Larry,nu e grea lanseta pt.spinning,sau dai la stationar??
Cand ma duc la pescuit la clean sau biban, pescuiesc cu o lanseta pentru clean/biban. Cand ma duc la salau, pescuiesc cu o lanseta pentru "salau", cand ma duc dupa somn, pescuiesc cu ceva adecvat somnului. Asta cam intotdeauana. Si sunt multumit de alegerile facute.
Daca se intampla ca, pescuind la clean sa imi intre un salau mai mare, pe care sa il si pot prinde...super. Am ce povesti prietenilor, ce drill am avut si ce misto a fost. Daca cumva NU il pot prinde...oricum povestesc prietenilor ce misto a fost...si ce drill am avut (asa cat a durat el).
Daca in timp ce dau la salau, intra somn (sau stiuca) si il scot la poza, iarasi sunt super multumit de performanta mea, si am ce povesti prietenilor. Daca NU il pot prinde...oricum am ce povesti prietenilor.
Daca pescuiesc dedicat dupa somn si prind orice altceva decat somn...nu prea am ce povesti prietenilor. Daca totusi prind somn...atunci am ce povesti prietenilor.
Concluzionand: Nu imi voi supradimensiona echipamentul de pescuit pe motivul ca poate, odata, voi avea in bat un peste capital. Senzatii tari le poti obtine si cu specii mai mici.
Insa, daca dau "dedicat" dupa trofee din cadrul speciei vizate, voi avea cam tot timpul echipamentul catre limita superioara a "gamei".
) dupa cum poti da la clean si/sau biban si sa scoti pestele vietii fiindca ai avut noroc sa vina singur la tine si sa stea cuminte sa-l apuci (mai rar d-astea dar se intampla). In final se presupune ca pescuitul trebuie sa fie o placere si pentru asta nu trebuie sa fie obositor dar nici frustrant si nici un caz ambele variante.
Daca pescuiesti supradimensionat pestele te-a epuizat inca dinainte sa incepi drilul
si daca esti subdimensionat e bine sa-i multumesti si sa-ti iei "la revedere" imediat ce-l simti in bat fiindca altfel nu se stie daca mai apuci
...rezultatul e un peste mare pierdut pt.ca nu am folosit echipamentul corespunzator...
Cand ma duc la pescuit la clean sau biban, pescuiesc cu o lanseta pentru clean/biban. Cand ma duc la salau, pescuiesc cu o lanseta pentru "salau", cand ma duc dupa somn, pescuiesc cu ceva adecvat somnului. Asta cam intotdeauana. Si sunt multumit de alegerile facute.
Daca se intampla ca, pescuind la clean sa imi intre un salau mai mare, pe care sa il si pot prinde...super. Am ce povesti prietenilor, ce drill am avut si ce misto a fost. Daca cumva NU il pot prinde...oricum povestesc prietenilor ce misto a fost...si ce drill am avut (asa cat a durat el).
Daca in timp ce dau la salau, intra somn (sau stiuca) si il scot la poza, iarasi sunt super multumit de performanta mea, si am ce povesti prietenilor. Daca NU il pot prinde...oricum am ce povesti prietenilor.
Daca pescuiesc dedicat dupa somn si prind orice altceva decat somn...nu prea am ce povesti prietenilor. Daca totusi prind somn...atunci am ce povesti prietenilor.
Concluzionand: Nu imi voi supradimensiona echipamentul de pescuit pe motivul ca poate, odata, voi avea in bat un peste capital. Senzatii tari le poti obtine si cu specii mai mici.
Insa, daca dau "dedicat" dupa trofee din cadrul speciei vizate, voi avea cam tot timpul echipamentul catre limita superioara a "gamei".
Unul cam de salau/stiuca si unul de somn in acceptiunea mea (oau cum a sunat asta!
) . Am pescuit cu cel de somn (care oricum este subdimensionat dupa parerea multora) pana mi-am scrantit incheietura
fara nici un rezultat .Nici macar placerea lanseurilor nu mai exista datorita firului de 40 lbs , atentie -pe capete de 7-9 grame! Apoi ,rupt in doua (ca pescuitul este cam anost :lansezi guma si o tarai prin apa ...) , am dat cu celalat bat .Nu am prins nimic nici cu asta ,dar macar zburau frumos gumele si faceam concurs de casting cu amicul printre crengi ,bolovani si ce mai era pe malul opus.
Atentie va rog, am deschis subiectul despre spinning la somn!![]()
Ce intelegeti voi prin supradimensionat la somn?![]()
)Dieser Beitrag wurde bereits 1 mal editiert, zuletzt von »kingofbeasts« (16. Oktober 2014, 12:19)
...rezultatul e un peste mare pierdut pt.ca nu am folosit echipamentul corespunzator...
Unul?![]()
Pai eu vad asa... cu un echipament light, primesc de ex pe zi/ seara buna 7 muscaturi:
2 pesti de pina in 5 kile prinsi
3 rupturi
2 dezgataturi
Cu echipament adecvat,"poate" doar 4 muscaturi dintre care 4 somni prinsi, poate chiar mai mult, cine stie???![]()
Zoran , nici nu stiu cum sa o spun, in spinning cel putin ...scula conteaza!
Iar povestile adevarate sunt cu pesti mari si scule finute ! Eu ti-am mai spus ,pentru mine ,probabil una dintre cele mai superbe amintiri este scoaterea unui somn de doar 13,5 kg cu un bat telescopic (2,40 ,putere 30 g -teoretic...) ,o mulineta din clasa 2000 si un fir de 0,22 (slab) prevazut cu vartej intermediar ,plus legatura la vartej/agrafa. Intr-un curent sanatos in timp ce dadeam la clean /avat la rotativa nr.2 ,prin anul 1996 cred! Sa trag "orbeste" de un somn de 40-50 kg cu o macara ,in sistemul care are muschii mai mari ,nu prea face parte din repertoriul meu .
Iar povestile adevarate sunt cu pesti mari si scule finute !
...pacat de pestii care rup si pleaca cu ancorele prin gat. Chiar nu va intere' deloc soarta lor? Sau poate nici o muscatura cu echipament "adecvat" ,insa o febra musculara de zile mari !
Zamfi, Zamfi, pai io te credeam mai barbat!
Mda, nici nu ma prea asteptam la altceva.
Zamfi, dar acuma sincer, citi somni ai pierdut in ultimii ani?![]()
Sau hai sa va mai intreb ceva, citi dintre voi au voblere, oscilante sau gume destinate somnului in trusa cu care merg la pescuit? Si, le folositi si la echipament de salau sau stiuca, in speranta ca intra somnul care chiar a rapit? Sau?![]()
Mai putin cand cu nesimtitul care nu si-a scos linia din apa
Pe care le iau ,dedicat ,impreuna cu batul de somn in iunie-iulie! In rest nu prea pescuiesc cu ele ,decat daca am vazut ceva interesant intr-un loc si am sperante ...mari! Prea mari uneori
Iar povestile adevarate sunt cu pesti mari si scule finute !
...pacat de pestii care rup si pleaca cu ancorele prin gat. Chiar nu va intere' deloc soarta lor?
Ca parca am mai discutat cum e cu chinul pestilori ...Pana la interzicere
,prefer insa sa ma distrez cu un drill nefinalizat sa zicem ,decat cu ore intregi de fitness ! Pentru ala exista sala!
Sau poate nici o muscatura cu echipament "adecvat" ,insa o febra musculara de zile mari !Zamfi, Zamfi, pai io te credeam mai barbat!
![]()
Sau hai sa va mai intreb ceva, citi dintre voi au voblere, oscilante sau gume destinate somnului in trusa cu care merg la pescuit? Si, le folositi si la echipament de salau sau stiuca, in speranta ca intra somnul care chiar a rapit? Sau?![]()
in lupta pescar -somn e stabilit la loto
Sau poate nici o muscatura cu echipament "adecvat" ,insa o febra musculara de zile mari !Zamfi, Zamfi, pai io te credeam mai barbat!
![]()
Aparentele pot insela ...Si oricum barbatia nu se masoara in muschi!![]()
![]()
Iar povestile adevarate sunt cu pesti mari si scule finute !
...pacat de pestii care rup si pleaca cu ancorele prin gat. Chiar nu va intere' deloc soarta lor?
Ba da! De aceea propun interzicerea pescuitului !Ca parca am mai discutat cum e cu chinul pestilori ...Pana la interzicere
,prefer insa sa ma distrez cu un drill nefinalizat sa zicem ,decat cu ore intregi de fitness ! Pentru ala exista sala!
![]()
Daca ar fi asa nu am mai da atata importanta nalucilor, tehnicilor sau sculelor necesare care chiar costa o avere (daca ar citi nevastamea
) Personal nu cunosc decit pescari care isi fac ganduri inainte de partida despre ce momeala, ce stil, ce loc, ce mulineta... De ce? Ptr a captura pestele tinta, sau gresesc?






