Sie sind nicht angemeldet.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Zoran

ADMINISTRATOR

  • »Zoran« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

61

Dienstag, 1. März 2016, 05:20

Mane, 4 kgf e prea putin. Aici unul mare ia fir continuu de pe tambur.
Eu zic sa incerci cu 5, si dupa contra sa te proptesti in piatra unde stai. Atata timp precis vei avea. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

62

Dienstag, 1. März 2016, 05:33

[quote='Zoran','index.php?page=Thread&postID=52270#post52270'Eu zic sa incerci cu 5, si dupa contra sa te proptesti in piatra unde stai.:[/quote]

sau frana la maxim si ...

https://www.facebook.com/zmgro/videos/981437048615618/

au scapat prea multi de la psihiatrie !!! :gandesc:

informer

Administrator

Beiträge: 3 440

Registrierungsdatum: 25. April 2012

Wohnort: Giroc

Beruf: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Nachricht senden

63

Dienstag, 1. März 2016, 07:03

Mie frane stranse la mai mult de 6Kg mi se par prea putin practice... daca socotesti ce parghie se formeaza acolo intre punctele unde tii cele doua maini si inelul de varf al lansetei o sa constati ca la forta asta ai de ridicat practic niste zeci de Kg.
Nu stiu voi da` io nu prea merg pe la sala... :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

anem

Super Moderator

Beiträge: 3 275

Registrierungsdatum: 19. Februar 2012

Wohnort: carpi

  • Nachricht senden

64

Samstag, 12. März 2016, 20:14

chiar weekend-ul trecut am masurat din curiozitate franele pe malul apei ...

ca si "default" se pare ca pe combo-ul mai light am frana intre 3 si 3,5kg iar pe ala mai greu intre 4 si 4,5 kg. in timpul drilului tot timpul mai strang putin frana dar cel mai mult ma bazez pe "mana pe tambur" ... mai ales cand pestele se apropie de mal si cand am vazut ca de prea multe ori imi pocnea textilul daca aveam frana prea stransa.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • »Zoran« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

65

Sonntag, 13. März 2016, 06:55

chiar weekend-ul trecut am masurat din curiozitate franele pe malul apei ...

ca si "default" se pare ca pe combo-ul mai light am frana intre 3 si 3,5kg iar pe ala mai greu intre 4 si 4,5 kg. in timpul drilului tot timpul mai strang putin frana dar cel mai mult ma bazez pe "mana pe tambur" ... mai ales cand pestele se apropie de mal si cand am vazut ca de prea multe ori imi pocnea textilul daca aveam frana prea stransa.


Salut Anem, dar ai incercat sa pescuiesti cu frana stransa intre 5 si 6 kg-f, si sa nu mai umbli deloc la ea in timpul drillului?
La o mulineta la care frana functioneaza ok, nu are cum sa se mai rupa ceva, si nici nu esti nevoit sa mai franezi cu mana pe tambur. Vei obosi orice somn in timpul optimal, atata tie, cit si ptr peste :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Beiträge: 3 275

Registrierungsdatum: 19. Februar 2012

Wohnort: carpi

  • Nachricht senden

66

Sonntag, 17. April 2016, 21:11

chiar weekend-ul trecut am masurat din curiozitate franele pe malul apei ...

ca si "default" se pare ca pe combo-ul mai light am frana intre 3 si 3,5kg iar pe ala mai greu intre 4 si 4,5 kg. in timpul drilului tot timpul mai strang putin frana dar cel mai mult ma bazez pe "mana pe tambur" ... mai ales cand pestele se apropie de mal si cand am vazut ca de prea multe ori imi pocnea textilul daca aveam frana prea stransa.


Salut Anem, dar ai incercat sa pescuiesti cu frana stransa intre 5 si 6 kg-f, si sa nu mai umbli deloc la ea in timpul drillului?
La o mulineta la care frana functioneaza ok, nu are cum sa se mai rupa ceva, si nici nu esti nevoit sa mai franezi cu mana pe tambur. Vei obosi orice somn in timpul optimal, atata tie, cit si ptr peste :noroc:


nu am incercat Zorane sa pescuiesc cu frana reglata la o anumita putere si in dril sa nu mai umblu deloc. nici nu pot face treaba asta ... adica in functie de loc, de structuri, de curentul apei si de dimensiunea pestelui prefer sa bazai tamburul cu mana. Prea multi somni am scapat la mal plesindu-mi firul atunci cand aveam frana prea stransa ... pur si simplu aveam somnul sub picioare si cand pleca spre larg datorita socului in fir si a franei prea stranse imi plesnea firul. cu o frana mai moale chestia asta nu se va intampla si voi reusi sa maresc presiunea constant punand mana pe tambur.

daca ai pescui de pe mal consider ca ai intelege mai bine intreaga situatie.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm