Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

161

marți, 20. mai 2014, 17:51

Pai eu am de exemplu o Exceller 4000 Z cu care dau la spinning (mai) greu .Multumit de ea .Am avut un moment cand am crezut ca raman fara mecanisme in ea :rizi: cu un somn de 2m+ ,zic eu. Atunci a fost la limita ,deoarece trebuia sa-l tin pe loc si cu mana pe tambur abia puteam .In final a dezdoit ancorele de pe vobler insa mulineta merge in continuare...Si este o mulineta chinezeasca , pe care am dat 300 lei .Cand pretul la Daiwa sare catre 200 euro incep tractorasele adevarate :bravo: Mie imi plac si probabil o sa-mi iau mai repede Morethan decat Stella :limba: Vreodata ... :ochi:

Pai eu am de exemplu o Exceller 4000 Z cu care dau la spinning (mai) greu .Multumit de ea .Am avut un moment cand am crezut ca raman fara mecanisme in ea :rizi: cu un somn de 2m+ ,zic eu. Atunci a fost la limita ,deoarece trebuia sa-l tin pe loc si cu mana pe tambur abia puteam .In final a dezdoit ancorele de pe vobler insa mulineta merge in continuare...Si este o mulineta chinezeasca , pe care am dat 300 lei .Cand pretul la Daiwa sare catre 200 euro incep tractorasele adevarate :bravo: Mie imi plac si probabil o sa-mi iau mai repede Morethan decat Stella :limba: Vreodata ... :ochi:

Din 2008 am o Daiwa Morethan Branzino, si am folosit-o impreuna cu un Ever Green "The Spin Cobra" dintr-o bucata, erau alte vremuri atunci, a avut grija "tatucul" din "deal" sa ne "ridice" cu toata Romania... :zid: ..., luasem tot atunci si Stella FD 2500, dar am folosit numai Morethan-ul, ocazional si un Steez 2500, din 2007! Este o super-mulineta, insa ma enerveaza faptul ca pe talpa s-a ciupit vopseaua cate putin in zona de prindere in mandrina! Acum s-au schimbat conditiile, si trebuie sa ne adaptam, dar, oricum, in functie de bugetul disponibil, trebuie aleasa cea mai buna varianta din ceea ce se poate gasi!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

162

marți, 20. mai 2014, 20:39

Spin cobra folosesc si acum, iubesc lanseta!!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

163

marți, 20. mai 2014, 21:37

Spin cobra folosesc si acum, iubesc lanseta!!

Si eu, m-am obisnuit cu ea, de la biban la salau, de la stiuca la avat, desi nu prea e in rand cu tiparele, asa imi place mie!
P.S. Daca eram inspirat, imi amanam o comanda acum vreo 3 ani si puteam sa particip la extragerea celor 10 norocosi care au castigat acum vreo 2 ani cele 10 bucati ACSC-68MH , dupa "The Stallion"! Am vazut ca a fost scoasa una pe ebay, acum aproape un an, s-a vandut cu pretul unui Logan! Super tare! N-am apucat nici "Wild Stallion Valiant", cu atat mai putin "The Stallion DG 68-MH"! :buaaaah:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »evergreen« (20. mai 2014, 21:48)


Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

164

marți, 20. mai 2014, 21:47

Daiwa Seagate 3500QD



Fiecare are plusurile si minusurile ei. As pomeni ca Daiwa-ul are atat corpul cat si rotorul din metal (chestie care ma incanta la maxim) dar are minunea aia de Quick Drag care nu stiu in ce masura ma ajuta. Stradic-ul nu are nevoie de precizari pentru ca se stie rezistenta lui in timp, poate ce ar fi de pomenit este ca 5000-ul din seria asta este de fapt o mulineta cu corp de 4000 cu tambur mai mare si manivela usor supra-dimensionata (pe post de ps: nu pot sa suport culoarea Stradicului dar pana la urma …

Dar Daiwa Seagate 4000 cum o fi? Ca la cea de mai sus variaza lungimea firului are poate intra pe tambur destul de mult, la magazinul de la noi, bestfishing, arata, parca, vreo 190 m de 0,32 mm, iar pe ebay la un magazin de pescuit italian apare ca ar intra 220 m de 0,35, inteleg ca fiecare isi ia ca reper un alt tip de fir, dar ar fi utile niste standarde, sa stii ceva concret cand cauti in doua locuri, sa gasesti aceleasi informatii!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

165

marți, 20. mai 2014, 21:55

Spin cobra folosesc si acum, iubesc lanseta!!

Spin cobra folosesc si acum, iubesc lanseta!!

Ce n-am inteles la cei de la Ever Green este faptul ca desi nu aveau decat 2-3 lansete de spinning, au mai scos ulterior inca ceva, au lansat 2 mulinete, Opus 1 si Opus 1-Nero, de spinning, dar mulinete de bait-casting, niciuna, desi "bete" de "cast" au scos mult peste 100 de modele! Opus 1 vine cu tambur de rezerva si intr-o cutie metalica, din aluminiu, asemanatoare celor de la Stella Millenium SS!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

166

marți, 17. iunie 2014, 07:56

:pauza: ..........voi ce spuneti de un asa test !!!
........... :buaaaah:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

167

marți, 17. iunie 2014, 08:54

Soferi imprudenti, care parasesc masina scoasa din viteza si neasigurata cu frana de mana!

  • »ionutz_gr« a fost blocat

Răspunsuri: 90

Membru din: 13. ianuarie 2014

Locație: Bacau

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

168

marți, 17. iunie 2014, 09:07

eu unu nu cred...e ceva in neregula....cine a incercat sa impinga un break sau orice alta masina stie ce zic.
:pescuit:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

169

marți, 17. iunie 2014, 15:40

:pauza: ..........voi ce spuneti de un asa test !!!
........... :buaaaah:

Super tare! Dar un test in care se trage dintr-o parte cu Stella, iar din cealalta cu Saltiga? :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

170

marți, 17. iunie 2014, 22:37

Ce parere aveti despre Banax GT Extreme 5000 si/sau 6000?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 10

Membru din: 17. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Student

  • Scrie un mesaj privat

171

joi, 19. iunie 2014, 09:46

Pe "foaie" arata foarte bine aceste mulinete!
Caracteristici,constructia,si mai ales forta....parca-s exact de somn....
Insa, inca nu inteleg cum pescuiti cu mulinete de 5-600 grame la spinning...eu nu pot!
E drept ca in apropierea mea,cred ca un somn de 10 kg ar fi trofeu...deci si mulineta mea de 315 gr e foarte grea :doaaamne:
Foamea-i mare...So C&R pls.... :bravo:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

172

joi, 19. iunie 2014, 10:16

Vili, la inceput pescuiam dupa avat cu mulinete de 2500/3000. Au fost multi somni in lanseta dintre care pe majoritatea nici macar nu am apucat sa ii vad in timp ce pe altii nu am reusit nici macar sa ii urnesc din loc. Ulterior am crescut dimensiunea mulinetelor catre 3500/4000 de la Daiwa si somnii au inceput sa se faca vazuti. Am observat insa ca mulineta intr-o perioada de timp relativ scurta a inceput sa capete niste jocuri putin cam prea mari si parca in anumite driluri o simteam cam la limita … are vreo 400 de grame daca imi aduc bine aminte. Ulterior am mai urcat cu o masura doar pentru a decoperi marea dezamagire de care nici nu voi mai aminti pentru ca momentan sa am o mulineta de 600 de grame cu care nu imi este frica sa trag nici de somnul somnilor.

Da, cu somnii pana in 15, hai 20 de kg te poti juca si cu mulinete de 300 de grame dar cu cei care trec de dimensiunea asta totul tine doar de norocul pe care il ai … plus ca nu poti sa scoti in mod constant astfel de pesti cu o mulineta atat de mica pentru ca te trezesti ca peste 3 luni trebuie sa o schimbi.

Echipamentul trebuie adaptat conditilor in care pescuiesti. Pe Po folosesc aproape doar “tancuri” in timp ce pe alte canale ma incumet fara frica sa dau dupa somn cu fir de 15lb si mulineta de 2500 deoarece media somnilor de acolo este destul de scazuta. Am dat afara cu echipamentul ala somni pana in 25 de kg dar in schimb iti pot spune ca cel putin un somn mare a facut efectiv ce a vrut cu mine si dupa aproape 15 minute a intrat in agatatura si s-a dus naibii.


[.....]
Insa, inca nu inteleg cum pescuiti cu mulinete de 5-600 grame la spinning...eu nu pot![.....]


de nevoie te-ai obisnui :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

173

joi, 19. iunie 2014, 13:09

Vili, la inceput pescuiam dupa avat cu mulinete de 2500/3000. Au fost multi somni in lanseta dintre care pe majoritatea nici macar nu am apucat sa ii vad in timp ce pe altii nu am reusit nici macar sa ii urnesc din loc. Ulterior am crescut dimensiunea mulinetelor catre 3500/4000 de la Daiwa si somnii au inceput sa se faca vazuti. Am observat insa ca mulineta intr-o perioada de timp relativ scurta a inceput sa capete niste jocuri putin cam prea mari si parca in anumite driluri o simteam cam la limita … are vreo 400 de grame daca imi aduc bine aminte. Ulterior am mai urcat cu o masura doar pentru a decoperi marea dezamagire de care nici nu voi mai aminti pentru ca momentan sa am o mulineta de 600 de grame cu care nu imi este frica sa trag nici de somnul somnilor.

Da, cu somnii pana in 15, hai 20 de kg te poti juca si cu mulinete de 300 de grame dar cu cei care trec de dimensiunea asta totul tine doar de norocul pe care il ai … plus ca nu poti sa scoti in mod constant astfel de pesti cu o mulineta atat de mica pentru ca te trezesti ca peste 3 luni trebuie sa o schimbi.

Echipamentul trebuie adaptat conditilor in care pescuiesti. Pe Po folosesc aproape doar “tancuri” in timp ce pe alte canale ma incumet fara frica sa dau dupa somn cu fir de 15lb si mulineta de 2500 deoarece media somnilor de acolo este destul de scazuta. Am dat afara cu echipamentul ala somni pana in 25 de kg dar in schimb iti pot spune ca cel putin un somn mare a facut efectiv ce a vrut cu mine si dupa aproape 15 minute a intrat in agatatura si s-a dus naibii.

[.....]
Insa, inca nu inteleg cum pescuiti cu mulinete de 5-600 grame la spinning...eu nu pot![.....]


de nevoie te-ai obisnui :ochi:

Deci, care este "tancul"? Da-ne "din casa"! Nu mai retin, Saragosa 8000?
Dar despre cele doua mulinete de care aminteam in postarea anterioara, mai ales Banax-ul de 6000, ce parere ai?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

174

joi, 19. iunie 2014, 13:56


Deci, care este "tancul"? Da-ne "din casa"! Nu mai retin, Saragosa 8000?
Dar despre cele doua mulinete de care aminteam in postarea anterioara, mai ales Banax-ul de 6000, ce parere ai?


Da, Saragosa-ul de 8000 este mulineta de baza in momentul de fata, cu exceptia greutati nu prea pot sa ma plang de altceva la adresa ei.

Nu stiu nimic despre mulinetele pomenite mai sus si de aia am preferat sa nu intervin. Prima mea mulineta de casting a fost un Banax Tova (pe care o mai am inca) si sincer nu exista nimic la mulineta aia care sa imi placa … nici nu mai retin motivul pentru care am cumparat-o.

Nu stiu preturile la care se invart mulinetele respective dar eu unul m-am lecuit de “experimente” si prefer sa merg pe mana unor chestii de incredere.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

175

joi, 19. iunie 2014, 14:27


Deci, care este "tancul"? Da-ne "din casa"! Nu mai retin, Saragosa 8000?
Dar despre cele doua mulinete de care aminteam in postarea anterioara, mai ales Banax-ul de 6000, ce parere ai?


Da, Saragosa-ul de 8000 este mulineta de baza in momentul de fata, cu exceptia greutati nu prea pot sa ma plang de altceva la adresa ei.

Nu stiu nimic despre mulinetele pomenite mai sus si de aia am preferat sa nu intervin. Prima mea mulineta de casting a fost un Banax Tova (pe care o mai am inca) si sincer nu exista nimic la mulineta aia care sa imi placa … nici nu mai retin motivul pentru care am cumparat-o.

Nu stiu preturile la care se invart mulinetele respective dar eu unul m-am lecuit de “experimente” si prefer sa merg pe mana unor chestii de incredere.

Am inteles ca varianta de 6000 se poate gasi cu aproximativ 164 €, eu am gasit-o cu 100 €, iar cea de 5000 cu vreo 530 lei, deci ~ 125 €! Uite si doua link-uri, vad ca sunt construite integral din aluminiu:

Banax Spinning reels, GT Extreme

Mulineta Banax GT Extreme 5000
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

176

joi, 19. iunie 2014, 14:57

La aproximativ aceeasi greutate, pare sa aiba caracteristici mai avantajoase Banax-ul de 6000 decat Saragosa de 8000, cel putin la prima vedere!? Tinand cont si de pret, si de constructia integrala din aluminiu, in cazul Banax-ului, fata de constuctia aluminiu&grafit pentru Saragosa SW8000!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

177

joi, 19. iunie 2014, 16:31

De doua zile am achizitionat o

Daiwa Capricorn 4500j sint in asteptare tre sa apara ,si sint in negocieri interioare :gandesc: pentru o Saragosa 8000J/8000 sw sau poate un model mai mic 6000.
Inca nu am tinut in mana acest Daiwa dupa ce o primesc ma decid care dintre Saragose o iau :gandesc:

Daca aveti vreo parere va rog sa mi-o spuneti .mulinetele le voi folsii la spining pe doua diferite lansete,o Pirana pana la 60 gr mi se pare iar cealalta este o lanseta


ET Spin Blade 80-120g





toby

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 6. februarie 2014

Locație: Dr. Tr. Severin

  • Scrie un mesaj privat

178

joi, 19. iunie 2014, 16:46

Am avut eu Daiwa Capricorn 4500j, este usoara pt. marimea ei se invarte bine dar nu te da pe spate

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

179

joi, 19. iunie 2014, 19:23

Merg pe mana lui Anem :bravo:

Era una dintre mulinetele din lista lui recomandata catre Mane 81 si chiar El spunea ca ar fi vrut sa o cumpere in ceva vreme dar nu a gasit-o in shop!

Asa ca sint linistit ,ca pentru ceea ce-mi trebuie mie este mai mult decat suficienta!

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

180

joi, 19. iunie 2014, 20:13

Saragosa SW 6000, sau de ce nu chiar Stella SW 6000 :zambet:
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Subiecte asemănătoare