Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

41

luni, 7. aprilie 2014, 19:01

Am si eu o nedumerire,de ce toata lumea foloseste spinning si nu casting??Avand in vedera ca mulinetele de baitcasting sunt mult mai puternice,sau nu??
Sunt novat cu somnul si intodeauna am avut nedumerirea aceasta...din barca banuiesc ca e ok....de pe mal cum e??

toby

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 6. februarie 2014

Locație: Dr. Tr. Severin

  • Scrie un mesaj privat

42

luni, 7. aprilie 2014, 19:16

Ovidiu buna Stella 4000 sw, merge si la salau si face fata si la somn. Eu am luat Stella 5000 sw pt. jig si Penn Torque 5 pt. pescuit vertical. Acum astept un somn care sa le forteze limitele :bucuros2:

43

luni, 7. aprilie 2014, 19:58

Am si eu o nedumerire,de ce toata lumea foloseste spinning si nu casting??


Suli, de-ai sti cati casting-ari sunt pe-aici?.... :pauza:

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

44

luni, 7. aprilie 2014, 20:14

Am si eu o nedumerire,de ce toata lumea foloseste spinning si nu casting??


Suli, de-ai sti cati casting-ari sunt pe-aici?.... :pauza:
Deci sa inteleg ca multa lume foloseste???Cum e mai practic ,de pe mal sau din barca?? :gandesc:

45

luni, 7. aprilie 2014, 20:44

Eu practic acest stil numai din barca(deoarece am bete scurte de 2m) dar se poate si de pe mal, dar -parerea mea- ar trebui sa "urci" spre 2,7-3m :noroc:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

46

luni, 7. aprilie 2014, 21:32

Folosesc si spinning si casting. Se pot folosi amandoua fara probleme. Totul e ca lansetele sa fie adaptate.

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

47

luni, 7. aprilie 2014, 21:32

De cand am dat de casting nu prea imi vine sa ma intorc la spinning de aceea am intrebat.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

48

luni, 7. aprilie 2014, 21:38

Eu vorbeam despre pescuitul la clonc.
La naluci iar pescuiesc si la spinning si la casting. Cu tot ce e usor numai spinning, cand devine greu si spinning si casting. Sunt avantaje si inconveniente la fiecare stil.
Putem lamuri treaba asta. Voi fi la Mequinenza incepand cu 7 sau 8 mai. Inchiriez barca, o perioada voi pescui singur. Dupa doua, trei zile vor apare si Catalin+nevasta, Cristian din Castellon etc...

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

49

luni, 7. aprilie 2014, 21:45

Voi fi la Mequinenza incepand cu 7 sau 8 mai.
Deci somnul mananca de ziua mea (8 Mai) :zambet: La noi va mai fi o saptamana de prohibitie...
Fir intins!
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

50

luni, 7. aprilie 2014, 21:48

Pai mananca si de ziua mea, cam in aceeasi perioada. De aia sunt la pescuit intotdeauna de ziua mea.
Daca nu vrei sa fie prohibitie vii de 8 mai la Mequinenza. :ciao:

51

luni, 7. aprilie 2014, 21:50

De cand am dat de casting nu prea imi vine sa ma intorc la spinning de aceea am intrebat
Am senzatia de "Deja vu" cu afirmatia asta...... :bucuros2: . :noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

52

luni, 7. aprilie 2014, 21:56

De cand am dat de casting nu prea imi vine sa ma intorc la spinning de aceea am intrebat
Am senzatia de "Deja vu" cu afirmatia asta...... :bucuros2: . :noroc:

crap -> rapitor -> spinning -> casting -> fly -> Nirvana :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

53

luni, 7. aprilie 2014, 23:18

Mi-ar fi facut placere Tudor sa pescuim putin pe Mezquineza dar din pacate pe 7-8 mai sunt prin Barcelona la munca,sper sa ai parte de
ceva monstrii si daca nu si ceva bassi si salai sunt buni. :pescuit:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

54

marți, 8. aprilie 2014, 06:56

Am un nou pitic pe creier..e grav... :doaaamne:


Shimano Calcutta Conquest 50 51 DC Ditigal Cast Control i-DC4 Product Review


Marimea 201,s-ar potrivi ca o manusa pe joarda mea de fliping-woblere ,gume mari.. :pauza:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

55

marți, 8. aprilie 2014, 10:40

Am un nou pitic pe creier..e grav... :doaaamne:


Shimano Calcutta Conquest 50 51 DC Ditigal Cast Control i-DC4 Product Review


Marimea 201,s-ar potrivi ca o manusa pe joarda mea de fliping-woblere ,gume mari.. :pauza:
Chiar ca e grav....o sa trebuiasca sa ceri un imprumut de la banca :gandesc: lasand gluma la o parte..la somn vrei sa il folosesti?? Modelul 201 cat duce frana??

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

56

marți, 8. aprilie 2014, 14:25

Pai la pescuit cu dives to,norizi,strike pro supersonic,gume peste 10 cm, cam la somn ma astept sau mreana mare.De salau ,oricat ar fi de mare nu mi-e frica..Drag-ul nu are valoare pre mare,10-12 lb cred,dar se poate imbuntati si oricum,pe Mures nu sant atat de multi pesti uriasi incat sa puna probleme unei frane de 12lb....
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

57

marți, 8. aprilie 2014, 18:00

Ahh...daca e pt.Mures nu e nici o problema,eu ma gandeam la Dunare unde mai intra si uriasi.
Eu folosesc un Shimano Castaic la stiuca si am dat de doua ori si la somn, Curado 51E +Citica 201E la bassi....la somn ma gandeam la un Abu Garcia revo toro 61, e puternica si cu un drag pe masura somnului ....Pt.Mures cu un 201 e ok.dupa cum spui,mai rar intra ceva urias.
Calcutta Conquest pt. mine e de neatins..datorita pretului care il are :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

58

miercuri, 9. aprilie 2014, 06:08

Hm, si pentru mine.....doar visez la ea....dar nu se stie niciodata..un blackfriday,vreo ocazie..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

59

miercuri, 9. aprilie 2014, 07:00

Pt.Mures cu un 201 e ok.dupa cum spui,mai rar intra ceva urias.

O afirmatie cu care eu nu pot fi de-acord... Si pe Dunare, Ebro, Rin sau Po este la fel, mai rar intra ceva urias cind se da dupa stiuca, salau sau bibani. :noroc:

De exemplu, eu am dat f mult pe Rin la bibani, avat si stiuca. Prieteni de ai mei la fel, si niciodata NU mi-a intrat nici un somn. Nici macar de 1 m. Dar, o cunostiinta care merge la salau doar noaptea cu voblere la mal, prinde pe an si vreo 2-3 somni. Dar nimica sarit de 1,5 m. As putea trage aceasi concluzie, ca somni uriasi nu prea sunt pe Rin.
In schimb, cei care merg doar la spin cu echipament mai greu, naluci mai mari si cauta somnii tintit acolo unde nu sunt avatii si salaii, prind si pina la 50 de somni la spin pe an, dintre care 5 sar de 2 m (chiar si de 2,5 m). Mai ales cind nimeresc zilele cind somnii umbla ca turbatii dupa mancare, si atunci au ocazia sa drilluiasca chiar si 5 somni pe zi, de caciula.

Pe un Revo Toro de 61 intra dublu de mult fir ca si pe un Curado 201, deci s-ar putea pune 150 m de 60-80 lbs si da la somn. Insa, Toro e mult mai robusta, si cintaresti chiar 80% mai mult ca si un Curado 201. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

60

miercuri, 9. aprilie 2014, 07:11

Am mai povestit cu prieteni şi întradevăr aici este ceva interesant, dă la şalău ore şi zile întregi şi nu intră somn dar este clar că somnu-i în zonă. Cred că somnul trebuie pescuit altfel la spin.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.