Sie sind nicht angemeldet.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Zoran

ADMINISTRATOR

  • »Zoran« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

21

Sonntag, 30. Dezember 2012, 22:20

pai in asa apa am pierdut eu lingurile lui, una de 100 si una de 80 de grame, ca am recuperat incet... El recomanda recuperarea atat de rapida incat sa nu existe riscul te agheti.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

nelutu25

Fortgeschrittener

Beiträge: 256

Registrierungsdatum: 11. August 2012

Wohnort: Tg. Mures

  • Nachricht senden

22

Sonntag, 30. Dezember 2012, 22:26

deaia m-am mirat, eu din ce am auzit pe la unu altu recomandau recuperare lenta. probabil nici nu se refereau la asa linguri grele. oricum eu deocamdata visez doar clonc :zambet:
poate in viitor o sa ma dau si pe linguri dar deocamdata.... :love: cloncul

Zoran

ADMINISTRATOR

  • »Zoran« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

23

Sonntag, 30. Dezember 2012, 22:50

deocamdata.... :love: cloncul


:rizi: ... :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Beiträge: 3 275

Registrierungsdatum: 19. Februar 2012

Wohnort: carpi

  • Nachricht senden

24

Montag, 31. Dezember 2012, 08:21

viteza de recuperare depinde de locul in care pescuiesti si de anotimp ... acolo recupera rapid pentru ca pescuia in curent puternic cu apa mica ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

25

Montag, 31. Dezember 2012, 08:30

deaia m-am mirat, eu din ce am auzit pe la unu altu recomandau recuperare lenta. probabil nici nu se refereau la asa linguri grele.


In spate la Combinat si nu numai sunt niste suvoie unde nu trebuie sa faci altceva decat sa tii lingura in curent, adica lanzesi si tii naluca pe loc ... atacul este unul brutal chiar si o moaca de 2 kg loveste "foarte puternic" ...

nelutu25

Fortgeschrittener

Beiträge: 256

Registrierungsdatum: 11. August 2012

Wohnort: Tg. Mures

  • Nachricht senden

26

Montag, 31. Dezember 2012, 10:57

multumesc Zoran,anem,kzoli. pentru mine astea sunt noutati:) anul acesta am prins unul singur la un norizi articulat de 11cm. atacul a fost intradevar foarte spectaculos desi pestele era micut. asta s-a intamplat inainte sa ma "injecteze zoran cu cloncul", de atunci nu am mai incercat decat cu cloncul

Adi

Fortgeschrittener

Beiträge: 378

Registrierungsdatum: 14. Juli 2012

Wohnort: Stuttgart

  • Nachricht senden

27

Montag, 31. Dezember 2012, 11:42

Subiectul este intr-adevar foarte interesant, (video-ul face mai mult de o mie de cuvinte), imi aduc aminte ca pe vremuri, pe Timis,
mai intrau la spinnig somotei, la Rapala Wobler sau chiar la rotativa , majoritatea intrau insa la peste mic (pina in 10 cm) in iunie , imediat dupa deschidere cind apa inca era
putin tulbure si nu inca la nivelul normal..pe locurile cu nisip unde apa nu era mai mare de 1 m, dar noaptea.
Zoran, unde se pot vedea (achiziona) aceste blinkere ?
:ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • »Zoran« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

28

Montag, 31. Dezember 2012, 11:49

Cred ca direct la el. Il voi contacta si il intreb, dar din data de 7 incolo. :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

nelutu25

Fortgeschrittener

Beiträge: 256

Registrierungsdatum: 11. August 2012

Wohnort: Tg. Mures

  • Nachricht senden

29

Montag, 31. Dezember 2012, 14:50

eventual niste modele cu preturile aferente:)

dorint

Schüler

Beiträge: 61

Registrierungsdatum: 27. Oktober 2012

Wohnort: Suceava

Beruf: jurist, actualmente vanzator de utilaje pentru constructii

  • Nachricht senden

30

Montag, 31. Dezember 2012, 18:50

Foarte Interesant filmuletul , se vede ca oamenii sunt foarte stapani pe ei si stiu pescuitul , mi-a placut foarte mult modestia lui din traducerea lui Zoran si explicatiile de rigoare.
Am dat intr-un loc asemanator pe Prut la o lingura grea de suvoi, peste 50 gr(http://www.gipo.ro/LINGURITA-AVAT) si in aprox. 1h am avut 2 rupturi de fir textil de 0,20 mm, dar echipamentul nu era dimensionat pentru pestele care pandea dupa suvoi, iar alta data n-am mai incercat, nu sunt pescar de spinning, dar dupa filmuletul de aici sigur voi mai incerca anul care vine. :ochi:

Dieser Beitrag wurde bereits 1 mal editiert, zuletzt von »dorint« (31. Dezember 2012, 19:02)


anem

Super Moderator

Beiträge: 3 275

Registrierungsdatum: 19. Februar 2012

Wohnort: carpi

  • Nachricht senden

31

Freitag, 11. Januar 2013, 11:38

multumesc Zoran,anem,kzoli. pentru mine astea sunt noutati:) anul acesta am prins unul singur la un norizi articulat de 11cm. atacul a fost intradevar foarte spectaculos desi pestele era micut. asta s-a intamplat inainte sa ma "injecteze zoran cu cloncul", de atunci nu am mai incercat decat cu cloncul


insista in continuare cu artificialele ... nimic nu se compara cu lovitura unui somn trecut de 20 de kg cand efectiv te trezesti cu varful de la lanseta in apa ... e ceva unic ...

insista si nu vei regreta ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

nelutu25

Fortgeschrittener

Beiträge: 256

Registrierungsdatum: 11. August 2012

Wohnort: Tg. Mures

  • Nachricht senden

32

Samstag, 12. Januar 2013, 19:04

am ajuns insfarsit acasa dupa inca cateva zile prin zapada.din pacate nu am avut ocazia sa ma intalnesc cu asa somni. o sa mai incerc.cand incepe perioada artificialelor aproximativ

33

Montag, 1. Dezember 2014, 13:27

Desi subiectul este vechi ,as vrea sa va intreb ...ati prins ceva cu blinkerele lui Jorg?
Sambata,la expo din frankfurt am avut ocazia sa discut ptr. cateva minute cu blinker-jorg,chiar am cumparat 3 dintre lingurile lui,recomadate de el ptr. apa in care voi pescui cu ele!

Beiträge: 121

Registrierungsdatum: 5. Februar 2015

Wohnort: Saarbrücken-DE

Beruf: intreprinzator

  • Nachricht senden

34

Samstag, 30. Mai 2015, 00:20

Salut. Tocmai m-am apucat ieri de pescuit cu blinkere de-ale lui Blinker Jörg si asemanatoare. Nu pot decit sa confirm ca se misca bine si ca la viteza corespunzatoare de recuperare nu ai prea multe agatzaturi, eu am pierdut doar unul in 6 ore de pescuit non stop. Am lasat blinkerul sa se scufunde la aruncare pina la fund, apoi am recuperat continuu, relativ lent fiindca nu prea am curent de apa pe Saar. Momentul cel mai riscant e prima scufundare. In rest, cu lanseta potrivita sunt ciudat de ok chiar si alea de peste 100 gr. Mult mai multe agatzaturi am la jig-uri, probabil ca nu ma pricep eu :zambet:
Deocamdata imi plac la nebunie lingurile astea

Ähnliche Themen