Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

21

duminică, 16. februarie 2014, 19:01

am aflat rapid pe ce sa nu dau banii


Asta asa-i! :bravo: ...si da, din acest punct de vedere, rezultatele sunt grozave :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

22

duminică, 16. februarie 2014, 20:35

inca un test, de data asta mai putin concludent (lipsesc comparatii clare si nominalizari) in engleza:
http://www.stroft.de/gtp_test_eng.pdf

Răspunsuri: 19

Membru din: 16. august 2013

Locație: satu mare

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

23

miercuri, 19. martie 2014, 21:45

Tupul are multe teste la mono,fire textile,noduri ,.....
Paulus Just Fishing

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

24

duminică, 24. mai 2015, 20:21

Ieri la recomandarea unui amic :zambet: si pentru ca l-am gasit la un pret super ok mi-am cumparat fara sa ma gandesc de doua ori Spiderwire Stealth Braid de 0,17mm declarat ca tine la 16,5 kg.Azi cand m-am pus sa caut ceva informatii am dat de filmul asta unde se pare ca sunt unele diferente in legatura ceea ce e scris pe cutie fata de cat rezista firul in realitate :zambet: .Ceva experiente neplacute cu firul in cauza ati avut?

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

25

luni, 25. mai 2015, 12:20

Ieri la recomandarea unui amic [......]



Mane, amicul iti recomanda sa iei firul cumparat, sa ii legi un inaintas de 0,35 pe care il folosesti plus o agrafa in capat si sa tragi atunci de el sa vezi care dintre fire cedeaza primul. In cazul in care cedeaza cumva textilul atunci sa incerci sa pui textilul respectiv pe lanseta, strange frana la 5 kg :rizi: (vad ca tine peste 5kg in general) si incearca sa rupi firul din lanseta :rizi:

Pacat ca nu am cantar acasa pentru ca altfel m-as pune sa testez veridicitatea filmuletului respectiv … ocazie cu care poate as testa sa vad si alte fire date in jurul a 8-20lbs cat tin in realitate.

Ramane Mane de vazut cum tine firul in timpul pescuitului :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

26

luni, 25. mai 2015, 12:57

Anem eu am postat nu perntru ca sunt preocupat ca s-ar rupe firul in pescuit ci mai mult pt a sublinia diferentele intre ceea ce declara casa producatoare si cat tine in realitate :noroc:
Si asta e special pentru tine, pentru ca tu ai vrut sa pescuiesti mai finut si l-ai cumparat pe ala mai subtire :rizi:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

27

luni, 25. mai 2015, 14:07

Anem eu am postat nu perntru ca sunt preocupat ca s-ar rupe firul in pescuit ci mai mult pt a sublinia diferentele intre ceea ce declara casa producatoare si cat tine in realitate :noroc:
Si asta e special pentru tine, pentru ca tu ai vrut sa pescuiesti mai finut si l-ai cumparat pe ala mai subtire :rizi:


:rizi: ... vad ca tine un 4 kg ... sau pe acolo, suficient as zice pentru lanseta si mulineta pe care va fi pus :rizi:

Mane, tot timpul producatorii scriu mult peste rezistenta reala a firului. as fi curios si cele de 80lbs cu care dam la somn cat tin in realitate :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

28

luni, 25. mai 2015, 14:13

100 kg tine sigur si xzoga 150 kg :rizi: ....am glumit nu te superi :pauza:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

29

luni, 25. mai 2015, 14:22

100 kg tine sigur si xzoga 150 kg :rizi: ....am glumit nu te superi :pauza:


:rizi: ... cum as putea :rizi: ...

ideea e ca la modul general vorbin, producatorii tot timpul tind sa isi umfle putin numerele alea ... unii mai putin altii dublu :rizi:

Mane, vei vedea ca pentru lanseta cu care vei da, firul va fi arhisuficient si vei putea sa il pescuiesti la jig mult mai bine :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

30

luni, 25. mai 2015, 17:08

Dincolo de "umflaturile" producatorilor testele sunt uneori facute (intentionat sau nu) destul de aiurea astfel ca poti pune baza doar pe ceea ce testezi tu sau altii care procedeaza ca tine. Ca idee, testul din clip e viciat as zice, si nu poti pune mare baza pe el.
Mane, cel mai bun sfat, la care subscriu si eu, ti l-a dat Emil si anume, sa legi leaderul pe care il folosesti tu, agrafa pe care o folosesti tu, de firul asezat pe mulineta ta, pusa pe batul tau si sa tragi. Vezi unde se rupe si ce anume dupa care, decizi daca firul face sau nu ce vrei. Ideal e ca firul cu tot cu leader sa-l lasi la o lungime de bat in timpul testului pentru ca, sub lungimea aia, nu mai conteaza cat tine pestele fiind deja in mana ta ( firul trebuie sa aduca pestele doar atat cat sa-l poti prinde nu sa-l bagi si prin inele :zambet: )
In cazul acestui fir, daca nu-ti place, poti sa-l trimiti la Sibiu ca ti-l iau eu intrucat pentru mine Spiderwire Stealth (Code red) a fost unul dintre cele mai bune fire cu care am pescuit (raport calitate pret) :ochi:
Inca ceva, nodurile pot imbunatati destul de mult rezistenta unui fir in conditii reale de pescuit asa ca merita sa-ti alegi nodurile cu atentie. :ochi:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

31

luni, 25. mai 2015, 17:40

[…..]
In cazul acestui fir, daca nu-ti place, poti sa-l trimiti la Sibiu ca ti-l iau eu intrucat pentru mine Spiderwire Stealth (Code red) a fost unul dintre cele mai bune fire cu care am pescuit (raport calitate pret :ochi: […..]


Nu este “Code Red” … este Stealth Braid simplu. La rece pot spune ca firul pare OK … urmeaza sa il pun pe mulineta si ramane de vazut cum se va comporta. L-am luat pe cel de 0,14 in timp ce Mane a preferat 0,17 (cu toate ca nu era decis intre 0,17 sau 0,2). Care e diferenta intre asta si “Code Red”?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

32

luni, 25. mai 2015, 18:12

code red e rosu, adica denumirea trimite la culoare :ochi:
Video
-

Video



ps. de ceva vreme tot cochetez si eu cu un 0,14 sau 0.17 dupa ce intru in al 3-lea sezon cu 0,10 la jig :zambet:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

33

luni, 25. mai 2015, 18:21

Oau … fericitule. Eu nu prea reusesc sa fac mai mult de 1 sezon cu firul exceptand cele de somn cu care in mare parte pescuiesc cu voblere. In rest, daca ma tine un an este bine. Suffix-ul de 832 m-a tinut vreo 3 partide :rizi: in care am pierdut mai bine de 40 de metri cu voblere si jiguri in capat moment in care am renuntat sa il mai folosesc datorita rezistentei exagerat de mici la “abraziune” – adica atingeam 2 crengute de pe apa si la urmatoarea agatatura pusca. Cel mai bine a tinut momentan un PowerPro dintr-ala facut prin SUA … cam un an de zile.

Daca difera doar culoarea atunci nu am pierdut nimic :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

34

luni, 25. mai 2015, 18:26

Mai va citeste Zoran si va "leaga" cu fineturile alea... :rizi: Uite eu am o rola de Spiderwire Ultracast de ....0,25 mm ! Inca nu l-am pescuit ,dar tinand cont de echipamentul meu , mi se pare imposibil sa rup firul ala inaintea batului! :rizi: Iar daca reglez sa nu rup batul (sau mulineta) ce mai conteaza la cat se rupe de fapt! :bravo:

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

35

luni, 25. mai 2015, 18:27

Stai sa ne intelegem, n-am pescuit 2 sezoane cu acelasi fir ci cu acelasi model de fir (pe vreo 3 mulinete :zambet: ). Altfel spus, rola mea a fost de 1800 de metrii din care dupa ce am impartit pe la apropiati , am ramas si eu cu fir de 3 mulinete si cate un schimb la 2 dintre ele astfel ca, dupa primul sezon, la iesirea din iarna (cand gheata si-a spus cuvantul) am schimbat firul de pe tamburi (de intors l-am intors la jumatatea sezonului cand se uzase la un capat :ochi: )
Ps. la sfarsitul sezonului planuiesc sa-mi mai iau o rola de 0,10 ;) (tot de 1800 de metrii)

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »kingofbeasts« (25. mai 2015, 18:46)


anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

36

marți, 26. mai 2015, 11:39

Stai sa ne intelegem, n-am pescuit 2 sezoane cu acelasi fir ci cu acelasi model de fir (pe vreo 3 mulinete :zambet: ). Altfel spus, rola mea a fost de 1800 de metrii din care dupa ce am impartit pe la apropiati , am ramas si eu cu fir de 3 mulinete si cate un schimb la 2 dintre ele astfel ca, dupa primul sezon, la iesirea din iarna (cand gheata si-a spus cuvantul) am schimbat firul de pe tamburi (de intors l-am intors la jumatatea sezonului cand se uzase la un capat :ochi: )
Ps. la sfarsitul sezonului planuiesc sa-mi mai iau o rola de 0,10 ;) (tot de 1800 de metrii)


Am inteles … chiar ma minunam cum de altii reusesc sa pescuiasca atata timp cu un textil cand pe mine nu reuseste sub nici o forma sa ma tina nici macar un an (ca o medie, putin peste 70 de partide). Acum e clar :rizi:

Huh, nu stiu cum o fi cel de 0,10 dar stiu cum e cel de 0,14 si as spune ca e spre limita de jos la care as putea eu sa cobor. Mi se pare ca la grosime e cam cat un PP de 8 sau 10lbs … fir cu care sunt cazuri in care imi este frica sa trag mai serios de el, plus ca la grosimea aia orice ciupitura se cam simte.

Ca tot iti iei role dintr-alea kilometrice :rizi: … ai observat vreun fenomen de imbatranire a firului? Daca da, poti sa detaliezi putin. Eu nu mi-am cumparat pana acum role mai mari de 270 de metri pe care o puneam de regula pe 2 mulinete … deci nu stiu cum sta treaba cu “imbatranirea” de care am auzit vorbind-se pe ici pe colo …
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

37

marți, 26. mai 2015, 13:07

Personal, la firul asta n-am observat vreo imbatranire . Ca idee eu testez firul de cate ori urc ceva nou pe tambur sau de cate ori intorc un fir. Pana in prezent , la firul asta, toate testele au dat rezultat cam in aceeasi zona (tolerante de o suta- doua de grame) si la fir nou tras pe tambur si la fir intors (adica supus umezelii cateva luni bune). Oricum, consider ca imbatranirea n-are nici o legatura cu suportul de ambalare (marimea rolei pe care e pus firul sau cantitatea de fir) ci cu data productiei firului si modul de stocare a lui (respectiv sa nu fie tinut in medii ce ar putea afecta fibrele din care e tors firul ). :gandesc:
Partea la care iti dau perfecta dreptate e cea cu ciupitura , respectiv, cu cat firul e mai subtire cu atat sansele ca el sa cedeze mai repede la intalnirea cu scoici si alte ostacole submerse. Din motivul asta si folosesc leader lung la jig, a carui nod pot sal bag linistit prin inele de cand am trecut la FG.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

38

miercuri, 27. mai 2015, 11:16

am inteles ... merci de lamuriri. de multe ori ma feream de role mai mari chiar daca erau mai economice tocmai de frica acelei imbatraniri. Poate ma voi gandi mai bine pe viitor si ma voi orienta spre role ceva mai mari.

cu FG-ul ala ar fi atatea de discutat incat ma voi pune sa deschid un topic nou :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 19

Membru din: 16. august 2013

Locație: satu mare

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

39

miercuri, 27. mai 2015, 13:40



cu FG-ul ala ar fi atatea de discutat incat ma voi pune sa deschid un topic nou :rizi:
Eu astept cu viu intertes :)

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

40

miercuri, 27. mai 2015, 16:10



cu FG-ul ala ar fi atatea de discutat incat ma voi pune sa deschid un topic nou :rizi:
ce-ar putea fi chiar atatea de discutat pe marginea unui nod ? :gandesc:
In fond e foarte simplu, e cel mai bun :bravo: :pauza: cea mai mare rezistenta la tractiune, cel mai suplu si suficient de greu de facut incat sa descurajeze concurenta :zambet: