Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

41

vineri, 14. februarie 2014, 16:39

Partial avem cu totii dreptate! :prieteni:

Eu am avut 2 sezoane conflabila pe Dunare si era sa dau in primire de 3 sau 4 ori! NU se poate compara cu barca serioasa de fier sau fibra, care prezinta mai multa siguranta decit conflabila.

Dezavantaje:
1. E f periculos pe valurile Dunarii, nu o mai poti dirija deloc! ...era deja sa ma inec.
2. Mi-a luat foc un motor luat pe imprumut, si pina sa-l desfaca Dutza sa-l arunce in Dunare, am reusit sa sting focul (dar era sa ardem ca sobolanii in ea)
3. era intradevar veche, si la Soarele care incinge chiar la umbra peste 40°, mi-a pocnit in 2 locuri cind trasa la mal. A trebuit sa iau pompa cu mine si sa bag tot la 30 min aer in ea.
4. Te doare spatele de innebunesti in ea, din cauza pozitie de stat pe laterale

Avantaje:
5. nu ocupa spatiu mult
6. se poate transporta si fara remorca, si lasa la apa si pe Timis, Mures, Somes...
7. se poate folosi cu motoare destul de mici
8. costurile mici de achizitie

Daca imi voi mai lua vreodata conflabila, doar ca barca ajutatoare de tras monturi. Asta in cazul ca voi avea o barca de 5,5 - 6 m lungime, unde sa o pot transporta.

Asa ca, fiecare din ce pdv analizeaza situatia. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

puiu

Biban

Răspunsuri: 100

Membru din: 12. februarie 2014

Locație: Blaj

  • Scrie un mesaj privat

42

vineri, 14. februarie 2014, 16:41

aveti dreptate ca poate am cam exagerat, dar eu am intrat cu o barca de 2,2m gonflabila in propriul siaj, vantul batea puternic, urcam pe dunare, valuri mari si.. incredibil dar adevarat, am reusit sa o rastorn. tot ce a fost in barca, zace acum pe fundul dunarii. Cu explodatul, am patit-o intradevar cu o ruseasca, (cele clasice de 2m, doua compartimente) care nu are peretele asa gros (doua straturi cauciuc si unul panza), apoi am achizitionat o Navigator AD-380, super barca, dar si in cazul ei am avut doua zile fericite: prima cand am achizitionat-o si a doua cand am vandut-o.(era grea: 62 kg, ocupa mult loc in masina la transport si depozitare, necesita motor de minim 15CP ca sa mearga binisor (sa o poti glisa), deci costuri mari motor+combustibil. Am ramas adeptul pescuitului de pe mal, sau al pescuitului din si cu ajutorul barcilor de inchiriat. si cand zic de pericolul spargerii, in cazul in care e legata la mal, ma refer la valurile produse de catamaranul Delta expres ce trece pe sfantu gheorge (cine l-a intalnit stie la ce ma refer).
repet ca tot ce afirm sunt pareri personale si tineti cont de ele doar daca vreti
Un expert printre incepatori şi un incepator printre experti

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

43

vineri, 14. februarie 2014, 16:44

2. Mi-a luat foc un motor luat pe imprumut, si pina sa-l desfaca Dutza sa-l arunce in Dunare, am reusit sa sting focul (dar era sa ardem ca sobolanii in ea)
3. era intradevar veche, si la Soarele care incinge chiar la umbra peste 40°, mi-a pocnit in 2 locuri cind trasa la mal. A trebuit sa iau pompa cu mine si sa bag tot la 30 min aer in ea.

:rizi: :rizi: :rizi:
Apai asa o barca/motor nici io nu mi-as mai lua... :rizi: .

Referitor la barcile lasate la soare, in manualul barcii mele scrie clar ca daca este umflata la presiunea nominala, nu trebuie scoasa din apa si lasata in soare.
Apa raceste aerul din baloane care altfel s-ar dilata si ar putea mari presiunea peste valoarea admisa.
Daca barca este scoasa din apa si lasata in soare (de ce ai face asta? :nunteleg: ) atunci trebuie dezumflate partial baloanele.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 119

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Ing

  • Scrie un mesaj privat

44

vineri, 14. februarie 2014, 16:48

"1. La venire: duc barca, podina si motorul pana langa apa, umflu barca partial, pun podina, umflu barca complet, bag barca in apa, pun motorul.
2. La plecare: scot motorul, dezumflu partial barca, scot podina, ridic barca pe mal si o dezumflu
".

Interesant, eu am avut alta ordine la gonflabila ucrainianca:
Prima data trebuia sa montez podina de tego si sa o asigur cu cele doua piese de aluminiu din laterale cu canale longitudinale, abia apoi puteam trece la umflarea ei. Prima data chila, apoi baloanele
-----------------------------------------
Nu sta degeaba, ca degeaba stai.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

45

vineri, 14. februarie 2014, 16:52

Interesant, eu am avut alta ordine la gonflabila ucrainianca:
Prima data trebuia sa montez podina de tego si sa o asigur cu cele doua piese de aluminiu din laterale cu canale longitudinale, abia apoi puteam trece la umflarea ei. Prima data chila, apoi baloanele

Adrian, cred ca pot face si asa cum zici tu, eu umflu partial barca doar ca sa "ia o forma"... si cand spun partial ma refer cam la un 20 - 25%... daca umflu mai mult nu mai pot monta podina.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

46

vineri, 14. februarie 2014, 16:52

Asta este si ideea ca fiecare isi ia barca in functie de necesitati si posibilitati. Eu spre exemplu as merge pe Dunare cu barca mea gonflabila. Si sa stii Zoran ca o barca gonflabila poate avea un cost mare spre foarte mare, asta depinde de fiecare ce considera prin mare. In alta ordine de idei, ajung foarte rar la Dunare, dar daca o barca gonflabila este folosita chiar si pe mare, nu vad de ce nu ar functiona si pe Dunare. A mai fost o discutie asemanatoare cu folosirea barcii pe Po versus Dunare. Daca iesi cu o barca coapta de vreme si motor daramat, e clar ca o faci pe propria raspundere.
Cat despre barca cum ai tu Zoran si motor mare, alte costuri, alta poveste, alte implicatii. Tie nu iti convine sa faci o partida de 5 ore sa zic de pescuit cu desfasurarea aia de forte, si mai ales singur

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Tyrael« (14. februarie 2014, 16:58)


informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

47

vineri, 14. februarie 2014, 16:59

Daca iesi cu o barca coapta de vreme si motor daramat, e clar ca o faci pe propria raspundere.

De acord cu ce zice Tyrael si in special cu pasajul asta.
Si apropo de siguranta si de barcile de fier cu care "se dau" majoritatea pescarilor "bastinasi" pe Dunare: la o gonflabila este putin probabil sa cedeze deodata toate compartimentele, mai ajungi cumva la mal... in schimb la o barca de fier coapta, daca cedeaza o sudura, in 3 minute barca-i pe fundul Dunarii cu tot ce era in ea.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

48

vineri, 14. februarie 2014, 18:01

Ce mi-as dori Dane sa te vad tragand barca cu roti cu tot pe malul Muresului printre salci si musuroaie!
...........Aline !!la 1.90 si 115 kg.......o iau sub brat daca ma supar ,asta asa ca fapt divers :rizi: :rizi:
-cand e vant si valuri mari nu prea am vazut barci pneumatice sa gliseze....taierea apei e fix pix
.....in cazul asta, indiferent de barca ,stai la mal!!!incearca sa mergi cu o gonflabila cu chila unflata ,iar dupa aceeia desunfla chila, sa vezi diferenta la navigat :)
. La 5cp iti trebuie permis obligatoriu din punct de vedere legal,
....doar la Persunul de 5 hp nu trebuie permis.... in rest e penal.
Am vazut ca Dan cu rotile lui, face toate operatiile pe mal... da` intr-adevar nu merge printre copaci sau la mal inalt si abrupt.
................asa e,pe roti,si totul montat pe barca, doar unde se poate ajunge usor la apa :bravo:
pe dunare si pe orice alta apa din tara asta, o barca gonflabila pentru pescuit este foarte sigura, manevrabila si nu consuma mai mult asa cum spui tu.
-
............perfect de acord........8 km ,in amonte pe Dunate cu 1 litru de benzina pe ora,va las pe voi sa spuneti.... e mult ...putin ? :nunteleg: .
Soarele o poate exploda?
............cam toate barcile au supapa de preesiune..............explodeasa doar daca nu esti atent !! :nu:
Cred ca oricine si-ar dori o barca rigida si mare... insa asta implica cel putin:
1. loc de pastrare - eu n-as tine-o in fata blocului.
2. masina suficient de puternica s-o poti lasa/scoate din apa cu peridocul in locuri nu neaparat "betonate".
3. consum de carburant suplimentar, deplasare mai dificila, acte de inmatriculare, ....
.............plus ! si plus ! si plus ! :gandesc:
costurile mici de achizitie
..........Zoran !!nici o barca de tabla a localnicilor, nu se apopie de 600 euro ....ce avem noi trece de 1000.....na !!! :bravo: :ochi:
"1. La venire: duc barca, podina si motorul pana langa apa, umflu barca partial, pun podina, umflu barca complet, bag barca in apa, pun motorul.
2. La plecare: scot motorul, dezumflu partial barca, scot podina, ridic barca pe mal si o dezumflu".
............... asa fac si eu ,in caz ca sunt conditii vitrege ,toate operatiunile langa apa,cu mentiunea ( barca sta pe o prelata si nu pe jos) :bucuros:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

49

vineri, 14. februarie 2014, 21:49

Dane nici eu nu sunt chiar micut ...Bine nu chiar cat tine :) Insa crede-ma ...sa iei sub brat o barca de 45-50 kg si sa urci un taluz inclinat pe barajele de pe Olt necesita ceva efort! Mai ales dupa o zi de pescuit in care nu ai prins peste :rizi: Si daca ai norocul sa fie dalele ude,inghetate ,etc ... Inca odata nu zic ca nu se poate duce in carca (ex.adiwolf) insa eu prefer mai ...lejer. :noroc:

Costi ,tare vreau sa te vad pe Scorei la toamna cu barca in carca ! :buaaaah: Tinand cont si de RMN ...Asa ,din doua bucati cum ai zis tu :bravo:

Dpmdv ,desi nu am gogoasa demult insa am stat in barci prin Delta, o gonflabila este mult mai sigura in cazul unei rasturnari sa zicem, decat o barca de tabla sau fibra ! Ma refer la faptul ca gogoasa nu se scufunda! Anul trecut au murit oameni la Murighiol pe motivul asta ...Sigur ca este mult mai sensibila ,dar in caz de ceva ai de ce te tine! O Laguna rasturnata de catamaranul in discutie ...pa! :soc:

Costuri ? Mda ...Stiu pe aici pe cineva care a bagat ceva bani in barca...Gonfi normal,doar ca scrie pe ea Zodiac... Pe Bezid ,pentru cine doreste , este o barca de fibra beton la 2500 lei !Barca are cred 4,6 m si o culoare albastra placuta :rizi: Daca si asta e scumpa ...

50

vineri, 14. februarie 2014, 21:57

ma da ce draqu tot ai cu mine de ma dai exemplu?! o sa zica lumea ca sunt taurul comunal asa ma scoti in evidenta :)
nu ca nu as fi ! :rizi:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

51

vineri, 14. februarie 2014, 22:05

ma da ce draqu tot ai cu mine de ma dai exemplu?! o sa zica lumea ca sunt taurul comunal asa ma scoti in evidenta :)
nu ca nu as fi ! :rizi:

Modestule... :rizi:
...Pai nu ai zis tu ca barca mea o duci si pe carici?! :apl: Deci ,clar ,esti comunalul ala de ai zis ... :limba: :noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

52

vineri, 14. februarie 2014, 22:09

Costi ,tare vreau sa te vad pe Scorei la toamna cu barca in carca ! Tinand cont si de RMN ...Asa ,din doua bucati cum ai zis tu

Pai mai usoara de 2x kg/bucata si sa fie si Barca, n-am gasit :nunteleg: ... plus ca mie-mi plac lucrurile frumoase... si nu numai lucrurile... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

53

vineri, 14. februarie 2014, 22:35

Eu am o Kolibri KM260 luata anul trecut. Dupa un sezon sunt foarte multumit de ea. Pescuiesc mult pe mures si folosesc un motor electric. Cand am ales-o am luat in calcul locul de depozitare(stau la bloc),accesul la apa si motorul, de la inceput optand pentru electric

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

54

sâmbătă, 15. februarie 2014, 06:16

ma da ce draqu tot ai cu mine de ma dai exemplu?! o sa zica lumea ca sunt taurul comunal asa ma scoti in evidenta
nu ca nu as fi !
...............o sti el ceva !!! :) ...........dar si tie -ti place !!! :gandesc: :zambet:
sa iei sub brat o barca de 45-50 kg si sa urci un taluz inclinat pe barajele de pe Olt necesita ceva efort! Mai ales dupa o zi de pescuit in care nu ai prins peste Si daca ai norocul sa fie dalele ude,inghetate ,etc ... Inca odata nu zic ca nu se poate duce in carca (ex.adiwolf) insa eu prefer mai ...lejer.
......de aia spuneam de roti ajutatoare !!! :

.
...acolo-n film se poate!!! :bravo: ude nu mere !!!...nu mere !!! :nunteleg: ....iar solutia de jos e...."CRIMINALA" :rizi: :rizi: :rizi: :noroc:
Pai nu ai zis tu ca barca mea o duci si pe carici?! :apl: Deci ,clar ,esti comunalul ala de ai zis .. :limba: :noroc: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

55

sâmbătă, 15. februarie 2014, 08:33

mda,
fiecare isi cumpara barca dupa specificul zonei de pescuit si pentru pescuitul pe care il practica.
Zamfi pescuieste preponderent pe Mures (cu toate ca a inceput sa "invadeze" si Oltul in ultimul timp), deci are nevoie de o barca mica si usoara ca sa o puna si sa o ia de pe apa singur cu minim de efort, iar cum Muresul nu prea este navigabil, nu se pune problema de motor (inca :ochi: )
eu pescuiesc pe Olt in proportie de 98% si am nevoie de un motor pentru deplasarile mele asa ca am optat pentru o barca cu chila gonflabila si podina din aluminiu (la greutatea mea este mult mai sigur asa si mai confortabil), insa dezavantajul este greutatea care depaseste 50kg, dar nici asta nu ar fi un dezavantaj pentru ca exista solutii asa cum a aratat Dan numai ca nu vad cum draqu intri cu rotile alea pe o placa de beton inclinata la un unghi de 25-30grade, pur si simplu te trage dupa ea, nu mai vorbesc de faza cu iesitul la mal
de la Brasov si pana la Valcea nu exista decat un singur loc unde poti intra cu barca cu roti, un de este o placa de beton si un mic debarcader, iar de la Valcea in jos, nici unul.
pescarii de Dunare, cum sunt Costi, Dan, etc. au alte probleme legate de barca, mai mult de siguranta, transport si motorizare decat de greutate si locuri de pus la apa.
cert este ca achizitia unei barci trebuie facuta in functie de speciful si cerintele fiecaruia, dar trebuie investit de la inceput intr-o barca buna ca sa nu fi nevoit sa arunci niste bani mai tarziu.

p.s. Dane, imi place mah de ce sa nu imi placa :bucuros2:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

56

sâmbătă, 15. februarie 2014, 08:57

ca nu vad cum draqu intri cu rotile alea pe o placa de beton inclinata la un unghi de 25-30grade, pur si simplu te trage dupa ea, nu mai vorbesc de faza cu iesitul la mal
.........uitate la rusul asta ce trage dupa el !!! :)
:buaaaah:

....si eu cand am cumparat ..chitul..barca +motor...m-am orientat sa optin maxim, cu minim de efort ...DAR ...sa fie si cata sigura......doar e ...DUNAREA !!! :ochi:
P.s ....barca rusului, e mult mai mare si grea de cat ce avem noi,iar pe deasupra nu ia nici motorul jos,... noi santem inca in ...vana !!! :bravo: :bucuros2:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

57

sâmbătă, 15. februarie 2014, 17:00

Bag seama ca cea mai buna barca e cea pe care o are fiecare.Am avut si eu o pneumatica de 2.70 de care m-am bucurat multi ani pina cind o nenorocita de buturuga a venit pe sub apa si mi-a facut o incizie in ea de 7 cm.Atunci eram tinar si puteam sa trec dunarea inot,acum dupa 20 ani nu as mai avea curaj sa ma aventurez in mijlocul dunari cu o pneumatica cind creste apa,desi si acum cred ca as mai reusi sa trec dunarea inot numai ca mi-ar trebui o juma de zi pentru asta si cealalta jumatate as petrece-o sa ujung pe jos vis avis de locul de unde am plecat. Dupa ce am vazut cum se chinuie rusul ala sa scoata barca din apa ma consider fericit ca pot sa scot barca din apa cu o simpla invirtire la o manivela (lucru pe care il poate face si un copil) chiar daca m-a costa de n ori mai mult, si am muuult mai multe bagaje in barca

grama v

Oblete

Răspunsuri: 31

Membru din: 8. octombrie 2013

Locație: adjud vn

  • Scrie un mesaj privat

58

sâmbătă, 15. februarie 2014, 21:15

http://youtu.be/hjEMAamYMrM
aici sunt cu o barca de 2,70 cu 5 cp 4t ,cel pe linga care trec e tot cu 2,70 cu 2,5 cp 4t.asa poti sa iti faci o idee despre fiecare.suntem la pescuit pe baraje cu tot arsenalul dupa noi

grama v

Oblete

Răspunsuri: 31

Membru din: 8. octombrie 2013

Locație: adjud vn

  • Scrie un mesaj privat

59

sâmbătă, 15. februarie 2014, 21:34

ps,
cel cu 2,5 il vinde :zambet: motivul :ajunge prea tirziu pe locuri cu el :rizi:

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

60

sâmbătă, 15. februarie 2014, 21:46

Ma bag și eu în discuție pentru ca îmi doresc sa ma prindă noul sezon de pescuit cu o barca gonflabila în dotare. Doresc sa o folosesc pentru plantat și eventual plimbat putin cu sonarul pe Mureș. Maxim 2 persoane o sa fim în barca și nu pescuim din ea. Ce îmi recomandați? Sa cumpăr ce găsesc mai ieftin? sau una cât de cât.

Mi-ar place sa fie cu fundul tare pentru ca nu îmi place cum te scufunzi în una cu fund gonflabil. Nici nu știu dacă cu o gonflabila cu fund tare și vâslind poți merge în amonte? dar cu un motor electric? m-ar ajuta pe mine cu ceva dacă este cu chila sau fără? pe Mureș în zona mea foarte rar găsești porțiuni de 1-2 km navigabili.

Zamfi tu ai barca și ești aproape de mine. Cum merge pe Mureș? Ce ma sfătuiți? dar va rog sa nu fie în ideea ca poate o sa ajung cu cea o data pe Dunăre și sa cumpăr direct de fibra :rizi:. Vreau sa fie cât mai ușoara și mai transportabila.


Merci.