Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

21

marți, 22. iulie 2014, 06:58

Uite Zoran, ca sa nu mai cauti iti pun direct citatul ca sa citesti aici :

Citat

OUG 23/2008 pescuitul si acvacultura actualizata
CAPITOLUL IX
Răspunderi şi sancţiuni
Art. 60

Următoarele fapte constituie contravenţii şi se sancţionează cu amendă de la 1.000 lei la 1.500 lei şi cu reţinerea şi suspendarea pe o durată de 90 de zile a permisului, a autorizaţiei sau a licenţei, după caz:

a) plasarea uneltelor de pescuit fixe sau în derivă pe mai mult de două treimi din lăţimea râurilor, canalelor şi a Dunării;


:apl: Acesta este argumentul, si nu "...daca ma dezechilibrez, si daca cad, si poate..."! :noroc:

Insa eu nu asta vreau sa caut, asta stiam, s-a mai discutat si e clara! :ochi: Ce vreau eu sa stiu, este ce avem voie si ce nu si cind mergem cu barca (indiferent ca e la pescuit sau la plimbare).
Dupa cum sti, si eu pescuiesc in cele mai multe ori din barca, in deriva. Sa nu se inteleaga gresit, ca tin neaparat sa dau parte stationaristilor.

O alta situatie care am pregatit-o azi dimineata, sa discutam cine are pescuieste corect si cum trebuie barca in deriva sa se comporte. Ambii pescari pescuiesc la baliza, la mai putin de 2/3 din latimea raului. Spinningarul cu barca in deriva, la intoarcere pe timp de noapte trebuie sa se intoarca tot pe aici:

(in imaginea urmatoare este Muresul vazut in sectiune si sub vazut de sus)



Trece cumva de cei 2 pescari, si ajunge la alti 2 pescari:



:gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

22

marți, 22. iulie 2014, 07:17

Uite Zoran, ca sa nu mai cauti iti pun direct citatul ca sa citesti aici :

Citat

OUG 23/2008 pescuitul si acvacultura actualizata
CAPITOLUL IX
Răspunderi şi sancţiuni
Art. 60

Următoarele fapte constituie contravenţii şi se sancţionează cu amendă de la 1.000 lei la 1.500 lei şi cu reţinerea şi suspendarea pe o durată de 90 de zile a permisului, a autorizaţiei sau a licenţei, după caz:

a) plasarea uneltelor de pescuit fixe sau în derivă pe mai mult de două treimi din lăţimea râurilor, canalelor şi a Dunării;

Art. 64
Următoarele fapte constituie infracţiuni şi se sancţionează cu amendă de la 6.000 lei la 10.000 lei şi interzicerea dreptului de a pescui pe o perioadă cuprinsă între 1 şi 3 ani:
f) deschiderea, închiderea, obturarea, bararea cu garduri pescăreşti sau cu unelte de pescuit de orice fel, de către persoane neautorizate, a canalelor şi a gârlelor de legătură cu lacurile, bălţile sau cu terenurile inundabile;


Aici trebuie sa si citim atenti:

Art. 60 face referire atata la stationari, cit si la spinningari. Nici acestia din urma nu au voie sa lanseze pe malul opus.

Art. 64 face referire NU la rauri, ci la canalele de legatura unde trec pestii dintro parte in alta sau e nevoie de culoar liber ptr inundarea unui teren.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

23

marți, 22. iulie 2014, 08:48

In cazul din prima poza e simplu: daca distanta dintre cele doua balize permite manevrarea se trece la ocolirea lor prin exterior (spre malul opus celui pe care se afla batul legat de baliza) iar daca distanta dintre ele nu permite manevra se procedeaza la trecerea pe langa mal (pe sub bat) alegandu-se malul mai inalt. Asta e valabil, bineinteles, in ipoteza in care adancimea apei sau obstacolele naturale din zona permit la randul lor o astfel de abordare .
La poza a doua e si mai simplu se trece pe mijloc printre ele (din nou in functie de adancimea apei si obstacolele din ea). :ochi:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

24

marți, 22. iulie 2014, 08:49

Si pe timp de noapte? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

25

marți, 22. iulie 2014, 08:59

Deci pana la urma cineva a pus articolul 60 ...Sincer ,m-am ferit sa fac acest lucru deoarece am considerat ca nu merita acest forum un post direct din care sa rezulte ...Am incercat sa sugerez ca nu e bine , ca poate nu este legal ,insa s-a deschis si topic dedicat! :soc:

Si atunci trebuie sa va spun ca in Romania pescuitul de pe un mal pe altul,cu plasare de momeli si monturi ancorate de malul opus sau si la geamandura daca acest lucru depaseste 2/3 din latimea raului este ilegal! Acest lucru mi-a fost confirmat si de AJVPS (nu ca ar conta parerea lor!).Astfel incat ,nu are rost sa tot povestim cum e pe Po,Ebro ,Rin ,etc. Pur si simplu la noi legea interzice acest lucru ca ne place sau nu .La spinning daca imi dovedeste organul abilitat ca naluca a ajuns dincolo de 2/3 din rau sunt dispus (obligat!) sa suport rigorile legii. Insa la monturi plasate pe malul opus treaba este atat de clara incat nu are rost sa o discutam aici. De aceea spuneam eu ca intre pripoane si metodele povestite aici exista oaresce asemanari...

In rest fiecare face ce vrea, se da pe apa ,pescuieste pe riscul lui ,etc insa legea...legea este bine sa invatam oamenii sa o respecte! Ca asta nu e optionala ca si C&R.

Ps: tot asa ,injuraturile pe privat va rog! :prieteni:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

26

marți, 22. iulie 2014, 09:06

Si pe timp de noapte? :gandesc:

si pe timp de noapte tot asa cu conditia ca balizele respective sa fie semnalizate corespunzator ca sa le poti vedea ( nu cred ca-i foarte greu sa pui un starlet in pet-ul folosit pe post de baliza :gandesc: )

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

27

marți, 22. iulie 2014, 09:07

Ma frate, da` vad ca discutia asta se prelungeste nu gluma.. :rizi: .

OK, hai sa intreb si io ceva:
N-o sa ma leg de pescuitu` pe malu` celalalt ca mi se pare sincer aiurea, pe langa ca-i ilegal da` vreau sa intreb cum e daca ma pun cu barca la 20m de mal si duc o montura 100m in sus si cealalta 100m in jos? :zambet:
Ca asta nu se cheama c-am ocupat 2/3 din LATIMEA RAULUI de vreme ce io m-am intins pe lungime... :rizi: .

Dupa cum am specificat deja, daca vad un spinningar ca vrea sa dea in zona, o sa-l intreb io daca nu-l incurca monturile si vrea sa scot una... nu o sa astept sa-mi zica el... da` hai sa presupunem ca nu-i un rau chiar asa frecventat si/sau malul apropiat nu-i accesibil (cum dealtfel pot sa dau multe exemple).

@zamfi - nu cred ca poate fi vorba de injuraturi atat timp cat ne expunem fiecare parerile intr-un mod civilizat. :noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

28

marți, 22. iulie 2014, 09:18

Strict la intrebarea ta ,legea iti permite sa pescuiesti asa cum ai spus.De aceea spuneam eu ca legea este buna sau rea ...Insa e lege. Mai departe fiecare face cum crede si in functie de educatia care o are asa... de cand era mai mic. :) E clar ca bunul simt trebuie sa primeze in orice relatie. Insa,din pacate ,unde acesta lipseste trebuie sa intervina legea! Ca nu ne place este altceva...Niciodata omului nu o sa-i placa nimic din ceea ce crede el ca-i ingradeste drepturile. Legea se aplica cu parul tocmai pentru ca unii considera ca nu este pentru ei! La noi se pare ca nici parul nu ajunge! :soc:

In rest ,sa fim sanatosi si sa mergem la pescuit! :noroc:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

29

marți, 22. iulie 2014, 09:19

Am incercat sa sugerez ca nu e bine...


Acelasi lucru si la mine :noroc: in speranta ca poate oamenii inteleg si ca trebuie sa existe bun simt si un simt al raspunderii pe malul apei chiar daca nu e legiferat insa din pacate , la fel cum am observat peste tot, si daca-i scris in coduri nu se respecta iar de anii copilariei (aia 7 in care se invata ca "ce tie nu-ti place ...") nici n-are rost sa mai discut. :necajit: Primul lucru care mi s-a spus in facultate a fost asta : "daca oamenii ar fi avut bun simt , nici Moise n-ar fi primit tablite si nici legi n-ar fi existat iar noi n-am fi astazi aici "

30

marți, 22. iulie 2014, 09:27

Ar fi mult de discutat pe acest subiect, exista si legi care interzic cu desavarsire "ocuparea " cu orice montura a unei suprafete mai mari de 3/2 din latimea apei... am si postat intr-un topic asemanator, adica daca canalul are doar 9 m latime tu poti sa "folosesti" maxim 6 m. restul trebuie sa fie liber, dar legile sunt....
In rest TOTUL depinde de bunavointa si corectitudinea persoanelor ... unii nu se pot numii oameni din pacate, eu "navighez" mai bine de 15-17 ani pe Mures, Tarnava mica si chiar si pe Niraj ( in unele locuri abia are 3-4 m de latime) uneori si pe alte meleaguri. Unii sunt foarte corecti te avertizeaza si te indruma pe unde poti sa treci mai usor, altii te cearta, te injura chiar daca treci la o distanta considerabila de fire, unii chiar arunca cu pietre dupa caiac sau barca... pe timp de noapte, eu folosesc intotdeaunea o sursa de lumina alba atat pe caiac cat si pe barca ... in unele situatii mai ales noaptea inevitabil atingi firele... mai nou la noi este "feedermanie " pe mures in consecinta firele se rup foarte usor... au fost cazuri cand am tras si lansete in apa si nu sunt mandru de aceasta, dar s-a intimplat ... Noaptea la spinn eu pescuiesc in apropierea malurilor adica cobor in deriva la 30-35 m de mal si incerc sa lansez cat mai aproape de linia malului uneori inevitabil si pe mal sau pe tufisuri... daca pe mal sunt pescari fara nici o sursa de lumina sau bagati intre boscheti si dorm inevitabil agat monturile. Unii recunosc "vina" lor, altii sunt foarte recalcitranti... Daca doar coboram cu caiacele incercam sa tinem intotdeaunea mijlocul apei sau pe partea cu cel mai putini pescari uneori facem traversari printre fire, zig-zaguri. Sunt fel si fel de oameni cu comportamente foarte diferite. Nu se poate sa fie ok pentru toata lumea, dar totusi trebuie gasit o cale de mijloc, iar diagolul este ceea mai buna solutie.
Cat despre vizibilitatea firelor, majoritatea nu se vad in aer mai ales daca bate soarele din fata....

Răspunsuri: 39

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

31

marți, 22. iulie 2014, 10:29

Hai sa ma bag si eu ca musca in lapte.
1. Cred ca fiecare pescar, in orice stil ar pescui ar trebui sa fie ghidat dupa niste reguli elementare de bun simt, si fata de restul pescarilor si fata de restul oamenilor care or fi pe malul apei pt. gratare, inot sau cine mai stie ce. Ca pana la urma e raul tuturor.
Pescareste vorbind, ar trebui "fiecare stil" sa incerce sa il inteleaga pe celalant, cel putin partial.
2. Legi sunt destule, dar si stationaristi incalca din ele si spiningari, am incalcat si vom incalca. Intr-o perioada nu se putea pescui noapte si tot o facea lumea(cel puti asa stiu, se poate sa ma insel). Cati spiningari de noapte sunt semnalizati unde pescuiesc?, cati stationaristi sunt? etc etc.... se pot da "n" exemple.
Nu cred ca ar trebui aruncat cu legi in stanga si dreapta, doar pentru ca exista, ar trbui promovata ideea de bun simt. Vb. lui Adi, el cred ca zicea....Nu cred ca nu se pot ridica firele de pe un mal pe altul la peste 2m, asta cel putin pe 80% din distanta care o pargurg firele. Eu cand am plantate asa, pot trece cu barca pe sub ele aproape peste tot cu batul de spining stand la verticala.
Ca si concluzie, cu toti inaptii de pe ape, nu te poti pune nici cu legi nici fara....Dar cu oamenii decenti cred ca mai usor o faci apeland la bun simt. Si orice am face vor fi si de unii si de altii pe ape. Asa ca incerci cu vorba, nu se poate te duci tare ca nu merita sa te pui cu inaptii...

PS: Totusi as vrea sa fiti siguri ca legea aceea se aplica si pescarilor sportivi(si eu asta cred ca reprezentam noi aici), ca sincer e cam ciudata, sau nu ma pricep eu la citit, interpretat legi.

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

32

marți, 22. iulie 2014, 10:37

Este bine să se respecte legile dar să ştiţi că litera legii ucide. Trebuie şi discernământ şi bun simţ, păi dacă eu pescuiesc într-o zonă unde malul opus este complet sălbatic şi inaccesibil şi pe porţiunea respectivă nu circulă bărci deloc nu pot să pun montura perpendicular în malul opus, mai ales dacă nu deranjez alţi pescari din zonă ? Dacă eşti singurul pieton la semaforul de culoare roşie şi nu-i ţipenie de maşină stai şi nu treci pentru că ai simţ civic ? Eu mă uit şi dacă nu-s copii în zonă îmi văd de drum. Ce să spun, trebuie calea de mijloc, nici o extremă nu-i bună.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

33

marți, 22. iulie 2014, 11:05

Ovidiu, noi in Spania am tras firele de jos, de pe barca, adica au plecat de la 3 m deasupra de luciul apei, nu de pe un mal inalt + stative (adica plecare de la 5-6 m distanta de luciu). Si deja la 10 metri de montura puteam trece pe sub fire cu barca fara probleme. Bine-nteles nu stand in picioare, ceea ce eu nu as face niciodata. In picioare as da la spin doar dintro pneumatica ancorata. Personal imi este prea periculos intro pneumatica sau un caiac sa stau in picioare in deriva, din cauza dezechilibrului, si al unui posibil atac de somn capital care te-ar trage imediat inspre apa.

In Spania de ex mi-a spus Informer ca vrea sa mearga la Bega, si sa incerce la copac. L-am avertizat ca sunt vitezomani care nu au nici un fel de idée ce pericole se pot intampla, care merg pe locurile acelea salbatice cu 40 km/h, si de aceea sa caute un mal cit mai inalt sau sa ridice cit mai sus lanseta, cu un stativ inalt. Si mai dur, ca e si pescar de somn care trage fire de pe un mal pe celalalt... se presupune ca ar trebui sa cunoasca ce pericole il asteapta.

https://www.facebook.com/photo.php?v=685…&type=3&theater

Sa legi insa firul la 2 m inaltime chiar la locul de amplasare al momelii, este f greu, si iti reduce f mult din eficienta contrei, facind un fel de “burta” mare.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

34

marți, 22. iulie 2014, 11:10

Daca treci pe rosu te costa ... garcea nu iarta, 60 zile te faci pieton si mai dai si bani pentru amenda ... merita ? Cat depre pescuit in deriva in barca se poate sta linistit si in picioare... in caiac e mai lejer si mai sigur stand pe scaun ;)

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

35

marți, 22. iulie 2014, 11:26

Daca treci pe rosu te costa ... garcea nu iarta, 60 zile te faci pieton si mai dai si bani pentru amenda ... merita ?


Zoli am specificat, ca pieton fac asta, cu maşina nu trec pe roşu chiar dacă nu vine nimic. La maşini deja altfel stă treaba.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

36

marți, 22. iulie 2014, 11:42

Sa legi insa firul la 2 m inaltime chiar la locul de amplasare al momelii, este f greu, si iti reduce f mult din eficienta contrei, facind un fel de “burta” mare.

Nu-i greu deloc iar contra de regula o dai oricum dupa ce somnul a rupt deja firul de rupere sau a tras deja firul din pom. Pe tema cu inaltimea m-am contrat cu vreo 3 echipe de pescari din Targu Mures care au obiceiul sa pescuiasca doar in stilul asta la somn undeva intre Sibiu si Fagaras. Pentru ca pe malul opus nu e vegetatie de care sa poata lega ei obisnuiau sa taie niste nuiele de-un metru pe care le implantau in mal si legau firele de ele . Dupa ce le-am luat firele de vreo 3 ori pe ceata si m-am dus sa trec pe sub malul lor au inceput sa faca scandal ca le sperii pestii de la pluta . Le-am explicat frumos si cu rabdare ca nuielele alea se pot taia si de 2,5m (ca sa poata baga juma de metru in pamant ) daca vor sa nu le mai agat firele si sa nu mai trec nici pe la plutele lor si dupa ce in prima faza au obiectat ca nu mai ajung sa-si lege firele de lastari ca-s prea inalti si le-am explicat ca lastarii nu-s batuti in cuie si se pot scoate, lega firele si replanta fara chin si chiar comod, au inteles intr-un final ca e mai bien asa cum zic .
Oricum, constat "cu placere" :necajit: ca e mai importanta eficienta tepei decat siguranta altora :zid:
De aici incolo eu nu mai am nimic de zis pe subiect (poate doar ca o sa includ si foarfeca pe post de accesoriu obligatoriu in trusa de pescuit :nunteleg: )

37

marți, 22. iulie 2014, 12:04



Zoli am specificat, ca pieton fac asta, cu maşina nu trec pe roşu chiar dacă nu vine nimic. La maşini deja altfel stă treaba.


Ca pieton daca traversezi pe locul nepermis sau pe rosu ai o bucurie de 180 ron ... colegul tocmai a primit una, ca ii era lene sa mai astepte cateva secunde ...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

38

marți, 22. iulie 2014, 12:12

...
Oricum, constat "cu placere" :necajit: ca e mai importanta eficienta tepei decat siguranta altora :zid:
De aici incolo eu nu mai am nimic de zis pe subiect (poate doar ca o sa includ si foarfeca pe post de accesoriu obligatoriu in trusa de pescuit :nunteleg: )


Absolut deloc, doar ca mi se pare ca intr-un sens se exagereaza, iar in celalalt se neglijeaza!

Kingofbeasts, si la tine pare siguranta pe ultimul loc, aventura si pericolul inving! Sa mergi la pescuit pe ceata si noaptea fara lumini, mie nu mi se pare deloc sigur. Si mai ales cind sti ca sunt pescari pe apa.

Propun sa nu ne mai copilarim aiurea si sa recunoastem ca… cind se merge in deriva, nu se intampla nimica grav daca atinge careva firele de pe apa, sau?
Le ating, le ridic, le dau la o parte si gata.
Daca merg la distanta de minim 15-20 m de mal, cit mai spre mijloc, nu cred sa le ating, mai ales daca stau in sezut.
Daca merg foarte aproape de mal, pot atinge si firele pescarilor de grund, ce au lansat la doar 20 m de malul pe care stau ei.
Daca merg noaptea sau pe ceata cu barca, pot sa dau cu barca si in mal, si in buturugi, si in praguri, si binenteles si in fire. Dar nu pot pe nici una din acestea sa arunc vina, ci doar eu singur sunt de vina, care ma pun sa circul pe asemenea conditii si ma expun diferitelor tipuri de pericole.

Si drept sa-ti spun, si mie mi-ar place sa am din barca posibilitate si mobilitate maxima, ca doar de aia mi-am luat barca, sa ajung pe locuri unde altii nu ajung, sa bat km intregi, sa am suveranitate fata de cei de pe mal. Dar daca locul e ocupat, ma rog, sau sunt pescari pe mal, incetinesc, ii ocolesc si merg mai departe, ce draq sa fac. :prieteni:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

39

marți, 22. iulie 2014, 12:22

".... pare siguranta pe ultimul loc, aventura si pericolul inving! Sa mergi la pescuit pe ceata si noaptea fara lumini, mie nu mi se pare deloc sigur. Si mai ales cind sti ca sunt pescari pe apa...."
Zoran problemele apar cand te prinde vremea rea pe apa... mai ales toamna ceata se lasa in cateva clipe si atunci nu ai ce sa faci ...nu de putine ori am patit pe un lac de acumulare ca la pranz la ora 12 am intrat pe apa, cer senin, totul ok, si peste 45 minute s-a lasat o ceata de nu vedeam nici la 50 cm. Daca stii ca sunt pescari si poti sa localizezi atunic treaba e e jumatate rezolvata ...dar cand si ei stau in intuneric si tu cobori fara lumina atunci se pot intimpla multe...

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

40

marți, 22. iulie 2014, 12:42



Kingofbeasts, si la tine pare siguranta pe ultimul loc, aventura si pericolul inving! Sa mergi la pescuit pe ceata si noaptea fara lumini, mie nu mi se pare deloc sigur. Si mai ales cind sti ca sunt pescari pe apa.


Aici ai zis o vorba ca 1000 . Intradevar treaba e ca nu ti se pare nu ca nu este sigur. :zambet: :ochi: Spre deosebire de multi altii eu nu obisnuiesc sa-mi asum riscuri inutile decat extrem de rar.
Apele pe care le pescuiesc le cunosc ca pe buzunarele mele (poate chiar mai bine ca uneori nu realizez cand imi sunt buzunarele goale :rizi: ) . De asta si sunt asa sigur cand spun ca in deriva, pericolele pot veni doar din doua locuri: de la alti pescari sau de la obstacole fixe sau mobile in apa. Alea mobile circula cu acceasi viteza ca si mine si deci nu reprezinta pericol iar pe alea fixe le cam stiu unde sunt puse . Oricum nu-mi dau drumul noaptea cu barca pe un loc in care n-am fost in prealabil pe zi sa vad cum se comporta locul si daca au aparut sau nu surprize de la ultima vizita acolo. Cand navighez spre tabara pe intuneric navighez pe langa maluri pe partea fara curent tocmai pentru ca e mai sigur si mai usor de luat repere (ceea ce aduce apa aduce pe partea cu curentul si deci riscul mare acolo e ). Circulatul pe mijlocul apei noaptea nu se face fiindca e prea riscant (ne avand repere te poti baga inclusiv ca bou-n gard daca e ceata si fara sa-ti dai seama curentul sau carma te intoarce pe latul apei si ajungi sa te implanti in mal). Circuland la rasul malului fara curent, ai tot timpul reper unde te afli (daca ti-ai luat pe lumina repere constand in diversi pomi ciudati sau alte formatiuni in buza apei , inclusiv tabere pescaresti) si in ce directie ai botul barcii . Oricat ar fi ceata de groasa si noaptea de neagra la 2-3 metrii de barca tot vezi cat sa ti malu' si sa feresti ce iti iasa in cale in caz ca uiti de repere. Ceea ce nu poti feri e ceea ce nu sti ca e acolo si nici n-ai cum sa vezi.
Altfel spus, navigatul pe conditii vitrege doar pare riscant si asta pentru cineva neobisnuit cu asa ceva. :ochi:



Propun sa nu ne mai copilarim aiurea si sa [...] :prieteni:


si eu desi nu consider ca m-am copilarit :nunteleg: asa ca :noroc: :prieteni: