Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

81

marți, 17. noiembrie 2015, 15:04

Oh, ce nu stie multa lume pe aici este faptul ca popescu'a -nost e sef de balastiere..adicatelea din ala ce scurma cu excavatoarele in albia raurilor..
Si ca a concesionat ceva teren la Orastie unde cica a inceput sa construiasca un ''complex sportiv'' ce cuprindea:luciu de apa,piste de antrenament,incinta pentru acvacultura iar pestele crescut aici avea sa fie vandut pe piata la pret de nimica ca sa falimenteze braconierii :rizi: :rizi: :rizi: :rizi: :rizi: ,apoi mai era in plan si ceva ferma de rame :rizi: :rizi: ,erau prevazute vestiare pentru''sportivi, sala de mese sala de conferinte..Ultima oara acum vreo 4-5 ani, cica era la faza de turnat in fundatii,urmand sa finalizeze inainte de termen..de atunci tot ''finalizeaza''..daca va uitati pe pagina de facebook, o sa vedeti un luciu de apa, o balastiera in fapt sapata pe un camp...aia e ''complexul '' ...de la Orastie..


Si apoi mai este si concursul open Baracuda, organizat de catre defuncta FNPSR, cu premii in bani si obiecte,un concurs care si-a dorit sa arate ce tare e federatia de asociatii (FNPSR)si ca poate organiza si ea concursuri nu doar ajvps.Au participat nume cunoscute in pescuitul comp. romanesc..Toate bune si frumoase pina cand s-a ajuns in faza de plata a premiilor..cupitze, diplomitze, mai o rola de fir, mai o varga..dar bani...ioc. Trebuiau premiate conf. anuntului organizatorului locurile de la 1 la 10. locul 1 cu 4000 de lei parca..Popescu ia trimis acasa zicand ca le va da banii ulterior..au trecut 1 luna, doua, trei..bani ioc..senin, Popescu a dat vina pe P. Diaconita zicand ca el este responsabil de neplata premiilor.Concurentii au facut plingere penala si Popescu sa trezit cu procurorul la usa..Abia atunci ,la vreo 6 luni de la concurs ar fi platit cica locurile 1-3,restul premiilor urmand a fi ridicate obligatoriu de la Alba..logic ca la sume mai mici nu se merita cheltuiala deplasarii.Acelasi Diaconita a sponsorizat anul acesta concursul de la Nada Florilor,probabil pe principiul''plateste din buzunar ca iti deconteaza federatia'' :rizi: Din cauza asta prolifereaza Popescu...pentru ca isi gaseste naivi pe care ii exploateaza..


Toata povestea de ma sus o gasiti accesand link-ul de mai jos..


http://www.pescuitstationar.ro/forum/viewtopic.php?f=5&t=802&start=760





Asta va tevitaliza pescuitulromanesc??? :gandesc:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

82

marți, 17. noiembrie 2015, 15:06

CONVOCATOR BIROU FEDERAL
November 17, 2015 by popescu.stefan Leave a Comment

Președintele Federației Române de Pescuit Sportiv, în baza prevederilor art. 25 din Statut, convoacă Biroul Federal în ședință ordinară în data de 5 decembrie 2015, ora 10, la sediu federației din Alba Iulia, str. Octavian Goga nr. 7, cu următoarea:

ORDINE DE ZI

1. Avizarea membrilor comisiilor federale. Prezintă: secretar general Aurel Constantin Muntoiu

2. Aprobarea Calendarului competițional 2016. Prezintă: președintele Comisiei de competiții, Sorin Rudeanu

3. Aprobarea Regulamentului de organizare și funcționare: prezintă: secretar general Aurel Constantin Muntoiu

4. Aprobarea regulamentelor de desfășurare a competițiilor sportive oficiale (pescuit sportiv la: copcă, staționar, feeder, muscă artificială, pescuit la pești răpitori – de pe mal și din barcă-, crap, pescuit marin, casting) NOTĂ: Regulamentele trebuie să fie in concordanță cu Regulamentele CIPS. Prezintă: președintele comisiei de competiții Sorin Rudeanu

5. Completarea și aprobarea Normelor tehnice privind omologarea bazelor sportive. Prezintă: președintele Comisiei de competiții Sorin Rudeanu

6. Aprobarea organigramei si a statului de funcții pentru anul 2016. Prezintă: președinte Stefan Popescu;

7. Aprobarea listelor cu arbitrii federali pentru anul 2016. Prezintă: presedintele comisiei centrale a arbitrilor Petru Diaconița

8. Stabilirea surselor de finanțare extrabugetare pentru anul 2016;

9. Desemnarea delegației care va reprezenta federația la Congresul CIPS în vederea afilierii;

10. Aprobarea taxelor pentru omologări piste de competiții, a licențelor de pescar sportiv si a licențelor de organizare manifestări sportive, pentru emitere adeverință pentru înscrierea la cursurile de antrenori si taxe scolarizare pentru arbitrii judecători sportivi, taxelor de afiliere a cluburilor sportive și asociațiilor județene și a municipiului București, a penalităților sportive, etc. Prezintă: secretarul general Aurel Constantin Muntoiu

Ștefan Popescu – președinte FRPS
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

83

marți, 17. noiembrie 2015, 15:06

Foamea de bani e mare la federatie..vezi partea de jos a documentului
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

84

vineri, 20. noiembrie 2015, 07:32

Cu alte cuvinte, pe sefu` asta nou l-au prins doar pt. ca ala vechi era suparat c-o fost dat afara si vroia sa se razbune... ca sa vezi ca si la controale exista "interese"

:pauza: https://youtu.be/SPAmqFegxO4 :gandesc: :nervos:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

86

miercuri, 11. mai 2016, 12:41

:salut: Cu mare satisfactie si bucurie va anunt ca azi am reusit prima victorie in lupta cu braconajul.Mai multe detalii nu va pot da dar cert este ca am parte de cea mai sigura si promitatoare colaborare din partea autoritatilor anti braconaj piscicol.De acum lucrurile au inceput sa se miste insa sper ca si voi,i ceilalti pescari sa sesizati la randul vostru actele de braconaj si ajutati autoritatile care sunt foarte receptive sa lupte.Nu stati deoparte si doar injurati maruntel braconierii pune-ti mana pe telefoane si anuntati, si rezultatele nu vor intarzia sa apara.Anul trecut eram oarecum destul de pusa pe treaba dar nu aveam foarte multa incredere in cei cu care colaboram insa acum lucrurile s-au schimbat si avem si prima certitudine.

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

87

miercuri, 11. mai 2016, 21:52

mi-aduce aminte de discursurile politicienilor...vorbä multä...si pe cînd ceva concret ?

88

miercuri, 11. mai 2016, 22:00

mi-aduce aminte de discursurile politicienilor...vorbä multä...si pe cînd ceva concret ?
Eu totusi, ma risc si spun BRAVO cristina, tine-o tot asa! :bravo:

89

miercuri, 11. mai 2016, 22:02

mi-aduce aminte de discursurile politicienilor...vorbä multä...si pe cînd ceva concret ?
Eu totusi, ma risc si spun BRAVO cristina, tine-o tot asa! :bravo:

:bravo: :apl:

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

90

joi, 12. mai 2016, 05:15

:salut: Cand am zis ca a fost o actiune asa a fost, numai ca nu va pot da detalii. Asa ca nu sunt vorbe goale chiar m-am implicat in problema asta si cu siguranta vor mai fi.

Nitu V

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 7. aprilie 2012

Locație: braila

Profesia: functionar

  • Scrie un mesaj privat

91

joi, 12. mai 2016, 07:32

Cristina ...citeste postarile de acum un an ...cu o floare nu se face primavara ...hai sa batem din palme cand modificam legea...braconajul este ceva complex si greu de combatut acum ...un control si cativa unditari sau 30 m monofilament confiscati sunt fix....
am vb cu oameni care braconau sau executau o pedeapsa pt braconaj ...toti au spus la fel ...cu minim pe economie mor copii de foame , ce sa caut la munca cinstita . mor de ras cand vad afise BRACONIER ... si-l arata pe un mos cu o parasuta prinsa de lanseta . maaama avea aproape 2 kg de oblet in sacosa de plastic pe care o spala sa puna si data viitoare peste in ea ... :doaaamne: .

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

92

joi, 12. mai 2016, 08:31

:salut: Nu unditarii sunt tinta mea de aia se ocupa alte autoritati, si ca sa iti raspund, da ,si cu o floare se face primavara decat sa nu faca nimeni nimic si toti sa astepte ca altii sa puna mana sa faca ceva prefer sa fac pasi mici in directia asta. E foarte simplu sa ridicam din umeri si sa visam sa vina nu stiu ce lege (pe care nu o sa o dea nimeni ca nu au nici un interes).Nu se poate trai cu salariu minim? dar milioanele de familii care o fac cum reusesc si asta fara sa fure sau sa braconeze?Astea nu sunt decat niste scuze jalnice ca sa motiveze nenorocirile pe care le fac si pozeaza in amarati.Am vazut braconieri din Galati care au masini de teren si un nivel de trai cu mult peste medie si de astia ar trebui sa-mi fie mila mie?Si asa ca o incheiere la cele spuse e foarte reala zicala ca SOMNUL NATIUNII NASTE MONSTRI.

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

93

joi, 12. mai 2016, 10:15

Din seria fapte bune :

- ARBDD – o adevărată industrie a braconajului. Alți doi angajați prinși braconând. Cazurile in care angajatii ARBDD sunt prinsi braconând incep sa crească alarmant.
( sursa: Tulcea Europeana)
- mai este cineva care s-a pozat cu un sturion pe facebook, si acum este cautat

Din seria lucru bune: am fost ieri pe apa, tin va va zic ca nu am vazut nici o plasa, setca, etc. pe vreo 50 km de apa.

Florin M

Oblete

Răspunsuri: 13

Membru din: 12. septembrie 2014

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

94

joi, 12. mai 2016, 10:23

:bravo: :) hai ca se poate misca ceva

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

95

joi, 12. mai 2016, 10:46

Am gasit un articol din ziarul Lumina in care Liviu Mihaiu (fostul guvernator al Deltei) spune ca in anumite zone din Delta (nu vrea sa divulge unde anume)braconierii fac chete sa schimbe politistii si mai mult de atat umbla in grupuri inarmati si bat,ameninta si terorireaza pe oricine ii incomodeaza..Politistii sunt loviti,amenintati,terorizati de braconieri fara ca ei sa poata face ceva.De ce nu se face uz de arma in cazul de autoaparare?.Am sa incerc sa pun pe forum un filmulet in care sa vedeti cum face politia antibraconaj controale in Rusia.Daca s-ar face si la noi asa ceva va garantez ca ar disparea tot flagelul asta.

96

joi, 12. mai 2016, 14:37

...e foarte reala zicala ca SOMNUL NATIUNII NASTE MONSTRI.

Parca zicala era "somnul raţiunii naşte monştri"...

Nitu V

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 7. aprilie 2012

Locație: braila

Profesia: functionar

  • Scrie un mesaj privat

97

joi, 12. mai 2016, 21:40

parca se potriveste mai bine cu ...natiunea ...cristina ...nu posesorii de jeep-ane stau in barci . politia intocmeste dosarul celor din barca ...si prosti sunt multi . la primul inghet floarea ta o sa inghete ...de aici nevoia de asociere si la momentul oportun se poate solicita schimbarea unei legi . daca ai vedea ce se intampla mai departe cu mosul caruia i-ai luat parasuta sau cu cel caruia i-ai confiscat cei 30 m monofilament ... :zambet:

Nitu V

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 7. aprilie 2012

Locație: braila

Profesia: functionar

  • Scrie un mesaj privat

98

joi, 12. mai 2016, 21:48

de ani buni vad multa energie in combaterea braconajului. controale , pande , urmariri ...ceva poze pe net si gata ...o luam de la capat la anul ...de ce nu se rareste fenomenul ...eu cred ca e ceva complex ce tine de educatie , de nivel de trai , de respectarea legilor si de intarirea autoritatii institutiilor publice . in rest e fum ...sau ploaie ...sau puf de plop . :relax:

pava

Oblete

Răspunsuri: 25

Membru din: 3. martie 2015

Locație: Galati

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

99

joi, 12. mai 2016, 22:06

Intardevar multa energie consumata , dar fara prea multe rezultate !. Ce nu functioneaza ? :nunteleg: , am citit acum ceva vreme un articol despre braconieri : sute de dosare si 2 condamnari :gandesc:

100

joi, 12. mai 2016, 22:07

eu cred ca e ceva complex ce tine de educatie , de nivel de trai , de respectarea legilor si de intarirea autoritatii institutiilor publice . in rest e fum ...sau ploaie ...sau puf de plop .
:bravo: Eu cred ca nu i-a venit inca momentul de reglementare acestui segment-pescuitul recreativ-sportiv.Cand o sa aiba interes UE printr-un cetatean de-al sau suparat ca n-a prins mai nimic prin Delta Dunarii, atunci o sa se reglementeze, probabil peste noapte, pana atunci eu, unul, daca vad acte de braconaj nu ma dau la o parte sa anunt autoritatile.