Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »Toth Robert«

Răspunsuri: 22

Membru din: 4. aprilie 2013

Locație: Arad

Profesia: Bucatar

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 9. aprilie 2013, 13:46

Spiningul si prohibitia

Am o intrebare de incepator: pot sa dau la spining in prohibitie? ca doar indiferent ce peste prind oricum il eliberez fie el stiuca somn sau orice.Se ia cineva de mine,ma refer la autoritati,daca merg asa?
p.s : adevaru e ca ma manca rau sa merg la peste si tre sa gasesc o metoda prin care pot sa ies la pescuit fara probleme.
"Give me a lever long enough and a fulcrum on wich to post it , and I shall move the world"

2

marți, 9. aprilie 2013, 13:54

Am o intrebare de incepator: pot sa dau la spining in prohibitie? ca doar indiferent ce peste prind oricum il eliberez fie el stiuca somn sau orice.Se ia cineva de mine,ma refer la autoritati,daca merg asa?
p.s : adevaru e ca ma manca rau sa merg la peste si tre sa gasesc o metoda prin care pot sa ies la pescuit fara probleme.
Poti face lucrul asta doar la stiuca si este cu eliberare restul de specii daca te prind cu el risti amenzi, confiscarea sculelor etc...

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 9. aprilie 2013, 13:59

Ordinul MMSC nr. 400/2013 - stabilirea perioadelor si zonelor de prohibitie a pescuitului, precum si a zonelor de protectie a resurselor acvatice vii in anul 2013


Se instituie masuri de prohibitie pentru pescuitul in scop comercial, recreativ/sportiv si familial al oricaror specii de pesti, crustacee, moluste si al altor vietuitoare acvatice in habitatele piscicole naturale, pe o durata de 60 de zile, in perioada [b]8 aprilie-6 iunie inclusiv, si in apele care constituie frontiera de stat, inclusiv Golful Musura, pe o durata de 45 de zile, in perioada 8 aprilie-22 mai inclusiv, cu exceptiile prevazute in prezentul ordin. 2 Se interzice pescuitul in scop comercial si recreativ/sportiv al oricaror specii de pesti, crustacee, moluste si al altor vietuitoare acvatice in raul Prut si in zonele inundate permanent sau temporar ale acestuia, precum si in lacul de acumulare Stanca-Costesti, pe o durata de 90 de zile, in perioada 8 aprilie-6 iulie inclusiv. 3 Se interzice pescuitul in scop comercial, recreativ/sportiv si familial al oricaror specii de pesti, crustacee, moluste si al altor vietuitoare acvatice in fata gurii Dunarii - Meleaua Sfantu Gheorghe pana la Ciotic, pe o durata de 60 de zile, in perioada 8 aprilie-6 iunie inclusiv.
[/b]
Prin exceptie de la art. 1 se interzice pescuitul comercial, recreativ/sportiv si familial al speciilor de pesti si al altor vietuitoare acvatice, dupa cum urmeaza:
[b]a) stiuca, incepand cu data intrarii in vigoare a prezentului ordin pana la data de 25 martie; in perioada 8 aprilie-6 iunie inclusiv, pescuitul stiucii se poate efectua numai cu folosirea echipamentelor de pescuit recreativ/sportiv si a momelilor artificiale, cu eliberarea capturii in mediul acvatic natural;

b) pietrarul (Zingel zingel), ghibortul de rau (Gymnocephalus baloni), cernusca (Petroleuciscus borysthenicus/Leucisus borysthenicus), salaul vargat (Stizostedion volgensis), aspretele (Romanichtyis valsanicola), pecarina (Pecarina demidoffi), guvidul de balta (Proterorhinus marmoratus), guvidul de Babadag (Neogobius syrman), zglavoaca rasariteana (Cottus poecilopus), lostrita (Hucho hucho), mihaltul (Lota lota) si caracuda (Carassius carassius
[/b]
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 9. aprilie 2013, 14:08

Poti sa dai "la stiuca" cu artificiale si C&R sau sa mergi pe ape private.
Apropo Robert, stii cumva care-i regimu` la Ghioroc, ca de cand tine de primarie nu mai stiu cum ii in prohibitie?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 9. aprilie 2013, 15:30

Raspuns rapid: DA, poti merge la pescuit sa dai dupa stiuca cat vrei tu, atata timp cat orice peste prinzi il eliberezi.

Problema mea e urmatoarea: Cine stabileste daca in apa respectiva exista stiuca sau nu? Intreb asta in ideea ca, ma duc pe ape de munte, si dau la artificiale si zic ca dau dupa stiuca :). Sau ma duc pe nu stiu ce rau, in care nu s-a vazut stiuca vreodata...dar eu dau la stiuca?:)

Si daca ma luati cu : exista nu stiu ce studiu cinegetic-ihtiologic facut pe vremea lui Ghiorghiu-Dej, cum ca, in apa aia, ar trebui sa fie doar X, Y specii de pesti sau alte vietati.... :)
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 9. aprilie 2013, 16:58

Problema mea e urmatoarea: Cine stabileste daca in apa respectiva exista stiuca sau nu? Intreb asta in ideea ca, ma duc pe ape de munte, si dau la artificiale si zic ca dau dupa stiuca . Sau ma duc pe nu stiu ce rau, in care nu s-a vazut stiuca vreodata...dar eu dau la stiuca?
Cert este un lucru: atat timp cat nu esti prins c-ai retinut din speciile prohibite, nu poti fi amendat pentru ca n-ai stiut ca nu exista stiuca in apa in care pescuiesti. :zambet:
In cel mai rau caz trebuie sa-ti strangi batul si sa pleci. Pe de alta parte, la cat de des am fost controlat in ultimii ani, sunt sanse sa nu te intrebe nimeni nimic.
Pe de alta parte, mai un pic si se deschide la pastrav... si macar una din doua specii, tot ar trebui sa fie in apa aia. :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

geoco

Oblete

Răspunsuri: 43

Membru din: 16. august 2012

Locație: alba iulia

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 9. aprilie 2013, 19:34

:gandesc: :gandesc: sa inteleg ca se poate pescui si pe timp de noapte la stiuca ......cu artificiale bineanteles :zambet:
NICIODATA NU SPUNE....NICIODATA!

8

marți, 9. aprilie 2013, 19:56

sa inteleg ca se poate pescui si pe timp de noapte la stiuca

Bineinteles.
Ceea ce nu este expres interzis prin lege este permis.In ordin nu se spune de pescuit la stiuca pe timp de zi/noapte.
Prin urmare :pescuit: de STIUCA....C&R....si nu vei avea probleme indiferent de perioada pescuitului(zi/noapte).
P.S.Atentie, daca vine controlul sa nu fi murdar pe maini de mai nu stiu ce pamant de rame, sa mirosi a kukoti,.... :rizi: :rizi:
:noroc:

oliwer

Oblete

Răspunsuri: 13

Membru din: 26. decembrie 2012

Locație: timisoara

Profesia: politist de frontiera

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 9. aprilie 2013, 21:56

Ordinul MMSC nr. 400/2013 - stabilirea perioadelor si zonelor de prohibitie a pescuitului, precum si a zonelor de protectie a resurselor acvatice vii in anul 2013


Se instituie masuri de prohibitie pentru pescuitul in scop comercial, recreativ/sportiv si familial al oricaror specii de pesti, crustacee, moluste si al altor vietuitoare acvatice in habitatele piscicole naturale, pe o durata de 60 de zile, in perioada [b]8 aprilie-6 iunie inclusiv, si in apele care constituie frontiera de stat, inclusiv Golful Musura, pe o durata de 45 de zile, in perioada 8 aprilie-22 mai inclusiv, cu exceptiile prevazute in prezentul ordin. 2 Se interzice pescuitul in scop comercial si recreativ/sportiv al oricaror specii de pesti, crustacee, moluste si al altor vietuitoare acvatice in raul Prut si in zonele inundate permanent sau temporar ale acestuia, precum si in lacul de acumulare Stanca-Costesti, pe o durata de 90 de zile, in perioada 8 aprilie-6 iulie inclusiv. 3 Se interzice pescuitul in scop comercial, recreativ/sportiv si familial al oricaror specii de pesti, crustacee, moluste si al altor vietuitoare acvatice in fata gurii Dunarii - Meleaua Sfantu Gheorghe pana la Ciotic, pe o durata de 60 de zile, in perioada 8 aprilie-6 iunie inclusiv.
[/b]
Prin exceptie de la art. 1 se interzice pescuitul comercial, recreativ/sportiv si familial al speciilor de pesti si al altor vietuitoare acvatice, dupa cum urmeaza:
[b]a) stiuca, incepand cu data intrarii in vigoare a prezentului ordin pana la data de 25 martie; in perioada 8 aprilie-6 iunie inclusiv, pescuitul stiucii se poate efectua numai cu folosirea echipamentelor de pescuit recreativ/sportiv si a momelilor artificiale, cu eliberarea capturii in mediul acvatic natural;

b) pietrarul (Zingel zingel), ghibortul de rau (Gymnocephalus baloni), cernusca (Petroleuciscus borysthenicus/Leucisus borysthenicus), salaul vargat (Stizostedion volgensis), aspretele (Romanichtyis valsanicola), pecarina (Pecarina demidoffi), guvidul de balta (Proterorhinus marmoratus), guvidul de Babadag (Neogobius syrman), zglavoaca rasariteana (Cottus poecilopus), lostrita (Hucho hucho), mihaltul (Lota lota) si caracuda (Carassius carassius
[/b]
La caracuda se poate??????

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 9. aprilie 2013, 22:05

La caracuda se poate??????
NU. :)
Articolul 5 lit.b complet era asa:

b)pietrarul (Zingel zingel), ghiborţul de râu (Gymnocephalus baloni), cernuşca (Petroleuciscus borysthenicus/Leucisus borysthenicus), şalăul vărgat (Stizostedion volgensis), aspretele (Romanichtyis valsanicola), pecarina (Pecarina demidoffi), guvidul de baltă (Proterorhinus marmoratus), guvidul de Babadag (Neogobius syrman), zglăvoaca răsăriteană (Cottus poecilopus), lostriţa (Hucho hucho), mihalţul (Lota lota) şi caracuda (Carassius carassius), precum şi alte vieţuitoare acvatice incluse în anexele nr. 4A şi 4B la Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 57/2007 privind regimul ariilor naturale protejate, conservarea habitatelor naturale, a florei şi faunei sălbatice, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 49/2011, cu modificările ulterioare, tot timpul anului;


(vezi ca pe la noi p-aci prin Banat, toti carasii is "caracude" ... :rizi: )
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »Toth Robert«

Răspunsuri: 22

Membru din: 4. aprilie 2013

Locație: Arad

Profesia: Bucatar

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 10. aprilie 2013, 08:42

ideea e ca se poate pescui la spinning....acuma ca nu intra stiuca..asta e,noi dupa stiuca dam plus ca oricum imi place sa cred ca toti cei prezenti aici sunt pescari -enviromental friendly- si elibereaza ce prind indiferent de perioada anului...personal daca vreau sa mananc peste merg si-l cumpar de la pescarii sau magazine etc....pescuitul meu se rezuma la placerea de a pescui si de a iesi din rutina cotidiana, nu la placerea de a manca.
"Give me a lever long enough and a fulcrum on wich to post it , and I shall move the world"

Subiecte asemănătoare