Bine-nteles ca nu, ci din contra, cum sa ne comportam cu pestii sa sufere cit mai putin!
In alt subiect despre C&R veni vorba despre cit sufera pestii in drill si dupa eliberare ar suferi alte chinuri, dupa care majoritatea mor si putrezesc pe fundul apelor. Deasemenea ca ar fi mai bine sa-i omoram si sa ii valorificam in bucataria personala.
OK, sunt de-acord cu valorificatul pestelui prins ptr bucataria personala, in masura sa nu se incalce legea, dar ca C&R aduce suferinte mari pestelui, cu asta nu sunt de-acord.
Haideti sa vedem mai multe situatii, si sa-mi spuneti voi cind sufera cel mai mult un peste, cind suntem noi oamenii cel mai inumani!
De pe mal:
1. pestele prins este scos la mal cu minciocul, sau in cazul somnului cu mana, este pus pe o saltea de primire la apa mica (daca e posibil chiar in apa) sau pe iarba moale, prins cu grija in mainile ude si dezgatat atent, pozat in pozitie verticala sau in apa si apoi eliberat, repus incet in apa lina unde asteptam sa plece din propriile puteri. Pestele sta maxim 2 minute pe uscat. Daca e nevoie de mai mult timp, vine udat cu o galeata cu apa, sau pus intr-un giuvelnic mare de tot din plasa moale cu ochiuri f mici (NU din sarma!). Dupa citeva minute cind totul e pregatit ptr sesiunea foto, se scoate pestele inca obosit de la drill si se pozeaza in cel mai scurt timp, dupa care vine repus in apa, eliberat.
2. pestele prins este scos la mal cu minciocul, este pus pe pamant sau pietris unde se zbate de citeva ori, incepe sa-i curga sange pe la urle, e prins tare in inclestarea mainilor, dezgatat, asteptat sa vina colegul (sau colegii), sa faca poze, apoi fac si colegii poze pe rand, mai scapa din brate de vreo 2 ori, si dupa ce au trecut circa 15-20 min de cind pestele e prins, e repus in apa, in libertate, ca doar mai da din gura, nu a murit inca... sau in cazul somnilor, mai vine si mana bagata la urle si ridicat in sus, sa se vada cit e de lung.
3. pestele prins este scos cu forta, tarat pe mal, zbatanduse necontenit, inca ne-obosit de la drill. Vine dezgatat si bagat intr-un giuvelnic mic de sarma, sau lasat pe mal in iarba, langa gramada altor pesti prinsi, unii care se mai zbat, altii care mai dau doar din gura. Dupa ceva timp, pestii vin pusi in punga si transportati acasa, unde in bucatarie unii dintre ei inca mai dau din gura...
4. pestele prins e scos cu forta, taras pe mal sau direct din bat, se zbate, se desprinde singur din carlig, cade pe pamant de la 1 m, se zbate in continuare plin de sange, dupa care vin sesiunile foto. Dupa ce sunt destule poze facute, ultimele chiar cu un inceput de uscaciune pe peste, pestele e repus in apa, fiind eliberat
5. pestele prins este scos la mal, legat in ham si tinut zile intregi in apa sa nu moara, sa fie dus "proaspat" acasa. La plecare, vine pus viu in pungi, ca nah, poate o mai trai citva timp si nu ajungem cu el imputit acasa. Sau, curatatul pestelui pe malul apei: mai intai vin indepartati solzii, dupa care vin scoase matele, spalat si pus in pungi... uppsss, unul fara mate si fara solzi a scapat din mana si mai inoata inca
6. pestele capturat nu e specia vizata, si vine aruncat in iarba la gramada cu alti pesti ptr pisica, sau lasat acolo sa moara, la uscat. La plecare vin stransi si dusi ptr mancare (a pisicii) acasa, fiind astfel "valorificati".
7. pestele prins vine legat de mal, langa alte exemplare legate, ptr ca sesiunea foto sa prinda in aceasi poza toate capturile din ultimele zile. La scoaterea pestilor legati in streang se mai da o lupta puternica, pestele fiind din nou odihnit (in cazul somnilor mari). Evident, raniri ale pestelui ce se zbate in streang in incercarea noastra de a-l obosi, pot aparea. Dupa sesiunea foto care dureaza destul de mult, ptr ca pestii trebuie frumos aliniati si aranjati (vezi pozele idiotilor de la BC

), acestia sunt repusi in libertate. O parte din ei insa nu mai pleaca, stau intorsi pe o parte. Acestia vin valorificati ptr bucatarie.
8. pestii prinsi vin legati la mal ptr sesiunea foto de mai tarziu. Insa, dupa putin timp, se obsearva ca pestii legati in apa mica de la mal, apa fara oxigen, mor in streang. Pestele sau pestii morti vin valorificati, restul insa nu se mai leaga la mal, sesiunea foto fiind apoi facuta imediat dupa fiecare capturare, cu cea mai mare grija, dupa care sunt eliberati.
Din barca:
9. pestele prins este scos atent din apa dupa ce acesta este obosit complet de la dril ( cu gripul, minciocul, sau cu mana...), vine asezat cu grija in barca pe prelata umeda, dezgatat atent (daca operatiunea asta nu s-a facut cit timp pestele era inca in apa langa barca), fiind pozat imediat in pozitie orizontala. Dupa sesiunea foto de circa 2 min, pestele vine repus in apa. In cazul ca pestele e mare, de ex un somn, si vrem sa ajungem cu el la mal, il prindem cu mana de gura si e dus incet cu barca pina la mal, unde urmeaza sesiunea foto, in apa, fara ca pestele sa fie scos pe mal. Dupa care vine eliberat.
10. pestele prins este ridicat din bat si pus in barca, unde se zbate pina nu il prindem cu mana, il dezgatam si il lasam asa in barca, sau intr-o lada, ca si asa plecam in citeva ore acasa, si nu se va imputi. Unii mor in barca, fara apa, altii in punga, in drum spre casa, si unii pesti chiar mai dau din gura in chiuveta.
11. pestele prins este scos din apa, pus in barca fara grija ranirii lui, prins de agrafa sau streang langa alti pesti si pus langa barca in apa. La fiecare peste prins operatiunea se repeta, pestii vin scosi din apa, "ciorchinele" completat fiind tot mai mare. Se muta locul de pescuit, asa ca pestii prinsi vin scosi si pusi in barca. Dupa vreo 5 min, ne ancoram in alt loc sa pescuim. Si asa merge toata ziua, si dupa ce mutam de vreo 6-7 ori barca, se pleaca acasa cu pestele pus in pungi. Ca sa ajunga proaspat in bucatarie, inainte de a fi ... congelat.
12. pestele prins este scos cu grija, dezgatat cu grija, si pus intr-un giuvelnic f mare si lung, din plasa moale cu ochiuri mici (sa nu raneasca solzii pestilor), giuvelnic ce ajunge la apa mai oxigenata. Dupa sesiunea de pescuit, scoatem exeplarele ce le retinem (fara sa depasim limita legala), si restul pestilor ii eliberam cu grija (carasi, platici, crapi, mrene, ce intra asa la feeder, sau chiar salai sau stiuci prinse). Pestii ce ii retinem vin mai intai injunghiati, si dupa ce mor, vin pusi in punga si dusi acasa ptr a fi curatati.
13. pestii prinsi vin eliberati imediat, ori inca aflandu-se inca in apa, ori dupa preluarea atenta in barca, fara sa fie pusi in givelnic. Unul sau mai multi pesti care ii retinem, fara sa depaseasca in total 5 kg, ii injunghiem imediat dupa dezgatarea din carlig, si dupa ce au murit ii punem intr-o lada frigo cu gheata.
Eh, dupa cum vedeti, am enumerat 13 situatii diferite, atata comportament C&R cit si comportament in caz de retinere al pestilor prinsi. Toate aceste situatii au fost deja intalnite, si as vrea sa va rog pe voi sa le cititi atent si sa va dati cu parerea, care din aceste situatii sunt cele mai inumane, care situatii aduc cea mai multa suferinta pestelui. Va rog mult, nu e nevoie sa relatati cum faceti voi, sau colegii, ci doar sa va dati cu parerea la chinurile si suferintele provocate pestilor in fiecare caz aparte.