Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 19. februarie 2014, 09:21

Merci mult!
Deci, din cite am inteles citind la repezeala, nu aste admis spiningul la stiuca cu C&R in luna aprilie! Sau?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »cristiGalati«

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 19. februarie 2014, 09:23

pai si eu am citit tot in diagonala dar parca la stiuca se termina prohibitia pe 15 Martie in Delta si pe 25 Martie pentru restul apelor.......dk am retinut bine!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 19. februarie 2014, 09:24

Asa zice: interdictia la stiuca este in perioada cutare dar "fără a aduce atingere prevederilor art. 1"... adica in prohibitie n-ai voie cu nimic, la nimic. :)
Nu prea-mi convine insa cred ca-i mai bine asa in RO! :bravo:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 19. februarie 2014, 09:27

Pai da, dar eu sunt in aprilie pt 2 saptamani in Romania, si voiam sa fac citeva partide la Dunare. Speram ca, ca si anii trecuti, vor da voie pe timpul prohibitiei generale la spinning la stiuca (cu C&R). Se pare ca anul asta nu-i asa…

Asa zice: interdictia la stiuca este in perioada cutare dar "fără a aduce atingere prevederilor art. 1"... adica in prohibitie n-ai voie cu nimic, la nimic. :)
Nu prea-mi convine insa cred ca-i mai bine asa in RO! :bravo:


Probabil ca da, e mai bine...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »cristiGalati«

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 19. februarie 2014, 09:31

asta este!
Anul trecut am plecat in delta pe 7 Arilie si in Galati era inca zapada pe niste ape oribile - mari, tulburi si reci - si am prins un somotel la vreo 2 kg si ceva platica si morunas!
Anul asta voi pleca pe26 Martie si apa are deja intre 3.5 si 5 grade pe Dunare dar in crestere pe tot sectorul romanesc ! In principiu daca temperaturile se pastreaza asa cum sunt acum avem sanse de capturi interesante!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 19. februarie 2014, 09:31

Pai da, dar eu sunt in aprilie pt 2 saptamani in Romania, si voiam sa fac citeva partide la Dunare.

Cred ca cei care au formulat ordinu` nu stiau ca vii in Romania in aprilie... :zambet: :noroc: .
Daca vrei, merem la Jezero Joca. :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 19. februarie 2014, 17:00

Costi, in saptamana in care se termina prohibitia pe Dunare, adica 12-17 Mai, din cauza ca lucrez in weekend cate 12 ore si n-am posibilitatea sa ajung la Dunare, am planificat prima iesire la Jezero Joca, te bagi? :zambet:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 19. februarie 2014, 19:04

Costi, in saptamana in care se termina prohibitia pe Dunare, adica 12-17 Mai, din cauza ca lucrez in weekend cate 12 ore si n-am posibilitatea sa ajung la Dunare, am planificat prima iesire la Jezero Joca, te bagi? :zambet:

Greu de spus asa devreme... daca programu` meu de "semi-pensionar" o sa-mi permita, sunt pentru. :zambet:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

10

marți, 25. februarie 2014, 06:14

Prohibitie 2014

:salut: Ieri am vorbit cu cineva de la PF si am aflat ca se poate pescui la STIUCA cu toate tipurile de momeala inlusiv mamaliga.... sursa sigura :ochi:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 25. februarie 2014, 06:31

:salut: Ieri am vorbit cu cineva de la PF si am aflat ca se poate pescui la STIUCA cu toate tipurile de momeala inlusiv mamaliga.... sursa sigura :ochi:

Sa vedem daca iasa si ceva sris, vreun ordin, lege, completare... Atunci as putea si eu in Aprilie sa fac o partida de spin la Dunare.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

12

marți, 25. februarie 2014, 06:37

Prohibitie 2014

:salut: ZORAN nu trebuie sa mai iese nimic pentru ca asa este data ordonanta adica se poate pescui si asta datoita faptului ca nu se specifica cu ce momeala ai voie ca in alti ani este sigur :ochi: :noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 25. februarie 2014, 06:51

Ce ma distreaza pe mine oamenii din scumpa noastra patrie, cum stiu ei sa interpreteze si cand nu-i nimic de interpretat... ma tot intreb cam cu ce cuvinte ar trebui scrisa o ordonanta/lege/hotarare/etc. a.i. sa nu existe neclaritati?!? :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 25. februarie 2014, 06:57

Ce ma distreaza pe mine oamenii din scumpa noastra patrie, cum stiu ei sa interpreteze si cand nu-i nimic de interpretat... ma tot intreb cam cu ce cuvinte ar trebui scrisa o ordonanta/lege/hotarare/etc. a.i. sa nu existe neclaritati?!? :rizi:
Oare ce-o fi scris Vlad Ţepeş pe cana de aur? (semi glumă :rizi: )
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 25. februarie 2014, 06:59

Pt mine e f clara: pescuitul este interzis din data de... pina in data de ...
Nu sunt specificate specii, deci este complet interzis! Personal NU voi iesi la Stiuca, doar in cazul in care voi putea clar citi aceasta permisiune. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

16

marți, 25. februarie 2014, 07:01

Asta este traim in ROMINIA :rizi: guvernu da legi si organelle le pun in aplicare LEGEA E LEGE mai ales la noi :gandesc: :prieteni:

17

marți, 25. februarie 2014, 07:04

ZORAN este simplu dai un telefon la PF si vei vedea caeste voie la stiuca incepind cu 25 martie :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 25. februarie 2014, 07:15


ZORAN este simplu dai un telefon la PF si vei vedea caeste voie la stiuca incepind cu 25 martie :prieteni:


Da, din 25.03 pina in 30.03.
================================================
Eu inteleg astfel:
Art. 1:
Din 1.04 – 30.05. pescuitul este interzis.
Din 1.04 – 15.05. pescuitul este interzis pe apele de frontiera de stat.

In plus, la art. 5, spune ca, fara a aduce atingeri art. 1:
Din 17.02.-25.03. pescuitul la stiuca este interzis.

Exceptii cu privire la pescuitul stiucii pe perioada 1.04-30.05., respectiv 15.05. pe apele de frontiera, nu am gasit nicaieri specificate.
================================================
Adica, pe perioada 17.02-25.03 pot pescui cu peste viu, naluci, cu scopul de a captura somn, avat, salau, biban, clean… daca prind stiuca, trebuie sa o eliberez.
Iar in perioada aprilie-mai, pescuitul e complet interzis. Deocamdata.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 25. februarie 2014, 07:28

ZORAN este simplu dai un telefon la PF si vei vedea caeste voie la stiuca incepind cu 25 martie :prieteni:

Iulian, "PF" este o centrala hidroelectrica iar interzicerea sau nu a pescuitului n-are nimic cu electricitatea... exista alte institutii care reglementeaza lucrurile in acest domeniu. :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

20

marți, 25. februarie 2014, 07:36

ZORAN este simplu dai un telefon la PF si vei vedea caeste voie la stiuca incepind cu 25 martie :prieteni:


Am scris un e-mail din partea forumului la cabinet ministru, asteptam raspunsurile de clarificare a intrebarilor:
1. Pe perioada de prohibitie a stiucii, pina in 25.03., este permis pescuitul cu peste viu, mort sau naluci artificial ale celorlalte specii de rapitori? Somn, salau, biban, clean?

2. Din 1.04. – 30.05. , si respectiv 1.04. – 15.05. pe apele frontiera de stat, pescuitul este complet interzis, fara nici un fel de exceptii la stiuca?

:gandesc: ...sa vedem raspunsurile celor care au eliberat Ordinul nr. 83/2014 privind stabilirea perioadelor şi zonelor de prohibiţie a pescuitului.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com