Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

21

marți, 25. februarie 2014, 10:34

Dar tu ce ai zice, Informer?

Ca si attila. :zambet:

1. da
2. da

====================
edit de admin pt claritate :rizi:

De acord!

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

22

marți, 25. februarie 2014, 13:56

Desi nu imi place cred ca raspunsurile o sa fie 1.da si 2 . Da si asta in cazul in care vei primi raspuns, desi....nu m-as mira sa nu primesti

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »nelutu25« (25. februarie 2014, 14:16)


23

marți, 25. februarie 2014, 20:45

:gandesc: Salut astazi am discutat cu POLITIA DE FRONTIERA si cu POLITIA TN ORDINUL nr 83 ramine in vigoare asa cum este .26 MARTIE PESCUIT LA STIUCA PERMIS .... :pauza: la rima viermisori peste viu :rizi: :pescuit: :prieteni:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »iulian« (25. februarie 2014, 20:58)


24

marți, 25. februarie 2014, 21:53

conform legii si fara interpretari

1) permis la orice inafara stiucii - DA
2) interzis la orice , inclusiv stiuca - DA

09fish

Biban

Răspunsuri: 122

Membru din: 21. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

25

marți, 25. februarie 2014, 23:19

1:Da
2:Da
sunt de aceasi parere cu cristi.
iti vor raspunde cu paragrafe din lege si va trebui sa hotarasti singur raspunsurile corecte... :noroc:

26

miercuri, 26. februarie 2014, 08:45

1. DA este permis.2 DA cu exceptia STIUCII care se poate pescui :gandesc: :noroc:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

27

miercuri, 26. februarie 2014, 09:33

:rizi: Hotarati-va ,se poate,au ba, ca fac cu inima...??
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

puiu

Biban

Răspunsuri: 100

Membru din: 12. februarie 2014

Locație: Blaj

  • Scrie un mesaj privat

28

miercuri, 26. februarie 2014, 13:02

Oricum ar fi, deja stiuca este braconata in Delta foarte puternic. Am mai vorbit cu cunostintele mele din zona, si icre de stiuca se gasesc din belsug. Atata timp cat va fi piata de desfacere,vor fi si furnizori! Nu o sa renunte "boierii" din functiile inalte ale agentiilor statului la trufandalele de pe mese! Asa ca nu numai ca nu ii opresc pe braconieri, ci ii forteza sa faca "ore suplimentare". Deci ce hotaraste legislatia, pur si simplu nu conteaza. Dulaii vor sari mereu bariera, de suferit sufera doar cateii.
Un expert printre incepatori şi un incepator printre experti

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

29

miercuri, 26. februarie 2014, 13:16

Am mai vorbit cu cunostintele mele din zona, si icre de stiuca se gasesc din belsug. Atata timp cat va fi piata de desfacere,vor fi si furnizori! Nu o sa renunte "boierii" din functiile inalte ale agentiilor statului la trufandalele de pe mese!
..........saracii " boieri "!!!! ...ce tragedie !!...icre de stiuca, io eram convins ( caviarul ) e trufandaua lor :) .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

  • »ionutz_gr« a fost blocat

Răspunsuri: 90

Membru din: 13. ianuarie 2014

Locație: Bacau

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

30

vineri, 28. februarie 2014, 15:40

re

Nici un raspuns?

PS: enervanta treaba cu raspunsul prea scurt la postari
:pescuit:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

31

vineri, 28. februarie 2014, 16:21

Nu, inca nici un raspuns.

Asa e, e enervata, dar si raspunsurile gen:
da
nu
:bravo:
:ochi:
...
sunt la fel de enervante. Ufff, nici cum nu-i bine :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

32

vineri, 28. februarie 2014, 18:44

vor raspunde!
ca si eu am scris cerand informatii despre zonele concesionate pe Chilia si am primit raspuns dupa 3 saptamani!
Salutari!

33

vineri, 28. februarie 2014, 19:35

1.DA
2.DA
3. o sa raspunda in mod sigur, DAR nu cu da sau nu, ci o sa dea niste articole si citate de nu o sa mai intelegeti nimic ... si deobicei raspund in a 29 zi :(

:pescuit:

34

sâmbătă, 1. martie 2014, 07:04

1. da
2. da

@Zoran, ce înseamnă acelaşi răspuns cu autorităţile?

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

35

sâmbătă, 1. martie 2014, 09:31

Salut prieteni,
asa cum am amintit in alt subiect, am scris un email din partea forumului la cabinet ministru ape si paduri, iar acuma asteptam raspunsurile de clarificare a intrebarilor:
1. Pe perioada de prohibitie a stiucii, pina in 25.03., este permis pescuitul cu peste viu, mort sau naluci artificial ale celorlalte specii de rapitori? Somn, salau, biban, clean?

2.
Din 1.04. – 30.05. , si respectiv 1.04. – 15.05. pe apele frontiera de stat, pescuitul este complet interzis,
fara nici un fel de exceptii la stiuca?

...pana vin raspunsurile celor care au eliberat Ordinul nr. 83/2014 privind stabilirea perioadelor şi zonelor de prohibiţie a pescuitului, haideti sa ne dam cu parerea, ce credeti, care vor fi raspunsurile la cele 2 intrebari?

Premiu: pt cei ce dau acelasi raspuns cu autoritatile, ofer cite un premiu in valoare de 25,-€ pt produsele Gigafish! Toti sunt invitati sa se dea cu parerea, inclusiv moderatorii. :bucuros2:

Concursul se termina in momentul in care primesc raspunsul asteptat din partea cabinetului.


"In atentia domnului .....
Referitor la intrebarile pe care ni le-ati adresat prin adresa cu numarul... din data de.... , prin prezenta va comunicam urmatoarele:
1. In perioada cuprinsa intre data publicarii ordinului ... nr. 83/2014 si data de 25.03.2014 speciile de rapitori, cu exceptia stiucii, pot fi pescuite prin orice metoda de pescuit recreativ -sportiv in conformitate normele si reglementarile aplicabile stabilite prin OUG 23 /2008 privind pescuitul si acvacultura cu modificarile si completarile ulterioare. Pe toata perioada indicata ,eventualele capturi accidentale de stiuca vor fi eliberate de indata inapoi in mediul acvatic.
2.Conform art . 1 din ordinul nr.83/2014 pe perioada 1.04. – 30.05. , si respectiv 1.04. – 15.05. se instituie masuri de prohibitie generala pe apele publice interioare si respectiv pe apele ce constituie frontiera de stat, prin urmare , pescuitul este complet interzis. Ca urmare a experientei din anii anteriori , pentru a putea asigura desfasurarea in bune conditii a activitaii reproductive a vietuitoarelor acvatice , incepand cu acest an nu mai este permis pescuitul cu momeli artificiale al stiucii in aceasta perioada.
...."
cam asta ar fi varianta scurta si mai putin elaborata :gandesc: (asta asa ca inca nu mi-am baut cafeaua si nu aluneca cum trebuie ideile prin circumvolutiuni si degetele pe tastatura :limba: ) in plus de asta nu vreau sa le furnizez oamenilor de acolo raspunsul pentru copy-paste ca apoi o sa creada lumea pe aici ca lucrez la minister :rizi:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

36

sâmbătă, 1. martie 2014, 10:07

"In atentia domnului .....
Referitor la intrebarile pe care ni le-ati adresat prin adresa cu numarul... din data de.... , prin prezenta va comunicam urmatoarele:
1. In perioada cuprinsa intre data publicarii ordinului ... nr. 83/2014 si data de 25.03.2014 speciile de rapitori, cu exceptia stiucii, pot fi pescuite prin orice metoda de pescuit recreativ -sportiv in conformitate normele si reglementarile aplicabile stabilite prin OUG 23 /2008 privind pescuitul si acvacultura cu modificarile si completarile ulterioare. Pe toata perioada indicata ,eventualele capturi accidentale de stiuca vor fi eliberate de indata inapoi in mediul acvatic.
2.Conform art . 1 din ordinul nr.83/2014 pe perioada 1.04. – 30.05. , si respectiv 1.04. – 15.05. se instituie masuri de prohibitie generala pe apele publice interioare si respectiv pe apele ce constituie frontiera de stat, prin urmare , pescuitul este complet interzis. Ca urmare a experientei din anii anteriori , pentru a putea asigura desfasurarea in bune conditii a activitaii reproductive a vietuitoarelor acvatice , incepand cu acest an nu mai este permis pescuitul cu momeli artificiale al stiucii in aceasta perioada.
...."


Va multumim mult, Domnule de la minister! :rizi:

...o sa creada lumea pe aici ca lucrez la minister


Mai sti? :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 11

Membru din: 4. martie 2014

Locație: dr.tr.severin

Profesia: Audacia et Devotio

  • Scrie un mesaj privat

37

miercuri, 5. martie 2014, 11:05

Salut prieteni,
asa cum am amintit in alt subiect, am scris un email din partea forumului la cabinet ministru ape si paduri, iar acuma asteptam raspunsurile de clarificare a intrebarilor:
1. Pe perioada de prohibitie a stiucii, pina in 25.03., este permis pescuitul cu peste viu, mort sau naluci artificial ale celorlalte specii de rapitori? Somn, salau, biban, clean?
DA
2. Din 1.04. – 30.05. , si respectiv 1.04. – 15.05. pe apele frontiera de stat, pescuitul este complet interzis, fara nici un fel de exceptii la stiuca?
NU (aici ma refer la apele frontiera de stat) si Da (perioada 5 mai 1-15 mai)


Art. 6. Prohibiţia pescuitului în scop comercial, familial şi recreativ/sportiv a scrumbiei de Dunăre se stabileşte pe sectoare, astfel:
a) pe sectorul de Dunăre şi braţele sale, de la Marea Neagră până la Ceatal Chilia, Mm 43, pe o durată de 10 zile, în perioada 18 aprilie – 27 aprilie inclusiv;
b) pe sectorul de Dunăre şi braţele sale, de la Ceatal Chilia, Mm 43, până la Vadul Oii, km 238, pe o durată de 21 de zile, în perioada 21 aprilie – 11 mai inclusiv;
c) pe sectorul de Dunăre şi braţele sale, de la Vadul Oii, km 238, până la Gura Timocului, km 845,6, pe o durată de 30 de zile, în perioada 5 mai-4 iunie inclusiv;


Deci daca este liber la scrumbie poti sa prinzi si stiuca ,salau,somn sau avat din greseala

:noroc:
="Când ești mort, nu știi că ești mort. Pentru ceilalti e trist. La fel și când ești prost..." Philippe Geluck

38

miercuri, 5. martie 2014, 11:27

(1) Se instituie măsuri de prohibiţie pentru pescuitul în scop comercial, recreativ/sportiv şi familial al oricăror specii de peşti, crustacee, moluşte şi al altor vieţuitoare acvatice în habitatele piscicole naturale, pe o durată de 60 de zile, în perioada 1 aprilie-30 mai inclusiv, iar în apele care constituie frontieră de stat, inclusiv Golful Musura, pe o durată de 45 de zile, în perioada 1 aprilie-15 mai inclusiv, cu excepţiile prevăzute în prezentul ordin.

"cu excepţiile prevăzute în prezentul ordin. " aici intra exceptiile ptr scrumbie ...

"Art. 5.

(1) Fără a aduce atingere prevederilor art. 1 " si aici baga stiuca din nou in prohibitie ( SPER SA NU) de la 1 aprilie.

Cum ne-o fi norocul...cu toate ca am votat 1) DA, 2) DA

La 2) era intrebarea referitor la stiuca ...
Asteptam raspunsul "ministerului" ...care isi schimba parul acum ....pana se reorganizeaza din nou ...cu noii sefi....cine stie in ce fund de sertar sta petitia.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

39

vineri, 4. aprilie 2014, 13:02

Acum citeva minute a intrat raspunsul. Tot e bine ca l-am primit :rizi:




1. NU
2. DA

:drac2:


:rizi: :rizi: :rizi: ... :noroc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

40

vineri, 4. aprilie 2014, 13:33

Cu toate astea, sunt sigur o sa mai fie destepti de reprezentanti de asociatii de pescari care vor sustine altceva.
Pentru tampenii afirmate de persoane iresponsabile care cica mai si reprezinta oarecum asociatii de pescari sau politia, un pescar mai credul poate sa aiba probleme. Nu-i de joaca, chiar daca din pacate contraexemplele sunt fara numar.
Nu-i suficient sa iti doresti ceva si sa interpretezi legea numai in folosul tau.