Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 19. noiembrie 2012, 08:38

O lansetă rigidă reduce durata de viaţă a unei mulinete?

Am o lansetă de 2 m şi este cu acţiune heavy, are vârful destul de gros. Va contribui la uzarea mai rapidă a mulinetei sau nu are nici o influenţă?
»ovidiu« a atasat urmatoarele fisiere:
  • 1353272043793.jpg (16,55 kB - 7 ori coborit - ultima oara: 26. februarie 2013, 09:23)
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 19. noiembrie 2012, 09:03

O oarecare influenta va avea … adica o lanseta rigida cel putin teoretic absoarbe mai putin socurile din fir de unde rezulta ca aceste socuri vor ajunge la mulineta mai puternice decat in cazul folosiri unei lansete mai moi.

Sincer nu mi-am pus niciodata intrebarea asta si nu cred ca are rost sa ti-o pui nici tu daca vrei sa folosesti lanseta respectiva. In timp orice mulineta va ceda, asa ca daca va ceda in 2 ani de folosire sau in 2 ani si 2 luni nu cred ca este o mare problema, pentru ca ma indoiesc ca influenteaza mai mult de atat durata de viata a unei mulinete.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 19. noiembrie 2012, 09:15

Si eu cred la fel ca si Anem.
Ii mult mai probabil sa cedeze mulineta din alte cauze (coroziune, impuritati ajunse la mecanism, trantiri accidentale etc.) decat din cauza grosimii lansetei sau (cum am citit prin alte locuri...) a nalucilor folosite (daca dai la spinning).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 19. noiembrie 2012, 10:27

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 07:41)


dinu55

Biban

Răspunsuri: 79

Membru din: 28. martie 2012

Locație: TG-JIU

Profesia: Pensionar

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 19. noiembrie 2012, 15:17

Probleme cu mulineta ,respectiv uzura acesteia apar atunci cind mulinezi in forta,cind ridici virful lansetei ,cobori lanseta si mulinezi,nu sint probleme .Plumbul+curentul+mulinarea necorespunzatoare=uzura mulineta. :pescuit:

rooney

Biban

Răspunsuri: 139

Membru din: 22. aprilie 2012

Locație: satu mare

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 19. noiembrie 2012, 20:39

sau din cate stiu eu la lansetele tari se foloseste de obicei mono pt ca are intindere,iar la lansetele mai moi fir textil,unde mai pui ca poate multe rateuri la majoritatea rapitorilor asta e problema.lanseta tare+fir textil nu poate absorbi eficient momeala si de aici rateuri din cauza intinderii foarte mici,sau lanseta moale cu mono cand intepi se intinde cat ,,china,, si iar rateuri :doaaamne:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 19. noiembrie 2012, 20:58

lanseta tare+fir textil nu poate absorbi eficient momeala si de aici rateuri din cauza intinderii foarte mici
Intr-adevar, asa se spune. :)
Asta-i un subiect de MythBusters... personal NU cred asta. :zambet:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 19. noiembrie 2012, 21:05

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 07:41)


rooney

Biban

Răspunsuri: 139

Membru din: 22. aprilie 2012

Locație: satu mare

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 19. noiembrie 2012, 21:56

atunci scuze :necajit:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 20. noiembrie 2012, 16:41

lanseta tare+fir textil nu poate absorbi eficient momeala si de aici rateuri din cauza intinderii foarte mici
Intr-adevar, asa se spune. :)
Asta-i un subiect de MythBusters... personal NU cred asta. :zambet:



Am aceiasi opinie .Asta desi am avut ceva rateuri la rapitori ...Chestia cu inhalatul nalucii e de prin cartile alea digitale ...Parca era cineva cu o carte despre nu stiu ce pescuit digital :rizi:
Si ,da ,cred ca se poate trunchia si transforma in topic .Nu de alta da vine iarna si sa avem motiv de povesti! :drac:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 22. noiembrie 2012, 08:56

RE: O lansetă rigidă reduce durata de viaţă a unei mulinete?

Am o lansetă de 2 m şi este cu acţiune heavy, are vârful destul de gros. Va contribui la uzarea mai rapidă a mulinetei sau nu are nici o influenţă?


Sunt absolut sigur de asta. Cu cit mai rigida lanseta, cu atat mai solicitata este mulineta. Dar daca ai si mulineta pe masura, no problem :)
La o lanseta rigida + fir textil toate socurile sunt transmise in mulineta, mai ales la jiging unde te agheti mult cind pescuiesti salaul printre pietre sau radacini, si tragi repetat de lanseta sa scapi de agatatura.

Daca vrei sa o folosesti din barca la clonc, de ex, nici o problema cu o mulineta din metal pe masura, adica pt pescuitul somnilor mari.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 22. noiembrie 2012, 10:48

Vreau să o folosesc în combinaţie cu Penn 760 LL exclusiv pentru pescuitul la som din barcă, clonc sau plută în curent. Dacă strâng frâna la mulinetă aproape de maxim lanseta lucrează cam la 80% din capacitae. După clarificările din subiectul Lansete rigide sau moi pot spune că lanseta pe care o folosesc nu este rigidă ci de putere mare. Am ridicat în aer 10 kg iar blancul s-a arcuit şi vîrful a ajuns cam la nivelul mulinetei.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »ovidiu« (22. noiembrie 2012, 14:27)