Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

21

miercuri, 7. august 2013, 17:02

Drachkovitch o folosea, si o foloseste inca, ca si un jig. La trena in nici un caz (trena e interzisa in Franta). i nici nu se preteaza la trena. Pe verticala merge bine montura.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

22

miercuri, 7. august 2013, 17:07

Drachkovici o folosea la pescuitul pe verticala sau sub forma de drop-shot ceva sau la trena?
Cornele:pescuit pe verticala = drop-shot (cirlig ascuns)de obicei in agatatura (Excus Drachkovici) nu mai scoti nimic acolo moare.
Pescuitul la trena =numai cu woblere sau jiguri lasat in urma barci (Exclus Drachkovici) se va incurca.
Montura Drachkovici =cu peste mort miscat foarte usor cu pauze pe substrat (indiferent de apa curgatoare (rau) sau statatoare (lac).
varianta Franceza a punctato Tudor foarte corect la care nu mai ai ce adauga. Respect Tudore! :noroc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

23

miercuri, 7. august 2013, 19:55

Acum inteleg modul in care puneti voi problema si vad si de ce. Eu n-am folosit montura asta a la "mort manie" datorita faptului ca ponderea riscului de a agata era prea mare, tocmai datorita ancorelor expuse. Pe pluta insa sau cu plumb la fund ( montura clasica ) am avut surprize frumoase. "mort pose" daca vreti. Cu avat la stiuca. De-asta am si recurs la legarea pestisorului ca-i dadea niste capace de-l facea franjuri si nici nu aveam destul. In mod special am intrebat daca nu mergea pe drop shot. Din structuri, pietre, praguri, unde stau rapitorii mai mult, cam greu de crezut ca o mai scoti. Ar merge insa la avat, la modul in care a fost prezentata in filmulet.
La trolling o fi interzis in Franta, dar in multe alte tari nu. Totusi, dupa cum am spus in cazul trenei se folosesc derivate ale monturii.
Despre jigging cu pestisori naturali ( nu neaparat morti ) am auzit ca se pescuieste pe Dunare la Cazane insa nu stiam exact cum si de-asta n-am spus nimic. Poate ca exact despre "mort manie"-ul asta o fi vorba.
Cat traieste omul invata. De-asta e incorect sa crezi ca o intrebare e proasta sau nu.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

24

miercuri, 7. august 2013, 20:00

Drachkovitch o folosea, si o foloseste inca, ca si un jig. La trena in nici un caz (trena e interzisa in Franta). i nici nu se preteaza la trena. Pe verticala merge bine montura.

Tudore daca intri pe google il vezi pe venerabil cum da la undita :zambet: .
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

25

miercuri, 7. august 2013, 20:11

N-am amintit aici de pescuitul marin unde am vazut ca se folosesc "derivatele" mai mult.

@ Dan

"Drop shot" - ul este un stil de pescuit pe verticala, dar nu este unicul si-l folosesc la noi, fara a povesti prea mult despre el, pescarii de competitie care ajung sa se confrunte cu diferite situatii cautand "obiectul muncii" sau bastinasii, folosind undita. Fara a pescui atat de des si numai la rapitor nu sti ca trebuie sa incerci si "golurile" de apa sau ochiurile izolate si nici nu te incanta aventura pentru ca ai de tras cu barca, dar cine stie se aventureaza.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

26

miercuri, 7. august 2013, 21:05

Upppssss! A postat Tudor mai repede decat mine
Lasa Zamfire! ca si pe mine ma facut :rizi: :rizi: cu 5 min a fost mai rapid. :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

27

miercuri, 11. septembrie 2013, 15:56

Pentru ca in scurt timp va deveni un topic de actualitate datorita raciri apei haideti sa incepem initierea:


Porcusorul: preferatul salaului Pe apele curgatoare si nu numai.Datorita zgomotului pe care il face e momeala irezistibila . :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

28

miercuri, 11. septembrie 2013, 16:48



A 2 specie este Bitterlingul ! la maturitate ajunge cit moneda de 2 euro :)
Dupa porcusor : locul 2 :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

29

miercuri, 11. septembrie 2013, 19:52

Pe mures porcusorul e momeala nr 1 la clean si la mreana ;) a doua poza Rhodeus sericeus din cate stiu este "pe cale de disparitie" la noi in zona se cunoaste,sau cel putin eu o stiu sub denumirea "ökle " si se gaseste doar in unele canale de fuga si baltoace aferente, deobicei se prinde cu capcana facuta din pet sau cu un "sfaras facut din plasa de tantari pe un schelet de fier beton " . Aici salaul se prinde cel mai des cu oblete strivit, zdrobit... montura simpla... carlig cu tija lunga pe un forfac de 0.20.30 mmfir mono un plumb de capat sau un cui( fier beton de 8-12 mm gaurit pe un capat ( in cazul in care pescuiesti in agatatura si pierzi o gramada de monturi) si cam atat.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

30

miercuri, 11. septembrie 2013, 20:07

a doua poza Rhodeus sericeus din cate stiu
Pe Timis ,(Rhodeus sericeus) Bitterlingul traieste printre radacinile salciei sau printre pietre acolo unde e cazul dar in apa linistita nu in curent..
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

31

miercuri, 11. septembrie 2013, 20:15

Nici aici nu traieste in curent sta pe margine ... "capcanele" se pun intre trestie sau sub mal ... pe mures nu am vazut doar pe canalele respective, se prinde foarte bine si biban cu ele...

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

32

miercuri, 11. septembrie 2013, 20:30

Bitterling-ului astuia i se zice in sud, boartza. Nu traieste prea mult. Cel mai eficient este obletele si pe-aici.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

33

miercuri, 11. septembrie 2013, 20:40

Bitterling-ului astuia i se zice in sud, boartza. Nu traieste prea mult. Cel mai eficient este obletele si pe-aici.
Corect Cornele! dar mai sunt si incepatori printre noi! :)
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

34

miercuri, 11. septembrie 2013, 20:48

Ai dreptate Dane. Eu am zis sa fiu si pe intelesul miticilor :).
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

35

miercuri, 11. septembrie 2013, 20:51

Eu am zis sa fiu si pe intelesul miticilor .
colegilor de pe forum ! :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

36

miercuri, 11. septembrie 2013, 20:54

Mi-e teama sa ma mai adresez in neant ca sunt prea multe capricii. Nu toata lumea se vrea prietenoasa si vezi ca daca le spui ceva mai pe romaneste incep sa sara de dorsali in sus.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

37

miercuri, 11. septembrie 2013, 21:10

ceva mai pe romaneste
:nunteleg: :nu:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

38

miercuri, 11. septembrie 2013, 21:52

Pe locul 3 : obletele (cunoscut sub mai multe denumiri) in functie de zone !

lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

39

miercuri, 11. septembrie 2013, 22:01

Pe locul 3 : obletele (cunoscut sub mai multe denumiri) in functie de zone !

Eu asa stiu :la MH-oblete, la TM-shnaider, la OT-soreatza, la DJ-oclei :pauza:
:noroc:

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

40

miercuri, 11. septembrie 2013, 22:05

la OT-sorete

Ups... io stiam ca sorete ii zice la reginuta/biban soare.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."