apropo apa are 10 grade .....deci e buna dar la 16 metri.....grade + presiunea apeiO sa incerc si asa
chiar astept, sa vedem ce o sa iasa
O sa incerc si asa
), dar in conditiile astea: 16 m, curent de Dunare, naluci mari si grele, unde nu mai poate fi vorba de finetze, ci doar de tehnica... Merita incercat si cu o lanseta de imprumut: 2,7 m - 100 gr - cel putin H
Exista o soluite mult mai simpa(dar si mai complicata in acelasi timp).Amani o secunda momentul cind intepi.Rateurile vor disparea..Ultimele doua iesiri am avut cele mai multe rateuri din viata mea.Dadea in bila grav,intepam bubuitor,il aveam 2 3 secunde......papa.Vorbesc de 10 scapari din astea pe partida.Salaii pe care ii prindeam erau intepati cat de cat corect,nu chiar in fundul gatului,dar nici la buzisoara.Am un prieten la Bucuresti,pe care eu il consider cam cel mai bun pescar de salau de Dunare de pe la noi,si el mi a zis ca a avut si el asa experiente,si ca l a scos un bat de fibra de sticla,bat de altfel destinat pescuitului cu reactive,nicidecum pescuitului cu bile pe curent si in agataturi.A avut marea surpriza sa nu mai aiba niciun rateu,salau inhala in totalitate naluca.Daca bat moale nu exista in dotare,o sa fac un experiment Duminica si o sa pun linia intraga de fluorocarbon ca sa mai inmoi un pic ansamblul.
[/url]
Trebuie sa recunosc ca carligele nu le fac eu, doar le torn !!! Serios vorbind , greutatea maxima este dictata de marimea carligului cat si de faptul ca nu trebuie sa rupa cauciucul cand este tras pe el. Am turnat de la cateva grame pana la 12 - 14 gr. Cu cat twisterul este mai "gros"in carne in zona capului, cu atat suporta o greutate mai mare. Daca este vorba de greutati de 20 -25 gr. trebuie studiata problema turnarii unuiFoarte corect ce spuneti voi, dar sa nu uitam ca e vorba de Dunare si de o adancime de 16 m. Maine - poimaine poate si de 20 m sau mai mult.
Florine, f faine carligele, tu le faci? Ce greutati maxime au?
----------------------------------------------------------------------------------
Trebuie sa recunosc ca carligele nu le fac eu, doar le torn !!! Serios vorbind
...asa ma si gandeam, ca tu doar torni plumbul.
.....Si modele cu 40 - 50 grame nu se pot turna? Pt ape mai adanci, cu curent si multe agatatori.
... la modelul asta nu...Florin din cate am inteles ...pune guma peste jig si plumb,pe un carlig normal..nu offset
..nu poate , a specificat, ca da cu ele in agatatura,..... ar pierde de fiecare data jigul.....in agatatura exclus jig,sabotul.... ideal offset s-au jig aspirinaSi in partea din mai in fata sa fie dedesubt si o extensie laterala ca la footbal sau sabot, ca sa nu pice guma pe o parte daca ramane o clipa locului.
Agatatura in care dau eu cu predilectie este agatatura de bolovani si pietre de la baza unui baraj. Acolo nu se agata carligul, ca in cazul cociocului sau pomilor sufundati. Acolo plumbul intra intre pietre si fiind usor deformabil se intepeneste si nu mai iese. Offsetul nu e de mare ajutor ( doar daca nu e lestat, dar la 6-7 m adancime , mai greu), aspirina nici atat. Am incercat multe metode de-a lungul anilor ( inclusiv tampoane de cauciuc in fata bilei de plumb a jigului ) si pana la urma am ajuns la concluzia ca cel mai bine este cu carligul lestat direct pe tija. Mai pescuiesc si in zone cu cocioc, pomi, garduri si case scufundate : acolo offsetul face legea......Si modele cu 40 - 50 grame nu se pot turna? Pt ape mai adanci, cu curent si multe agatatori.... la modelul asta nu...Florin din cate am inteles ...pune guma peste jig si plumb,pe un carlig normal..nu offset
![]()
..nu poate , a specificat, ca da cu ele in agatatura,..... ar pierde de fiecare data jigul.....in agatatura exclus jig,sabotul.... ideal offset s-au jig aspirinaSi in partea din mai in fata sa fie dedesubt si o extensie laterala ca la footbal sau sabot, ca sa nu pice guma pe o parte daca ramane o clipa locului.
....exact asta spuneam !! fara... sabot.... iar jigul lestat direct pe tija,..... ori aspirina cu,guma pusa ca pe offset, cu varful jigului ascuns ...nu poate , a specificat, ca da cu ele in agatatura,..... ar pierde de fiecare data jigul.....in agatatura exclus jig,sabotul.... ideal offset s-au jig aspirina
....foarte coretcpana la urma am ajuns la concluzia ca cel mai bine este cu carligul lestat direct pe tija. Mai pescuiesc si in zone cu cocioc, pomi, garduri si case scufundate : acolo offsetul face legea.
. Banuiesc ca te-ai gandit cam la asa ceva . Cred ca pe ace mari ( 6/0 , 7/0 ) s-ar putea gandi ceva pe la 30 - 40 gr. Cele din poza ,daca nu ma insel, au 14 gr. Si eu zic ca e un avantaj ca pe timpul stationarii sa fie cauciucul in sus.Daca e o guma floating si mai e si ceva curent de apa, joaca singur din codita !
![]()
Da, la asa ceva!
Pentru Software-ul: Burning Board®, dezvoltat de WoltLab® GmbH






