Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

81

duminică, 9. iunie 2013, 20:08

O să pun poze mâine, matriţa este făcută din platbandă şi ţeavă pătrată, am făcut pentru plumbi de 360g şi 450g dar torn şi mai mici şi mai mari cu ele prin înclinarea matriţei (de exemplu cu cea de 360g se pot turna plumbi de 300g prin simpla înclinare a matriţei spre partea cu inelul). Mâine sau poimâine o să dau şi dimensiunile de ţeavă necesare şi eventuale lămuriri, dacă va fi cazul.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

82

luni, 10. iunie 2013, 13:45

Pozele le găsiţi aici http://forum-pescuit-la-somn.com/index.p…llery&userID=16, mâine o să încerc să pun poze cu mai multe vederi şi dimensiunile pentru cele două matriţe necompletate. Din pozele puse se poate vedea pregătirea pentru turnare. Pentru obturarea orificiului folosesc pământ galben puţin umed, maleabilitatea să fie ca la plastelină.

250 grame -> a = 28 mm - din ţeavă pătrată de .............
350 grame -> a = 31 mm - din ţeavă pătrată de 40x40x4,2
450 grame -> a = 34 mm - din ţeavă pătrată de 40x40x3
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

83

marți, 11. iunie 2013, 07:05

Am pus pozele, pentru matriţă de 250g am avut un profil u la care au corespuns dimensiunile. Orificiul pentru inelul de sârmă l-am făcut cu burghiu de 2 mm, 3 găuri alăturate după care am finisat cu pila.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

84

marți, 11. iunie 2013, 07:53

Merci, Ovidiu pentru poze, dupa mine matrita este bine gandita si executata. Am s-o dau si pe asta in lucru, sa vedem ce va iesi.
Salut, si fir intins !
:prieteni:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

85

marți, 11. iunie 2013, 09:32

N-ai pentru ce Feri. Am uitat să spun, atenţie la conicitate!!! Mai trebuie să şi iasă plumbul din matriţă.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

lele

Biban

Răspunsuri: 104

Membru din: 1. aprilie 2013

Locație: Miercurea Ciuc

Profesia: Finisaje in constructii

  • Scrie un mesaj privat

86

marți, 11. iunie 2013, 19:13

Salut Ovidiu.Spune-mi te rog sarma de inox pentru sudura este bun si daca 1 mm grosime este suficient? Plumbul iese greu datorita sarmei de inox sau orificiul este putin mai mare ca sa permita scoaterea plumbului ? :gandesc: Cam cat e diferenta pt conicitate ca sa n-am probleme. (in milimetri)
Munca este pentru aia care nu stiu sa pescuiasca...

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

87

miercuri, 12. iunie 2013, 08:50

Orificiul pentru sârmă l-am făcut puţin conic cu baza mare spre interiorul matriţei. Nu ştiu ce să spun de sârma de 1mm, ideea este să nu se îndoaie în momentul în care lansezi şi atunci este bună, eu am avut sârmă de 2mm şi gaura am dat-o cu burghiu de 2mm după care am pilit puţin conic, sârma trebuie să intre uşor şi dacă te uiţi în poză cele două braţe ale sârmei din interiorul matriţei nu sunt paralele, pe măsură ce iese plumbul se slăbeşte mai tare. În ce priveşte conicitatea matriţei, când am tăiat ţeava pătrată aceasta s-a deschis singură aproximativ 2mm, am sudat-o aşa. Undeva între 1,5-3 mm este suficient, nici prea mult nu are rost.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 51

Membru din: 10. mai 2014

Locație: Costești Argeș

  • Scrie un mesaj privat

88

vineri, 23. mai 2014, 19:37

http://rs1101.pbsrc.com/albums/g440/navi…00?t=1400880161
http://rs1101.pbsrc.com/albums/g440/navi…00?t=1400880128


Am facut si eu ceva plumbi astazi dupa modelul gasit pe forum si au iesit perfect. am facut o singura matrita si am reglat greutatea plumbilor (aproximativ) prin cantitatea de plumb turnata. Mi-au iesit intre 370g si 150g.
:pauza:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

89

vineri, 23. mai 2014, 21:17

Mai in gluma mai in serios, de la o anumita greutate in sus ma gandesc cum sa gauresc intr-un mod eficient bolovani... :zambet: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

90

vineri, 23. mai 2014, 21:34

Mai in gluma mai in serios, de la o anumita greutate in sus ma gandesc cum sa gauresc intr-un mod eficient bolovani... :zambet: .

:rizi: Eu am avut niste tentative insa nu sa gauresc ci sa ii leg intr-un fel asemanator cum se leaga pietrele la metoda plantata.E mult mai simplu cu plumbi :zambet:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

91

vineri, 23. mai 2014, 21:37

E mult mai simplu cu plumbi.

:)
Nu contest... da` in general plumbu` ii o chestie care te incurca in drill si ai vrea cumva sa scapi de el... iar io n-as vrea sa las juma` de kg de plumb la fiecare peste :rizi: ... dealtfel nici ecologic nu-i, pe langa ca-i cam scump... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

92

vineri, 23. mai 2014, 21:38

Mai in gluma mai in serios, de la o anumita greutate in sus ma gandesc cum sa gauresc intr-un mod eficient bolovani... :zambet: .

Subscriu, mai am vreo 3 sifoane vechi de pardoseala, care sunt din plumb, vreo 26 de kg, n-am mai turnat jig-uri de ceva timp, imi facusem rezerva, dar daca e asa mare bataie de cap cu gasirea plumbului, mai bine fasonezi si gauresti pietre, mai economic si mai mai ecologic! Ramane sa gasesti "bolovanii" potriviti, mai mic ca dimensiuni, dar cu forma si gramajul optime!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

93

vineri, 23. mai 2014, 22:36

hahaha, chiar ii explicam lui Mane la iesirea trecuta de un drop shot facut cu bolovani de jumatate de kil care sa iti tina cauciucul in zona de atac cat mai mult timp (curenti crunti) si in caz de agatatura nu ai pierdut nimic.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 51

Membru din: 10. mai 2014

Locație: Costești Argeș

  • Scrie un mesaj privat

94

vineri, 23. mai 2014, 23:02

Poti turna ciment in pahare de plastic

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

95

sâmbătă, 24. mai 2014, 00:41

Poti turna ciment in pahare de plastic

Principial vorbind, este o idee buna, cu completarea ca in loc de pahare, isi poate face fiecare un fel de recipiente-matrite cu forma de care are nevoie! :apl:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

96

sâmbătă, 24. mai 2014, 04:21


Mai in gluma mai in serios, de la o anumita greutate in sus ma gandesc cum sa gauresc intr-un mod eficient bolovani... .




Si daca a jungi vreo-data prin Germania, poti sa-ti cumperi in magazin cu 2 pina la 4 euro din astia:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

97

sâmbătă, 24. mai 2014, 04:23

Narcis, si eu am aceasi matrita. :noroc:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

98

sâmbătă, 24. mai 2014, 07:29


Si daca a jungi vreo-data prin Germania, poti sa-ti cumperi in magazin cu 2 pina la 4 euro din astia:


Pietre d-astea cu ochet am vazut si pe la noi in TM, la Clubul Pescarilor parca.
Pe de alta parte, daca pretu-i triplu decat la plumb, care-i afacerea? :nunteleg: .
Am incercat sa gauresc ceva pietre de rau "faine" cu o freza diamantata ce-o am pe aici da` merge cam incet... mi-am propus sa caut ceva scule, poate dau de una cu randament mai bun.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

99

sâmbătă, 24. mai 2014, 08:22

@Zoran, cu ce închizi gaura pentru vârtej? Pune te rog, dacă poţi şi o poză cu matriţa goală :drac2: , în care să se vadă cum vine fixat vârtejul.

Răspunsuri: 51

Membru din: 10. mai 2014

Locație: Costești Argeș

  • Scrie un mesaj privat

100

sâmbătă, 24. mai 2014, 08:36

Eu am folosit pamant din ghiveciul de flori :zambet: si putina faina sa fie mai lipicios. Amestecat putin cu apa rezulta un fel de plastelina.