Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Cosmin D

Oblete

Răspunsuri: 8

Membru din: 10. iunie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

181

marți, 12. mai 2015, 17:51

Inceput de Aprilie in Delta

Salutare dragi pescari,
Am avut parte de 3 zile de vis, din pacate doar 3 ca nu imi permitea timpul.
Am pescuit pe Sfantul, numai si numai la tipar cat palma , apa tulbure, 9 grade.
Au fost cativa pesti, nu foarte mari intre 2-10 kg, dar am avut placerea sa pescuiesc cu un localnic veritabil din Sulina, care mi-a arat inca o data ca experienta si practiva nu au intotdeauna legatura cu teoria :)
O scurta recenzie mai jos :)

Pescuit la somn aprilie 2015 - YouTube

Bete incordate sa aveti !
bete incordate sa aveti !

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

182

marți, 12. mai 2015, 20:09

Pacat ca in ultimii 20 de ani Delta aproape s-a depopulat,pe vremuri prindeam stiuci la metru pe canalele de linga Tulcea.
Trebuie sa vina omul din Germania si sa dea in elesteu unde ori cum este o mare diferenta fata de frumoasele lacuri din Delta,asta este nepasare.
Azi nu prea am inspiratie dar intr-o seara o sa va povestesc cite ceva din trecutul fabulos al pescuiitului aici la noi,pe vremea cind prindeai fara probleme citiva somni trecuti bine de 1,5-2m.,stiuci peste 1 m si crapi mari.
O sa va spun si parerea mea cu privire la motivele si schimbarile care s-au produs care au dus la depopularea dezastruasa a Deltei.


Curiosi sintem Dorine, bineinteles, dar cauzele le cam stim cu totii, eu nu am fost din pacate niciodata la pescuit in Delta, dar pentru pescuitul stiucii nu m-as deplasa sigur acolo.
Cu mult mai putini bani am fost in Suedia si am prins atitea stiuci, e adevarat n-am depasit 98 de cm, incit acuma cind prind una intimplator, imi spun in gind, ah , iar o stiuca...si am niste brate ale Rinului in care din barca
la trena cu un singur bat si un vobler de la Gigi , le prind la comanda..
Neamtul a fost cam optimist, si sincer sa fiu ma indoiesc ca, daca revine va reusi sa "rupa caputul"..
Cele mai bune destinatii ramin, tarile nordice si Spania, in rest poti sa mergi la chefuri, sa vezi pasari si altele.. imi doresc sa n-am dreptate.

Fir intins!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

183

marți, 12. mai 2015, 20:44

Salutare dragi pescari,
Am avut parte de 3 zile de vis, din pacate doar 3 ca nu imi permitea timpul.
Am pescuit pe Sfantul, numai si numai la tipar cat palma , apa tulbure, 9 grade.
Au fost cativa pesti, nu foarte mari intre 2-10 kg, dar am avut placerea sa pescuiesc cu un localnic veritabil din Sulina, care mi-a arat inca o data ca experienta si practiva nu au intotdeauna legatura cu teoria :)
O scurta recenzie mai jos :)

Pescuit la somn aprilie 2015 - YouTube

Bete incordate sa aveti !


Salut Cosmin, frumos videoclipul, imi place, se vede ca ai lucrat cu drag la el! :bravo: Felicitari :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

184

miercuri, 13. mai 2015, 06:05

:salut: Acolo nu este interzis pescuitul? :nunteleg:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

185

miercuri, 13. mai 2015, 06:13

:salut: Acolo nu este interzis pescuitul? :nunteleg:

Scrie pe video "aprilie", unt convins ca era inante de prohibitie, iar pe timpul prohibitiei fiind mai lejer, avem timp sa prelucram poze, videouri... :noroc:

PS: a mai fost de curand asa cind cineva a urcat poze pe FB cu capturi de anul trecut, si au sarit imediat cu intrebari asemanatoare :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

186

miercuri, 13. mai 2015, 06:18

Cu mult mai putini bani am fost in Suedia si am prins atitea stiuci, e adevarat n-am depasit 98 de cm, incit acuma cind prind una intimplator, imi spun in gind, ah , iar o stiuca...si am niste brate ale Rinului in care din barca
la trena cu un singur bat si un vobler de la Gigi , le prind la comanda..
Neamtul a fost cam optimist, si sincer sa fiu ma indoiesc ca, daca revine va reusi sa "rupa caputul"..
Cele mai bune destinatii ramin, tarile nordice si Spania, in rest poti sa mergi la chefuri, sa vezi pasari si altele.. imi doresc sa n-am dreptate.[/quote]


Intradevar acum la noi nu mai prinzi stiuci la comanda,sint totusi ceva zone protejate unde merge mai bine stiuca.
Eu am avut ocazia sa merg si "afara" la pescuit chiar si pe Ebro dar nu am fost impresionat,poate nu-mi place sa pescuiesc in "cotet" zone care colcaie de peste, Delta mi se pare mult mai provocatoare.
Cu toate ca sint subiectiv preturile afara sint cel putin la fel de piperate ca pe la noi de fapt chiar mult mai mari,totusi in Suedia nu am fost deocamdata.
Aici in Delta important este sa vi pregatit,nu se mai prinde peste la ce-o fi sau cu ce-o fi,trebuie sa te pricepi putin la pescuit sa ai ocazia sa prinzi ceva,pe vremuri era mult mai simplu.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

187

miercuri, 13. mai 2015, 06:27

Eu am avut ocazia sa merg si "afara" la pescuit chiar si pe Ebro dar nu am fost impresionat,poate nu-mi place sa pescuiesc in "cotet" zone care colcaie de peste, Delta mi se pare mult mai provocatoare.

Depinde Dorine... dupa cum am descris aici (Delta Ebru - 2014) am stat in Spania, la 1Km de Ebru si 300m de mare, cu 26 euro pe noapte intr-o vila cu tot ce vrei inauntru si piscina in curte... :).
Cat priveste pestii care colcaie, dupa cum am descris in acelasi loc, au fost destule echipe care n-au prins nimic pt. ca n-au pescuit corespunzator. :)
Peste tot trebuie sa stii ce si cum, nu numai in Delta... zic io. :noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

188

miercuri, 13. mai 2015, 06:36

Dorin, Delta Dunarii este, sau era, faimoasa ptr cantitatea imensa de peste ce o oferea, nu ptr dificultatea de a prinde un peste! Cunosc foarte muti pescari romani care plecau in delta si se intorceau cu sute kg de fileuri. Acuma insa, nu se mai duc, ptr ca nu mai prind peste, si e scump totul, in plus dormeau cu stres maxim dupa ce le-or furat noaptea motorul de pe barca. Pe pescari nu-i intereseaza dificultatea de a prinde ramasitele de peste ce mai inoata prin DD, sau sa vada pasari, sau sa chefuiasca, nu, ei vor pur si simplu sa prinda peste!

Si tu trebuie sa vezi si din partea unui turist! Din Germania sunt zboruri catre toate tarile si locatiile interesante de pescuit ce au un pret sub 50€ dus-intors. Sa zbor pina in DD din Germania, sa inchiriez barca sa ma duca 80km pe apa, ma costa 600€ dus-intors! Plus cazarea + barca + alte cheltuieli se ajunge din Germania sau Austria sa se pescuiasca in DD cu 1500€ per saptamana. Mie mi se pare enorm sa dau atatia bani si sa ma chinui sa pescuiesc, poate-poate prind vreun peste.
Sa nu ma intelegi gresit, daca se prind garantat 30 pina la 50 de stiuci pe zi, si zilnic vreo 2-3 stiuci peste 1 m, se vor gasi destui turisti sa dea suma de 1500 € ptr 6 zile de pescuit in paradis. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

189

miercuri, 13. mai 2015, 07:53

Zoran in principiu ai dreptate.
Totusi ca sa fim obiectivi trebuie sa-ti explic cite ceva din ce se intimpla pe aici,eu pot sa fiu obiectiv(segmentul meu principal de turisti sint familiile si fotografii care vin pentru a vizita Delta,pescarii reprezinta 10 % din total)
Chestia cu fileurile de peste sa dus de mult,cel putin anul asta parca s-au trezit controlorii,prohibitia este prohibitie foarte putini se mai incumeta sa mai braconeze,cu poluarea s-a cam terminat(pina si la Mila 23 se face statie de epurare si se ia gunoiul saptaminal),vinatoarea este oprita de 4 ani,deci sint semne de normalitate.
Cu privire la costul transportului pe apa intradevar este cam piperat dar de anul trecut nu mai platim benzina cu taxa de drum,este cam complicat dar cred ca no sa te mai coste 600 euro 160km.,bine depinde si cu ce barca vrei sa faci transferul,daca vrei una cu motor de 175-200cp atunci este normal.
Inchirierea unei barci cu barcagiu cu motor de 40-50cp este aici 50 eur./zi fara benzina pentru 2-3 persoane,la doua persoane te costa 25 eur. barca si maxim 25 eur benzina,asta daca mergi cu barca 80-100km/zi.
Cu stiuca pe natural cred ca ramin tarile nordice,aici sint destul de rare partidele cu 50 de stiuci pe zi singura chestie frumoasa a ramas varietatea de peste care se poate prinde,salau ,crap,ceva somn,caras,avat...
Cam asta este Delta la ora actuala dupa parerea mea.

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

190

miercuri, 13. mai 2015, 07:56

Depinde Dorine... dupa cum am descris aici (Delta Ebru - 2014) am stat in Spania, la 1Km de Ebru si 300m de mare, cu 26 euro pe noapte intr-o vila cu tot ce vrei inauntru si piscina in curte... .
Cat priveste pestii care colcaie, dupa cum am descris in acelasi loc, au fost destule echipe care n-au prins nimic pt. ca n-au pescuit corespunzator.
Peste tot trebuie sa stii ce si cum, nu numai in Delta... zic io.[/quote]

Eu acum 2 ani linga Caspe am gasit camere cu 50 eur/noapte.
Ebro este fabulos. :pescuit:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

191

miercuri, 13. mai 2015, 08:15

Dorin, am spus 600€ zborul dus-intors + distanta pe apa.
Despre excursii familiare sau fotografi nu prea ne intereseaza pe un forum de pescuit, cel putin nu pe mine. Aici cind vb de excursiile de pescuit vb strict de a merge undeva ptr pescuit si ptr a prinde peste!

Tu vb de varietatea pestilor ce se pot prinde in DD... Acestia sunt pestI ce se prind si pe Dunare la Bazias, si pe Timis sau Mures, chiar si pe Barzava (un raulet de 5-6 m latime), nimic iesit din comun.

Daca cauti pe net vei gasi zilnic poze noi cu capturi de vis de pe Ebro, sau de pe Po, atata cu somi, cit si cu salai si crapi. Nu pot spune acelasi lucru despre pozele cu pesti din DD.

Delta Dunarii ar fi trebuit sa fie paradisul pescarilor! Poate cindva va fi din nou... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

192

miercuri, 13. mai 2015, 08:41

Timp de aproape 40 de ani am fost in DD cel putin o data pe an. Ca si medie am peste 100 de iesiri in DD. Pentru mine Delta a ramas o amintire frumoasa. Ultima iesire in DD a fost in primavara asta si... alta data nu ma mai duc. Motivele sunt multe, dar cele mai importante:
1. Peste este pe cale de disparitie
2. Preturile sunt nesimtite, serviciile pe masura preturilor si la fel de nesimtite (drept este ca nu peste tot)
3. Se fura ca in codru
4. Mizerie ca la groapa de gunoi Glina
5, Nesimtiti care fac "defilari" cu motoarele lor de sute de cp
6. Vaci, porci si cai lasati in liberate (animale pentru care se incaseaza subventii de la STAT) si care calca si doboara tot ce au in cale
7. Indiferenta autoritatilor la tot ce se intampla, iar nesimtirea lor este la rang de VIRTUTE
Peste mai mult decat in DD gasesti oriunde pe Dunare sau pe orice raulet cu adancime mai mare de 1m.

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

193

miercuri, 13. mai 2015, 11:31

Se vede clar ca sinteti frustrati,cred ca sint 1000 de motive sa fiti,eu stau cam 9 luni pe an aici in Delta,cred ca va dati seama cum ma simt mai ales ca am prins si vremuri cu mult mai bune.
Va spun ca totusi apar si ceva raze plapinde de soare,poate cine stie ne trezim si noi la viata.
Pina una alta sper sa am timp sa va mai trimit cite ceva informati si de pe aici,nu trebuie sa ne descurajem asa usor.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

194

miercuri, 13. mai 2015, 11:35

Se vede clar ca sinteti frustrati,cred ca sint 1000 de motive sa fiti,eu stau cam 9 luni pe an aici in Delta,cred ca va dati seama cum ma simt mai ales ca am prins si vremuri cu mult mai bune.
Va spun ca totusi apar si ceva raze plapinde de soare,poate cine stie ne trezim si noi la viata.
Pina una alta sper sa am timp sa va mai trimit cite ceva informati si de pe aici,nu trebuie sa ne descurajem asa usor.

Niste poze n-ar fi rau :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Cosmin D

Oblete

Răspunsuri: 8

Membru din: 10. iunie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

195

miercuri, 13. mai 2015, 18:54

Acolo nu este interzis pescuitul?


Perioada a fost 2-5 Aprilie... exact inainte de prohibitie.

Referitor la discutia de mai sus, din pacate, eu nu am reusit sa prind vremurile acelea bune in DD, dar ce va pot spune este ca de 3 ani ma duc de 6-7 ori pe an in Delta si de fiecare data aceasta imi ofera o placere unica.
NU ma voi duce sa mai pescuiesc pe balti pentru ca am realizat ca niciodata un peste prins intr-o galeata nu va egala satisfactia aterizarii unui peste salbatic, pe langa multe alte motive pe care cred ca le cunoasteti deja.
DD mi-a oferit pana acum satisfactii pe care nu m-i le-a oferit nicio balta si nici nu cred va putea sa le ofere ... cel putin in Romania... si din punct de vedere financiar, daca esti un pic cumpatat si organizat poti sa cheltui si 300 EUR / sejur 6 zile si nu va imaginati ca stau la cort, ca nu sunt genul ( la cort din punctul meu de vedere pescuitul este un chin, cheltui de cele mai multe ori mai mult decat daca ai sta la pensiune, muncesti sa iti faci mancare, organizare, bagaje multe... etc )
Incerc sa ma orientez spre locuri mai putin accesibile, pentru a-mi vedea de treaba mea si ei de a lor... imi place compania, ca doar nu sunt eunuc, dar prefer sa fie compania aleasa de mine :)

Am avut si deceptii dar si satisfactii cu peste 20 de pesti/zi, dar dupa cum va spuneam eu numai asa am cunoscut Delta si ramane o experienta unica pentru mine.

:pauza:
bete incordate sa aveti !

Nitu V

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 7. aprilie 2012

Locație: braila

Profesia: functionar

  • Scrie un mesaj privat

196

miercuri, 13. mai 2015, 19:10

domnule Eugen
citind ceea ce ati scris imi dau seama ca de cativa ani delta este aceeasi...eu am renuntat de mult desi nu pestele pe care nu l-am prins este motivul .imi pare rau ca situatia este aceeasi.

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

197

marți, 21. iulie 2015, 22:09

Salutare.

In 1 august voi face o expeditie de 10 zile in DD, care nu am mai vazut-o de 2 ani :zid: 2012-2013 am fost total nepregatit in ceea ce priveste pescuitul la somn in DD... am incercat dar am fost ca ... un bebelus in fasa in domeniul asta.
Acum sunt aproape la fel ca experienta, dar sunt pregatit ca scule pt clonk si stationar la somn . intentionez sa ma postez la stationar in acelasi loc in care am pescuit si anii trecuti pt ca desi am prins doar moace, am avut activitate in fiecare noapte. Locul e o confluenta a Sulinei cu un canal, care formeaza o plaja de nisip si un prag destul de adanc nu departe de mal... nu am avut sonar pana acum... voi reveni cu informatii anu asta in privinta asta :ochi:
La clonc intentionez sa incerc pe Sulina si pe canalul Sontea/ Dunarea veche.
Acuma... fiind incepator... ne avand capturi notabile ... vin cu cateva intrebari in limita "confidentialitatii" fiecaruia. sper sa nu vi se para prostesti.. :rizi:

1. Daca in locul cu pricina... unde am prins numai moace la stationar... am sansa sa imi intre si ceva mai mare? Anii trecuti am pescuit cat se poate de simplu... plumb... carlig ... tipar , pestisor sau rama , lansat de pe mal cum dadea dumnezeu ... Credeti ca daca schimb tactica cu pescuit la bolovan, asezat cu sonarul la buza pragului cu pluta de grund... la fel tipar sau peste viu ca momeala am sanse la ceva mai mare? sau ma voi plimba cu barca sa pun montura la fiecare 30 min la care imi trage cate o moaca? Sau ziceti sa schimb locul... Avantajul e ca e aproape de locul de camping, si ca noaptra batea "ceva" de rupea in zona... si nu ara ceva... mic.

2. Dupa cum v-am zis intentionez sa dau cat de mult si la clonc. Ce momeli mi-ati recomanda? in zona respectiva stiu ca sunt f multe scoici si ca crapului ii plac scoicile, am prins bine la scoica sau boiles + dip de scoica ... ar merge si la somn scoica? ramele din pacate pe o perioada asa de lunga si pe caldura.. nu prea tin asa ca variantele sunt limitate. Peste mic... scoica si ... eventual... rama.. in primele 2-3 zile cat rezista cele cumpoarate de la tulcea

Sunt bine venite orice sugestii critici sau comentarii :noroc:

Sper sa vin cu cat mai multe poze cu capturi :bravo: amr 10
zile :pauza:
Born to fish, forced to work...

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

198

miercuri, 22. iulie 2015, 06:20

Salut.
Aici in zona Mila 23 apa a scazut destul de mult,sansele la somn mare sint cam reduse,pe Sulina in schimb s-a adunat peste mult.
Prieteni de-ai mei prins somotel pina la 4-5 kg la stationar cu vierme de salcie si coropisnita,majoritatea sint totusi mici.
De vre-o saptamina au inceput si pescarii la clonc,eu am incercat de vre-o 2 ori dar am prins citiva somotei de 3-5 kg la rima neagra,cred totusi ca noaptea la suprafata vei putea prinde somni mari atit la peste viu cit si la vobler,problema este sa rezisti tintarilor.

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

199

miercuri, 22. iulie 2015, 06:59

Nu am avut niciodata problem cu tantarii mai mult de o ora 2 la apus. nu prea e vegetatie acolo si nu stau mai mult decat le e "roirea" de seara :bravo:
Born to fish, forced to work...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

200

miercuri, 22. iulie 2015, 07:32

Io zic ca daca tot ai barca si sonar si vrei sa dai la clonc, o sa poti vedea pe unde sunt somnii respectiv exemplarele mai mari si acolo o sa poti planta la stationar seara/noaptea.
Alt indiciu bun este sa fii atent unde rapesc seara/noaptea.
Ca sa nu te plimbi tot la juma` de ceas pt. orice "moaca", pune in carlig peste mai serios, de la juma` de kg in sus... daca-l agati cum trebuie si nu are ghinion, a 2-a zi poti sa-l eliberezi si traieste fara probleme. :)
Io as planta vreo 2 bete cu momeala pt. "babani" si cu alte 2 as lansa de pe mal cu scoica, de fapt cu multe scoici, cate incap :)... sigur e momeala buna daca sunt in zona.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."