Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24.02.2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

1

06.01.2015, 20:24

Forma capului de jig influențează evoluția shadului?

De exemplu un cap de jig model cap de pește asigură shadului o evoluție mai bună decât modelul bilă?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

2

06.01.2015, 20:29

forma capului de jig influenteaza evolutia shadului?
DA!

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24.02.2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

3

06.01.2015, 20:45

V-as ruga să și detaliați puțin.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Dani89

Oblete

Răspunsuri: 14

Membru din: 05.01.2015

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

4

06.01.2015, 21:10

Din putina experienta pot sa zic si eu acelasi lucru, influenteaza evolutia shadului.Depinde de foarte multi factori si anume:substrat,curentul apei, pe lac ,dunare...etc. Personal folosesc fotball jig.

5

06.01.2015, 23:00

Ovidiu, cu siguranta cum s-a spus mai spus, e diferita evolutia.
Chiar si la forma capului de peste in diferite forme si acelasi gramaj e diferita, dar mai ales la alt model, gen bila, etc....
:noroc:


ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 06.04.2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

6

07.01.2015, 07:59

De exemplu un cap de jig model cap de pește asigură shadului o evoluție mai bună decât modelul bilă?

Forma fish head, te obliga sa folosesti carlige mai lungi sau te lasa cu carlige mai scurte. Am avut si eu matrita dar nu-mi placea xa 50% din lungimea tijei carligului era in plumb...
Mai am putin stoc de sabot 40g, dar in reste pescuuesc numai cu bila clasica.
La atatea combinatii de carlige (4/0-7/0) si greutati... Sa mai inrroduc si variatia, bila sau sabot? Ori poate football sauniste bullet/aspirina... As ajunge la balamuc... :doaaamne:

Spor...
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24.02.2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

7

07.01.2015, 08:46


Mai am putin stoc de sabot 40g, dar in reste pescuuesc numai cu bila clasica.
La atatea combinatii de carlige (4/0-7/0) si greutati... Sa mai inrroduc si variatia, bila sau sabot? Ori poate football sauniste bullet/aspirina... As ajunge la balamuc... :doaaamne:

Aici ai dreptate, nu poţi să mergi pe malul apei şi "aici îi apă liniştită pun jig cu cap bilă, etc" ar fi prea mult, cred. Vreau să-mi cumpăr o matriţă pentru shaduri de 10,12,15 cm pentru spinning la somn pe ape curgătoare şi ar fi bine de ştiut care formă de jig este cea mai completă. M-ar mai interesa ce gramaj de cap de jig este necesar pentru shad de 12 cm pe Dunăre, în locuri cu adâncimi până în 15m pentru a putea prinde substratul.

M-am gândit de exemplu că o bilă de 80g la un şhad de 12 cm poate să diminueze bătaia şadului, acţionând ca un fel de paravan care diminuează curentul care ajunge la coada şhadului. Nu ştiu dacă este aşa, ce păreri aveţi?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 09.01.2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

07.01.2015, 13:17

M-am gândit de exemplu că o bilă de 80g la un şhad de 12 cm poate să diminueze bătaia şadului, acţionând ca un fel de paravan care diminuează curentul care ajunge la coada şhadului. Nu ştiu dacă este aşa, ce păreri aveţi?


Hmm... nu stiu ce sa zic, poate stie sa-ti raspunda Larry. El pescuieste si cu capuri de 80 gr cu gume de 12 cm. Oare prinde? Daca prinde, inseamna ca nu-i bai mare :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 01.03.2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

9

07.01.2015, 14:52

Citat de la »ovidiu«
M-am gândit de exemplu că o bilă de 80g la un şhad de 12 cm poate să diminueze bătaia şadului, acţionând ca un fel de paravan care diminuează curentul care ajunge la coada şhadului. Nu ştiu dacă este aşa, ce păreri aveţi?


Hmm... nu stiu ce sa zic, poate stie sa-ti raspunda Larry. El pescuieste si cu capuri de 80 gr cu gume de 12 cm. Oare prinde? Daca prinde, inseamna ca nu-i bai mare


Multe chestii influențează bătaia șhadului dar dacă reușești să echilibrezi bine montura în funcție de adâncime, curent rezultatele vor apărea, să țină paravan o bilă de 80 la un shad de 12 nu prea cred. :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 02.05.2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

10

07.01.2015, 15:01

M-am gândit de exemplu că o bilă de 80g la un şhad de 12 cm poate să diminueze bătaia şadului, acţionând ca un fel de paravan care diminuează curentul care ajunge la coada şhadului. Nu ştiu dacă este aşa, ce păreri aveţi?
:rizi: :rizi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

11

07.01.2015, 16:18

Pe apa statatoare la adancimi de 15-20m ce forma si greutate e indicata la jig? ce dimensiune a shadului este indicata?
Dar pe apa curgatoare cu adancimi cuprinse intre 2-4m cu un curent relativ tare?

Răspunsuri: 271

Membru din: 07.01.2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

12

07.01.2015, 16:36

indiferent de apa pe care pescuiesti vei folosi cea mai mica greutate cu care poti bate fundul corect: nu ti se rostogoleste bila pe fundul apei
asta este motivul pentru care Lary are in trusa JIG-uri de la 30g pana 180 g (nu glumesc)
si uite asa avem probleme cu coloana de la carat sculele pana la barca si inapoi!

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24.02.2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

13

07.01.2015, 16:44

Depinde foarte mult si de grosimea firului pe care il folosesti si de guma pe care o folosesti. Amandoua intervin in ecuatie cu variabila "portanta". Gumele mai aduc si variabila "flotabilitate" in calcul. Asa ca e greu de spus ce gramaj de jig trebuie sa folosesti pe apa de 15-20 de m, sau pe apa de 2-3 m. Trebuie sa te adaptezi :). Azi poate manca la gume mici (5-7 cm), maine poate manca la gume mari (10-12 cm). Pe gume mici, poti tine fundul cu 7-10 grame, pe gume mari....poate ai nevoie de 18-21.

Poate si de acceea e frumos pescuitul. Ca tot timpul trebuie sa te adaptezi situatiei, sa fi pregatit pentru nepregatit.
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.