Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »BigGameHunter«

Răspunsuri: 15

Membru din: 15. iulie 2013

Locație: timisoara

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 15. iulie 2013, 22:54

Cosmin Biaca

Salut!

Sunt Cosmin Biaca din Timisoara, pescar si vanator impatimit...

o sa vorbim mai mult despre experientele mele la pescuit, sunt un "crapist" la baza ( cu ceva concursuri la activ ) dar si spinning-ul la Dunare la salau imi cam place :zambet:
de ceva vreme am luat "foc" si vreau sa invat mai multe despre pescuitul la somn, am sa va povestesc de cand am inceput sa caut somnul ...

langa Arad un bun prieten de al meu are o mega super balta, o fosta balastiera de 8 ha cu o vechime de 40 de ani si in proprietatea prietenului meu din 1994, balta nu este administrata in interes comercial ( nu se poate pescui cu taxa, este pt sufletul omului :) )

eu de 5 ani pescuiesc acolo exculsiv la crap ( vreau sa va spun ca capturile de oglinzi de 25kg si amur de 20 kg sunt frecvente :bravo: )

anul acesta la ultimele iesiri am incercat si la somn la insitentele proprietarului care sustine ca somnul sa inmultit foarte mult si incepe sa dispara crapul ( adevarul ca de 2 ani nu am mai prins carap de 1, 2 sau 3kg) si ratele de pe balta :) fara gluma

am pescuit la caras viu legat de salcie( cum m am priceput si eu) si am prins din 6-7 iesiri anul acesta 2 somni de 4 si 7 kg

nu stiu ce sa fac sau cum sa fac sa i prind de bunicii lor ( omul sustine ca sunt exemplare de 80 kg ), eu pescuiesc de obicei noapte acolo si se aud rapind foarte mult...

Sper ca o sa ma ajutati,

Mercy

Vecchio

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 18. martie 2013

Locație: Malul Crişului

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 16. iulie 2013, 06:31

Bine ai venit la bord :salut: . Dacă citeşti cu atenţi siteul, vei găsi o mulţime de soluţii potrivite :ochi: .
La tăţi ni-i greu! - da' nu la tăţi la fel! :gandesc:

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 16. iulie 2013, 06:37

Salut Cosmin si bun venit. :salut: :welcome:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 16. iulie 2013, 07:10

Salut Cosmin şi bine ai venit.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 16. iulie 2013, 07:46

Esti norocos sa ai un asemenea prieten. :bucuros2:
Cosmin bun venit pe acest forum :welcome:

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 16. iulie 2013, 07:56

:welcome: si fum din frane!!!!! Sau salcii daramate :gandesc: :rizi:
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 16. iulie 2013, 08:50

:salut: Cosmin, Bine ai venit pe forum, locul perfect pentru a cere şi primi ajutor în prininta pescuitului la somn.
:welcome:
Vezi că ai în zona Timişoara/Arad nenumăraţi colegi împătimiţi atât spinningari cât şi stationaristi care cunoscând lacul cu pricina te-ar putea ajuta.
Fir întins ! :pescuit:

Răspunsuri: 396

Membru din: 24. iunie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 16. iulie 2013, 09:32

salut Cosmin,

:furtuna: in barca noastra!

rooney

Biban

Răspunsuri: 139

Membru din: 22. aprilie 2012

Locație: satu mare

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 16. iulie 2013, 13:49

salut Cosmin si bine ai venit :welcome:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 16. iulie 2013, 14:37

:salut: Cosmin, si din partea Echipei... :welcome:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »BigGameHunter«

Răspunsuri: 15

Membru din: 15. iulie 2013

Locație: timisoara

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 16. iulie 2013, 15:31

Mercy baieti de primirea calduroasa,

Va lansez o propunere ...

Cum v am zis deja mai devreme, batranul proprietar este foarte hotarat sa scape de somnii din balta, chiar mi a zis ca vrea sa aduca
pe cineva sa i curenteze !!!!!!

I am explicat si a inteles ca poate face mult rau si populatiei de crap daca cineva baga curent acolo...

PROPUNEREA este :

- caut o echipa de 2 pescari cu experienta in pescuitul la somn care sa vina 4,5 zile sau chiar o saptamana pe balta

- se ofera cazare gratis in cele doua casute de lemn de pe mal

- avem la dispozitie 3 barci din care una dotata cu motor electric

-somnii prinsi nu pot fi eliberati dar pot fi relocati sau mancati :) ...


Stabilim impreuna perioada cea mai buna, voi stiti cand musca somnul mai bine :)voi fi si eu acolo sa va tin companie si sa va
arat niste crapi mari si sanatosi :)

Astept pareri ...

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 16. iulie 2013, 15:38

Mercy baieti de primirea calduroasa,

Va lansez o propunere ...

Cum v am zis deja mai devreme, batranul proprietar este foarte hotarat sa scape de somnii din balta, chiar mi a zis ca vrea sa aduca
pe cineva sa i curenteze !!!!!!

I am explicat si a inteles ca poate face mult rau si populatiei de crap daca cineva baga curent acolo...

PROPUNEREA este :

- caut o echipa de 2 pescari cu experienta in pescuitul la somn care sa vina 4,5 zile sau chiar o saptamana pe balta

- se ofera cazare gratis in cele doua casute de lemn de pe mal

- avem la dispozitie 3 barci din care una dotata cu motor electric

-somnii prinsi nu pot fi eliberati dar pot fi relocati sau mancati :) ...


Stabilim impreuna perioada cea mai buna, voi stiti cand musca somnul mai bine :)voi fi si eu acolo sa va tin companie si sa va
arat niste crapi mari si sanatosi :)

Astept pareri ...


Bun venit! :welcome:

Acum la ...subiect :rizi: Daca apa in balastiera este suficient de adanca (zic eu peste 3-4 m) ii rezolva pe somni baietii cu cloncul ! Daca apa este mai mica doar stationarul si (destul de greu...) spinningul ii rezolva! Parerea mea de om care se chinuie in fiecare an sa "rezolve" doua bucati somn estimate la cca 40-45 kg dintr-o balta mai mica. Cloncul nu merge ca apa este mica ca adancime ,spinningul nu a dat inca rezultate ,la stationar am luat la 16-20 kg. Insa "balaurasii" nu i-am dovedit! Oricum NU accepta varianta cu electricieni ! Va fi nasol tare pentru populatia piscicola. :prieteni:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 16. iulie 2013, 15:39

Asta da propunere :bravo: ... gandeste-te serios la o metoda de triat doritorii... :ochi: .
Pacat ca nu incapem sa facem o intalnire si acolo, similara cu cea de la Mraconia din August, ca sigur ramanea fara somni... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »BigGameHunter«

Răspunsuri: 15

Membru din: 15. iulie 2013

Locație: timisoara

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 16. iulie 2013, 15:51

@ zamfi

60 % din suprafata baltii are o adancime de 5-6 m iar restul sunt gropane de la excavat de 7-8 m !!! malurile toate sunt cu structuri ( salcii, papura..)

apa este "cristal clear", fundul este majoritar balast cu foarte putine locuri cu mal

un alt detalu interesant este populatia de scoici foarte mare din balta...

mai pe seara o sa postez si ceva poze

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 16. iulie 2013, 15:53

Momeala ideala in astfel de lacuri sunt crapii de 2~3 kg. :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 16. iulie 2013, 16:01

Momeala ideala in astfel de lacuri sunt crapii de 2~3 kg. :zambet:


sau niste shaduri de 15 cm prezentate incet de tot pe substrat sau pe intuneric un vobler de suprafata in zonele in care se strang crapii pt. inpotat ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 16. iulie 2013, 16:23

Momeala ideala in astfel de lacuri sunt crapii de 2~3 kg. :zambet:
poate gresesc :nunteleg: dar avind in vedere ca e balta, cu papura, un broscoi lasat sa inoate de voie sar putea sa -i fie fatal mustaciosului (fiind vara noaptea ataca la suprafata) :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 16. iulie 2013, 17:53

La adancimile alea ...clonc! Nu ma pricep deloc ,dar am eu niste prieteni :gandesc: Acum sunt prin Bulgaria unii ,alii sunt accidentati ... :doarecapu: In fine .La stationar cred ca e de trait acolo! Daca se aud batai in pelicula pe timpul noptii -vobler scrie pe ei! :rizi: Daca nu se aud atacuri ...varianta cu shadurile jucate vertical deasupra gropii cred ca ar merge...Avantajul e ca avand gropanele stii unde se localizeaza si oricum la 6-9 m ii "mananca" sonarul!
La balta care am zis eu e nasol ca e plata cu adancimi de 1-1,5 m...Sonarul cam "orbeste" si nici pozitionarea pentru groapa nu o poti face. Vorbeste cu patronul si pe sfarsitul lui august ,inceputul lui septembrie poti organiza o miscare "culturala" cu succes!
Iar daca sunt scoici multe (vai cand ma gandesc ce guri sanatoase au crapii din balta aia! :buaaaah: ) nu ar fi lipsit de interes un "buchet" de scoici urat mirositoare ...

  • Autorul acestui subiect este »BigGameHunter«

Răspunsuri: 15

Membru din: 15. iulie 2013

Locație: timisoara

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 16. iulie 2013, 21:18

Cateva poze cu balta...

rog un admin sa mute topicul daca nu este ok aici la rubrica Prezinta -te

mercy
»BigGameHunter« a atasat urmatoarele fisiere :
  • 2013-06-15-0046.jpg (67,48 kB - 54 ori coborit - ultima oara: 12. noiembrie 2014, 16:38)
  • 2013-06-15-0043.jpg (80,01 kB - 44 ori coborit - ultima oara: 12. noiembrie 2014, 16:38)
  • 04092010192.jpg (43,98 kB - 46 ori coborit - ultima oara: 12. noiembrie 2014, 16:38)
  • 04092010209.jpg (91,03 kB - 44 ori coborit - ultima oara: 12. noiembrie 2014, 16:38)
  • WP_000254.jpg (101,61 kB - 40 ori coborit - ultima oara: 12. noiembrie 2014, 16:38)

zoltan

Oblete

Răspunsuri: 16

Membru din: 3. august 2012

Locație: Odorheiu Secuiesc

  • Scrie un mesaj privat

20

marți, 16. iulie 2013, 22:14

Salut Cosmin,bine ai venit. :welcome: