Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

21

miercuri, 29. august 2012, 19:44

Eu frana la ceea de spin( applause de 6000) o reglez cu 2 flacoane umplute cu apa aproximativ 4 kg ... ridic in aer si frana trebuie sa ramana blocat, adica nu lasa un cm de fir... daca incep sa balansez usor cedeaza fir centimetru cu centimetru( dar se intimpla sa prind o agatatura zdravana si atunci mai strang de el ...uneori uit sa mai slabesc si atunci apar surprize)... oricum nu e usor deloc sa tii si sa tragi de peste cu un asemenea efort, incercati sa tineti in aer pe capatul firului doar doua flacoane umplute, 10 minute si o sa aflati...
Daca folositi fir textil si aveti mulineta cu baitrunner este posibil ca firele sa fi strans mai mult decat trebuia (in cazul unui peste mare sau agatatura) si pestele sa smulga lanseta din suport... deci fiti precauti :ochi:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

22

miercuri, 29. august 2012, 20:11

Un pet de 5 l plin cu lichid ( vin, bere sau apă ) , legi firul de pet, urci pe un scaun ridici în lansetă sarcina și reglezi frâna încât să cedeze încet.......dacă reușești ai o lansetă pregătită pescuitului la somn. :bravo: Nu trișa.......nu bea din lichid . :rizi:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

23

miercuri, 29. august 2012, 21:32

Eu frana la ceea de spin( applause de 6000) o reglez cu 2 flacoane umplute cu apa aproximativ 4 kg ... ridic in aer si frana trebuie sa ramana blocat, adica nu lasa un cm de fir... daca incep sa balansez usor cedeaza fir centimetru cu centimetru( dar se intimpla sa prind o agatatura zdravana si atunci mai strang de el ...uneori uit sa mai slabesc si atunci apar surprize)... oricum nu e usor deloc sa tii si sa tragi de peste cu un asemenea efort, incercati sa tineti in aer pe capatul firului doar doua flacoane umplute, 10 minute si o sa aflati...
Daca folositi fir textil si aveti mulineta cu baitrunner este posibil ca firele sa fi strans mai mult decat trebuia (in cazul unui peste mare sau agatatura) si pestele sa smulga lanseta din suport... deci fiti precauti :ochi:


Un pet de 5 l plin cu lichid ( vin, bere sau apă ) , legi firul de pet, urci pe un scaun ridici în lansetă sarcina și reglezi frâna încât să cedeze încet.......dacă reușești ai o lansetă pregătită pescuitului la somn. :bravo: Nu trișa.......nu bea din lichid . :rizi:


hehehehe, 4-5 kg ... nici nu stiu daca reusesc cu lansetele pe care le folosesc sa ridic de la sol greutatea asta :apl:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

24

joi, 30. august 2012, 07:58

hehehehe, 4-5 kg ... nici nu stiu daca reusesc cu lansetele pe care le folosesc sa ridic de la sol greutatea asta

Cu 80 g acțiune nici cei 4 l nu cred că reușești să-i ridici, dacă totuși reușești atunci ai o super lansetă care va face față oricărui dril cu un somn capital . :)
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

25

joi, 30. august 2012, 08:12

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 15:09)


ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

26

joi, 30. august 2012, 08:40

Apăţit cineva la staţionar să-i smulgă lanseta din suport? Dacă da, ce suporţi erau şi la ce înclinaţie era poziţionată lanseta în suport faţă de verticală?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

27

joi, 30. august 2012, 08:47

Dam Nanoflex Zander spin H 2,7m nu are problema asta si are actiune 20-50gr. Vezi pe monstru.ro


Ma voi duce sa caut lanseta asta la magazin, sa vad despre ce e vorba. Dupa parerea mea, la o astfel de flexibilitate nu poate fi vorba decit de o lanseta care se misca din varf pina in manier ca o pudinca, cu care nu prea ai control asupra unor naluci. Chiar daca nu se rupe, probabil ca un somn de +2m nu va putea fi obosit in timp util, poate nici chiar intr-o ora de drill.

Voi reveni cu pareri... :)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

28

joi, 30. august 2012, 08:47

Dam Nanoflex Zander spin H 2,7m nu are problema asta si are actiune 20-50gr........ o lanseta pentru șalău cu o reclamă de nota 10. :apl: :apl: :apl:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

29

joi, 30. august 2012, 09:18

chestia aia cu indoitul lansetei pana in maner nu prea ajuta intr-un dril cu un somn pentru ca nu stiu in ce masura te poti driluii cu manerul de la lanseta restul fiind fleasca.

da, ca si reclama suna bine dar as vrea sa vad pe cineva tinand un somn bun cu lanseta aia si cum ar reusi sa se descurce (mai ales de pe mal) cu lanseta indoita complet.

ps: da LARRY, nu stiu daca reusesc sa ridic de la sol greutatea aia ... daca voi avea timp incerc deseara dar lanseta s-a dovedit a fi OK chiar in driluri cu pesti periculosi as zice (intr-adevar era la limita).
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

30

joi, 30. august 2012, 09:31

da, ca si reclama suna bine dar as vrea sa vad pe cineva tinand un somn bun cu lanseta aia si cum ar reusi sa se descurce (mai ales de pe mal) cu lanseta indoita complet.
Dacă reușești să-l înțepi!!!!!!!!!!!!!! :gandesc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

31

joi, 30. august 2012, 09:57

Mi se pare ca unul dintre utilizatori a avut un somn mai sanatos intr-o astfel de lanseta si parca (daca-mi amintesc bine) timp de vre-o 15 minute n-a schitat nimica si pina la urma l-a si pierdut...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 51

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

32

duminică, 2. septembrie 2012, 22:02

nu plang dupa banii dati pe bat si dupa trofeu.
Dintr-un om sanatos mai faci un pescar, dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos!

PRO PESCUIT

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

33

luni, 3. septembrie 2012, 07:25

Avand acum doua lansete noi, necunoscute, o sa procedez in felul urmator: strang frana la un "maxim" de bun simt, leg capatu` firului undeva la nivelul solului de ceva nedeplasabil si solicit lanseta pana cred ca-i undeva la 70 - 80% din capacitate..
Nu prea cred ca vei putea... vei simti la un moment dat o usoara intepatura in spate, apoi o durere si daca continui sa fortezi nota poate ramai si cu un blocaj de n-o sa poti sa te indrepti vre-o tri zile... Si daca se rupe, ai si asa garantie 2 ani, poti trimite inapoi.
Ovidiu era sa o pateasca :ochi:
Am facut testul sugerat de LARRY, cu pet-ul de 5l.
Este mai greu de ridicat cu lanseta decat ar parea la prima vedere. :)
Lanseta WFT NCBF de 2,1m se curbeaza undeva pe la 110 grade (apreciat asa din ochi) dar nu pare sa-si atinga limitele.
Am reglat frina sa scape o "idee" de fir cand balansez bidonul... oricum mult mai mult mi-ar fi "mila" s-o strang.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

34

joi, 20. septembrie 2012, 10:21

Avand acum doua lansete noi, necunoscute, o sa procedez in felul urmator: strang frana la un "maxim" de bun simt, leg capatu` firului undeva la nivelul solului de ceva nedeplasabil si solicit lanseta pana cred ca-i undeva la 70 - 80% din capacitate..
Nu prea cred ca vei putea... vei simti la un moment dat o usoara intepatura in spate, apoi o durere si daca continui sa fortezi nota poate ramai si cu un blocaj de n-o sa poti sa te indrepti vre-o tri zile... Si daca se rupe, ai si asa garantie 2 ani, poti trimite inapoi.
Ovidiu era sa o pateasca :ochi:
Am facut testul sugerat de LARRY, cu pet-ul de 5l.
Este mai greu de ridicat cu lanseta decat ar parea la prima vedere. :)
Lanseta WFT NCBF de 2,1m se curbeaza undeva pe la 110 grade (apreciat asa din ochi) dar nu pare sa-si atinga limitele.
Am reglat frina sa scape o "idee" de fir cand balansez bidonul... oricum mult mai mult mi-ar fi "mila" s-o strang.


am incercat si eu sa fac testul respectiv si nu am reusit sa ridic de la sol cei 4 litri. lanseta era indoita sub 90 de grade si la un moment dat una dintre sticle era in aer complet in timp ce cealalta se balansa pe un "colt" doar, daca as fi fortat putin mai mult le ridicam dar parca am preferat sa nu imi rup lanseta in casa :rizi: ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

35

joi, 20. septembrie 2012, 10:47

Am facut testul sugerat de LARRY, cu pet-ul de 5l.
Este mai greu de ridicat cu lanseta decat ar parea la prima vedere. :)
Lanseta WFT NCBF de 2,1m se curbeaza undeva pe la 110 grade (apreciat asa din ochi) dar nu pare sa-si atinga limitele.
Am reglat frina sa scape o "idee" de fir cand balansez bidonul... oricum mult mai mult mi-ar fi "mila" s-o strang.
Pt. claritate vreau sa precizez ca unghiul de 110 grade la care ma refeream in postare mea este cel "baleiat" de lanseta de la pozitia nesolicitata la pozitia cu bidonul suspendat... cu alte cuvinte unghiul facut de lanseta socotit maner la varf era cam de 70 grade.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »informer« (20. septembrie 2012, 11:54)


Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

36

joi, 20. septembrie 2012, 18:34

uitati de lanseta DAM Nanoflex la somn ! poate modelele cu CW 30-60 sau 40-80 sa faca fata la un somn peste 1,5 m restul sunt prea moi si lipsite de ,, c-aie " sunt senzitive sunt usoare , rezistente ...... toate calitatile dar nu au suficienta putere la teapa ! e prea moale ! la somni pina in 10 kg e ok te descurci dar unul mai mare de 20 o baga cu virful in apa pe la un capat al barcii si il scoate pe la celalalt :zambet: de dril-uit nici vorba .

la somotei pina in 6 kg e distractie cu ea ( zander spin m 20-40 g 2.4 m )

rog posesori de Nanoflex sa nu se simta jigniti de parerea mea dar e o lanseta minunata la alte specii nu la somn .

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

37

vineri, 21. septembrie 2012, 12:30

Nanoflex 2,7m 30-60gr e batul meu de spinning la somn si n-am avut probleme sa aduc cu ea la barca somni mai mari de 1,5m (am avut in schimb probleme in ai scoate marea majoritate a lor eliberandu-se cand sa le bag mana-n gura pina sa ma invat sa-i ating pe frunte inainte ). Intradevar pe variantele cu cw mai mic sunt probeleme la control si intepare dar variantele 30-60 sau 40-80 gr. nu gafaie in lupta cu somnul. In general puterea unui bat tot timpul se va gasi pe talon, adica pe cotor in proportie de cel putin 1/3 din puterea totala a batului. sa nu uitam totusi ca betele se aleg si in functie de talia pestelui si nu poti sa ai pretentii de somn de la un bat de biban de clean sau de salau . Vorba aia, de unde nu e nici Dumnezeu nu cere :ochi:
Cat despre frana , eu , o tin stransa aproape la maxim cat sa pot sa intep si sa nu plesneasca firul ca oricum in dril am timp sa ma tot joc cu ea :zambet:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

38

luni, 26. august 2013, 15:05

Am citit pe forumul de pescuit la rapitori o postare a unui user de acolo in legatura cu reglajul franei la mulinete.
Postarea respectiva nu-i foarte exacta dar m-a pus pe ganduri pt. ca pune niste probleme reale.

1. Mulineta scapa fir nu atunci cand forta cu care trage pestele este mai mare decat forta de franare (ca nu trag in sensuri opuse de capetele unui fir) ci atunci cand momentele celor doua forte in raport cu axul tamburului sunt inegale in acest sens. Momentul unei forte este un vector avand ca marime produsul intre forta si bratul ei. Ca sa nu intru in detalii plictisitoare, "forta" cu care trage pestele cand tamburul este spre "plin" este mai mare decat "forta" cu care trage cand tamburul este aproape gol. Considerand forta de franare a mulinetei aproximativ constanta (vezi pct. 2), daca reglezi frana sa "scape" la 5Kg cu tamburul plin, ea va "scapa" la o greutate mai mare cu tamburul golit (cum SE POT petrece lucrurile daca pestele ia mult fir) iar daca acest reglaj este la limita rezistentei firului de exemplu, e clar ce se va intampla.
Rog sa ma corectati daca am vreo greseala in ce-am presupus.

2. Forta de franare a mulinetei nu este constanta de-a lungul drill-ului din cauza incalzirii discurilor de frana. Nu prea mi-e clar daca forta de franare scade sau creste... dupa cum spunea si userul de pe rapitori, discurile se pot dilata din cauza caldurii generate de frecare ducand la o strangere si implicit la o franare mai puternica dar nu sunt prea sigur daca asta este unicul fenomen important care apare si daca nu cumva mai apar si altele cu pondere mai mare. Daca cineva are completari, sunt sigur ca sunt binevenite.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

39

marți, 27. august 2013, 07:13

Şi teoretic şi practic aşa este dar, cred că nu se poate regla frâna manual ţinând cont de aceşti factori. Eventual se poate adapta la frâna de la tambur un sistem ABS :rizi:
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

40

marți, 27. august 2013, 09:12

Şi teoretic şi practic aşa este dar, cred că nu se poate regla frâna manual ţinând cont de aceşti factori. Eventual se poate adapta la frâna de la tambur un sistem ABS
Eu cred ca implicatia cea mai importanta a celor scrise mai sus este ca NU se poate regla frana la limita de rezistenta a lansetei sau a firului pentru ca tensiunea in acestea la aceeasi solicitare din partea pestelui este diferita functie de cantitatea de fir de pe tambur.
Si diferita nu cu un procent neglijabil ci diferita substantial! (daca diametrul scade la jumatate tensiunea creste cu 100%)
Din punctul asta de vedere, mulinetele cu tamburi adanci si inaltime mica sunt un dezavantaj.
De fapt asta am vrut sa scriu da` mi-o iesit mai "imbarligat".
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Subiecte asemănătoare