Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 24. aprilie 2014, 10:05

aviz posesorilor de caini!

Am stat mult pe ganduri inainte sa postez acest mesaj dar, intrucat consider ca informatia nu a ajuns la mine intamplator, fac datoria mea transmiterea ei mai departe. Ceea ce veti putea vedea in videoclipul din link nu e pentru cei slabi de inger sau pentru cei care sufera cu inima (si nu glumesc absolut deloc spunand asta). Asa cum se intampla de regula in viata , nevinovatul care se baga cand altii se cearta trage ponoasele iar de data asta sfarsitul e tragic.
Ideea care ar trebui sa va ramana la final e aceea ca , in calitate de stapani, aveti datoria morala fata de animalul de companie sa nu-l puneti in situatii riscante inutil. Ii datorati macar atat celui care si-ar da oricand viata pentru voi .
In clip, proprietarul face cel putin 2 greseli majore : cand scoate cainele si-l afisaza ostentativ intr-o zona cu risc maxim (pe care el ca proprietar si-l asuma benevol si inconstient) si a 2-a cand, in incercarea de a pune cainele la adapost, nu se asigura ca acesta e intr-adevar la adapost (fie legandu-l fie inchizand geamurile si blocand usile masinii).
Nu comentez aroganta, excesul de zel si lipsa de pregatire a politistului sau alte aspecte legate de acesta :nervos: ci ma rezum la a evidentia greselile proprietarului de caine :doarecapu: :doarecapu: :zid: :zid: pentru ca, oricare dintre noi cei care aveam aceasta calitate, am putea sa ne gasim la un moment dat in situatii in care in mod inconstient sa ne punem cainele in pericol in mod cu totul si cu totul inutil.
Daca de regula va urez vizionare placuta acum n-am s-o fac ci am sa va las sa vizionati sub indemnul "sa luam aminte".
Ps. Nu uitati ca nu-i pentru cei slabi de inima !
http://digitaljournal.com/article/353559

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 24. aprilie 2014, 10:25

Da … urata chestie. Pacat de prostia politistilor dar si de inconstienta proprietarului … cainele ala a murit aiurea, mai bine crapau toti cei din filmulet si cainele ramanea in picioare.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

3

joi, 24. aprilie 2014, 11:14

:nervos:
Urata treaba,bietu caine a incercat sa isi apere stapanul :necajit: .
Reactia politistului a fost prea de tot,cum D-zeu sa impusti cainele,chiar daca era un rottweiler masiv nu cred ca era nevoie de pistol sa il "calmezi":nervos:
Ca politist, presupun ca ai in dotare un spray paralizant, de ce mama dracu nu l-a folosit in loc de pistol :nunteleg: , :zid:

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 24. aprilie 2014, 11:53

Cum a procedat politistul, cel putin in SUA, e lectie de manual. Acolo politistul este educat ca, orice element perturbator la securitatea persoanei (mai ales a politistilor) trebuie inlaturat. Singurul vinovat din toata povestea este proprietarul. Intai a provocat politistii, apoi nu a asigurat cainele. Cainele doar si-a facut "datoria" pana la capat, ca un adevarat caine ce isi protejeaza stapanul.
Asa ca, cainele a murit nevinovat, dar politisii sunt acoperiti de lege.
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 24. aprilie 2014, 11:55

Clipul asta mi-a stricat ziua. Atat politistul cat si cainele au actionat normal din punctul meu de vedere. Cel care a cautat-o a fost stapanul cainelui. Pacat de patruped ca a trebuit sa plateasca "factura" stapanului. Degeaba se plange stapanul in cel de al 2-lea clip ca politistii i-au omorat cainele. El a fost singurul imbecil.
DOAMNEEE! Modul in care s-a zbatut cainele dupa ce a fost impuscat este de-a dreptul HORROR. :furtuna:

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 24. aprilie 2014, 12:18

Cainele era inca adolescent la cei doi ani pe care-i avea si nici pe departe nu era inca masiv (ar fi ajuns abia pe la 4 ani la talia normala de adult). Dupa cum au spus si unii dintre cei care au comentat cainele inca era nesigur si nu era in "charging mod" ca sa zic asa, reactia lui fiind aceea de a avertiza si intimida (asta e lesne de observat in clip pentru un om avizat cum ar fi trebuit sa fie acel politist de altfel). Un rottweiler cand e pus pe atac nu latra si nu da avertismente ci te pune jos din prima . Cand se repede si latra oprindu-se e avertisment si cand se repede, latra si apoi bate in retragere e semn de panica . Cainele ala era doar speriat ca nu stie ce se intampla cu stapanul si intrase instinctiv in modul protectiv. In nici un caz nu trebuia provocat cu miscari bruste indrepate inspre el (cum a facut politistul care incerca sa-i prinda lesa -asta ar fi fost o alta gresala in sine pentru ca atunci intradevar cainele ar fi devenit un pericol pentru cel care-l tinea -) si in nici un caz nu trebuia bruscat si fortat stapanul ci lasat sa vorbeasca cu el fiindca doar el putea calma cainele. Ori ei dimpotriva unu s-a indreptat brusc spre caine in timp ce ceilalti ii luau stapanul cu forta intrerupand contactul vizual al cainele cu stapanul. In declaratiile date presei unul dintre politisti spunea chiar ca ei doar au incercat sa-l protejeze pe stapanul incatusat si lipsit de aparare de furia unui animal dezlantuit . Asta e cea mai stupida scuza pe care am auzit-o vreodata, pentru ca un caine nu-si va musca niciodata stapanul intr-o atare situatie si, chiar daca intr-o invalmasala stapanul si-ar fi bagat mana sau piciorul in gura cainelui acesta si-ar fi controlat muscatura neaplicand forta.
Vina clar i-a apartinut proprietarului in cea mai mare parte care nu si-a dresat suficient animalul astfel incat acesta sa-l asculte in orice situatie, l-a expus nejustificat la risc, nu s-a asigurat ca e inchis corespunzator si s-a panicat strigand la politisti in loc sa dea comenzi ferme cainelui de cand a inceput sa latre prima data.
Intr-o alta masura vina lea apartinut politistilor care n-au stiut sa gestioneze situatia de la inceput si care se pare ca aveau si polite de platit negrilor in general si stapanului in particular. Acolo fiind locul in care tocmai se desfasurase un jaf armat ,trebuia asigurat un perimetru, trebuia actionat cu calm si cu tact nu cu violenta mai ales ca au vazut ca e un caine implicat , si in final un foc de arma in aer cu eventual maxim unu spre caine ar fi fost mai mult decat suficient.
Ceea ce au facut ei a fost sa dea o lectie unuia care si-a permis sa-i sfideze transmitand multimii mesajul "aviz amatorilor" . Cainele ala a fost provocat si executat fara mila cu 4 focuri de arma . :nervos:

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 24. aprilie 2014, 12:29

Clipul asta mi-a stricat ziua.


Si mie mi-a stricat ziua mai ales ca de vreo 8 ani sunt la randul meu stapan de Rottweileri. Pe de alta parte mi-a atras atentia ca unele scapari in porumb ale stapanului pot avea consecinte tragice si ca putin mai multa responsabilitate fata de cei pe care-i ai in grija, iti impune sa nu te comporti ca si cum ai face-o daca ai fi singur atunci cand cei de linga tine ar putea avea de suferit.

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 24. aprilie 2014, 13:05

Dupa comentarii, mai bine nu ma uit.
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

cosmin64

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 2

Membru din: 20. ianuarie 2014

Locație: Craiova

Profesia: tehnician

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 24. aprilie 2014, 14:13

Pacat ca animalele nu-si pot alege stapanii.

10

joi, 24. aprilie 2014, 16:52

am citit intai comentariile voatre si am decis sa nu ma uit.
nu pot sa suport sa vad stapani imbecili si mai ales idioti care isi cresc cainele pt aparare si atac
indiferent cat de mare si instruit este cainele, nu poate face fata unui glont sau unui cutit, ori o bata manuita cu raspundere si atunci.............la ce bun?!!!
daca nu esti in stare sa te aperi singur, lasa animalele in pace
am crescut caini si multumesc lui dumnezeu inca mai am unul, dar niciodata nu am fost de acord si nu am tratat cainele decat ca pe un partener, ca pe cel mai bun prieten si ca unul din membrii importanti ai familiei - stiu, unii vor spune ca exagerez, dar............asa simt eu si din pacate asta doare al draqu atuncea cand se intampla inevitabilul :necajit:

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 24. aprilie 2014, 20:14


nu pot sa suport sa vad stapani imbecili si mai ales idioti care isi cresc cainele pt aparare si atac
indiferent cat de mare si instruit este cainele, nu poate face fata unui glont sau unui cutit, ori o bata manuita cu raspundere si atunci.............la ce bun?!!!

Aici nu era cazul unui caine dresat pentru atac din pacate pentru el (sau din fericire pentru altii). Daca era asa politistul nu mai avea sansa sa traga fiind victima de cand a pus mana pe pistol. Era mult prea aproape de masina ca sa mai aiba timp de reactie.Pe de alta parte un caine dresat pentru atac stie si de "nu" sau "stai" si poate fi oprit oricand de stapan cu o simpla comanda.
Si eu am o problema cu asa zisii stapani care cresc caini de bataie sau pentru ai folosi in scopuri josnice dar aici nu pare a fi cazul. Asta insa nu scuza prostia stapanului care a vrut sa se dea cocos bazandu-se pe muschii cainelui intr-o prima faza.
Un caine e intr-adevar un prieten sau chiar un membru al familiei , el nu trebuie sa fie nici scut nici arma. Din pacate sunt destui care nu gandesc asa si care, asemeni mancatorilor de lebede din Austria, pun pete greu de sters pe umerii altora.