Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

121

vineri, 17. iulie 2015, 10:25

Permisul de navigare in EU

Din cite stiu eu, daca ai domiciliul in Romania nu poti merge in Italia, sau alta tara din EU, si sa-ti faci permisul de navigare acolo. Si deasemenea daca ai domiciliul in Germania sau alta tara EU, permisul de navigare din Romania este valabil in EU doar daca acesta a fost eliberat inainte de a avea domiciliul intr-o tara din EU. Defapt in ambele cazuri se poate face aceasta, dar nu este valabil decit in tara unde a fost eliberat!

Exemplu concret...
C. din Romania s-a stabilit in 2010 in Germania, domiciliul actual Germania. In 2012 si-a facut permisul de barca in Romania, in timpul unui concediu. Iar in noiembrie 2014 a fost controlat de Politia Fluviala germana ptr ca a depasit viteza admisa pe Rin. Permisul i-a fost retinut ptr o perioada de 1 luna. Dar, in aceasta luna au avut timp sa verifice si au vazut ca permisul a fost eliberat dupa stabilirea in Germania. Astfel i l-au anulat ptr Germania si trebuie sa dea aici examen! Nu au ajutat nici avocatii angajati de C. ptr rezolvarea acestei probleme.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

122

vineri, 17. iulie 2015, 10:32

Am si eu o curiozitate...daca isi ia cineva o barca si motor de 20 CP...apoi...sa zicem ca apare o ocazie...si isi ia inca un motor, de 25-40 CP...daca nu-l foloseste...trebuie sa declare ai sa inregistreze? Sau...daca vrea sa-l foloseasca doar o data...ori...sa plece pe malul bulgaresc...sau in alta tara...cu restrictii mai permisive...cu peridocul...cu motorul de 20 CP montat si celalalt in portbagaj...mai trebuie sa declare/inregistreze/plateasca ceva...!? Era o vorba...prin gura...:)...


Te referi la un motor de rezerva? Daca cumva se strica cel care este trecut pe hartiile de inmatriculare, daca poti folosi ptr 1-2 zile motorul de rezerva? Trebuie trecuta si rezerva in ducumente. Cel puțin în cele germane sunt 2 pozitii: Motor 1 si Motor 2.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

123

vineri, 17. iulie 2015, 15:49

Asa e Zoran. M-am interesat si am nevoie de domiciliu aici ca sa imi fac permisul. Dupa il pot folosi si in Romania dar numai atata timp cat am domiciliul in Italia. In Romania sunt si variante ca sa poti folosi in continuare permisul italian, desi domiciliul este schimbat, dar in alte tari ma indoiesc... Oricum nu am domiciliul in Italia pentru ca mi se pare o pierdere de timp si bani ca sa faci asta. Ce-i drept sunt si mici dezavantaje uneori, dar pentru mine nu e ceva care sa merite. Cea mai buna varianta este obtinerea permisului in Romania, iar apoi daca am de gand sa merg cu barca si in Italia sau alta tara EU este perfect valabil :)
Multumesc de informatii. Oricum cred ca am sa iau barca pana vin in tara, iar apoi am sa vad.
Inca o data daca cineva imi poate oferi o parere referitaore la ce ar trebui sa fiu atent cand merg sa vad barca si motorul, chiar si periodicul, mi-ar fi de mare folos...
Multumesc!

nando

Oblete

Răspunsuri: 27

Membru din: 22. ianuarie 2014

Locație: voluntari

  • Scrie un mesaj privat

124

luni, 3. august 2015, 20:47

Despre bărcile temerar 575 știe cineva ceva.?

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

125

luni, 3. august 2015, 21:44

Pana in aprilie am avut o lotca cumparata din Tulcea. In iesirea din primavara pe bratul Sf. Gheorghe, am avut ocazia sa ma "dau" cu un Temerar 575 model "Delta" (cu 3 banchete intermediare) si m-a cucerit la propriu si la figurat. Barca este stabila, gliseaza aproape instantaneu cu 25 caluti, prinde viteza la care nici nu visam cu lotca, are stabilitate in mars incomparabila cu lotca, design placut, ramforsaje interioare care-si fac treaba (nu vibreaza la valuri in mars). Ca si dezavantaj, barcile acestea stropesc atunci cand se marsaluieste cu valuri laterale (mici) cu creasta.
Barcile astea se fac in Calarasi si se primesc comenzi, insotote de plata in avans, de 2 ori pe an. Eu am asteptat de la jumatatea lui aprilie pana la jumatatea lui iunie pentru a-mi fi primita comanda, comanda pentru care am platit 4000 lei (mi s-au cerut 2000 lei dar am vrut sa-l "sensibilizez" pe fabricant sperand sa o faca ceva mai devreme) urmand ca la ridicarea barcii sa mai platesc 4700 lei in a 2-a jumatate a lui septembrie cand va fi gata. Barca comandata va avea culoarea verde inchis cu banchetele (prova, internediara si pupa) de culoare alba. Exista ceva sanse ca eu sa renunt la comanda (nu din motive ca barca ar avea oarece probleme) ci din motive de partener pescuit. Daca vrei sa preiei comanda mea discutam peste cateva zile dupa ce lamuresc ce am de lamurit privind comportamentul lui Dorin raportat la colaborarile noastre.

  • »ionutz_gr« a fost blocat

Răspunsuri: 90

Membru din: 13. ianuarie 2014

Locație: Bacau

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

126

marți, 4. august 2015, 13:17

re

https://www.youtube.com/watch?v=SCUc3U8WVMo
Oare barca asta o fi buna? :)
:pescuit:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

127

luni, 10. august 2015, 15:45

Despre bărcile temerar 575 știe cineva ceva.?


Are un tip de vanzare pe probarca. Este fabricata in 2013 dar are poza cu ea din 2012 :rizi: Flacaul vrea 2400 euro pe ea... pe cand una noua este 1900 euro :buaaaah:
Daca vrei sa-ti lansezi comanda pentru o barca noua, iti dau numarul de telefon al patronului pe privat, insa te avertizez ca de la plata avansului poate dura si 6 luni pana intri in posesia barcii. :relax:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

128

luni, 10. august 2015, 17:29

https://www.youtube.com/watch?v=SCUc3U8WVMo
Oare barca asta o fi buna? :)

:soc: :soc: :soc:

Ce tare-i clipul asta :bravo:

Atentie, asa se poate intampla la orice pneumatica cu ancorele de somn! Si la unii "viteji" s-a si intamplat deja, pe mijlocul Dunarii. :doarecapu:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

129

luni, 10. august 2015, 19:45

Atentie, asa se poate intampla la orice pneumatica cu ancorele de somn! Si la unii "viteji" s-a si intamplat deja, pe mijlocul Dunarii.


Zorane, noi stim ca ti-au ros soarecii barca aia mica pneumatica si de atunci ai o aversiune pt ele... :rizi: .
Da` uita-te putin in clip, ti se pare ca oamenii aia is disperati ca se scufunda? Sau nu merge barca cu motor la sfarsitul filmului, asa muscata cum ii?
Cum am mai zis, is curios cum mai merge o barca de tabla la care se rupe o sudura/nituire... :zambet: .
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

131

luni, 10. august 2015, 21:24

:pauza: Asta asa e !! :bravo: sunt mult mai dese fisurile-n suduri si nituri plesnite ! :noroc: alaltaieri am ocolit o chestie de aluminiu pe navigabila ,erau valuri ,si suierau niturile ca albinele , de ziceai ca-i titanicul cand l-a lovit evreul ala neamt ! :doarecapu:
Mai taie si tu mai Informer dale dr !!! ca un colac tot colac ramane poti sa-l faci si din chele de puta de papagal !
Auzi cica s-a ieftinit berea la halba ! :noroc: dau eu un rand ! :noroc: :noroc: :noroc: :noroc: :noroc: :noroc: :noroc: :noroc: :noroc: :noroc: :noroc: :noroc: :noroc: :noroc: :noroc: :noroc:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

nando

Oblete

Răspunsuri: 27

Membru din: 22. ianuarie 2014

Locație: voluntari

  • Scrie un mesaj privat

132

luni, 10. august 2015, 21:57

M am orientat către un romcraft.ro 4..80 la 1500 de euro.Multumesc Eugen :prieteni:

133

marți, 11. august 2015, 22:02

M am orientat către un romcraft.ro 4..80 la 1500 de euro.Multumesc Eugen :prieteni:


buna treaba, buna barca, pret bun.

nando

Oblete

Răspunsuri: 27

Membru din: 22. ianuarie 2014

Locație: voluntari

  • Scrie un mesaj privat

134

miercuri, 12. august 2015, 11:29

Sant 51% către o barca Pilotina de 5m :gandesc:

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

135

miercuri, 12. august 2015, 20:11

Sant 51% către o barca Pilotina de 5m :gandesc:

Cam greu de ,,cloncanit " din ea !! :gandesc:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

nando

Oblete

Răspunsuri: 27

Membru din: 22. ianuarie 2014

Locație: voluntari

  • Scrie un mesaj privat

136

miercuri, 12. august 2015, 21:00

Găsim o modalitate.am și o Samba de 2.65 :bucuros2:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

137

joi, 13. august 2015, 00:14

Ma tot uit pe topicurile cu si despre barci si periodic vad ca tot apar baieti d-astia de-i zic la pneumatica "colac" si fac scenarii morbide cu decese dupa o simpla intepatura in barca :gandesc: Stau apoi si ma intreb asa retoric cati dintre ei vorbesc ce stiu si cati stiu ce vorbesc cand casca gura (pardon, tastatura :zambet: ). Cati dintre voi ati avut dragilor pana la "colac" si-ati murit (la propriu) din asta de veniti apoi ca stafii sa ne dati avertismente de pericol de moarte ? :idee: Aaa nici unul? pai in cazul asta ciocu mic si putin respect va rog , ca utilizatori de "colace" inca nu v-au numit barcile "copaie" sau "covata" plutitoare si nici nu v-au recomandat sa aveti grija cu "submarinul de ocazie" daca vreun pom in el :ochi:
Deci, altfel spus, n-ar fi rau sa ne mai si respectam intre noi daca tot suntem colegi de forum si de pasiune iar sfaturile sa le mai dam si cu rezerva si modestie ca inca n-a pus niciunul dintre noi coada la pruna ca sa-si permita ironii flegmatice la adresa altora :noroc:

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

138

joi, 13. august 2015, 08:46

Ma tot uit pe topicurile cu si despre barci si periodic vad ca tot apar baieti d-astia de-i zic la pneumatica "colac" si fac scenarii morbide cu decese dupa o simpla intepatura in barca :gandesc: Stau apoi si ma intreb asa retoric cati dintre ei vorbesc ce stiu si cati stiu ce vorbesc cand casca gura (pardon, tastatura :zambet: ). Cati dintre voi ati avut dragilor pana la "colac" si-ati murit (la propriu) din asta de veniti apoi ca stafii sa ne dati avertismente de pericol de moarte ? :idee: Aaa nici unul? pai in cazul asta ciocu mic si putin respect va rog , ca utilizatori de "colace" inca nu v-au numit barcile "copaie" sau "covata" plutitoare si nici nu v-au recomandat sa aveti grija cu "submarinul de ocazie" daca vreun pom in el :ochi:
Deci, altfel spus, n-ar fi rau sa ne mai si respectam intre noi daca tot suntem colegi de forum si de pasiune iar sfaturile sa le mai dam si cu rezerva si modestie ca inca n-a pus niciunul dintre noi coada la pruna ca sa-si permita ironii flegmatice la adresa altora :noroc:

Asa e ! Cata dreptate ai ! !! Cred ca vechimea cartii de identitate a unor experti de aici este mai mica decat vechimea certificatului meu de ambarcatiune :noroc:
Numai ca parerile noastre sunt despre obiecte in sine nu despre oamenii ce le folosesc !
In privinta respectului odata ce nu te cunosc , educatia primita. m-a invatat sa ti-l acord ! iar numai dupa ce ne cunoastem bine sa-ti adresez atacuri la persoana !
In privinta ,,datului cu parerea " din pacate (pentru unii dintre noi ) vorbim din tristele experiente , si nu ne dam ,,aere precum calul de basini " gratuit numai pt ca noi detinem un tip de obiect sau altul,
Cu mult respect eu cedez si ma retrag din aceasta discutie !! :prieteni:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

139

sâmbătă, 15. august 2015, 18:32





Citat de la »Zoran«



Atentie, asa se poate intampla la orice pneumatica cu ancorele de somn! Si la unii "viteji" s-a si intamplat deja, pe mijlocul Dunarii.


Zorane, noi stim ca ti-au ros soarecii barca aia mica pneumatica si de atunci ai o aversiune pt ele... .
Da` uita-te putin in clip, ti se pare ca oamenii aia is disperati ca se scufunda? Sau nu merge barca cu motor la sfarsitul filmului, asa muscata cum ii?
Cum am mai zis, is curios cum mai merge o barca de tabla la care se rupe o sudura/nituire... .
Io stiu pe cineva care da la clonc din bellyboat..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

140

sâmbătă, 15. august 2015, 19:37

Si io stiu pe cineva :P

MADCAT Clonkteaser - YouTube
Born to fish, forced to work...