Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

rooney

Biban

  • Autorul acestui subiect este »rooney«

Răspunsuri: 139

Membru din: 22. aprilie 2012

Locație: satu mare

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 1. mai 2012, 20:04

frana la mulineta

:salut: buna seara Zoran.i-mi poti spune si mie care este minimul fortei de franare al unei mulinete pentru pescuit la somn pentru ca ce folosesc eu are maxim 12 kg forta de franare la marimea 80 sau este buna si aceasta?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 2. mai 2012, 07:11

Salut rooney,
mulinetele de la Penn, Spinfisher 950 ssm si Slammer 760, sunt in Germania cele mai vindute mulinete de somn. Sunt f robuste si au o frina excelenta. Si Shimano sunt de f multi pescari de somn folosite, la fel ca si Fin-Nor, insa aici preturile sunt cam duble sau mai mult.
La Penn frina de la Spinfisher 950 are in jur de 7 kg, iar cea de la Slammer ca. 9 kg. Eu la Penn 950 lucrez cu frina la maxim strinsa, pt ca un somn de 2 sau 2,30 metrii, trage fara probleme fir de pe tambur. Greu si putin, dar trage. La alte mulinete, care au o frina cum spui tu, de 12 kg, as regla la 6 - 7 kg. E suficient pt contra, dar si pt dril. Cam la aceasta putere de frina poti scoate fara probleme somnii mari, dar si firul, nodul firului, carligul si ancora, lanseta si inelele acesteia, chiar si componentele din mulineta sunt asa destul de cruţate de distrugere sau rupere.
In caz extrem, unde somnii n-au voie sa ia nici macar 1 metru de fir, acolo poti cam totdeauna sa mai inchizi din frina in timpul drilului, sau, cum mai fac si eu, pun mana pe tambur si ajut la frinare. Insa asta cu mana pe tambur o poti face f probleme la mulinetele de metal. La cele de carbon sau alta compozitie, acolo cu grija mare mana pe tambur!

Voi incerca sa masor exact ce putere reala in kg are mulineta Penn 950 si Ryobi 6000 CF. Voi reveni cu raspunsul.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

rooney

Biban

  • Autorul acestui subiect este »rooney«

Răspunsuri: 139

Membru din: 22. aprilie 2012

Locație: satu mare

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 2. mai 2012, 10:34

multumesc mult pentu raspuns.mulinetele mele sunt banax daca ai auzit de ele.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 2. mai 2012, 11:00

Sigur ca da, am inteles ca sunt mulinete f bune. Atit trebuie sa ai grija, frina n-are voie sa se blocheze, trebuie sa lucreze frumos, continuu.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 2. mai 2012, 16:21

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 13:11)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 2. mai 2012, 17:31

Contra o dai cu mana pe fir (apuci lanseta si firul simultan cu mana)

:gandesc:
Eu nu am destula forta doar intr-o mana sa intep 100% somnii mari, a doua mina, stanga, eu trebuie sa o am pe manerul mulinetei. Acolo trebuie forta! Iar cu firul in mana ma tem ca ma taie la degete (am patito deja). Daca-i subtire, taie ca dracu, daca-i gros, nu se rupe la contra.

Cateva exemple de contre:
Video
-

Video

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 2. mai 2012, 18:58

[....]
Eu nu am destula forta doar intr-o mana sa intep 100% somnii mari, a doua mina, stanga, eu trebuie sa o am pe manerul mulinetei. Acolo trebuie forta! Iar cu firul in mana ma tem ca ma taie la degete (am patito deja). Daca-i subtire, taie ca dracu, daca-i gros, nu se rupe la contra.
[.....]


pai si ce faci Zoran atunci cand pescuiesti la spinning, unde e clar ca nu prea poti da contra cu ambele maini avand in vedere ca mana stanga e pe mulineta si pana sa o aduci pe lanseta s-ar putea sa fie prea tarziu? ... cred ca e suficienta forta intr-o singura mana pentru a intepa bine un somn ...

zice bine Eugen cu "reglatul manual" al franei in timpul dirlului ... eu am frana putin trecuta de jumatate de obicei si daca vad ca ia fir prea mult atunci incerc sa il mai intorc punand mana pe tambur ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 2. mai 2012, 20:54

Eu nu am destula forta doar intr-o mana sa intep 100% somnii mari, a doua mina, stanga, eu trebuie sa o am pe manerul mulinetei.


:salut:
Ce voiam sa spun este ca, doar cu o mana, cealalta "in aer", mi-e greu sa înțep. Cu mana stinga eu tra sa stau pe manerul mulinetei, asa cum am si scris. :saluti:

Am fost la Decathlon sa cumpar un cantar, si am masurat la 2 mulinete franele:
Ryobi Arctica 6000 CF - 6,5 kg
Penn Spinfisher 950 - 14,5 kg (mult mai mult decit scrie in catalog)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 2. mai 2012, 21:05

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 13:11)


Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 2. mai 2012, 21:09

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 13:11)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 3. mai 2012, 06:20

... ambele maini pe lanseta astfel...


Aaah! OK, am priceput!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 3. mai 2012, 07:18

si cum masor cate kg forta are mulineta ?
Get Rich or Die Tryin'

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 3. mai 2012, 07:42

Eu am strins frina, am facut o bucla cu nod pe fir in care am agatat cintarul si am tras. Direct de pe mulineta, nu prin inelele de la lanseta.
La 4 kg a inceput sa vina fir de tambur. Am strins mai tare: 5 kg. Am strins la maxim-maxim frina: 6,5 kg. Tragi cintarul cu mina, si la un moment dat, cind forta arcului din cintar e mai mare decit forta frinei, aceasta din urma cedeaza si cintarul ramine constant la forta frinei.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com