentul sa faca totusi fata si la un somn sanatos.

Shad 10 cm (eventual jig de 20 gr)
apa de ca. 2 - 3 metrii (atat curent tare cit si ... normal)


Eu aș folosi o lansetă de 2,7-3 m cu acțiune 30-300 g, mulinetă de 6000-8000, fir textil 0,32 mm, eventual renunț la jigul de 20 grame și pe curent normal folosesc 40-50 g și pe curent tare aș folosi 60-80 g pentru a prinde pragurile din larg sau a verifica malul opus.
Eu și la voblere montez pe fir la circa 60 cm, un plumb de 40-50g cu o prindere rapidă gen NoKnot pentru a putea să le joc în zona pragului vizat ...... dar fiecare cu stilul lui . :buaaaah:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 14. mai 2012, 10:03

Am fost intrebat pe particular, de un pescar care nu este aici utilizator, ci pe alt forum, ce combo serios de spining somn ii pot recomanda?
Problema lui era in felul urmator pusa:
"Salut,
Anul asta am inceput sa prind mai multe exemplare de somn...si ma gandesc sincer sa iau o lanseta exclusiv pt el...pana in 15 kg ii scot...dar cei mai mari nu...acum folosesc o lanseta de 2.7 m , 1 oz (adica 30 grame), mulineta de 2500 cu fir de 15lb ...vreau o parere pentru un combo serios...ce fir sa folosesc...si ce fel de inaintas"

Recomandarea mea, pt pescuitul pe Prut, a fost:
- de pe mal: o lanseta de 2,7 metri de 150 - 170 de grame, un Penn Atlantis 5000 (sau chiar 7000- tambur mai mare, alternativ Ryobi arctica 8000 CF), fir de 0,35 mm, inaintas si carabine corespunzatoare
- din barca: o lanseta de 2,4 metri de cel putin 120 de grame, un Ryobi arctica 6000 CF, fir de 0,25 sau 0,35, depinde de ce-i sub apa

Acuma, a revenit cu o intrebare care mi-a oferit ocazia de a deschide acest subiect: "Cum voi lansa cu un par de 170 de grame un shad de 10 cm si cap de 14 - 18 grame?"
------------------------------------------------------------------------------------------------

Anem,
eu ramin la siguranta, cu riscul sa nu pot lansa atit de departe. Dar, cum am intrebat mai sus, care sunt corelarile optime ale componentelor de spining pt o lansare la distanta, pt simtul deplin in lanseta, dar siguranta drilului unui somn de 50 de kg sa ramana totusi pe primul loc!

Forfahul din poze l-am facut rapid de proba, este perfect pt lansarile din curte :ochi:

Ce inseamna prescurtarea FC la forfah?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 14. mai 2012, 10:24

Ce inseamna prescurtarea FC la forfah?

Cred că este vorba de înaintaș din Fluorocarbon....... :gandesc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 22. mai 2012, 18:02

[.....]
Anem,
eu ramin la siguranta, cu riscul sa nu pot lansa atit de departe. Dar, cum am intrebat mai sus, care sunt corelarile optime ale componentelor de spining pt o lansare la distanta, pt simtul deplin in lanseta, dar siguranta drilului unui somn de 50 de kg sa ramana totusi pe primul loc!

Forfahul din poze l-am facut rapid de proba, este perfect pt lansarile din curte :ochi:

Ce inseamna prescurtarea FC la forfah?


la FC a raspuns LARRY ...

dupa cum ziceam, eu as incerca o lanseta usor mai light pana in maxim 100 de grame (chiar sub) care sa aibe un varf ceva mai moale si multa putere pe cotor, scoate la inaintare X-Zoga aia, fara sa o incerci intr-un dril real nu poti sti de ce este in stare. daca tu preferi sa ramai cu aceeasi lanseta, mulineta si fir atunci singurul lucru unde te mai poti "juca" ar fi greutatea capului de jig ... urca linistit peste 40 de grame care oricum la un shad de 14cm cred ca nu strica prea mult.

ps : dar de ce cauti neaparat lanseuri cat mai lungi mai ales ca ai barca la dispozitie :nunteleg:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 22. mai 2012, 19:39

Salut Anem,
am scris aici, ca de fapt am facut un subiect din intrebarea unui pescar: Distanta maxima de lansare cu shad-uri: trucuri si recomandari?
:noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

costas65

Oblete

Răspunsuri: 40

Membru din: 28. februarie 2012

Locație: Braila

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 23. mai 2012, 09:03

Din ce am observat eu, cu monofilament obtinem lanseuri mult mai lungi decat in cazul firului textil, folosind aceeasi lanseta, mulineta, jig. Dupa mine, principala problema este la tamburul mulinetei unde in cazul firului textil, frecarile sunt mult mai mari. De aceea cred (nu am probat) ca un tambur mare long cast ar ajuta semnificativ la obtinerea unor distante mai mari la lansare. Bineinteles ca si lanseta trebuie sa se incarce corespunzator cu greutatea de lansare a jigului.

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 24. mai 2012, 18:53

vrei sa cistigi distanta fara a umbla la nici un parametru al ansamblului ? NU se poate , sau se poate umblind la tehnica de lansare ( sigur nu se cistiga 10 m dar se cistiga ceva ) . ca varianta alternativa ai posibilitatea sa incarci jigul suplimentar cu o greutate aditionala legata cu fir solubil (pva) ca la crapari . eu nu am testat varianta aceasta dar cred ca merge in functie de cit de repede se dizolva PVA-ul . sigur ai un prieten crapar care detine pva si te poate ajuta sa te lamuresti .

ca idee poti pune ca greutate suplimentara chear pelete de somn si momesti si locul in acelasi timp , in cazu asta le pui in punga sau saculet solubil .

Edit :
poti avea pregatite la tine in punga 15-20 astfel de greutati pe care sa le agheti direct de jig ca sa nu trebuiasca sa stai sa pregatesti pe loc .
o alta idee : pasta de momit care sa se sparga la impactul cu apa pusa direct pe jig . si asta e o idee netestata dar poate da rezultate in functie de zone . atentie la consistenta pastei daca e prea cleioasa nu cade de pe jig daca e prea moale cade in lansare
ideile fiind netestate daca nu merg nu dati prea tare in mine :zambet:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »grey-wolf« (24. mai 2012, 18:59)


Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 24. mai 2012, 20:11

vrei sa cistigi distanta fara a umbla la nici un parametru al ansamblului ?

Ba da, putin putem umbla, dar nu prea mult! Siguranta in dril cu un somn de 2 metrii sa ramana inca la 99% :pauza:

Intr-un raspuns anterior...
Am fost intrebat pe particular, de un pescar care nu este aici utilizator, ci pe alt forum, ce combo serios de spining somn ii pot recomanda?
Problema lui era in felul urmator pusa:
"Salut,
Anul asta am inceput sa prind mai multe exemplare de somn...si ma gandesc sincer sa iau o lanseta exclusiv pt el...pana in 15 kg ii scot...dar cei mai mari nu...acum folosesc o lanseta de 2.7 m , 1 oz (adica 30 grame), mulineta de 2500 cu fir de 15lb ...vreau o parere pentru un combo serios...ce fir sa folosesc...si ce fel de inaintas"

Recomandarea mea, pt pescuitul pe Prut, a fost:
- de pe mal: o lanseta de 2,7 metri de 150 - 170 de grame, un Penn Atlantis 5000 (sau chiar 7000- tambur mai mare, alternativ Ryobi arctica 8000 CF), fir de 0,35 mm, inaintas si carabine corespunzatoare
- din barca: o lanseta de 2,4 metri de cel putin 120 de grame, un Ryobi arctica 6000 CF, fir de 0,25 sau 0,35, depinde de ce-i sub apa

Acuma, a revenit cu o intrebare care mi-a oferit ocazia de a deschide acest subiect: "Cum voi lansa cu un par de 170 de grame un shad de 10 cm si cap de 14 - 18 grame?"
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

18

duminică, 27. mai 2012, 19:35

Carligul unul de 3/0




3/0 ??? sper ca glumesti daca intentionezi sa il folosesti la somn de 2 metri :rizi: :rizi: :rizi:
ca o alta observatie si totodata ca recomandare :
in poza cu mulineta ( nu stiu cum sa o atasez in mesaj ) priveste cu atentie tamburul . firul este asezat conic pe tambur in partea de sus ceea ce nu favorizeaza lansarea la distanta . firul asezat corect pe tambur trebuie sa aiba o forma cilindrica . firul asezat conic pe tambur cu baza mare in jos favorizeaza lansarea la distanta dar creste rata perucilor in mod dramatic din asezarea corecta a firului pe tambur poti cistiga citiva metrii .


daca tot iti permiti sa schimbi cite ceva eu asi schimba:
batul cu unul cu o clasa mai mic ceva pe la 90 g limita superioara
firul din 0,35 in 0,30 ( sau un fir cu diametru mai mic la aceeasi rezistenta )
si capul jigului mai greu cu 5 g ( bineinteles ca cirligul 3/0 nu are ce cauta treci macar la 5/0 sau mai mult )
mulineta cu tambur mai larg
adica cam tot echipamentul :rizi: :rizi: :rizi:



un alt test pe care il poti face usor pe mal e sa lansezi cu un fir mai subtire cu 0,05 si sa vezi distanta atinsa fara a schimba nimic alt ceva in cadrul echipamentului . schimba pe rind sau simultan toate si vezi care varianta te multumeste



banuiesc ca pescuitul se desfasoara din barca nu de pe mal asa ca sigur nu ar trebui sa fie probleme

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »grey-wolf« (27. mai 2012, 19:57)


Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

19

duminică, 27. mai 2012, 19:55

Intr-un raspuns anterior...
Am fost intrebat pe particular, de un pescar care nu este aici utilizator, ci pe alt forum, ce combo serios de spining somn ii pot recomanda?
.....
Recomandarea mea, pt pescuitul pe Prut, a fost:
- de pe mal: o lanseta de 2,7 metri de 150 - 170 de grame, un Penn Atlantis 5000 (sau chiar 7000- tambur mai mare, alternativ Ryobi arctica 8000 CF), fir de 0,35 mm, inaintas si carabine corespunzatoare
- din barca: o lanseta de 2,4 metri de cel putin 120 de grame, un Ryobi arctica 6000 CF, fir de 0,25 sau 0,35, depinde de ce-i sub apa

Acuma, a revenit cu o intrebare care mi-a oferit ocazia de a deschide acest subiect: "Cum voi lansa cu un par de 170 de grame un shad de 10 cm si cap de 14 - 18 grame?"
[/quote]

singurul raspuns posibil la intrebarea ,, cum voi lansa .......un sad de 10 cm si 14-18 g "

Prost sau foarte prost in functie de pescar , naluca nu se potriveste cu restul echipamentului ! batul nu are cum sa se incarce ca sa poata lansa asa ca in cazul acesta poate folosi si un bat cu putere de aruncare 1700 g ca tot aia iasa .
eu sunt de parere ca daca tot recomandam sa vedem si ce naluci se utilizeaza la pescuit . sa facem recomandarile dupa apa (lac , curgator , etc ) , peste ( specie si dimensiune vizata ), stil de pescuit ( spin , stationar , etc) , de pe mal sau din barca , dupa nalucile cel mai frecvent utilizate , etc . doar inbinind toate astea si altele va rezulta un echipament potrivit sau adecvat fiecaruia in parte .
la ce imi foloseste un obuzier daca eu trag cu boabe de mazare ? :doaaamne: ce acru sunt si azi :rizi:

hgs

Oblete

Răspunsuri: 33

Membru din: 3. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: ing

  • Scrie un mesaj privat

20

sâmbătă, 16. februarie 2013, 08:50

daca vrei sa ingreunezi ansamblul naluca jig adauga un buldo in stilul Carolina.
Mai exista si asazisele bombete, sper ca am preluat denumirea correct? Au o forma ovoidala, sint confectionate din plastic transparent si pe mijloc o teava prin care trece firul, densitatea este un pic mai mare ca a apei, eu le-am pescuit cu taparina legata in continuare.
In aer greutatea ansamblului este mai mare cu cit buldo/bombeta e mai mare, in apa conteaza doar plumbul de la jig, asa ca poti arunca si cu jig de 7 gr si buldo de 200 gr, total 207gr in aer insa in apa 7 gr daca e sa ne luam dupa Arhimede

Subiecte asemănătoare