Mai am putin stoc de sabot 40g, dar in reste pescuuesc numai cu bila clasica.
La atatea combinatii de carlige (4/0-7/0) si greutati... Sa mai inrroduc si variatia, bila sau sabot? Ori poate football sauniste bullet/aspirina... As ajunge la balamuc...
Aici ai dreptate, nu poţi să mergi pe malul apei şi "aici îi apă liniştită pun jig cu cap bilă, etc" ar fi prea mult, cred. Vreau să-mi cumpăr o matriţă pentru shaduri de 10,12,15 cm pentru spinning la somn pe ape curgătoare şi ar fi bine de ştiut care formă de jig este cea mai completă. M-ar mai interesa ce gramaj de cap de jig este necesar pentru shad de 12 cm pe Dunăre, în locuri cu adâncimi până în 15m pentru a putea prinde substratul.
M-am gândit de exemplu că o bilă de 80g la un şhad de 12 cm poate să diminueze bătaia şadului, acţionând ca un fel de paravan care diminuează curentul care ajunge la coada şhadului. Nu ştiu dacă este aşa, ce păreri aveţi?