Sie sind nicht angemeldet.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

mihaigost

Fortgeschrittener

Beiträge: 307

Registrierungsdatum: 31. Juli 2012

Wohnort: bucuresti

Beruf: inginer electrician

  • Nachricht senden

441

Donnerstag, 27. Dezember 2012, 18:17

Da poate sa ma lamureasca cineva cu TRILL-ul, ca eu nu i-am dat de capat.
Sunt foarte suparat pt ca anul acesta am pierdut ultima din cele vreo 30 de oscilante rusesti, folosite de mine fara mila la avat, cumparate prin anii 90 si ceva de la rusii (poate moldovenii) care vindeau prin piete tot felul de nimicuri folositoare (si foarte folositoare ) la preturi de nimica.
La aprox. 4 buc. la 1 euro nu iti era mila sa dai cu ele printre crengi unde sarea "tarponul", si ale dracului il plezneau din prima. Noroc ca 80 % practic C&R, ca altfel puteam sa fiu acuzat de depopulari. Mai facem si noi cate o chifteluta din fileuri + 1 aligote sec, ca de seara pana dimineata trebuie sa ai ceva in stomac ca sa incepi o noua zi.

anem

Super Moderator

  • »anem« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 3 275

Registrierungsdatum: 19. Februar 2012

Wohnort: carpi

  • Nachricht senden

442

Freitag, 28. Dezember 2012, 16:37

Ma uit la ceas si vad ca e 6:01 ... sar din pat direct cu telefonul in mana si il sun pe mane cu scuzele de rigoare sa ii spun ca tocmai m-am trezit si el deja era jos asteptandu-ma. sar din pat direct in masina unde dupa mai bine de o ora de condus si o oprire la o cafea ajungem in sfarsit la locul de pescuit.

fiecare se pune sa pescuiasca pe unde apuca deoarece nu era nimeni. nici bine nu pierd un jig cand in timp ce refaceam niste noduri il vad pe mane pe partea cealalta cu lanseta indoita. dau fuga pana la el si apuc sa ii fac o poza:



iar dupa cateva minute iese si la o poza un frumos mustacios care s-a luptat suficient pana sa se predea:



iar dupa eliberare se constata si pagubele:



l-a prins mane fara manusa iar in momentul in care dorea sa il elibereze s-a rotit intr-un mod ciudat si i-a facut franjuri o bucata din deget.

apuc sa revin la locul meu si sa termin nodul, imi aprind o tigara si mai agat un jig cand il aud din nou pe mane si ii vad lanseta inconvoiata:



dupa alte cateva minute de dril in care somnul nu a vrut sa cedeze a iesit si la o poza. pe primul nu l-am masurat dar pe asta am zis sa nu il ratam ... au iesit 114cm.



dupa eliberare ma mut si eu langa mane. el merge sa isi pregateasca lanseta de somn si insistam pe acolo inca aproape o ora fara nici o activitate. decidem sa ne mutam ceva mai sus cu speranta ca poate gasim pe acolo ceva pesti mai dornici. dupa cateva voblere schimbate, cateva chestii incercate in sfarsit apar si ceva rezultate:







dupa care a urmat vreo jumatate de ora de pauza timp in care am zis ca poate ar fi de incercat si putin mai sus cu speranta ca s-au mutat si ii voi gasi acolo. nu apuc sa lansez de prea multe ori si am reusit sa dau de ei si apare unul frumos:



dupa care mai urmeaza cativa care nu au fost toti fotografiati pentru a nu pierde timpul, printre care:





mai incerc pe acolo printre niste crengi scufundate si dupa cateva rateuri apare si cel mai bun al zilei:



dupa pozele de rigoare pescuitul continua si apare momentul nasol al partidei, odata cu:



... peste care in momentul in care am incercat sa il dezgat a reusit sa se zbata in asa hal de mi-a bagat tripla in deget ... si a trecut de spin:



dupa ceva chinuri si dinti stransi reusesc sa ma eliberez si noroc cu mane ce avea ceva chestii pe care le-am folosit pe post de pansament. odata rezolvata problema partida a continuat si rezultatele nu s-au lasat asteptate de ambele parti (din nou ... nu toti au fost fotografiati):











pe langa avati in locul numarul doi au iesit si destul de multe platici dar am decis sa nu le mai fotografiem pentru ca nu aveam chef sa pierdem vremea. undeva pe la vreo 1 am decis ca ar fi cazul sa incheiem partida franti de oboseala mai ales ca ne asteptau mai bine de 60 de km pana acasa.

cam asta a fost ... o partida superba cu driluri, rateuri si capturi mult peste orice speranta aveam la sfarsitul decembrieului ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mihaigost

Fortgeschrittener

Beiträge: 307

Registrierungsdatum: 31. Juli 2012

Wohnort: bucuresti

Beruf: inginer electrician

  • Nachricht senden

443

Freitag, 28. Dezember 2012, 17:37

super

444

Freitag, 28. Dezember 2012, 17:46

Dl.Emil,cred ca tu nu ai acasa sarmale,carnat,cozonac,beiutura :rizi: Altfel nu-mi dau seama de ce toata ziua iesi pe apa... sa ne faci noua cumva in ciuda? :rizi: Interesant locul,e undeva sub vreo centrala?In fine,fara sa mai lungesc vorba,tot respectul pentru pestii prinsi si eliberati de tine sau Mane :ochi:
ps:sper ca pana la Revelion stai cuminte :bravo:

445

Freitag, 28. Dezember 2012, 17:46

excelent baietii
superba partida, hiar si pt o zi de vara plina
oricum la voi acolo asa pare, nici vorba de iarna.
felicitari inca odata

tudor

Super Moderator

Beiträge: 1 247

Registrierungsdatum: 27. Februar 2012

Wohnort: Saint Cloud, France

Beruf: Catfish angler

  • Nachricht senden

446

Freitag, 28. Dezember 2012, 20:48

Mane si Anem, ma enervati ! :doaaamne:

mane81

Profi

Beiträge: 1 433

Registrierungsdatum: 15. April 2012

Wohnort: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Nachricht senden

447

Freitag, 28. Dezember 2012, 21:09

Mane si Anem, ma enervati ! :doaaamne:

Salut.Nu stiu ce se intampla dar in ultimele partide ne-a mers bine cu exceptia triplei de azi ce s-a infipt in degetul lui anem.Sa fiti atenti sa nu patiti la fel.
Tudor am vazut ca tu nu folosesti manusi cand ii bagi mana in gura la somn, azi te-am imitat si eu si m-am ales cu niste zgarieturi zdravene :zambet: , ma ustura si acum cand scriu aici.Nu cred ca mai incerc fara manusi vreodata, oricum nu e prima oara cand ma zgarii in felul asta, mi s-a mai intamplat.

tudor

Super Moderator

Beiträge: 1 247

Registrierungsdatum: 27. Februar 2012

Wohnort: Saint Cloud, France

Beruf: Catfish angler

  • Nachricht senden

448

Freitag, 28. Dezember 2012, 21:56

Cu tripla in deget se intampla. Ca cat te duci mai des la pescuit cu atat riscul este mai mare. Daca nu este o tripla de 3 sau 4/0 de la Owner se rezolva cam asa : un cleste ca lumea, iei o carpa in gura sau talonul lansetei, si tragi brusc si tare de carlig. Iese cu niste carne dar trece repede.
Chestia cu luat somnii fara manusi am vazut-o si eu la altii, Tanzilli de exemplu, si mi-am spus ca daca ala poate pot si eu. Intr-adevar, dupa patru specimene scoase cu aceeasi mana cam doare, dar ori schimb mana, ca am doua in dotare, ori pun manusa. :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

449

Freitag, 28. Dezember 2012, 22:22

Excelent Mane si Anem! Super, aproape ca ... enervati deja! :rizi:
Ati numarat capturile din ziua de astazi? Astept cu nerabdare citeva cire... :buaaaah:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Adam

Anfänger

Beiträge: 13

Registrierungsdatum: 8. Dezember 2012

  • Nachricht senden

450

Freitag, 28. Dezember 2012, 22:26

Bravo!!!! Excelent aici la noi e jale...cel putin la mine de 3 zile tot ies la spinning fara rezultate cate 4-6 ore pe zii voblere,shaduri dar nimic...ciudat este ca ceilalti prind iar eu raman cu gura cascata si cu nervii la pamant...(voare vina e la mine?Ramane o mare dilema..

mane81

Profi

Beiträge: 1 433

Registrierungsdatum: 15. April 2012

Wohnort: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Nachricht senden

451

Freitag, 28. Dezember 2012, 22:31

Excelent Mane si Anem! Super, aproape ca ... enervati deja! :rizi:
Ati numarat capturile din ziua de astazi? Astept cu nerabdare citeva cire... :buaaaah:

Salut.Pai azi eu am prins un singur avat si doi somni(cu lanseta de salau, asa ca m-am cam driluit putin :zambet: ) si anem a prins peste 10 avati din care cativa erau destul de maricei.Si ceva platici am mai prins.
PS:felicitari pt intalnirea pescarilor de somn de azi :bravo:

452

Samstag, 29. Dezember 2012, 01:53

:salut: mane si anem si LA MAI MARE! :apl:
La ultima iesire , vad ca pescuiti aproape de un baraj(din poze).
Acolo e voie sa pescuiesti asa aproape? ca la Noi NU! :gandesc:
Fire intinse!! :zambet:
PS.Sincer,mi-as fi dorit sa fiti si voi la intalnire cu noi!
Toate cele bune! :ciao:

Dieser Beitrag wurde bereits 1 mal editiert, zuletzt von »Cata« (29. Dezember 2012, 02:07)


LARRY

Profi

Beiträge: 1 334

Registrierungsdatum: 1. März 2012

Wohnort: Galați

  • Nachricht senden

453

Samstag, 29. Dezember 2012, 09:31

Excelent și educativ Mane si Anem!
Șalău nu este în zonă sau ...... :bravo:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

tudor

Super Moderator

Beiträge: 1 247

Registrierungsdatum: 27. Februar 2012

Wohnort: Saint Cloud, France

Beruf: Catfish angler

  • Nachricht senden

454

Samstag, 29. Dezember 2012, 10:39

Ieri nu ne-a durut nici un muschi dupa drilurile epice pe care le-am trait. Iata-l pe Daniel cu o mare captura :



si pe mine cu una la fel.



Am luat mai multe fiecare, toate de acelasi calibru.
Cu o zi inainte nea Seb pe alta balastiera a luat o stiuca de 1m24.



:nervos:

455

Samstag, 29. Dezember 2012, 10:46

aoleuuuu
ce crocodil :doarecapu:

Tudor,
ce struna ai folosit la stiucile alea?? pare ceva mono / fluoro, homemade
ma intereseaza si caut asa ceva

tudor

Super Moderator

Beiträge: 1 247

Registrierungsdatum: 27. Februar 2012

Wohnort: Saint Cloud, France

Beruf: Catfish angler

  • Nachricht senden

456

Samstag, 29. Dezember 2012, 10:55

Folosesc fluorocarbon intre 0,5mm si 0,7 mm sau dressen x pentru crapisti.
Daca se freaca putin de dintii cumetrei il scurtezi sau schimbi dupa drill.

anem

Super Moderator

  • »anem« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 3 275

Registrierungsdatum: 19. Februar 2012

Wohnort: carpi

  • Nachricht senden

457

Samstag, 29. Dezember 2012, 11:28

Excelent Mane si Anem! Super, aproape ca ... enervati deja! :rizi:
Ati numarat capturile din ziua de astazi? Astept cu nerabdare citeva cire... :buaaaah:


nu stiu zoran sa iti spun niste cifre pentru ca niste avati nu au fost pozati si nici o platica nu a intrat in poze ... cei pozati sunt 12 la numar la care pot adauga minim vreo 3 pe care stiu ca nu i-am pozat plus somnii si avatul lui Mane ... a fost atat de misto incat nici numarat nu ne-a trebuit, adica am numarat pana pe la vreo 5-6 dupa care nu am mai continuat ...

SVF :rizi: ... sunt toate cele enumerate de tine pe acasa dar avand cateva zile libere am zis ca merita profitat. nu e centrala locul ala, e o chestie facuta pentru a mentine anumite nivele pe un canal navigabil ... :prieteni:

Cata ... nu stiu daca e voie sau nu (mane81 zice ca imediat sub nu e voie) dar noi am pescuit aproape tot timpul deasupra, uneori la mai bine de 100 de metri distanta si am vazut si alti pescari pe acolo motiv pentru care eram linistit.

LARRY ... este si salau prin zona si am si prins ceva strapi acum cateva saptamani dar de atunci absout nimic. Mane81 insista mult mai mult decat mine pe gume (de aia ia mai putini avati) dar cu exceptia vreunui somn (dintre care multi se duc inainte de a ii vedea) salaul se arata rar. Nici eu si nici mane81 nu suntem pescari de salau, deci mai greu cu gasitul locurilor interesante sau a celor cu potential ... si probabil ca lipseste si "tehnica" ... mai insistam cu toate ca mie unul mi greu atunci cand stiu ca sunt avati in zona :zambet:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Profi

Beiträge: 1 588

Registrierungsdatum: 25. Februar 2012

Wohnort: Pe Mures...

  • Nachricht senden

458

Samstag, 29. Dezember 2012, 13:14

Azi am reusit sa ies si eu ,de adio pe 2012 ... Se pare ca am fost inspirat deoarece am avut un colindator solzos care dupa pozele de rigoare si dupa promisiunea ferma ca va veni la colinda si la anul a plecat inapoi la gasca lui de Revelion! :bucuros2:


anem

Super Moderator

  • »anem« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 3 275

Registrierungsdatum: 19. Februar 2012

Wohnort: carpi

  • Nachricht senden

459

Samstag, 29. Dezember 2012, 14:49

frumos Zamfi ... surprinzator de burtos as zice ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Profi

Beiträge: 1 588

Registrierungsdatum: 25. Februar 2012

Wohnort: Pe Mures...

  • Nachricht senden

460

Samstag, 29. Dezember 2012, 17:23

Si eu m-am mirat sincer! Evaluat pe la 4 kg gagiul era plin de icre cred ... Ca doar nu o fi halit in asa hal... :rizi: