Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »Traian1984«

Răspunsuri: 48

Membru din: 27. octombrie 2014

Locație: Corabia

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 28. mai 2015, 15:35

Problema motor Johnson 4 cp, 2 timpi

Salutare, de ceva timp a inceput sa se incalzesca si se oprea din mers, de fapt se bloca. Am zis ca sigur nu-i mai urca apa in bloc, probabil pompa de apa(m-am gandit). Pompa a fost schimbata acum 2 ani. Am desfacut pompa totul ok. Era de la ea avea un inel de plastic sub ea care se uzase, am inlocuit inelul, i-am facut si un stut de verificare ca sa vad cata apa scoate pentru ca nu avea prevazut din fabrica. Problema este urmatoarea: daca merg cu el pe lac cu o barca de 2,7m gonflabila undeva la 75 % din putere mai mult timp (10-15 min) scoate jet de apa, apoi daca reduc brusc viteza apa se trasforma in abur(dar nu se opreste). Daca il fortez undeva la 80-90% se intampla acelasi lucru. Mentionez ca la 40-50% nu se intampla nimic, adica scoate apa si nu se incalzeste.Mi-e cam frica sa ies cu el pe dunare in conditiile astea. Nu stiu daca este normal sa faca asa. Daca ma puteti ajuta.......
Multumesc. :doaaamne:

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 28. mai 2015, 16:18

In capacul pompei de apa este o "calopa" metalica, verifica daca este in pozitia corecta(daca motorul a fost incalzit peste limita "calota" se invarte in capacul pompei

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 28. mai 2015, 16:20

Salut.Problema tot de la pompa de apa cred ca este.In afara de rotorul de cauciuc care trebuie sa fie elastic verivica daca corpul pompei unde se invirte rotorul sa nu aiba zgarieturi adanci .Jetul de apa trebuie sa fie destul de puternic chiar daca motorul merge la ralanti.Mai verifica daca canalele din motor pe unde circula apa nu sant infundate.Bagi apa cu un furtun la intrarea in capul motor si vezi debitul de apa la iesire.Daca debitul de iesire este micla presiunea de la robinet inseamna ca capul moror e infundat.Cel mai bun detratant e otetul.Intorci capul motor cu cu orificiile de intrare si iesire in sus si umpli canalele de racire cu otet lasi citeva ore dupa care baci presiune de apa la intrare .Dar asta in cazul cel mai rau prima data mai verifica o data pompa de apa.

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 28. mai 2015, 16:27

Am postat aproape in acelasi timp cu nelutu si nu am vazut ce a scris el.Am patit de 2 ori ce a scris el si daca calpacul metalic s-a invirtit pompa isi reduce mult debitul.Asta se intimpla daca pompa a ramas fara apa si s-a invirtit pe uscat.

  • Autorul acestui subiect este »Traian1984«

Răspunsuri: 48

Membru din: 27. octombrie 2014

Locație: Corabia

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 28. mai 2015, 20:22

Multumesc pentru raspuns baieti. Jetul de apa este puternic si in relanti, acum ma gandeam poate nu este gaura suficient de larga (3,5 mm) pentru a scoate cantitatea de apa cand merge turat. Ma gandeam :gandesc:

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 28. mai 2015, 23:33

Termostatul l-ai verificat sa nu ramana blocat? :gandesc:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 29. mai 2015, 07:32

Daca maresti sau micsorezi duza martor in diametru ,,TE-AI ARS" , asamblezi pompa o bagi in butoi sa treaca apa peste ea si invarti axul cu bormasina (220v sa aiba putere si cel putin 1500ture , si atentie!)
daca arunca apa cel putin pana la nivelul tau e ok .
In turatii diferite , diferente mari de debit poate da si termostatul (bineinteles daca exista ) , pe asta-l incerci in oala cu apa pe foc , dar atentie : nu-l duci pana la temperatura de fierbere , nu-l scoti din imersie, nu-l racesti brusc !
Daca toate astea sunt ok si diferentele sunt tot mari ai depuneri sau gunoaie prin instalatie , care se plimba , si in acest caz si in cazul infundarii instalatiei se fac urm :
desfaci capul motor de pe cizma , il intorci invers , etansezi evacuarea si admisia (decupezi si lipesti cu silicon niste capace de carton gros ), faci o solutie de 2litri de apa cu ,,PAWERPRO" (solutie pentru curatarea masinilor de spalat! o sare de lamaie industriala si alti detergenti ) o incalzesti la 50-60 grade si incepi sa o torni in sistemul de racire treptat , incepe sa faca spuma si sa intre puternic in reactie cu oxizii de aluminiu si zinc , asta bineinteles deasupra unui vas sa nu pierzi solutia ! , solutia nu ataca componentele din aluminiu , numai oxizii ,termostatul scos si pus capacul !, cand solutia nu mai ,,fierbe " (8-12 ore) intorci capul motor si te minunezi de ce-ti curge din el :bucuros2: , bagi un furtun cu presiune de apa si vezi si atunci ce-ti arunca afara in diferita pozitii!
Banuiesc ca-ti pare multa munca dar merita ! eu la o honda de 40cp stateam numai sa desfund martorul cu sarmulica-n gaura :doaaamne: :nervos: , acum am mutat martorul spre in sus si zici ca-s cu skijetul ! :zambet:
Atentie la desfacerea si strangerea suruburilor !
Spor!
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »teo pes« (29. mai 2015, 07:37)


  • Autorul acestui subiect este »Traian1984«

Răspunsuri: 48

Membru din: 27. octombrie 2014

Locație: Corabia

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 29. mai 2015, 08:32

Daca maresti sau micsorezi duza martor in diametru ,,TE-AI ARS''

Gaura de evacuare a apei care iese din motor am facut-o eu pentru ca nu avea prevăzut. Intra apa prin cizmă de la pompa de apa printr-o teava si cobora inapoi prin cizmă fara a vedea cata apa scoate. Termostat nu are. Ma refeream la diametrul gaurii sa nu fie prea mic.

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 29. mai 2015, 10:30

Da! mai ales ca nu a fost prevazut cu gaura exterioara (nu cred ca totusi nu ai un orificui in partea superioara a cizmei sub motor in partea din spate , prin care sa dea stropi ) si faptul ca nici nu are termostat marirea debitului la evacuare al apei scoate motorul din parametri , iesirea apei este calculata la motoarele fara termostat in asa fel pentru ca motorul sa functioneze cald , daca maresti evacuarea apei motorul nu mai reuseste sa se incalzeasca optim (consum mare , iar in sarcini mari duce la ancrasarea bujiilor -,,innec"), dar si tehnica asta este deschisa la inovatii !! oricum trebuie tinut minte ca firma aste produce totosi motoare cam de 100 de ani ! eu personal nu m as baga peste inginerii lor !!1
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 29. mai 2015, 11:18

Salut.La toate motoarele care au martor pentru pompa de apa cea mai mare parte a debitului de apa se scurge prin cisma.Sper ca tu cand ai pus martorul ai lasat in continuare si evacuarea apei in cisma si nu toata apa din motor se evacueaza prin gaura de 3.5mm ca e prea putin.La motoarele mai vechi martorul e o gaurica mica in cisma in partea din spate.Daca pui podul palmei in dreptul ei in timp ce motorul functioneaza trebuie ca mana sa se ude imediat.

  • Autorul acestui subiect este »Traian1984«

Răspunsuri: 48

Membru din: 27. octombrie 2014

Locație: Corabia

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 29. mai 2015, 11:38

,,Salut.La toate motoarele care au martor pentru pompa de apa cea mai mare parte a debitului de apa se scurge prin cisma.Sper ca tu cand ai pus martorul ai lasat in continuare si evacuarea apei in cisma si nu toata apa din motor se evacueaza prin gaura de 3.5mm ca e prea putin''
Exact asa am facut. Am asupat orificiu vechi cu gasket si toata apa se duce pe martor. Cred ca de aici este greseala de functionare. Multumesc mult pentru raspunsuri.

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 29. mai 2015, 11:54

Mumuule mie nu-mi trecea asta prin cap ! :gandesc: :buaaaah:
Traienica tata !!! daca-ti mergea motorul asa ...acu vorbeai cu noi cu accent texan si aveai cetatenie peste ocean inainte sa te nasti! :prieteni:
Reseteaza ,demonteaza , infige furtunul cu apa n teava pe care baga pompa si vezi dacati da bine apa dupa ce desfunzi :bravo:
Si infunda bine gara care ai dat ...ca nu te mai vezi CALD nici tu nici motorul cand s-o plimba apa cu a zis fabricantul!
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

  • Autorul acestui subiect este »Traian1984«

Răspunsuri: 48

Membru din: 27. octombrie 2014

Locație: Corabia

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 29. mai 2015, 18:49

Mumuule mie nu-mi trecea asta prin cap ! :gandesc: :buaaaah:
Traienica tata !!! daca-ti mergea motorul asa ...acu vorbeai cu noi cu accent texan si aveai cetatenie peste ocean inainte sa te nasti! :prieteni:
Reseteaza ,demonteaza , infige furtunul cu apa n teava pe care baga pompa si vezi dacati da bine apa dupa ce desfunzi :bravo:
Si infunda bine gara care ai dat ...ca nu te mai vezi CALD nici tu nici motorul cand s-o plimba apa cu a zis fabricantul!

Asa o sa fac. Multumesc din nou pentru răspunsuri mi-ati fost de mare ajutor :prieteni: