Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 10. februarie 2013, 06:30

Jigg-Wobbler

:salut: ,
deoarece in alt subiect s-a amintit despre aceasta naluca, as dori sa intreb pe cei ce au folosito, ce culori si marimi/ greutati pe ce tip de apa au avut succes? :gandesc:
Cateva repere, ca nu am chef sa cumpar tot sortimentul :zambet:

... recomand sa incerci jigwoblerul :ochi:


jigwobler-ul e asta:


Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

2

duminică, 10. februarie 2013, 20:05

intrucat la vremea cand le-am achizitionat eu abia se lansasera pe piata din america, nu erau disponibile atatea culori
eu mi-am luat culorile black silver, fire tiger si green tiger - vroiam si blue silver dar nu l-am gasit atuncea
singura culoare cu care nu am prins si care inca il mai am in trusa este green tiger.
merg foarte bine cele de 8gr, dar recomand schimbarea ancorei, una ceva mai mare si de mai buna calitate - asta pt ape mici si pestii mai mici
pe cele de 18gr le-am pescuit si le-am pierdut cel mai mult - necesita ape ceva mai adanci
in toamna trecuta, in noiembrie am prins cu cele de 28gr, stiuca pe apa de 8m.
eu zic ca sunt niste naluci foarte bune, dar din pacate au devenit cam scumpe asa ca pe viitor incerc sa le manufacturez.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 10. februarie 2013, 20:18

Sunt naluci belgiene, nu era nevoie sa astepti sa ajunga in america. :drac2:

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 10. februarie 2013, 20:44

Sunt naluci belgiene, nu era nevoie sa astepti sa ajunga in america. :drac2:

eu stiam ca sunt ceva mai nordice...finlanda sau pe acolo...
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 11. februarie 2013, 06:44

Eu am folosit black silver si ghost. Jucariile astea mi-au salvat multe partide ce pareau compromise. Singurul dezavantaj este acela ca se rateaza destul de mult cu ele. Am inteles ca producatorul a scos si un model cu 2 ancore, dar inca nu am asa ceva.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 11. februarie 2013, 08:26

Toate modelele sunt aici Jigwobbler pe site-ul fabricantului care le si distribuie. In susul paginii alegeti si limba care va convine.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 11. februarie 2013, 11:04

adiwolf ... ce specii ai prins cu naluca asta?

nu am folosit-o inca in ciuda faptului ca de multe ori deja era in "cosul de cumparaturi virtual" dar tot timpul ma razgandeam vazand miscarea pe care o are. adica pe mine ma cam intereseaza doua specii in mod normal, avatul si somnul si nu mi se pare tocmai potrivit pentru nicicare dintre ele.

nu stiu sigur daca ai vazut chestia asta ... poate te ajuta. Jig Wobbler - Proviamo a rifarlo

plus ca daca te intereseaza sa iti faci chestiile astea singur poti gasi in Decathlon (nu e reclama, dar pe site-ul producatorului nu gasesc porcariile astea) niste minuni care cred ca se folosesc pe post de anti-rasucitor la lingurite si care erata ca si capul de la jig-wobler. CAPERLAN - Decathlon

in link sunt de 5 grame dar am vazut in magazin de mai multe greutati.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 11. februarie 2013, 12:36

Toate modelele sunt aici Jigwobbler pe site-ul fabricantului care le si distribuie. In susul paginii alegeti si limba care va convine.


Eu totusi cred ca producatorul nu e francez ci e finlandez, iar situl indicat de tine Tudor e doar al un distribuitor francez (dintre multi altii).

Asta e situl oficial si sunt dati inclusiv distribuitorii din multe tari europene... http://www.jigwobbler.com/distributors/
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 11. februarie 2013, 14:36

Poate ca e finlandez. Tot dracu ala. :zambet:

10

marți, 12. februarie 2013, 18:16

@Tudor,
nalucile dupa cum ai vazut sunt finlandeze si din pacate la vremea cand le-am achizitionat singurul loc in care erau disponibile si le puteam cumpara era cabela's
paradoxal, dar asta era atuncea.

@anem
prima captura cu jigwobler a fost salau si culmea pe un loc in care habar nu aveam ca exista asa ceva, ulterior prinzand altii in zona respectiva
a fost suficient sa stiu si sa prind incredere in naluza si in zona respectiva. - mare lucru, zic eu :zambet:
deci am prins cu ea salau si stiuca pescuind dedicat acestor specii si accidental un avatel
pe toamna am incercat la somn pe niste gropi descoperite din timpul verii cand cloncaneam dar......am prins tot stiuca :zambet:
pt avat, intreaba pe oldradu, el a pescuit cu asa ceva dedicat avatului si manufacturate de el.
linkul cu manufacturarea il stiu si iti multumesc pt el, iar capete de la Dechatlon mi-am cumparat de anul trecut si gramaje mici si mari :ochi:
timp si chef nu mai gasesc si nu stiu de ce :gandesc:

@eugen
tocmai din cauza rateurilor am recomandat schimbarea ancorei la unele modele in special cele de 8 gr si 18gr

daca nalucile astea ar fi fabricate si in gramaje de 12-14gr ar fi perfecte sau corpul celor de 8gr sa fie mai voluminos
tocmai de aceea o sa incerc sa mi le fac singur