Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn.
Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum.
După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum.
Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare.
Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.
Sebile Onduspoon
A folosit cinvea aceste linguri la somn cele de 45 de gr in marimea 3? si daca da au avut si rezultate ?
Am folosit-o pana am pierdut-o. Nu am avut rezultate, caci e prea usoara pentru locurile unde caut eu somnii. Mi-a placut mai mult la stiuca. Nu mi s-a parut indispensabila asa ca nu voi mai cumpara alta.
are si Mane81 o minune dintr-aia ce din cand in cand a mai aruncat-o prin apa dar momentan fara nici un rezultat ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste
AnEm
Dupa parerea mea de incepator in ale spinning-ului la somn, orice lingura poate fi ok.In cazul acesta, cred ca ar fi ok intr-o apa cu un curent mediu, si nu foarte adanca.Am si eu cateva linguri, tot pana in 45 de gr, mi-e ciuda ca nu gasesc si mai grele.
In Romania nu cred ca vei gasi mai grele. Nimic, insa, nu te impiedica sa iei doua linguri de 45gr de acelasi model. Le pui una peste alta, tragi niste inele despicate la cap si coada si ai obtinut o lingura de 90gr.
Chiar la asta nu m-am gandit pana acum.Dar este o idee buna.Mersi Tudor!
Ti-am ascultat sfatul Tudore maine ies la teste sa vad cum bate ...am sa incerc si cu epoxi sudare metale sa vad ce iese ..intai am sa testez nelipite sa vad cum iese si daca e ok ca si bataie asemanatoare cu originalul raman la ideea ta .mersi mult de idee
Mai bine ne-lipite, bat mai tare si si clancane prin apa, iar efectul de plop cand le opresti in aer si cad pe apa, este mult mai puternic!
Rapace ... cum zicea si Zoran, nu le lipi sub nici o forma. din cate am auzit (nu am folosit inca) inclusiv sunetul ala ce se produce cand se lovesc intre ele isi are rostul
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste
AnEm
pot sa iei si doua DAM Effzett si le pui una peste alta, cum a spus Tudor, fara a le SUDA!!
Fir intins!
Chiar ma pregateam sa lansez o intrebare despre eficienta lor ne-lipite.Se pare ca inca n-am habar despre nimic la capitolul pescuitului somnului
Eu v-am spus cum sa faceti. Este o solutie incercata de zeci de ani. Nu am inventat-o eu. Sunt si linguri de marca vandute suprapuse fara sa fie lipite.
Daca vreti sa le lipiti treaba voastra, pe mine nu ma deranjeaza.
Se vede utilitatea forumului,mai ascultam si experienta altora si asta ne scapa de experimentari inutile.....raman atunci pe sistemul de atasare cu inel despicat ...sa speram ca da rezultate
Lingure identice nelipite doar suprapuse prinse cu inele despicate predatek, eventual se poate pune si zornaitor nu departe de ansamblu..
Munca este pentru aia care nu stiu sa pescuiasca...
cum a spus si Tudor, aceste linguri siameze exista de zeci de ani.
DAM-ul le are in portofoliu de foarte mult timp, iar cu multi ani in urma cand se aducea si prin Romania, era mai ieftin sa cumperi o lingura din asta sa o desparti si sa obtii astfel doua linguri de stiuca la pret de 1 si un sfert
astazi....................nu mai este rentabil si daca vrei linguri mari si grele le cumperi din germania
Bătrânul DAM EFFZETT, mă umple de nostalgie, şi-a câştigat un loc aparte în istoria spinningului la somn. Prima dată am avut în mână un model original în clasa a doua cred, habar n-aveam cu ce se mănâncă, după care au urmat modele contrafăcute, artizanale, poveşti şi legende legate de eficienţa lui. Cred că această oscilantă merită un subiect nou, cu riscul de a deveni "old fashioned".
e foarte eficienta la stiuca . nu am incercat cu ea la somn pt ca nu rezista ! se rupe ! foloseste la somn chestii de metal . sfaturi ai destule
Am testat deja ,imi place cum bate si cum se aude ,din pacate fara rezultate mai insist si maine seara ,azi e program de stiuca