Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

61

marți, 17. februarie 2015, 18:07

Oameni buni, da aveti putina incredere, daca din start avem asa un moral nu va iesi niciodata nimic, in nici un domeniu..
Hai sa o sprijinim pe Cristina , fiecare dupa puteri sau macar cu vorbe incurajatoare. Hai sus cu steagul !

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

62

marți, 17. februarie 2015, 18:20

Da,da ...chiar asa :sus cu steagul! :apl:

Ca sa fac insa si o gluma (sper ca-mi este permisa) ...sa fim insa atenti sa nu-l pierdem pe drum si cand va fi sa-l infingem in /pe crancena reduta sa nu-l mai gasim ! :rizi:

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

63

vineri, 20. februarie 2015, 02:12

:doarecapu: :doarecapu: am o veste proasta..sa prins ieri la Divici un somn de 2.76m 142 kg la plasa....nu stiu sa pun poze pe forum dar am vazut pe facebook sa vedeti ce mandri sunt... :doarecapu: :doarecapu:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

64

vineri, 20. februarie 2015, 11:30

:doarecapu: :doarecapu: am o veste proasta..sa prins ieri la Divici un somn de 2.76m 142 kg la plasa....nu stiu sa pun poze pe forum dar am vazut pe facebook sa vedeti ce mandri sunt... :doarecapu: :doarecapu:


Daca a avut dimensiunile astea cred ca a fost noul record mondial la somn :gandesc:
Pe facebook am vazut si eu ca ieri s-a prins pe Po la spinning un somn de 2,67 si 127 de kg, astia se lauda ca ar fi un nou record mondial la spinning la somn:https://www.facebook.com/sportexitaly/ph…?type=1&theater
Scuze de offtopic :noroc:

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

65

vineri, 20. februarie 2015, 13:52

Nu stiu daca a avut 2m sau 3 dar somnul italienilor e mare si frumos... al pescarilor nostri... ca de obicei , poza cu gafa in spate, sufe in gura, clasic.ro... dar oricum departe de 2.7m si greutatea eu zic ca e cel putin dublata
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

66

vineri, 20. februarie 2015, 19:23

Acum pe bune,o vaca de asta cred ca mananca peste intr-un an, mai mult ca membrii unei
asociatii.Da,stiu,mare reproducator,bla bla,dar tot nu pot sa nu ma gandesc la cata paguba face.Pai asta trage pe nas orice peste misca pe langa el. :doaaamne:
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

68

luni, 16. noiembrie 2015, 08:06

:rizi:
Cu alte cuvinte, pe sefu` asta nou l-au prins doar pt. ca ala vechi era suparat c-o fost dat afara si vroia sa se razbune... ca sa vezi ca si la controale exista "interese" :rizi: :rizi:
Na ii bine si asa daca nu se poate altfel. :)

Oricum, argumentu` "apararii" e cel mai tare: :rizi: :rizi:

"În apărarea să comisarul şef Petrovici ar fi spus că mergea la o pomană,"
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 6

Membru din: 17. septembrie 2013

Locație: alba iulia

  • Scrie un mesaj privat

69

luni, 16. noiembrie 2015, 18:07

Sperăm că federatia româna de pescuit sportiv o sa puna la punct problema braconajului si a pescuitului industrial

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

70

luni, 16. noiembrie 2015, 19:31

Te referi la cea condusa de Popescu???

Răspunsuri: 6

Membru din: 17. septembrie 2013

Locație: alba iulia

  • Scrie un mesaj privat

71

luni, 16. noiembrie 2015, 19:44

da
Mai este alta federatie?

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

72

luni, 16. noiembrie 2015, 22:05

Nu cred ca mai este, dar asa zisa "Federatie" de care spui este o tentativa penibila de a face bani care o sa esueze cat de curand. Ce anume te face sa speri ca va reusi sa faca ceva, cumva mizeria de asociatie creata de duduia Xena Ghedan? Daca da, sa stii ca totul este un fas de prost gust. Asta nu inseamna ca AJVPS sau ANPA fac sau o sa faca ceva. Se pot face niste miscari mici doar de asociatii create local si de implicarea personala a fiecaruia in rest, potopul.

73

luni, 16. noiembrie 2015, 23:12

Nu cred ca mai este, dar asa zisa "Federatie" de care spui este o tentativa penibila de a face bani care o sa esueze cat de curand. Ce anume te face sa speri ca va reusi sa faca ceva, cumva mizeria de asociatie creata de duduia Xena Ghedan? Daca da, sa stii ca totul este un fas de prost gust. Asta nu inseamna ca AJVPS sau ANPA fac sau o sa faca ceva. Se pot face niste miscari mici doar de asociatii create local si de implicarea personala a fiecaruia in rest, potopul.
Eu sunt foarte curios pe ce te bazezi cand sustii ceea ce sustii :nunteleg: As vrea si ceva argumente insotite de ceva probe..... :gandesc: , nu numai de "pesimisme", ca sunt satul de ele, crede-ma :nervos:

:noroc:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

74

marți, 17. noiembrie 2015, 00:25

Eu sunt satul de Realisme. Punctual:
1. Asociatia creata de individ doreste monopolul asupra a tot ceea ce inseamna concursuri de pescuit, permise de pescuit, balti de pescuit. Individul are zeci de procese pierdute, ba chiar cereri de modificari de legi respinse, pentru mai multe detalii si daca ai rabdare sa iti faci o idee pe langa miile de postari aberante ale indivizilor poti gasi informatii prin care sa iti faci o idee proprie. Daca individul si-a facut asociatie si e de buna credinta, de ce pune bete in roate celor care organizeaza concursuri frumoase atat intern cat si extern? Cum protejezi tu un sport ca pescuitul prin procese penale! intentate chiar pescarilor care s-au dus la concursuri? Oare asta nu denota ca tot ce se face, se face doar pentru ca tot ce inseamna pescuit sa treaca pe la el cu comisioanele aferente? De ce FIPS, CIPS l-au respins in afiliere? De ce procesul de dizolvare a AJVPS a fost pierdut? de ce, de ce...
Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS • Rapitori.ro - Pescuit sportiv
2. Domnisoara Xena nu are nici o treaba cu pescuitul (nu ma intreba pe ce ma bazez, priveste-i daca te tin nervii filmarile). Acum de cand cu crearea asociatiei sunt zeci de pescari care au reclamat diverse probleme, poluari, pesti morti, braconieri etc etc. ei au crezut in ea, toti ne punem sperante... Ghici ce? Nici macar nu a avut bunul simt sa raspunda. Pana si eu i-am trimis un mesaj cu o plangere, nu pentru ca am crezut in ea ci pentru ca doream sa imi confirm. A trecut ceva timp de cand e inregistrat ONG-ul, ai auzit ceva actiuni?? Te invit sa vizualizezi pagina ei de FB... spune-mi ca ai incredere in ea si si in ONG-ul ei!
Daca tu sustii contrariul, spune-mi si mie pe ce te bazezi?

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

75

marți, 17. noiembrie 2015, 06:50

Ultima ''isprava'' a duduiei este popularea raului Lapus cu caras,crap si amur.
Raul Lapus a fost poluat nu demult si ANCBP a luat pozitie cica ,facand presiuni asupra poluatorului care a fost obligat sa repopuleze...Toate bune si frumoase..s-a repopulat cu crap,caras...si amur..

Nonsalanta cu care isi asuma o contributie la popularea cu o specie asiatica este clar facuta dintr-o inconstienta crasa.Adica n-are nici o treaba cu pescuitul..cum poti sa te lauzi cu popularea unei specii alien,o specie care distruge orice ecosistem local??

Pe de alta parte ,federatia a reusit sa prosteasca niste politicieni sa schimbe OUG 23 .in sens favorabil federatiei ,care in opinia lui Popescu ar fi trebuit sa gestioneze tot ceea ce inseamna pescuit asa zis ''sportiv''in Romania...Pentru noi,ar fi insemnat sa platim obol la federatie..Iar fedearatia nu ar fi facut nimic pentru noi,decat cu gura..ca in fapt a inceput prin a propune un regulament de pescuit unde printre altele limita accesul pescarului ''sportiv'' in Delta la o are restransa in jurul asezarilor umane.Orice concurs de pescuit s-ar fi putut tine doar cu avizul federatiei.Cine ar fi profitat??Simplu..pescariicomerciali,rechini de talia lui Raduta..nu degeaba anul acesta concursul federal la carp sa tinut pe Sarulesti, ''pista'' pe care federatia a ''omologat-o'' oficial..Pina acum,initiativa popesciana de modificare a oug23 a luat aviz negativ pe linie..in unanimitate..Mai jos ,link-ul catre o pagina unde sunt afisate documentele de unde reiese acest lucru..


Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS • Rapitori.ro - Pescuit sportiv
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 6

Membru din: 17. septembrie 2013

Locație: alba iulia

  • Scrie un mesaj privat

76

marți, 17. noiembrie 2015, 07:03

-la noi in tara orice concurs organizat trece printr-o federatie, indiferent de natura sportului
-in legatura cu permisele de pescuit m-as bucura sa platesti intr-un singur loc :ex.(pe olt la Noul roman trebuie sa ai permisul vizat la AJVPS apoi sa platesti o taxa la ajvps Sibiu+ajvps Fagaras; nu ti se pare ca AJVPS-ul baga mana si nu face nimic pentru noi
-ajvps-ul nu a facut nimic care sa ne bucure pe noi muritorul de rind
-sa speram ca Federatia o sa puna la punct toate problemele ,trebuie sa avem rabdare nu sa plecam urechea la unul si la altul care au interese sa distruga nu sa faca ceva pentru noi

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

77

marți, 17. noiembrie 2015, 09:43

Domnule, in Romania concursurile de pescuit exista de zeci de ani bine mersi si fara federatie..

La rapitori ,turneul ''aventuri la pescuit''a dat startul unor turnee care s-au repetat an de an avand ca si rezultat Liga Romana de Spinning.Prin protocolul incheiat intre LRS si AJVPS , aceasta din urma a dat mana libera pescarilor de spinning sa se constituie in cluburi,sa isi organizeze turnee ,si in urma rezultatelor obtinute in aceste turnee sa desemneze un lot(primii 5) care au fost inscrisi prin AJVPS la competitiile nternationale unde AJVPS este membra de zeci de ani(FIPS-CIPS).An de an ,acest loc a ocupat locuri mai mult sau mai putin fruntase ca si in orice competitie..


Ce a facut federatia??A reusit in sfarsit anul acesta sa incropeasca un concurs din barca,la care a adunat cu chiu cu vai 7-8 barci ,intre care una singura a fost dotata cu motor electric(asta in cond. in care anunta pompos pe situl proriu ca aloca nush ce suma pt. dotarea participantilor),si a tinut un simulacru de concurs intitulat pompos''finala'' pe o locatie(Nada Florilor), locatie aleasa in extremis dupa ce locatia oficiala (Manjesti) a trebuit sa fie scoasa de pe lista in urma tampeniilor facute de ''el presidente'',tampenii care nu au fost inghitite de catre administratorul Manjestiului..drept care i-a aplicat un binemeritat ...sut in fund..nici in ziua de astazi nu exista un clasament oficial la acest concurs cu lista de participanti,arbitri,puncte,dimensiuni,cmmc,etc..
Vrei sa spui ca aceasta este ''federatia'' care va salva pescuitulin Romania?? :rizi:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

78

marți, 17. noiembrie 2015, 09:49

'''sa speram ca Federatia o sa puna la punct toate problemele ,trebuie sa avem rabdare nu sa plecam urechea la unul si la altul care au interese sa distruga nu sa faca ceva pentru noi'''


Afla domnule ca ajvps-ul avea drept de control in urma cu ceva ani, dar s-au trezit unii sa ii acuze de ''monopol''Stii cine sunt aceia??Le zicea FNPSR-o federatie de asociatii care baleau dupa ciolanul ajvps zicand ca ei ar gestiona mai bine pescuitul..Si ghici cine era presedinte??Nimeni altul decat actualul presedinte al frpsc-popescu stefan.
Ce s-a intimplat cu FNPSR??E pe linie moarta..chix-faliment...au fost controalele mai eficiente dupa acest episod.????.io zic ca nu, au fost tot mai rare..politia si jandarmii avand resurse limitate si cauze mult mai presante unde sa si le cheltuie..intr-un cuvant apele au ramas ale nimanui,pardon au ramas ale lupului imbracat in lina de oaie care vrea''binle pescarilor''-popescu stefan presedintele frpsc..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

79

marți, 17. noiembrie 2015, 12:38

Totusi, tre` sa recunoastem ca nea Popescu are o calitate: nu se lasa, frate. :rizi:
Si adevaru-i ca daca o tii pe-a ta, egal ce interese ai sau n-ai, in RO pana la urma s-ar putea sa-ti iasa. :nunteleg:
Ce nu prea inteleg io, nu c-ar avea mare importanta, este cum naiba o ajuns la Alba Iulia? Am trait acolo aproape un sfert de secol si nu-mi pare a fi de prin partea locului... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

80

marți, 17. noiembrie 2015, 13:59

@Tyrael,@Gigi,@Costi
Mulțumesc de info.Habar n-aveam... :zid:
:noroc: