Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 20. septembrie 2012, 09:27

gume de somn ...

salutari …

nu stiu altii cat de des incearca si ce rezultate au avut dar eu pana acum am cautat foarte putin somnul cu cauciucuri. mai bine zis am pescuit de maxim 3 ori cu asa ceva si aia pentru o perioada foarte scurta de timp.

deoarece vara a trecut si toamna nu va dura prea mult presupun ca somnii incet incet se vor retrage tot mai jos, motiv pentru care folosirea gumelor devine o necesitate in speranta gasiri vreunui peste. mi-am propus sa incerc sa acord ceva mai mult credit acestui stil de pescuit motiv pentru ca echipamentul a fost oarecum pus la punct dar inca nu sunt tocmai decis cu ce cauciucuri sa il caut, deci orice idee e bine-venita.

cei care il cauta in felul asta, pot sa recomande ceva gume cu care au avut rezultate. multam.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 20. septembrie 2012, 15:18

Interesant! Astept si eu recomandari :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 20. septembrie 2012, 17:24

Ieri pe Relax 057 de 10 cm am prins un somn de 1,93 m .........recomand Relax de 10, 12, 15 cm culori 003, 007, 057 și Storm 13, 15 cm PRL, rezultate fffffffffffoarte bune .
:buaaaah:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

rooney

Biban

Răspunsuri: 139

Membru din: 22. aprilie 2012

Locație: satu mare

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 20. septembrie 2012, 20:09

eu am prins somn numai la oscilanta cel mai mare de 110 cm,dar vreau sa incerc si la gume.am vazut intr-o revista niste gume numite real eel(anghila) de pana la 45 de cm si tare le-as incerca. :gandesc:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 21. septembrie 2012, 10:55

[.....].am vazut intr-o revista niste gume numite real eel(anghila) de pana la 45 de cm si tare le-as incerca. :gandesc:


am eu porcarii dintr-alea de pe la Berkley de vreo 25 de cm daca tin bine minte si mi se par ca pasta. nu au nici cea mai mica urma de miscare decat daca te chinui tu sa le animi cat de bine poti dar aia deja inseamna sa faci niste miscari putin cam prea rapide, plus ca fara o greutate suplimentara tind sa urce tot timpul la suprafata apei in ciuda celor 28 de grame ...

o varianta interesanta ar fi :

Video
-

Video



dar nu am mai avut chef sa le incerc dupa ce m-am enervat cu porcariile pe care le aveam. chiar daca nu am prea mare incredere in gume un shad de vreo 10-12cm mi se pare mult mai apetisant decat minunile astea de anghile ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

rooney

Biban

Răspunsuri: 139

Membru din: 22. aprilie 2012

Locație: satu mare

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 21. septembrie 2012, 18:01

cam interesante,dar am cautat pe google si am gasit cele produse de savage gear.arata foarte bine :buaaaah:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 23. septembrie 2012, 06:48




Mann's-urile astea au o bataie foarte incitanta pentru somni,si se pare ca nici stiucilor nu le displace..Lucreaza coada chiar si pe viteze de recupereare mici,ceea ce pentru somn si stiuca e bine..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 23. septembrie 2012, 08:19

Nu ai citit regulamentul. Am modificat link-ul tau care ducea spre un magazin on-line.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 8. octombrie 2012, 12:27

ca tot e luni :drac2: :


Video
-

Video

Acest răspuns a fost de 4 ori editat, ultima oară de »kingofbeasts« (8. octombrie 2012, 12:36)


anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 8. octombrie 2012, 12:40

Oau … super clipul si momentul.

Chestia asta ma pune pe ganduri avand in vedere de cat de greu a raspuns somnul ala la guma aia jucata pe acolo. Adica in mod normal, daca nu ai sti ca somnul ala e acolo nu stiu cine ar fi jucat atata timp pe loc cauciucul ala (exceptie facand VJ) ... eu unul cu siguranta treceam mult mai rapid pe acolo.

Nu stiu daca voi avea rabdare sa pescuiesc la gume :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 8. octombrie 2012, 12:55

cand somnul cauta mancare pe riu e altfel :ochi: evenimentele se petrec mult mai rapid peste iesind la interceptie :zambet:



somnul ala din clip a fost oarecum deranjat din "somn" si era inca buimac :rizi: nu bause cafeaua :rizi:

astfel pentru ca pestele era apatic momeala a trebuit jucata mai mult pe la musteti. e la fel ca la stiuca atunci cand n-are ea chef de papa.
totusi, in esenta ai dreptate Anem, in sezonul rece iti trebuie rabdare :pauza: altfel pestele :salut: :ciao: dar nu-l vezi pentru ca el :relax:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »kingofbeasts« (8. octombrie 2012, 13:01)


anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 8. octombrie 2012, 13:56

Problema este ca stilul meu preferat de pescuitul este la avat si mi-a fost greu si peste mana sa ma “adaptez” la vitezele cu care trebuiesc recuperate artificialele atunci cand cauti somnul. Acum, dupa ce nici macar nu pot sa spun ca m-am obisnuit prea bine (inca ma mai trezesc ca recuperez voblerul prea rapid) ma gandesc cu groaza la pescuitul cu gume, pe fund ... huh, ma apuca groaza cand ma gandesc ca o recuperare poate dura chiar si 3-4 minute dupa ce la avat totul se desfasura in maxim 20-30 de secunde si puteam acoperi o suprafata mare de apa intr-un timp mult mai scurt ...

Inca mai insist pe alte chestii si las pescuitul cu gume pentru perioada in care intr-adevar se va raci si pestii nu vor mai raspunde corespunzator la vobler. Chiar sunt curios cum va fi daca imi va intra vreun somn imbracat pentru ca echipamentul cu care vreau sa pescuiesc la jigging cu siguranta nu va face fata unui somn care sare de vreo 20-25 de kg :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 8. octombrie 2012, 15:21

F F F fain clipul! :noroc:
Dar... :gandesc: nu tra sa-ti faci multe ganduri Anem, cu gumele cauti somnii ce rapesc, ce sunt in cautare de harana, nu adormiti ca in clip :rizi:
Oricum, f faina secventa.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 8. octombrie 2012, 15:56

F F F fain clipul! :noroc:
Dar... :gandesc: nu tra sa-ti faci multe ganduri Anem, cu gumele cauti somnii ce rapesc, ce sunt in cautare de harana, nu adormiti ca in clip :rizi:
Oricum, f faina secventa.


nu as vrea sa ii "sar" nici pe cei adormiti ... adica va trebui sa imi formez mana pentru recuperari cat mai lente avand in vedere apropierea anotimpului rece cand mai toti pestii vor fi usor adormiti. ramane de vazut ce-o iesi cand se va face frig ... pana atunci inca ma mai bucur de temperaturile de afara ... :bucuros2:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 8. octombrie 2012, 16:26

lasa temperaturile de afara si concentreaza-te pe alea din apa cand vine vorba de pescuit :ochi:
ps iata si o versiune mai in detaliu a filmuletului anterior , versiune in care se vede cit se poate de clar cum somnul aspira naluca . Astfel se poate intelege si de ce se simpte "dublat" atacul unui somn (se vede cum mai "mesteca" odata guma) dar si de ce apar multe rateuri pe un echipament rigid care-i interzic nalucii sa se lase aspirata :soc: :bravo:
Video
-

Video


16

luni, 8. octombrie 2012, 19:25

Filmuletul postat face parte dintr-o "reclama " de la Energofish, ... a fost filmat intr-un acvariu unde somnul pune botul la orice daca ii enervezi destul de mult... oricum ca film e destul de interesant insa in realitate pe naturale este " un pic altfel "...

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 8. octombrie 2012, 20:23

Și spiningul pe verticală este " un pic altfel " față de cel de pe mal............ :gandesc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 9. octombrie 2012, 12:03

Și spiningul pe verticală este " un pic altfel " față de cel de pe mal............ :gandesc:


pai in lipsa curentului doar in VJ ii poti prezenta guma unui somn asemeni filmuletului de mai sus ca altfel (de pe mal) nu prea ai sanse sa stai atata de mult timp in acelasi loc cu naluca ta. hai ca in curent daca stii exact unde e somnul te mai joci cat de cat cu un drop-shot dar in lipsa curentului chestia asta devine aproape imposibila ... nu?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 9. octombrie 2012, 15:40

Și spiningul pe verticală este " un pic altfel " față de cel de pe mal............ :gandesc:


pai in lipsa curentului doar in VJ ii poti prezenta guma unui somn asemeni filmuletului de mai sus ca altfel (de pe mal) nu prea ai sanse sa stai atata de mult timp in acelasi loc cu naluca ta. hai ca in curent daca stii exact unde e somnul te mai joci cat de cat cu un drop-shot dar in lipsa curentului chestia asta devine aproape imposibila ... nu?

Singura șansă este aruncarea repetată în același loc..........atacul nu va întârzia. :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

20

miercuri, 10. octombrie 2012, 09:43


Singura șansă este aruncarea repetată în același loc..........atacul nu va întârzia. :pescuit:


Intr-adevar Larry, dar pentru a insista cu aruncatul in acelasi loc trebuie sa fi foarte sigur ca e un somn pe acolo. nu stiu daca as avea rabdare sa arunc de 10 ori cu jigul in acelasi loc doar presupunand ca e vreun somn in locul respectiv. Cand pescuiesc la vobler e altceva si insist mult mai mult in anumite locuri dar diferenta de baza ar fi faptul ca atunci cand ii caut la vobler cel putin teoretic sunt plecati la vanatoare si deci circula in comparatie cu anotimpul rece cand am toate sansele sa gasesc somni adormiti care nu vor avea nici un chef sa se miste pentru un pestisor de 10-15cm ...

lasa temperaturile de afara si concentreaza-te pe alea din apa cand vine vorba de pescuit :ochi:


Pai nu am termometru :rizi: ... si acum devenind seriosi, pe aici chiar daca afara s-a racorit apa este in continuare destul de calda pentru aceasta perioada si daca vremea se mentine la fel sunt de parere ca inca vreo 2-3 saptamani cu siguranta vor vana la suprafata.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Subiecte asemănătoare